Płyty testowe audio - takie ABC...

Zaczęty przez GregWatson, Sierpień 17, 2014, 11:45

Poprzedni wątek - Następny wątek

GregWatson

Płyty testowe audio - jakie są dostępne, jak działają, do czego służą, jak korzystać i jak interpretować to co nam wyszło.

Wszystko  o płytach testowych audio i czy tylko płyty testowe służą do testowania ? Jakich innych używacie do własnego przeprowadzenia testu gramofonu.
Trochę tego i trochę tamtego też.

GregWatson

#1

"LP Płyta testowa The Ultimate Analogue Test LP
Analogoue Productions - The Ultimate Analogue Test LP to najwyższej klasy płyta testowa.
Stworzona po konsultacjach z ekspertami w tej dziedzinie - inżynierami dźwięku, ekspertami audio, ekspertami od gramofonów oraz melomanami - tak by powstała płyta testowa, jakiej nigdy wcześniej nie było...
Płyta przeznaczona jest do kalibracji gramofonu i wkładki. Zaprojektowana by przedstawić podstawowe sygnały testowe potrzebne do kalibracji gramofonu i wkładki tak łatwo jak to możliwe. Większość sygnałów posiada specyficzną charakterystykę, ale z pewnością można użyć ich na wiele nowatorskich sposobów.
Wysoka jakość i użyteczność produktu potwierdzona wieloma nagrodami. Tłoczenie HQ Vinyl 180g"
(opis winyle.pl)

- TACET Vinyl: Check HQ180G,



"LP Płyta testowa TACET Vinyl: Check HQ180G NEW!
Vinyl: Check - New signals and recordings to test and adjust Vinyl equipment
Płyta kalibracyjna umożliwiająca przeprowadzenie praktycznie większości ustawień metodą słuchową - z pomocą zarejestrowanych sygnałów bez konieczności użycia dodatkowych przyrządów i oprogramowania...
Album wydany w 2014 roku nakładem TACET.
Egzemplarz nowy, fabrycznie zapakowany
- High Quality 180g Vinyl, Gatefold
- TACET Inspiring Tube Sound
Wydanie: TACET, 2014 | Germany"
(opis: winyle.pl)

- LP SAMPLER The Tube HQ 180g TACET Analog Recording,



"LP SAMPLER The Tube HQ 180g TACET Analog Recording
SAMPLER: Die Röhre - The Tube Stuttgard Chamber Orchestra
Album wydany w 1999 roku nakładem TACET. Tube Only / Transistorfrei - nagrania w technologii lampowej.
Egzemplarz nowy, fabrycznie zapakowany
- High Quality 180g Vinyl, Gatefold
- Tube Only, Analogue recordings AAA by TACET
Wydanie: TACET, 1999 | Germany"
(opis: winyle.pl)

- LP Płyta testowa Pro-Ject Audiophile tracks, JAZZ,



"LP Płyta testowa Pro-Ject Audiophile tracks, JAZZ
The Audiophile Spectrum to referencyjna płyta testowa Pro-Ject.
Audiofilskie tłoczenie na vinylu 180g.
Zawartość muzyczna to nagrania najwyższej próby w doskonałej realizacji - pozwalają na ocenę dynamiki, przejrzystości, sceny muzycznej, basu, pozycjonowania instrumentów...
Każdy z utworów opatrzono opisem, a dodatkowo dołączono informację w postaci kolorowego diagramu na który z aspektów dźwięku położono szczególny nacisk. "

- Płyta testowa CLEARAUDIO BREAK IN | WYGRZEWANIE



"Płyta testowa CLEARAUDIO BREAK IN | WYGRZEWANIE
CLEARAUDIO Brake In Test Record to płyta z zestawem zarejestrowanych sygnałów pozwalających na skrócenie czasu potrzebnego do osiągnięcia przez wkładkę optymalnej charakterystyki.
Wkładka gramofonowa w zależności od producenta, swojej specyfiki i budowy potrzebuje na to 40-100 godzin, stosując clearaudio Brake In Test Record można znacznie ten czas skrócić. Na płycie znajdziemy 6 różnych ścieżek dźwiękowych umieszczonych w różnych pozycjach płyty (ścieżki 5,6,7,9,10,11)
W ścieżce nr 3 - sinusoidalny sygnał testowy pasma przenoszenia dla wkładki w przedziale 20Hz do 20kHz.
Ścieżki 4 i 13 bez zarejestrowanego sygnału dla sprawdzenia poziomu szumu całego systemu audio.
Ścieżki 8 i 13 z zawartym specjalnym sygnałem do ustawienia i optymalizacji siły anty-skatingu."
(opis: winyle.pl)

I na koniec jeszcze jedna płyta testowa:



- Płyta testowa The Ultimate Analogue Test LP,
Trochę tego i trochę tamtego też.

GregWatson

Czy tylko płyty testowe służą do testowania ? Jakich innych używacie do własnego przeprowadzenia testu gramofonu.
A może jest jeszcze coś?
Trochę tego i trochę tamtego też.

GregWatson

#3
Jeszcze jedna tego typu płyta testowa:

LP Płyta testowa VINYL-ESSENTIALS Ultimate Test

VINYL ESSENTIALS - The Ultimate Pickup Test Record to płyta testowa

z rekomendacją Pro-Ject.

Audiofilskie tłoczenie 180G.

Trochę tego i trochę tamtego też.

kangie

Cytat: GregWatson w Październik 27, 2014, 19:27
Czy tylko płyty testowe służą do testowania ? Jakich innych używacie do własnego przeprowadzenia testu gramofonu.
A może jest jeszcze coś?
Doskonała płyta do testowania systemu audio, porządnego rozgrzania wzmacniacza, sprawdzenia możliwości kolumn. W pełni syntezatorowe granie, zero grania akustycznego. Włączam na sam koniec aby sprawdzić jak system radzi sobie z naprawdę "trudnym" materiałem.

http://en.wikipedia.org/wiki/Minimum-Maximum





gratefullde

Poproszę o definicję "system radzi sobie" ;) To jakieś mierzalne parametry czy "bo mi się podoba"?  Czy jest to pojęcie względne a może w ogóle nie pojęcie ale "wrażenie"? Może być z przymrużeniem oka ;) Pytam bez złośliwości. Po prostu już kiedyś się z tym stwierdzeniem spotkałem i tez nie wiedziałem jak je rozpracować. U mnie poprzedni wzmacniacz słabo sobie rodził z symfoniką. Gęstym instrumentarium, gubił się, był bałagan, zlewało się wszystko. Znaczy się, nie radził sobie. Jak jeszcze może sobie nie radzić? :)
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

kangie

Cytat: gratefullde w Maj 05, 2015, 11:54
Poproszę o definicję "system radzi sobie" ;) To jakieś mierzalne parametry czy "bo mi się podoba"?

Andrzeju, czy jak jesteś na koncercie, to kierujesz się paramtrami mierzalnymi czy po prostu słuchasz i delektujesz się muzyką, otoczeniem, otoczką koncertu?

Są rzeczy które można zmierzyć (jak się umie), a są rzeczy których nie wypada mierzyć, albo nie da się zmierzyć - patrz np. poziom zadowolenia z odbytego stosunku seksualnego, choć i tutaj znajdą się ankiety u szkoleniowca ;)

Andrzej, uważam, że bardzo dobrą definicję podałeś.

Każdy z nas ma płyty, którymi w jakimś stopniu testuje nowe klocki. Ja mam takich płyt kilkadziesiąt i ta jest jedną z nich.

Therion

Czy ktoś może zarekomendować którąś z tych płyt jako porządną do sprawdzenia poprawnej kalibracji ramienia?
HI-END jest wówczas, gdy jesteś zachwycony. Ja jestem. Phast PP6L6, Audiolab 8200CDQ, Audio Academy Hyperion III LUX,  Transrotor Max,  Gold Note PH-10, Ortofon T-30, MC Rohmann, AT OC9/II, Denon DL 103R, AKG K702 i Sennheiser HD-660S. Kino Domowe: Denon AVR-X3500H. Poprzednio m.in. SE2A3, SE6V6, EL34, KT88, Ad Fontes itd.

malg

#8
Nie ma najlepszej jedenej płyty testowej
Każda ma swoje zalety i wady

ja mam 4 rózne  (1,3,4 z posta Grega + GN Records )
używam:
  HIFINews - bo ma najlepsze w/g mnie scieżki do Antiscatingu i rezonansu
  The Ultimate Analogue - do azymutu i VTA

malg

Widzę że nie ma tu GN Records, to zamieszam
to w miarę nowa pozycja koniec 2016 lub początek 2017 (chyba)

http://www.akamaiaudio.it/index.php?id_product=99&controller=product


frywolny trucht

Najtańszą opcją ( najmniej uniwersalną, bo zawiera najmniej ścieżek testowych) jest dr Feickert Adjust+ 7 Inch test record
http://winyle.pl/plyty-testowe/4714-plyta-testowa-dr-feickert-adjust-7-inch-test-record.html

Przy czym to: - kontrola prędkości speed / wow & flutter z programem PlatterSpeed -to jest kicha. Z winyla leci stały sygnał, a smartfon ( po zainstalowaniu darmowej aplikacji) ustala jakie mamy pływanie obrotów. Wiarygodność odczytu podważa to, że program może sam sobie puścić sygnał testowy i wykazuje wtedy również odchyłki :) No śmieszności po prostu.
Płyty używałem przede wszystkmm do badania rezonansów ramienia.

ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

malg


frywolny trucht

ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

malg

Cytat: frywolny trucht w Sierpień 28, 2017, 15:46
Leciuchno :)
W sklepie firmowym 45 Euro: https://www.ortofon.com/test-record-p-707-n-3444
tak to pomyłka

@Frywolny:
ten LP Ortofona nadaje sie do testowania Twojego Empire bo zawiera testy do 50KHz dla "Frequency sweep – a tool for checking frequency response"

tu masz normalną cenę:
http://www.ebay.pl/itm/Ortofon-Test-Record-Accuracy-in-Sound-/162599503827?hash=item25dbaf87d3:g:ZkkAAOSwEHpZMCK3



Pboczek

Czytam że jedna testowa może nie wystarczyć ale jakoś muszę zacząć więc może, które dwie powinienem kupić żeby ustawić, a nie zwariować zamiast tego lub których nie polecacie.

W zasadzie to na moim etapie chodzi mocno o prostotę zastosowania, więc czy one różnią się pod tym względem, czy tylko ilością próbek, zakresem zastosowań?

Mam fabryczne Td 318 i jego będę kalibrował.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Piterski

Jakie parametry chcesz posprawdzać i ustawić oraz jakimi metodami planujesz to zrobić?
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

il cattivo

Ta płyta testowa jest dość popularna:

https://www.discogs.com/Hi-Fi-News-Analogue-Test-LP/release/3212139

Znajdziesz bez problemu w sklepach internetowych i na portalu aukcyjnym.

Pboczek

Co ja chciałbym ustawić i jakimi metodami? Kurcze, no to co mój fabryczny thorens td 318 pozwala i moje słabe ucho.

Raz był kalibrowany, ok. 1,5 roku temu, tzn. poziom - poziomicą, nacisk - wagą, antyskating - na oko na płycie, rezonans - używałem kalkulatorów i robiłem tabelkę porównawczą ale to muszę sobie przypomnieć, vta - na oko - chyba nawet nie regulowałem, bo było spoko. I tyle. Co jeszcze by można?

Mam plan by kupić płytę testową i sprawdzić jak to co mam wychodzi i ewentualnie pobawić się w  korekty.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Piterski

Jak bez azymutu to pokazana przez il cattivo płyta pozwoli ustalić rezonans układu, sprawdzić antskating i jak wkładka radzi sobie z trudnym testem prowadzenia w rowku.
Szablon do ustawienia geometrii ramienia masz?
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

il cattivo

Do płyty HiFi News jest dołączony całkiem przyzwoity szablon, powinien wystarczyć na Twoje potrzeby.

Pboczek

Koledzy bardzo dziękuje za zaangażowanie. Przypomniałem sobie że w użyciu był też taki szablon, który zakupiłem od jegomościa na ebay.

O ile jestem w stanie sobie wyobrazić ustawienie antyskatingu przy pomocy płyty, to zupełnie nie wiem jak to może wyglądać w przypadku rezonansu, czy azymutu (to jest VTA - czyli wysokość i wypoziomowanie ramienia?). Ale chyba dopóki nie sprawdzisz, to się nie przekonasz.

Nie ma mniej lub bardziej zjadliwych płyt testowych?

Czy płyta może służyć do jeszcze jakiś innych ustawień?
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite