Przyrządy pomocnicze do lutowania

Zaczęty przez paul_67, Styczeń 14, 2018, 14:39

Poprzedni wątek - Następny wątek

McGyver

Wylutować faktycznie hotairem łatwiej, choć transformatorówką też się da, ale tu już ryzyko jest.

jimmi

Cytat: McGyver w Marzec 05, 2018, 19:55Wylutować faktycznie hotairem łatwiej, choć transformatorówką też się da, ale tu już ryzyko jest.
No toz wlasnie o tym mowa. Apostow kilka wyzej ktos pisal , ze wylutowal i wstawil, a na foncie kolka od pcb popalone. Ja nie daje wiary w to. W to zdjecie ostatnie, ze wszystko transformatorem, oj oj
Kolumny podstawkowe: ATC SCM 11 v.2. Wzmazniacz: Musical Fidelity M6si. Streamer/dac: Azur 851n. Tuner FM: Creek Destiny v.2. Gramofon (T4P) :Technics Sl-QL1 (Wkladka Technics 310MC). Pre Gramofonowe DYI z zamyslu kolegi Waldi na elementach dyskretnych. Koncowka mocy DYI na elementach dyskretnych dual-mono. Przedwzmacniacz stereofoniczny na lampkach 6111WM. Okablowanie: Harmonix CS-120 Improved.

McGyver

Cytat: jimmi w Marzec 05, 2018, 20:39
Cytat: McGyver w Marzec 05, 2018, 19:55Wylutować faktycznie hotairem łatwiej, choć transformatorówką też się da, ale tu już ryzyko jest.
No toz wlasnie o tym mowa. Apostow kilka wyzej ktos pisal , ze wylutowal i wstawil, a na foncie kolka od pcb popalone. Ja nie daje wiary w to. W to zdjecie ostatnie, ze wszystko transformatorem, oj oj

Znam osobnika. Tą płytkę lutowały dwie osoby. Jedna z nich popaliła ścieżki przy w sumie prostych w obsłudze goldpinach. Druga osoba z kolei, poproszona o pomoc za pomocą transformatorówki skutecznie i estetycznie wylutowała, a następnie wlutowała nowego scalaka WM8805.
Zatem wciąż uważam że słowo - klucz brzmi "wprawa".

jimmi

#128
Teraz rozumiem zdjecie, caloksztalt i mi przykro, ze nie umiem tak zrobic sam lutownica    :-\  (uprzedzajac je nie pale do konca zycia niczego-zalozenie w intencji bliskiej osoby...Przyzeczenie! ale..;P)
Kolumny podstawkowe: ATC SCM 11 v.2. Wzmazniacz: Musical Fidelity M6si. Streamer/dac: Azur 851n. Tuner FM: Creek Destiny v.2. Gramofon (T4P) :Technics Sl-QL1 (Wkladka Technics 310MC). Pre Gramofonowe DYI z zamyslu kolegi Waldi na elementach dyskretnych. Koncowka mocy DYI na elementach dyskretnych dual-mono. Przedwzmacniacz stereofoniczny na lampkach 6111WM. Okablowanie: Harmonix CS-120 Improved.

plastik1989

Cytat: jimmi w Marzec 05, 2018, 21:14
Teraz rozumiem zdjecie, caloksztalt i mi przykro, ze nie umiem tak zrobic sam lutownica    :-\  (uprzedzajac je nie pale do konca zycia niczego-zalozenie w intencji bliskiej osoby...Przyzeczenie! ale..;P)
W tej płytce był problem taki, że te grube piny miały pady z dwóch stron płytki, nawet jak odessałem z góry to cyna spływała w dół po pinie, a od spodu nie było dostępu, nie chciało mi się bawić i grzałem na maksa licząc się że pady się odkleją. Natomiast układ smd ma tak małe nóżki że wystraczy na pół sekundy przyłożyć grot, więc można liznać grotem wzdłuż wszystkich nóżek i układ sam odejdzie. Ale kluczem do sukcesu jest pasta do lutowania smd, bo wtedy możesz grotem przygrzać np. trzy nóżki na raz i cyna się nie zleje. Wtedy lutwanie takich ukladów to pryszcz.
.

zalun

Cytat: McGyver w Marzec 05, 2018, 19:40Ja lutuję transformatorówką od szóstej klasy podstawówki
Co Cię skłoniło do elektroniki w tym wieku?

McGyver

Cytat: zalun w Marzec 06, 2018, 11:24
Cytat: McGyver w Marzec 05, 2018, 19:40Ja lutuję transformatorówką od szóstej klasy podstawówki
Co Cię skłoniło do elektroniki w tym wieku?
Ojciec mi kupił w Składnicy Harcerskiej kilka zestawów elektronicznych do samodzielnego montażu. I tak się wciągnąłem.

paul_67

Jaką rozlutownicę polecacie? Mam do wymiany kilka, a może nawet kilkanaście kondensorów i nie chcę z tym bawić się z pół roku.

McGyver

Cytat: paul_67 w Czerwiec 29, 2018, 16:14
Jaką rozlutownicę polecacie? Mam do wymiany kilka, a może nawet kilkanaście kondensorów i nie chcę z tym bawić się z pół roku.
Z płytek dwustronnych takie rzeczy wyciągam przy użyciu stacji hot air. Rozlutownicę też mam, ale jakoś ciężko nią idzie.

paul_67

KupiŁem rozlutownicę ZD 915.Niedrogo i chciałem spróbować jak będzie to działać.Na razie się wprawiam.Elementy rozlutowuje w ekspresowym tempie.W konwencjonalny sposób nawet sobie tego nie wyobrażam :)


jimmi

Cytat: paul_67 w Lipiec 14, 2018, 10:14KupiŁem rozlutownicę ZD 915.Niedrogo i chciałem spróbować jak będzie to działać.Na razie się wprawiam.Elementy rozlutowuje w ekspresowym tempie.W konwencjonalny sposób nawet sobie tego nie wyobrażam

Uwazam to urzadzenie za megahit, to najlepiej zainwestowane pieniadze jakie do tej pory wydalem na szprzet zwiazany z lutowaniem lub rozlutowywaniem jak kto woli.
Kolumny podstawkowe: ATC SCM 11 v.2. Wzmazniacz: Musical Fidelity M6si. Streamer/dac: Azur 851n. Tuner FM: Creek Destiny v.2. Gramofon (T4P) :Technics Sl-QL1 (Wkladka Technics 310MC). Pre Gramofonowe DYI z zamyslu kolegi Waldi na elementach dyskretnych. Koncowka mocy DYI na elementach dyskretnych dual-mono. Przedwzmacniacz stereofoniczny na lampkach 6111WM. Okablowanie: Harmonix CS-120 Improved.

paul_67

Tak, to prawda, życie stało się prostsze, a przynajmniej rozlutowywanie :)

jimmi

Mnie najlepiej sprawdza sie 360'C a jaka temperatura Ty sie poslugujesz?
Kolumny podstawkowe: ATC SCM 11 v.2. Wzmazniacz: Musical Fidelity M6si. Streamer/dac: Azur 851n. Tuner FM: Creek Destiny v.2. Gramofon (T4P) :Technics Sl-QL1 (Wkladka Technics 310MC). Pre Gramofonowe DYI z zamyslu kolegi Waldi na elementach dyskretnych. Koncowka mocy DYI na elementach dyskretnych dual-mono. Przedwzmacniacz stereofoniczny na lampkach 6111WM. Okablowanie: Harmonix CS-120 Improved.

paul_67

Ostatnio miałem ustawione 400 stopni przy czterdziestoletnich lutach. Ścieżek nie popaliłem i ładnie mi wszystko zbierało.

moon

lutownice mam i ja, prezent urodzinowy sobie zazyczylem:)
Pioneer PL-50L II + Ortofon 2M Bronze + LAR LPS-1+ Cayin MT-35S + Canto Grand


moon

zanim sie przebije przez szukanie, to szybkie pytanie, docelowo chce polutowac EARa itp., jak i czasem jakies interconnecty, czym lutowac? jaka cyna?
Pioneer PL-50L II + Ortofon 2M Bronze + LAR LPS-1+ Cayin MT-35S + Canto Grand

malg

o cynach Lech pisał w Pawła blogu tutaj:
http://audiomaniacy.pl/index.php?topic=540.msg196570#msg196570

ale którą polecić ?
oby smarków i zimnych lutów nierobić

ahaja

Cynel SN60Pb40 o grubości 0,5-0,6mm. Jak słaba lutownica (moc) to 0,4mm.

malg

Cytat: ahaja w Sierpień 29, 2018, 17:24
Cynel SN60Pb40 o grubości 0,5-0,6mm. Jak słaba lutownica (moc) to 0,4mm.
moon: taką kupisz na wolumennie w pawilonie to koło Ciebie przecież

jimmi

#146
Cytat: moon w Sierpień 29, 2018, 14:00zanim sie przebije przez szukanie, to szybkie pytanie, docelowo chce polutowac EARa itp., jak i czasem jakies interconnecty, czym lutowac? jaka cyna?

Prosze kozystac z tej:
https://photos05.redcart.pl/templates//images/thumb/4686/0/0/pl/0/templates/images/products/4686/593a791a2e08088922ab38c16164a3dd.jpg
PCB to inna kwestia, ale na rca, laczenia docelowe "twarde", kwestie stale na lata, polecam to z mojej strony, nie kwestionujac innych doswiadczen i byc moze bardziej doswiadczonych opinii innych ludzi...

Pozdrawiam
Kolumny podstawkowe: ATC SCM 11 v.2. Wzmazniacz: Musical Fidelity M6si. Streamer/dac: Azur 851n. Tuner FM: Creek Destiny v.2. Gramofon (T4P) :Technics Sl-QL1 (Wkladka Technics 310MC). Pre Gramofonowe DYI z zamyslu kolegi Waldi na elementach dyskretnych. Koncowka mocy DYI na elementach dyskretnych dual-mono. Przedwzmacniacz stereofoniczny na lampkach 6111WM. Okablowanie: Harmonix CS-120 Improved.

moon

Cytat: malg w Sierpień 29, 2018, 17:19oby smarków i zimnych lutów nierobić

no wlasnie, czy ktora nie robi?;)
Pioneer PL-50L II + Ortofon 2M Bronze + LAR LPS-1+ Cayin MT-35S + Canto Grand

malg

to raczej nie wina cyny, tylko spawacza
cyna ze srebrem wymaga większej temperatury i trudniej się ją lutuje
dlatego Ahaja polecił tą powyżej

ja mam stacje XY 369,  45W
lutuję cyną Sn60Pb40, SW26/3/2,5% 0,7mm
i spokojnie daje radę

jimmi

Kolumny podstawkowe: ATC SCM 11 v.2. Wzmazniacz: Musical Fidelity M6si. Streamer/dac: Azur 851n. Tuner FM: Creek Destiny v.2. Gramofon (T4P) :Technics Sl-QL1 (Wkladka Technics 310MC). Pre Gramofonowe DYI z zamyslu kolegi Waldi na elementach dyskretnych. Koncowka mocy DYI na elementach dyskretnych dual-mono. Przedwzmacniacz stereofoniczny na lampkach 6111WM. Okablowanie: Harmonix CS-120 Improved.