Let's do it together, czyli zróbmy to razem. Małpujemy preamp Kondo KSL-M7 Line.

Zaczęty przez McGyver, Maj 05, 2017, 23:29

Poprzedni wątek - Następny wątek

Piterski

Wylej wiadro zimnej wody na głowę i przeczytaj ten wątek od początku.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

wiki

Cytat: Piterski w Wrzesień 04, 2019, 17:35
Wylej wiadro zimnej wody na głowę i przeczytaj ten wątek od początku.
Nooooo, trochę trzeba się wgryźć aby wszystko pokumać, co i jak...
Mimo wszystko ludzie chwalą, że to dobry przedwzmacniacz jak się go ogarnie.

Co do zasilacza to ja pewnie bym poszedł w zasilacz od Muzg - moim zdaniem przemyślany i z zabezpieczeniami....
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

Piterski

Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

rafal.kar

Czytałem ten wątek, na początku były zachwyty ale w pewnym momencie się pogubiłem i dlatego moje pytanie.
Ale skoro odradzacie to pewnie nie podejmę się dalszej pracy.
Polecicie jakiś sensowny projekt pre.
Rozważam obecnie jc-2, ale szukam jeszcze opinii.

tomekkk1

Cytat: rafal.kar w Wrzesień 04, 2019, 16:52
A który to z rezystorów, czy na liście elementów występuje prawidłowej wartości?
Już sam nie wiem czy pchać się w ten przedwzmacniacz...
nie chce się niemile rozczarować jak będzie szumiał i brumiał.

Czy ktoś doświadczony doradzi czy warto ryzykować..




Rezystor do siatki oznaczony 470R-1k widać go na schemacie. Nie dawać większej wartości niż 1k. W ten sposób unikniesz powstanie szumu.

tomekkk1

Jeśli zastosujesz zasilacz TP2 jaki był użyty w tym wątku, to z brumem nie powinieneś mieć styczności. Nikt nie zgłaszał...

tomekkk1

Jak to pre gra? W moim przypadku gra tak jakby miało zaraz umrzeć i dlatego wciąż wydaje z siebie najlepsze tchnienie - gra w pełni całym sobą, uwalniając z siebie wszystko co możliwe. Bez niego w torze po prostu wieje nudą i stagnacją. Gra tak, jakby miało nie być jutra. To naprawdę jest świetne granie...

rafal.kar

To chyba dobra reklama tego pre. Ale czy tylko Ty jesteś zadowolony?
Rozumiem że nic nie szumi i nie brzeczy?

tomekkk1

Wybacz, późną odpowiedź, czasu mam ostatnio jak na lekarstwo.
Koniec końców jestem bardzo zadowolony. Granie nigdy nie było problemem, tylko towarzyszące wady. Dziś jedyny szum jaki generuje owe pre to szum lampek (jeśli takowe akurat szumią) i buczenie, które jest ledwo słyszalne w pobliżu samych głośników. I to zależy czy mam akurat podpięty lampowiec (zupełna cisza), czy sporo mocniejszy tranzystor.

Z tym, że ja mam kolumny o skuteczności 100dB, które wywleką wszystko - jeśli podłączyłbym kolumny o normalnej skuteczności (86-88dB) to nie sposób czegokolwiek usłyszeć przy wetkniętym uchu w głośnik :D

Mam dwie PCB tego pre, które mogę w szybki sposób podmienić - mam do wyboru wersję na 12AY7 (6072A), oraz na lampach ECC88(PCC88).
Preferuję 12AY7 :)

cdt

Cytat: AudioAddicted w Wrzesień 08, 2019, 15:34Z tym, że ja mam kolumny o skuteczności 100dB
To są kolumny o normalnej skuteczność od lampy :) . A że konstruktor pracował z kolumnami i niższej skuteczności to póżniej mieliśmy efekt .

tommypear


Piterski

Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

rafal.kar

AudioAddicted dzięki za odpowiedź.
Z uwagi na nie mały koszt tego pre mam pewne watpliwosci czy realizować ten pre...
Jakie kondensatory sygnałowe użyłeś? Czy faktycznie trzeba tam dac takie po dwiestowki za szt?


Można gdzieś posłuchać w okolicy Warszawy?

Piterski

Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

tomekkk1

Jeżeli chodzi o kondensatory wyjściowe to tutaj bezwzględnie, niezaprzeczalnie i ewidentnie im lepsze tym lepiej zagra. Ja w tej chwili mam wsadzone Miflex i uważam że tańszych po prostu nie warto. Docelowo wstawię w ich miejsce Audyn True Copper :)

Atomek

Hejka
Poszukuję lampek 12AY7 do tego projektu w przystępnej cenie :) możecie coś polecić. Myślałem nad EH gold. Może macie jakiś namiar w podobnych lub niewiele większych pieniądzach :)

tomekkk1

A nie lepiej dołożyć i kupić parkę NOS? Nie trzeba szukać tych z najwyższej półki aby uświadomić sobie, że to znacznie lepsze granie od współcześnie produkowanych lamp.

Mam za sobą bezpośrednie porównanie lamp 12AY7 GE i 6072A EH - co prawda zwykłych, ale nie sądzę by pomiędzy nimi a wersją Gold była przepaść. 6072A EH niewątpliwie ustępują NOS-om w kwestii barwy i muzykalności.

I niewątpliwie jakości - nie wiem czy Adam dostarczył pre z nowymi, czy używanymi lampami 6072A EH - o lampach nigdy nie było mowy, zatem to bez jakiegokolwiek znaczenia w tej kwestii. Jednakże jedna z nich błyskawicznie jednak dokonała żywota (działa, ale jak się rozgrzeje to wydaje dziwne trzaski), natomiast w przypadku NOS-ów "zejście" lampki zjawiskiem bardzo rzadkim - tutaj zwykle prędzej wymienimy sprzęt, bądź lampy na inne w celu zmiany brzmienia, niż doczekamy śmierci jednej z nich...

Owszem, ceny są mocno przesadzone obecnie. Trzeba szukać poza głównymi kanałami typu eBay.

Atomek

Dzięki Tomku, ciężki temat z NOS ami :) szukałem trochę wczoraj i dziś, znalazłem też jakieś używki w przystępniejszych cenach. Nie wiem zupełnie jak do tego podejść. Parowane wiadomo, jeszcze droższe ale nie poddaję się :) dzięki za dobre rady  :np:
Szukam dalej, najwyżej kupię zwykłe EH jako przejściówki :)

tomekkk1

Poczekaj z tymi dziękczynnościami - dowiedzmy się więcej o Twoim projekcie. Dlatego, gdyż może okazać się że pewne okoliczności wykluczą dodatkowe koszta, o czym dalej.

Projekt tego przedwzmacniacza można zrobić na różnych płytkach WK-WA.
PCB LS10 z pierwszej strony wątku, oraz moja PCB opierają się na stopniu wzmacniającym i wtórniku w jednej bańce na kanał - 12AY7 to podwójna trioda (przyp.). Dlatego obie lampy muszą być sparowane, aby oba kanały były jak najbardziej zbliżone do siebie.
Natomiast np. PCB Andrzeja (Gratefulde) i Maćka (Lampowy) to inny układ. Tutaj obie triody w pierwszej lampie pracują jako stopień wzmacniający dla lewego i prawego kanału, a druga lampa to ich wtórniki.

I tu robi się ciekawie, bo oba rozwiązania mają swoje zalety, z czego zalety tego drugiego mogą Ci się spodobać - bo są raczej kluczowe dla budżetu.
W pierwszym przypadku największą zaletą jest separacja kanałów - czyli bardziej purystycznie. Wadą jest właśnie konieczność używania sparowanych lamp.
W drugim przypadku separacja kanałów jest gorsza (każda lampa pracuje dla obu kanałów), ale odpada konieczność dobierania lamp pod kątem identycznych parametrów pracy. Połówki małych lamp małej i średniej mocy nie są tak rozbieżne w swoich  parametrach, jak połowy niektórych lamp dużej mocy (np. 6S33S). Mało tego, dla stopni wzmacniających i wtórników można jednocześnie użyć lamp od innych producentów - co pozwala na dalsze zabawy z brzmieniem!

Zatem pytanie do Ciebie - na jakiej płytce opiera się Twój projekt?

Atomek

Posiadam tą wersję z początkowej części wątku.

wiki

Cytat: Atomek w Listopad 11, 2019, 00:59Hejka
Poszukuję lampek 12AY7 do tego projektu w przystępnej cenie  możecie coś polecić.
Potrzebujesz 12AY7, czy 12AU7?
Jezeli 12AU7 to chyba mam dwie sztuki używane z pół roku Psvane 12AU7 - TII, musiałbym poszukać.
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka


wiki

Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

gratefullde

Cytat: Atomek w Listopad 13, 2019, 20:3112AY7

Rozejrzyj się na ebay za Amperexami. Nie rujnują kieszeni a brzmią rewelacyjnie. Moje kupiłem za 270 zł parka.
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9