Kalibracja wkładki gramofonowej

Zaczęty przez rommel, Maj 28, 2014, 19:09

Poprzedni wątek - Następny wątek

vasa

Wrrrr...
Kolega powiedział....
[emoji37]
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

jamówię

Cytat: miniabyr w Maj 24, 2015, 09:52
A ja znalazłem coś takiego   The SME V protractor achieves alignment by adjustment of a moving arm base.  Since there are no slots in the headshell, the cartridge position can not be adjusted at the headshell.  In effect, the effective length and offset angle are held constant.  As these parameters do not change, the only means of adjusting the overhang is by means of the moving arm base.  The three alignment arcs represented here are achieved by holding the inner null point at the IEC standard location for an LP with an innermost groove at 60.325 mm and an outermost groove at 146.05 mm.  The outer null points are calculated and fall wherever the numbers put them.  In the case of the Baerwald and Loefgren arcs, the outer null points are within a few hundredths of a mm of matching exactly what would be calculated if the cartridge could be adjusted at the headshell.  As can be seen in the drawing, the Stevenson arc utilizes an outer null point that varies significantly from what would be obtained if the cartridge were adjustable at the headshell.  The SME V arm is designed to use the Baerwald alignment arc for a standard alignment. Czyli ustawienie na protractor Feickerta, Clearaudio ,i innych w tym wypadku zawsze pokaże błąd.


I tyle w temacie :))
Posądzanie SME,że produkuje wadliwe i nieergonomiczne ramiona,rozbiąc to od dekad,pchnie herezją :))

miniabyr

Odszczekuję więc mój nieprofesjonalny i emocjonalny wpis  o ustawienich ramienia SME 5 ,który wynikał z mojej niewiedzy.Przyznam się ,że z takim rozwiązaniem spotykam się pierwszy raz. Do tej pory zawsze protraktor tej czy innej firmy sprawdzał się znakomicie.Baty dla mnie.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

jamówię

Paweł akurat takie dociekanie to zdrowy objaw,zawsze taka postawa rozwija a to podstawa,bez tej konfrontacji nie wiedziałbyś jak to działa a tak kolejna kompetencja doszła :)

miniabyr

No tak ale wyszedłam na durnia w temacie. :(
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

miniabyr

#130
Cytat: Jakub w Maj 24, 2015, 09:43
Cytat: miniabyr w Maj 24, 2015, 09:23Muszę to sobie jakoś poukładać w mózgu. Czy ktoś to może mi wyjaśnić?

Przy tym ramieniu stałą nie jest odległość od szpindla do osi obrotu ramienia, tylko odległość od osi obrotu ramienia do czubka igły. W zależności od tego jaką chcesz ustawić geometrię, zmieniasz odległość montażową ramienia. Zakładam, że producent wymyślił sobie swoje preferowane ustawienia, które determinują konkretny kąt styczności ustawiony w główce. W przypadku geometrii Baervalda i Lofgrena będzie on ten sam - przynajmniej tak pokazują kalkulatory na stronie VE - więc można założyć, że ramię pozwala na ustawienie jednej z tych geometrii).

Wg. instrukcji, długość efektywna tego ramienia to 233,15 mm, co daje nam odległość montażową 215,361 dla Baervalda i 214,857 mm dla Lofgrena. Teraz musicie zmierzyć faktyczną długość efektywną ramienia z zamontowaną wkładką i co pozwoli obliczyć faktyczne wartości odległości montażowej w tej konfiguracji.

Pojawia się tu jednak pewien problem. Kąt styczności ustawiony na sztywno w główce ramienia zakłada, że ramię ma długość efektywną jak w instrukcji. Jeżeli założona wkładka nie pozwala uzyskać takiej długości, to pomimo prawidłowego ustawienia geometrii samego ramienia, będziemy mieli do czynienia z odchyłką kąta styczności. Przy 4 mm różnicy w długości efektywnej wychodzi prawie pół stopnia różnicy w kącie prowadzenia. Dla jednych to będzie bez znaczenia, a inni będą rwali włosy z głowy.


Jakub Dzieki za wyjaśnienia.!!!Ja wyszedłem z założenia że jest właśnie stała odległość pivot-szpindel.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

jamówię

Cytat: miniabyr w Maj 24, 2015, 10:57
No tak ale wyszedłam na durnia w temacie. :(


Nie skąd,ale pistolet jesteś :))

miniabyr

E tam co najwyżej kapiszon. :)
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

stary audiofil


I tyle w temacie :))
Posądzanie SME,że produkuje wadliwe i nieergonomiczne ramiona,rozbiąc to od dekad,pchnie herezją :))
[/quote]

Nie chciałem tego pisać,ale mam podobne doświadczenie z programem dr.Feickerta,i to nawet gdy było spotkanie
u mnie i próbował i ustawił w/g tego wkładkę sam konstruktor.
Także moje zdanie jest takie do tego typu rzeczy podchodzmy moi mili dość ostrożnie.
Przynajmniej ja do tego podchodzę ze spora rezerwą,bo niby jest ustawione książkowo a nie gra jak trza.

elem

#134
uff, czyli nie jest tak źle z moim SME :)

Jak Bozia da (mamony) to i tak zmienię kiedyś na Thalesa albo coś działającego na podobnej zasadzie.
Króliczek w postaci zerowego błędu prowadzenia wkładki wciąż pokazuje ogon :)

Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

miniabyr

#135
SA nie ma to znaczenia jaką metodą ustawisz geometrię wkładki bo po prostu ona musi być ustawiona. Mój błąd polegał na przeświadczeniu ,że niezmienna jest odległość  pivot -spindal. I tak własnie ustawiasz większość ramion włącznie z twoim i moim . W sme jest inaczej ,ale tak czy siak musi być ustawione. Dawno temu wypożyczyłem protractor znajomemu  z audiostereo ,który ustawiał przy pomocy feickerta stary model sme -nie pamiętam jaki to był model ,czy też z sankami . Napisałem do niego wiadomość i zadałem kilka pytań. Mam nadzieję że odpiszę. Z tego co mówił to wyjustował sobie wkładkę jak trzeba.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

miniabyr

Cytat: elem w Maj 24, 2015, 15:31
uff, czyli nie jest tak źle z moim SME :)

Jak Bozia da (mamony) to i tak zmienię kiedyś na Thalesa albo coś działającego na podonej zasadzie.
Króliczek w postaci zerowego błędu prowadzenia wkładki wciąż pokazuje ogon :)


I to dopiero będzie ciekawe w ustawieniu.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

miniabyr

#137
Ponieważ sprawa się wyjaśniła  ,to za jakiś czas zrobimy kalibrację tego sme i dynavectora razem z azymutem. ALe już nie będę tu pakować skanów z programu ,tylko wrzucę to to zakładki o kalibracji. Może całe to zdarzenie i zamieszanie które spowodowałem  przenieść do wątku o kalibracji wkładek?

[zrobione]
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

miniabyr

Szkoda życia na chujowy dźwięk !

MAC

Zrób sobie własny, pod swój gramofon i ramię szablon do kalibracji wkładki.


http://conradhoffman.com/TemplateGen.zip


Oczywiście jeśli na tym forum jest ktoś jeszcze gramofonem w ogóle zainteresowany  :)

frywolny trucht

Mnie się szpulak zepsuł. Nie mam wyjścia  ;D
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

kawosz

Cytat: frywolny trucht w Marzec 04, 2016, 18:13Mnie się szpulak zepsuł. Nie mam wyjścia 
W sumie to Maszy też się zepsuł ;D Tyle że nie w Warszawie . Ale programik fajny dziękuje .

MAC

Dlatego nabrałem daleko idących podejrzeń, że one wszystkie sie psujom... :)

kawosz

Z innej beczki . Ktoś z Warszawiaków wybiera się dziś do klubu audiofila ? . Okazało się że mam tam 5 min drogi :) .

MAC

KAiMu?
W żuciu tam nie byłem.
Tam się słucha sprzętów i kabli a nie muzyki.
Mi z tym nie po drodze.

kawosz

To ten co założyli chłopaki z AS . Jeszcze też nigdy nie byłem a że mam 5 min drogi to się przejadę .
,,Warszawski Klub Audiofila i Melomana,,

MAC

Cytat: kawosz w Marzec 04, 2016, 18:28,,Warszawski Klub Audiofila i Melomana,,
Z tym, że "Meloman" im nawiał w dniu otwarcia i do tej pory nikt go tam nie widział  ;D

bubusia

Zapraszam, bedzie ciekawie, bedziemy sluchac sprzetu, tzn preampow i nie tylko, Maciek my juz muzyki nie sluchamy, wyzszy level, wbrew temu co myslisz, tez juz na nim jestes, takze dawaj:)
Jadis da88s, Metronome cd8 sign. tube, Speakers- SF 1@Twonk, Yeter power/cardass neutral reference/VDH supernova/ VDH silver mkIII ?

kawosz

Cytat: masza w Marzec 04, 2016, 18:31Z tym, że "Meloman" im nawiał w dniu otwarcia
Uśmiałem się ;D . Chociaż zobaczę sprzęty za pierdylion muszelek ;D

MAC

Jacek, dzisiaj to tam niemiłosierny tłok będzie.
neo, elmer, svart i stali bywalcy.