Recabling / rewiring Garrard Zero 100S

Zaczęty przez malg, Wrzesień 20, 2017, 22:49

Poprzedni wątek - Następny wątek

malg

Kilka dni temu znajomy poprosił mnie abym sprawdził jego Garrarda Zero 100S - nie działa jeden kanał
1. Sprawdziłem kable zewnętrzne (nie najlepsze zresztą i nie oryginalne) - ok
2. połączenia widoczne, możliwe do sprawdzenia - ok
3. kabelki ramienia, brak kontaktu na jednym z kabelków pomiedzy stykiem w główce a końcem pod plintą.

Postanowiłem więc gada rozebrać i sprawdzić co we wnętrzu ramienia. Może sie przetarły, może sie urwały, może ...... zobaczymy
Ustaliłem ze znajomym sytuację i ustaliliśmy że:
   wymienimy kable w ramieniu na Cardasa, chyba: 33x4 braided w/shield
   wymienimy kable zewnętrzne, nie wiem jakie kable, nie wiem jakie wtyki
   rozdzielimy masę kanałów, jest złączona (zdjęcie 1, strzałka wskazuje lączenie mas kabla zewnętrznego)

znajomy dostarczy oba.

Po pierwsze, zanim wziąłem się za rozbieranie ramienia, poczytałem,
bo to przecież semi-tangencjalne ramię (pantografowe),
więc trzeba się zastanowić czy nie będzie problemu ze złożeniem i kalibracją no i jak to rozebrać, bez ingerencji w automatykę.

malg

Dzisiaj, rozebrałem ramię - udało sie - no i wiem jak złożyć z powrotem  ;D.


malg

Największy problem, miałem z oddzieleniem główki od patyka (zdjęcie 3 z poprzedniego posta)
a efekt poniżej

Jakub


malg

i w koncu diagnoza
1. był urwany kabelek na jednym styku w główce (zdjęcie)
2. drugi, niby przylotowany, ale przy poruszeniu odpadł


vasa

Cytat: malg w Wrzesień 20, 2017, 22:59i w koncu diagnoza
Kawał dobrej roboty :)
Jak to ramię sobie radzi? Myślisz że może działać zgodnie z założeniami?
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

malg

Cytat: Jakub w Wrzesień 20, 2017, 22:55
Chodzi za mną taki Garrard  ;)
za mną, też już od ponad roku  ::)

A w który celujesz: 100, 100S, 100C, 100SC, 100SB
Ja w dowolny oprócz 100SB, bo to belt drive
Ramiona maja wszystkie identyczne

malg

Cytat: vasa w Wrzesień 20, 2017, 23:03
Cytat: malg w Wrzesień 20, 2017, 22:59i w koncu diagnoza
Kawał dobrej roboty :)
Jak to ramię sobie radzi? Myślisz że może działać zgodnie z założeniami?
Przed rozłożeniem, nie grałem, więc sonicznych wrażeń jeszcze nie mam
ale:
  sprawdziłem luzy pantografu, na dotyk brak.
  prowadzenie na oko po kresce, więc ok
  Kalibracja,
    - potrzebny taki element - setting gauge - do ustawiania odpowiednika przesięgu - to znaczy odległości od osi ramienia do tipa
    - azymut nie kalibrowalny (szkoda),
    - trakcja - liniowa patrz punk pierwszy
    - TF - norlanie
    - AS - nie występuje (ale sprawdze plytą testową)
    - rezonans - sprawdzę
    - masę efektywną - oblicze to bedzie wiadomo jakie wkładki pasują
Mam nadzieję że przy błędzie trakcji bliskiemu zero, będzi bardzo dobrze, ale zobaczymy
Błąd trakcji jest spowodowany tylko luzami pantografu i łożyskowania ramienia.
Jak złoże z powrotem, to na pewno jakieś testy przeprowadzę i napiszę

Teraz czekam na kabelki od znajomego - pewnie w przyszłym tygodniu się pojawią
to ruszę dalej


vasa

Cytat: malg w Wrzesień 20, 2017, 23:22Błąd trakcji jest spowodowany tylko luzami pantografu i łożyskowania ramienia.
Jak złoże z powrotem, to na pewno jakieś testy przeprowadzę i napiszę
Biorąc pod uwagę ceny współczesnych ramion semiliniowych to cud by był gdyby to działało zgodnie z założeniami.
Obraza dla całego hajenda, gramiaków za bańkę i ramion po 100kilo.
Mam nadzieję że zagra bajecznie ;D
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

malg

Cytat: vasa w Wrzesień 20, 2017, 23:45
Cytat: malg w Wrzesień 20, 2017, 23:22Błąd trakcji jest spowodowany tylko luzami pantografu i łożyskowania ramienia.
Jak złoże z powrotem, to na pewno jakieś testy przeprowadzę i napiszę
Biorąc pod uwagę ceny współczesnych ramion semiliniowych to cud by był gdyby to działało zgodnie z założeniami.
Obraza dla całego hajenda, gramiaków za bańkę i ramion po 100kilo.
Mam nadzieję że zagra bajecznie ;D
dobrze wiesz, że dzisiejsze ceny są jak balony - nadmuchane

malg

#10
Dostałem kabelki od znajomengo więc mogę zacząć przekablowanie
1. do ramienia: Cardas 33 AWG braided with a shield & jacket. linK: http://www.cardas.com/33awg_tonearm.php
2. uziemiający 
3. IC - jakiś marny, nie pasuje do Cardasa, ale, taki dostałem taki założę


malg

Pierwsze zadanie proste.
Przeciągnąłem Cardasa przez patyk ramienia, wcześniej musiałem zdjąć koszulkę, ekran zostawiłem
Tak to wygląda po przeciągnięciu (fot.1)
Trochę zeszło sie ze zdjęciem izolacji z kabelków i zabieleniem ale jakoś się udało (fot 2)


malg

Polutowałem kable sygnałowe do główki headshella. Na zdjęciu wydaje się to proste ale w rzeczywistości to maleństwa.
Mogę wziąć sie za skłądanie headshella 

malg

Już brałem się za składanie, i co kurka wodna błąd, babol.
Musiałem jeszcze raz polutować kabelki sygnałowe, tym razem poszło łatwiej.

Przy okazji mini konkurs - bez nagród.
Jakiego babola zrobiłem (patrz zdjęcie tutaj i z poprzeniego posta)


frywolny trucht

Cytat: malg w Wrzesień 20, 2017, 23:22AS - nie występuje (ale sprawdze plytą testową)

Jak to rozumiesz?

Cytat: malg w Październik 04, 2017, 17:11Przeciągnąłem Cardasa przez patyk ramienia, wcześniej musiałem zdjąć koszulkę, ekran zostawiłem

Grubaśny. Ciekawe czy nie będzie stawiał oporu przy obrocie ramienia.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

malg

Cytat: frywolny trucht w Październik 04, 2017, 18:25
Cytat: malg w Wrzesień 20, 2017, 23:22AS - nie występuje (ale sprawdze plytą testową)

Jak to rozumiesz?

Moja pomyłka, oczywiście jest, ramię ma mechanizm regulacji i trzeba go wyregulować,
nie wiem o czy wtedy myslałem, dzięki za zwrócenie uwagi.



Cytat: frywolny trucht w Październik 04, 2017, 18:25
Cytat: malg w Październik 04, 2017, 17:11Przeciągnąłem Cardasa przez patyk ramienia, wcześniej musiałem zdjąć koszulkę, ekran zostawiłem
Grubaśny. Ciekawe czy nie będzie stawiał oporu przy obrocie ramienia.

Po zdjęciu koszulki zewnętrznej dość łatwo przeszedł przez patyk. Oporu raczej nie będzie stawiał (kabelek jest dość wiotki).
Poza tym zostawiłem go dość lużno w patyku więc ma luzy.

malg

Od drugiej strony zamocowałem Cardasa w elemencie stanowiącym oś pozioma ramienia (fot.1)
To ta platikowa obejmka - musiałem ja troche przyciąć, aby zmieścić kabel. poprzedni był dużo dużo cieńczy.
Ekran wykorzystałem jako uziemienie.

Fot. 2 tak wyglada całość - jeszcze nie złożona. Tek drugi element to oś pionowa ramienia

Skaładanie tego to już jutro, pojutrze
Na dziś wystarczy, trzeba posłuchać muzyki

malg

Jeszcze zapomniałem o foto złożonej główki headshell-a

frywolny trucht

Cytat: malg w Październik 04, 2017, 18:17Jakiego babola zrobiłem (patrz zdjęcie tutaj i z poprzeniego posta)

Kolejność kabli?
Też i u mnie ten gramofon był na orbicie zainteresowań. Odkąd go zobaczyłem. To ramię. Myślę, że ono jest sprawcą naszego zainteresowania. Opowiadaj jak najwięcej o ramieniu. Jak je oceniasz, jak się zachowało, ma sens?
Z góry dzięki :)
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

malg

Cytat: frywolny trucht w Październik 04, 2017, 19:58
Cytat: malg w Październik 04, 2017, 18:17Jakiego babola zrobiłem (patrz zdjęcie tutaj i z poprzeniego posta)
Kolejność kabli?
Nie, kolejność jest identyczna,
zgadujcie dalej ;D


Cytat: frywolny trucht w Październik 04, 2017, 19:58
Też i u mnie ten gramofon był na orbicie zainteresowań. Odkąd go zobaczyłem. To ramię. Myślę, że ono jest sprawcą naszego zainteresowania. Opowiadaj jak najwięcej o ramieniu. Jak je oceniasz, jak się zachowało, ma sens?
Z góry dzięki :)


Tak, ramię jest niewątpliwie bardzo ciekawe.
A propo's "ramię pantografowe" - jest firma polska JRAudio, która robi gramofon z tamim ramieniem
nie chcę tu uprawiac reklamy ale link chyba mogę załączyć: http://www.jraudio.pl/index_pl.html
Nie umiem ocenić tego gramofonu: bo nie miałem, nie używałem.

Bedę w takim razie pisał o pantografie ze szczegółami. Ja spodziewam się, że Garrard Zero zagra bardzo ładnie - zobaczymy.


vasa

Cytat: malg w Październik 04, 2017, 20:21jest firma polska JRAudio, która robi gramofon z tamim ramieniem
Firma jest prowadzona przez Polaka ale on chyba od zawsze mieszka w Niemczech. Oglądałem i słuchałem gramofon z tym ramieniem na AS.
Jakoś mnie specjalnie za serce nie złapało. Ale tego Twojego Zero jestem bardzo ciekaw. Pisz o wrażeniach.
I taka generalna prośba: Wpisujcie w stopki swój zestaw jako i sam Prezes uczynił !
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

frywolny trucht

ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

rudy-102


malg

Cytat: vasa w Październik 04, 2017, 20:27
Cytat: malg w Październik 04, 2017, 20:21jest firma polska JRAudio, która robi gramofon z tamim ramieniem
Firma jest prowadzona przez Polaka ale on chyba od zawsze mieszka w Niemczech.
Właściciel obecnie mieszka w Polsce, a bardzo długo mieszkał w Szwecji.

malg

Cytat: vasa w Październik 04, 2017, 20:27
Ale tego Twojego Zero jestem bardzo ciekaw. Pisz o wrażeniach.
Niestety nie jest mój,  :-[ ja go tylko rekabluję :o