Klub szeroko- i pełno-pasmowców

Zaczęty przez tomekkk1, Wrzesień 03, 2018, 12:11

Poprzedni wątek - Następny wątek

Piterski

Cytat: lok w Wrzesień 14, 2018, 17:48To ja się też dopisuje do klubu z moimi szerokopasmowcami.
A co to za kolumny bo intrygująco wyglądają?

Czy takie kolumny można nazwać szerokopasmowymi jeśli masz podział pasma? na trzy przetworniki  ??? ::)
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

lok

Piterski można nazwać szerokopasmowcami. Dolny głośnik nie jest filtrowany. Górne mają tylko kondensator 4,7uF.
Tutaj można więcej poczytać o tych głośnikach.
http://austinhifi.com/rehdekodocs/austinhifi_sound_becomes_art.pdf

tomekkk1

Cytat: Old Man Kensey w Wrzesień 15, 2018, 08:27
Nie, Rammstein nie da rady. Zawieszenie jest zbyt sztywne i nie membrany nie drgają tak mocno, jak w innych głośnikach. Można puścić płyty testowe na 40 Hz, lub... pofalowane winyle 😀

No to bardziej audiofilski utwór, z tym że ostrzegam by pierwszy raz nie słuchać go na ulubionym poziomie głośności - jeśli oznacza to "bardzo głośno" ;D


dino

Cytat: tomekkk1 w Wrzesień 15, 2018, 12:48No to bardziej audiofilski utwór, z tym że ostrzegam by pierwszy raz nie słuchać go na ulubionym poziomie głośności - jeśli oznacza to "bardzo głośno" ;D
Jak ktoś nie przeczytał  to ma teraz membrany ...na podłodze  ::)

tomekkk1

Ostrzeżenie było, więc odpowiedzialności nie ponoszę ;D
To świetny utwór do testów - zawsze w takich celach go używam ;) A w aucie pozwala na przykład zlokalizować rezonanse i luzy w kabinie ;)

Old Man Kensey

Ale to z jakiego nośnika odtworzyć należy? Z YT słabo, podobnie na Google Play... wszystko to pliki MP3, 320 kbit/s.
Mam podłączony wzmacniacz Nuprime IDA-8, dostałem do sprawdzenia. Niby ma 100W na kanał, ale taka papierowa moc raczej i mocno go muszę odkręcić, aby zagrał porządnie. Niskie tony są niezłe, owszem, ale mam tutaj lepsze kawałki. A może to jest wina niewłaściwego formatu?
System analogowy: Ad Fontes + Denon DL-110 + NUDAmini + Alauda 6C4C SET + NuPrime AC-4 + Zu Audio Omen

tomekkk1

Znajdziesz ten utwór to na Tidal (Spotify również, ale to nadal mp3). Podaj maila na PW, to podeślę Ci flaka 96k jeśli masz z czego odtworzyć :)

McGyver

Cytat: Old Man Kensey w Wrzesień 17, 2018, 10:45Niby ma 100W na kanał, ale taka papierowa moc raczej i mocno go muszę odkręcić, aby zagrał porządnie.
To nie jest kwestia mocy, tylko wzmocnienia. Mylenie pojęć jest niestety bardzo powszechne. A później rodzą się jakieś dziwne mity.

Old Man Kensey

#58
Dzięki serdeczne, Tomek, napisałem na pw.

Co do mocy i wzmocnienia, to nic się tutaj nie myli: moc ciągła wg producenta to 100W na kanał przy obciążeniu 8 Ohm. Jednak w moim systemie, z głośnikami nominalnie 12 Ohm, minimum 8,3 Ohm, i skuteczności wg producenta 97 dB - ten wzmacniacz, aby w miarę poczuć dynamikę i rozpiętość skali dźwięku, muszę ustawić wzmocnienie na co najmniej "60". Przy tym zakres wzmocnienia wynosi 0...99. Nie muszę dodawać, że to jest już dość głośno i nieprzyjemnie.
Co to zatem oznacza, z tym dość łatwym przecież obciążeniem? Na niższym wzmocnieniu, < "50", dźwięk jest płaski, bez dynamiki, i bez przestrzeni.

Aha, dodam jeszcze, że jest to wzmacniacz z zasilaczem impulsowym, końcówka mocy w klasie D.
System analogowy: Ad Fontes + Denon DL-110 + NUDAmini + Alauda 6C4C SET + NuPrime AC-4 + Zu Audio Omen

McGyver

Cóż, źle zrozumiałem bo sformułowałeś to w taki sposób, że wskazywało na zbyt niską głośność będącą powodem podkręcania. Dopiero Twój drugi wpis objaśnia to, czego doświadczasz wystarczająco jednoznacznie.

Old Man Kensey

Ok, wybacz, czasem coś tak napiszę pokrętnie, że sam siebie nie rozumiem :)

Jednak, co może być nie tak z tym wzmacniaczem? Czy to normalne, że przy tak niewielkim obciążeniu głośnikami, wymaga ustawienia dużego wzmocnienia sygnału, aby dało się normalnie posłuchać? Jednak wówczas poziom głośności, jak dla mnie, jest już zbyt wysoki, i dźwięk staje się męczący, a słuchanie mało komfortowe...

Czy też to normalne dla klasy D? Nie mam tu zbyt dużego doświadczenia, miałem zwykłe wzmacniacze tranzystorowe (stare Rotel, Cambridge i Creek), teraz zaś mam lampy KT-88, które szarpią membraną od początku skali potencjometru...
System analogowy: Ad Fontes + Denon DL-110 + NUDAmini + Alauda 6C4C SET + NuPrime AC-4 + Zu Audio Omen

McGyver

Lampy z reguły tak mają, nawet te najsłabsze, typu 45 (półtora wata) czy 2A3 (czyipół wata). Swego czasu używałem 2A3 z Merlinami VSM Millenium opartymi na węglowych Scan-Speakach powszechnie uznawanych za trudne do napędzenia. Efektywność jakieś 85dB. Kop był już od najcichszych ustawień, natomiast ekstremalnie głośno już się słuchać nie dało, bo wzmacniacz nie wyrabiał i zaczynało popierdywać.

A ten wzmacniacz może polubić się właśnie z niskoefektywnymi głośnikami. Wtedy, aby osiągnąć odpowiednią, nie za wysoką głośność, jego naturalnym stanem pracy będzie generowanie wyższych mocy.

Old Man Kensey

Cześć Koledzy.

Proszę, kto był na ostatnim Audio Show, słuchał głośników szerokopasmowych, i może tutaj zamieścić jakąś opinię? Ze zdjęć widziałem, iż trochę tego było - jak to grało?
System analogowy: Ad Fontes + Denon DL-110 + NUDAmini + Alauda 6C4C SET + NuPrime AC-4 + Zu Audio Omen

micik

Witam! A już myślałem że jestem jedynym nawiedzonym na szeroko pasmowe zestawy, a tu taka niespodzianka, no cieszę się i pozdrawiam pozostałych.
Praktyka pokazuje że wielkie szafy z garami od piętnastki, poprzez dwunastkę, dziesiątkę, sześć i pół cala są jakościowo nie do pobicia, a wierność odtwarzanych instrumentów jest naturalna i nie ważne czy pokój mały, czy duży, czy w ogrodzie na wolnym powietrzu, to wszędzie gra bajecznie, tylko problem jest gdzie te wielkie szafy trzymać.
Pozdrawiam.

tomekkk1

Problem? 2 x 135 litrów skrzynie w pokoju około 15m2 - żaden problem:


Japońce nie takie paki trzymają w swoich "klitkach", a za prawowitych audiofilów uchodzą ;D
Fotel na czas odsłuchów oczywiście znika i tworzy ustrój akustyczny po jednej stronie pokoju ;)
Witaj w tym zacnym klubie! Może pochwalisz się swoimi kolumnami przy okazji  ::)

paul_67

Niedługo też dołączę do klubu.Jestem w trakcie realizacji swojego projektu.Kolumny z założenia nie miały być wolnostojące, ale jako przystawki do tych, które mam obecnie (tzn.będą na nich stać).Już od dłuższego czasu chodziła za mną myśl o drugich kolumnach, ponieważ przełączanie kabli między dwoma wzmacniaczami jest bardzo problematyczne.Szerokopasmowce będą do lampy, a zainspirowały mnie głośniki od naszego rodzimego Amatora, które niedawno poddałem odświeżeniu.Po podłączeniu do lepszego wzmacniacza niż wyżej wymienione radyjko usłyszałem miłe dla ucha brzmienie.Przy wykorzystaniu Tesli- Westra w nowych obudowach, mam nadzieję, że będzie jeszcze lepiej...

tomekkk1

#66
Przełączanie pomiędzy wzmacniaczami (pomiędzy kolumnami, czy jednym i drugim) nie musi być problematyczne - przełącznik kompletnie deklasujący najpopularniejszy obecnie Beresford TC-7220 (jak i wiele innych komercyjnych switch'y) można zrobić za kilkaset złotych ;)










Jakość przełącznika, w porównaniu do wspomnianego powyżej - poza skalą ;D
Możliwość użycia dokładnie tego samego kabla głośnikowego, jakim podłączamy nasze kolumny.
Waga urządzenia (2.5kg przy powyższej obudowie z 10mm frontem) nie pozwalająca na jego przemieszczanie w związku z ciężarem kabli za nim.
Możliwość zmiany wewnętrznego okablowania przy minimalnym nakładzie i środkach.
Możliwość użycia ulubionych gniazd głośnikowych (o ile są izolowane od zewnątrz od kontaktu z blachą).
Przełącznik (4PDT On-On) występuje zazwyczaj w trzech wariantach (na wsuwki, na skręcanie, bądź lutowanie).
Wielkość pozwalająca na wygodne rozmieszczenie i użycie zacisków głośnikowych.
Ładna prezencja pośród sprzętu:



;D

LampowY

Jak kupie vintydża z wycieraczkami do tunera to tez będę musiał wykonać przełącznika na dwa wzmacniacze. Tym razem już nie pomylę dupy z czołem  ;D

paul_67

Cytat: tomekkk1 w Styczeń 16, 2019, 19:14Przełączanie pomiędzy wzmacniaczami (pomiędzy kolumnami, czy jednym i drugim) nie musi być problematyczne
Wiem.Nawet przemierzałem się do budowy takiego, ale zapragnąłem mieć drugie kolumny.

tomekkk1

Cytat: LampowY w Styczeń 16, 2019, 19:19
Jak kupie vintydża z wycieraczkami do tunera to tez będę musiał wykonać przełącznika na dwa wzmacniacze. Tym razem już nie pomylę dupy z czołem  ;D

Człowiek całe życie się uczy.
Forum też uczy. ;D

tomekkk1

Cytat: paul_67 w Styczeń 16, 2019, 19:22
Wiem.Nawet przemierzałem się do budowy takiego, ale zapragnąłem mieć drugie kolumny.

I nadal możesz taki przełącznik zrobić i używać. Tylko wtedy robisz na dwie pary kolumn i dwa wzmacniacze. Wzmak A z kolumnami X lub Y, lub wzmak B z kolumnami X lub Y - do wyboru, do koloru  ;)

Pawelec

Pozdrawiam wszystkich fanów pełnego czystego pasma i chylę czoła za wytrwałość w poszukiwaniu wymarzonej konstrukcji  :). Ja niestety przekonałem się ćwicząc różne rozwiązania na kilku budżetowych przetwornikach typu Fostex, Tang band, Sonido, że łatwo nie jest  :). Jednak jak już się trafi w swoje preferencje to frajda jest ogromna. W moim przypadku długo to trwało i "niestety" kompromisu co do zmniejszenia gabarytów tuby nie ma  ;D
Cytat: tomekkk1 w Styczeń 16, 2019, 18:31
Problem? 2 x 135 litrów skrzynie w pokoju około 15m2 - żaden problem:
I tak też jest u mnie, można się przyzwyczaić. Przy zgaszonym świetle wcale ich nie widać  ;)
Sonido SFR 200A - odwrócony Aion

tomekkk1

Witaj w klubie, no Twoje "back loaded horns" to już potworki, ale czerń na froncie to świetne, taktyczne rozwiązanie  :np:
A i reszta sprzętu sprawia, że czapki z głów

tomasz_pianista

Tam są jakieś dodatkowe wysokotonowe na górze?:)
Grupa ratowania poziomu.

Old Man Kensey

Elegancko :)

Moje głośniczki przy Waszych to jak kurczaki wyglądają!
System analogowy: Ad Fontes + Denon DL-110 + NUDAmini + Alauda 6C4C SET + NuPrime AC-4 + Zu Audio Omen