Rekabling ramienia Lenco l 75

Zaczęty przez Ganjor86, Wrzesień 02, 2016, 19:47

Poprzedni wątek - Następny wątek

Ganjor86

Mam gramofon lenco l 75 i wkładkę ortofon quintet blue a że mój plan zakupu nowego ramienia może się odwlec to chciałbym wymienić kabelki w ramieniu na jekieś lepsze bo stare (45 lat czyli naprawde stare) wyglądają okropnie, zero połysku wręcz brązowe i strasznie kruche. Na ebay jest kilka stosunkowo tanich opcji typu kabelki z czystego srebra, posrebrzane albo i czysta miedz, jakieś kabelki są szczególnie godne polecenia ? Dodam że napewno wymienie podstawę i ramie na jelco 750l ale niewiem dokładnie kiedy więc chciałbym mieć coś na przeczekanie ale też oczekiwałbym lepszego dzwięku.


Ganjor86

#2
Mieszkam w UK i zamawianie czegoś z polski jest nieopłacalne. Kabelek od ahaja warto sprawdzić ;) litz w jedwabnej izolacji to dobry wybór ? Taki link znalazłem http://www.ebay.co.uk/itm/Litz-tonearm-wire-internal-turntable-tonearm-rewirwe-5-metres-30-strands-0-04mm-/112090226108?hash=item1a19191dbc:g:sogAAOSw-nZToaVj albo nieco drożej ale dalej przyzwoicie http://www.ebay.co.uk/itm/1-Metre-of-Green-Silver-Plated-7-Strand-Tone-Arm-Tonearm-Wire-for-Rewiring-/300590213278?hash=item45fc92a89e:g:YaMAAMXQDnpTYRR0

Ganjor86

Kupiłem kabelek litz 5metrów, 30 drucików po 0,04mm za 3,40£ w jedwabnej izolacji. Mam nadzieję że dzwięk się polepszy. Chcę przewiercić złącza 4 pin w ramieniu i headshellu aby dało się kable litza przełożyć przez całe ramie.

frywolny trucht

Czyli chcesz założyć na kabel zapinki i połączyć bezpośrednio do wkładki? Obchodząc połączenie ramię-headshell.
Godne to i sprawiedliwe, jednak dobre, profesjonalne przeróbki nie powinny niszczyć gramofonu. Powinno dać się przywrócić stan fabryczny. Może uda ci się wyjąć gniazdo 4 PIN z ramienia?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Ganjor86

W tym ramieniu aby wyjąć plastikowe gniazda pin trzeba wyciągnąć metalowy pin a to nie łatwe a biorąc pod uwagę wiek gramofonu często tak trudne że praktycznie nie możliwe ale jest na to sposób, trzeba przewiercić się przez ramie z przeciwnej strony pinu i wypchnąć go od środka ale wszelkiego rodzaju wiercenie w metalowym ramieniu mogłoby się skończyć o wiele gorzej niż przewiercenie bądz wydłubanie złączy... troszeczkę o tym wiem bo wczoraj miałem gościa który zna się na gramofonach lenco a w szczególności l75. Trochę szkoda niszczyć oryginalne złącza ale zniszczyć ramie to jeszcze większy problem. A kabel polecił mi właśnie mój znajomy Carl.

Ganjor86

No i zrobione :) kabelek okazał się cieniutki niezwykle lekki elastyczny i dość mocny oraz łatwy do lutowania. Złącza brutalnie usunąłem i kable poszły bezpośrednio od wkładki (oczywiście nie były tam lutowane do wkładki tylko do tych malutkich blaszek których nazwy zapomniałem) drugi koniec przewodów przylutowałem do van dame silver 55pF i jest to zakończone wtykami neutric profi, wszystko zlutowane cyną ze srebrem (taka moja fanaberia). Pierwsze co usłyszałem to o wiele szersza scena, tak szeroka że aż mi środka brakuje. Wysoki tony znacznie wysunęły się z ciennia i bardzo mi się to podoba. Bas jest znacznie lepszy, nabrał kształtu i głebi a zarazem już się tak nie narzuca co równierz mi się podoba. Separacja instrumentów troszkę osłabła ale mam nadzieję że kabelki się wygrzeją i wszystko się poukłada. Czy to dobrze że wszystkie kabelki są luzem czy może lewe i prawe powinny być skręcone ze sobą ?

Jakub

Cytat: Ganjor86 w Wrzesień 07, 2016, 23:39Pierwsze co usłyszałem to o wiele szersza scena, tak szeroka że aż mi środka brakuje.

Sprawdź czy przypadkiem nie podłączyłeś kabelków od wkładki w przeciwfazie :)

frywolny trucht

Można prosić o zdjęcia po usunięciu złącza?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Ganjor86

Sprawdziłem miernikiem i wszystko jest podłączone prawidłowo. Zwiększyłem nacisk do 2.5g czyli na max i jest lepiej ale dalej jakoś dziwnie. Wygrzanie kabli może dodać środek na scenie czy raczej odwrotnie ?

frywolny trucht

O widzisz! Jeden obrazek wart więcej niż tysiąc słów ( albo jakoś tak). Pisałeś, że masz Quintet, a dopiero jak zobaczyłem  zdjęcie, zdziwiłem się, że powiesiłeś go na idlerze. Sprawdziłeś, czy ona się nadaje do tego ramienia?

Nowa miedź- w zależności od stopnia czystości, sposobu podania- ma z reguły tendencje grać zgrubnie, chropowato, konturowo. Jak jest słabej jakości - tak już zostaje lub już niewiele się zmienia. Z czasem mogą dojść detale, wybrzmienia, ale tak, żeby jakieś pasmo zniknęło, wycofało się, albo odwrotnie- to się nie spotkałem jeszcze. Natomiast na przestrzeni lat miedź się utlenia, a to powoduje, ze ubywa góry, przybywa dołu. Następuje ogólne zmulenie. Po opisie jaki podałeś powiedziałbym, że założyłeś srebrne kable.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Ganjor86

W temacie jest że chodzi o lenco l75 a to chyba najpopularniejszy ider. Po dodaniu nacisku jest lepiej i to sporo lepiej. A przy zmianie ze starego utlenionego kabelka na nowy jest właśnie tak jak napisałeś. Czyli quintet nie nadaje się do tego gramofonu ? Może poprostu zmienić kabelki na jakieś o cieplejszym brzmieniu ?

frywolny trucht

Wojtek41 ma takiego. Czy nawet dwa. Tomasz_pianista takiego męczył i przerabiał. Oni chyba wiedzą jakie ma ramię ( lekkie, średnie, czy ciężkie). Zaatakuj ich na priv. Można poszperać też na lencoheaven. Tylko- teraz paczę- Ortofon podaje podatność boczną  :o Najprościej będzie nabyć płytę, którą dziś polecałem: http://www.feickert.de/index.php?id=16&L=1 ( do nabycia w polskich sklepach). Zobaczysz na jakiej częstotliwości wypadają ci rezonanse i będzie wiadomo, czy pasuje, czy nie. Głos mówi jaka częstotliwość dźwięku leci, a ty patrzysz kiedy wkładka wpada w największe drgawki i już wiadomo.

Na dziś zważ 5 gramów plasteliny, połóż na główkę, skoryguj nacisk igły i posłuchaj.
Jaki przebieg ma wkładka?

A jeśli to sprawka kabli? Daj im trochę pograć.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Ganjor86

Próbowałem z naciskiem nawet 5g i niewiele to pomogło :( podsune im ten temat na priv może to coś da a na razie posłucham tego dziwnego stereo.

frywolny trucht

Zrób z plasteliną dokładnie jak napisałem. Skoryguj nacisk do zalecanego przez producenta.
Zobaczymy jaki wpływ na dźwięk będzie miało zwiększenie masy efektywnej ramienia.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Jakub

Cytat: frywolny trucht w Wrzesień 08, 2016, 11:35Zobaczymy jaki wpływ na dźwięk będzie miało zwiększenie masy efektywnej ramienia.

Przecież to ramię jest jak szyna kolejowa. Ono ma z 25 gramów masy efektywnej. Teraz pewnie odrobinę mniej, bo nie ma gniazda headshella.

elem

Cytat: Jakub w Wrzesień 08, 2016, 09:43Sprawdź czy przypadkiem nie podłączyłeś kabelków od wkładki w przeciwfazie

Sądząc po objawach opisanych przez Ganjor86 stawiałbym na to samo.
Ganjor86, zamień kabelki miejscami w jednej z kolumn.
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

tomasz_pianista

Oryginalne ramie Lenco jest ciężkie. Ja osobiście go nigdy nie używałem.

Przy zmianie okablowania zmienia się z reguły pojemność - zwłaszcza jak pozbyłeś się złączek itd. Dlatego po zmianie okablowania z reguły jest efekt otwarcia dźwięku, jeżeli za bardzo to zmienić ustawienia w przedwzmacniacu.

Wygrzanie kabli...dla mnie to jest abstrakcyjny temat. Sprawdź wszystko dokładnie czy jest dobrze podłączone.

Nie jestem specem od kabli, ale srebro w IC gramofonowym to chyba nie najlepszy pomysł.
Grupa ratowania poziomu.

Ganjor86

Kable są posrebrzane a nie srebrne i są polecone przez ahaja więc napewno nie są nieodpowiednie. Na dacu wszystko gra poprawnie więc nie ma sensu zamieniać kabli a same kable od gramofonu są podłączone poprawnie bo sprawdzałem miernikiem.

tomasz_pianista

No to posłuchaj dłużej, pamiętaj, że wkładka też musi swoje pograć. A na jakim pre aktualnie grasz?
Grupa ratowania poziomu.

Ganjor86

Cambridge Audio 651p może nie najlepsze pre ale jak na pierwsze to spoko. Wkładka pograła już jakieś 40h może odrobinkę dlużej i już nie słyszalem żeby dzwięk sie klarował czy otwierał zaraz przed wymianą kabli. A jeśli nic się nie zmieni to może jakieś kondensatory dopasowujące można by wlutować w miejscu gdzie kable z ramienia łączą się z kablem IC ?

elem

Cytat: Ganjor86 w Wrzesień 08, 2016, 13:30Na dacu wszystko gra poprawnie więc nie ma sensu zamieniać kabli a same kable od gramofonu są podłączone poprawnie bo sprawdzałem miernikiem.

Jesli na innym źródle gra poprawnie, to tym bardzie spróbuj zamienić przy słuchaniu gramofonu. Przynajmniej na 100% wykluczysz złe podłączenie przewodów w gramiaku.
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

Ganjor86

Ale wstyd... kable w lewym kanale były zamienione a najlepsze ze kabelki pomalowałem na obu końcach kolorowymi flamastrami aby ich nieprawidłowo nie podłączyć. Z podniety wymiany kabli aż się pomyliłem :( jak teraz znów posłucham kilku plyt na spokojnie to znów opisze moje wrażenia ale już po kilku sekundach słychać że scena znów ma środek. Jeszcze raz przepraszam za problem.

malg

Cytat: Jakub w Wrzesień 08, 2016, 09:43
Cytat: elem w Wrzesień 08, 2016, 11:56
Cytat: Jakub w Wrzesień 08, 2016, 09:43Sprawdź czy przypadkiem nie podłączyłeś kabelków od wkładki w przeciwfazie

Sądząc po objawach opisanych przez Ganjor86 stawiałbym na to samo.
Ganjor86, zamień kabelki miejscami w jednej z kolumn.

No własnie Jakubowi nie chodziło o zamianę kanalów, tylko zamianę kabelków przy wkładce

elem

No przecież mnie też o to chodziło :)  Najważniejsze, że problem rozwiązany.
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe