6SN7 i pochodne

Zaczęty przez masza, Luty 28, 2015, 20:51

Poprzedni wątek - Następny wątek

LampowY

Mieliście może do czynienia z holenderskimi (Eindhoven) 6SN7GT Philips Miniwatt?
Produkowane w latach '50. Występowały także pod brandami Adzam, Miniwatt Dario, Pope, Mullard, Radiotechnique.
Jako miłośnik małych lamp z Heerlen żywo się zainteresowałem powyższymi a przyznam, że nie miałem pojęcia o ich istnieniu  :o

Wyglądają jak malowane ruskie 6H8C  ;D


tomekkk1

Mam pytanko, ale po kolei.
W moim wzmacniaczu siedzą jako sterujące 6SN7GTA i z tego co wiem, to najprawdopodobniej są całkowicie zamienne z 6SN7GTB (6SN7GTB mają szybki, 11 sek. Heat-Up).
Jako, że nie mam doświadczenia z tymi lampami, jedyne co mogę o nich powiedzieć to że są dwie i obie działają  ;)

Natomiast mocno zaczynam brać pod uwagę ich wymianę i wiem gdzie szukałbym zmiany. Obecnie siedzą tam amerykańskie 6SN7WGTA Regal - czarna anoda, kwadratowy pełny getter na górze. Szukam czegoś w kierunku lepszej rozdzielczości, ale nie krzykliwej średnicy. Ciężko mi się odnieść, bo o tym jak Regal grają nie można nic znaleźć, nie ma jak ich porównać nawet w teorii. A żeby to wiedzieć trzeba mieć jakieś doświadczenie. I koło się zamyka...

Na które lampy patrzeć, jeśli chodzi o rozdzielczość? Przy czym nie szukam zmiany na skrajach pasm typu więcej góry, dołu itp. chyba, że jakościowej, jak selektywność, szybki bas ;)

redak

Proponował bym rozejrzeć się za 6F8G - VT-99, jest to "zamiennik" 6SN7 z innym pinoutem.
Sprzedają do tego adaptery.
Przerobiłem wiele lamp 6SN7, nie mogłem znaleźć tej odpowiedniej  ;)
Osobiście polecam tun-sol, jest kontrola, rozdzielczość, przede wszystkim naturalność wokali.
Na drugim miejscu stawiam RCA VT-99 - niesamowita rozdzielczość na górze.
Obecnie mam sylvania VT-99-  gra bardzo równym pasmem, nie wyróżnia się w niczym szczególnym.

tomekkk1

Tak, tylko że 6SN7 to w zasadzie co typ to inna lampa. 6SN7GT ma inne napięcie Ua niż 6SN7GTA i 6SN7GTB. Warto by może bardziej doprecyzować, jeśli chodzi o przeróbki :)

Natomiast w moim przypadku ma być krótko - jeb wyjęta, jeb wstawiona - gra. Żadnych przeróbek, adapterów i kombinacji alpejskich. Może kiedyś, gdzieś tam z czasem, ale biorę pod rozwagę  ;D

muda44

Cytat: tomekkk1 w Październik 19, 2018, 15:03
Mam pytanko, ale po kolei.
W moim wzmacniaczu siedzą jako sterujące 6SN7GTA i z tego co wiem, to najprawdopodobniej są całkowicie zamienne z 6SN7GTB (6SN7GTB mają szybki, 11 sek. Heat-Up).
Jako, że nie mam doświadczenia z tymi lampami, jedyne co mogę o nich powiedzieć to że są dwie i obie działają  ;)

Natomiast mocno zaczynam brać pod uwagę ich wymianę i wiem gdzie szukałbym zmiany. Obecnie siedzą tam amerykańskie 6SN7WGTA Regal - czarna anoda, kwadratowy pełny getter na górze. Szukam czegoś w kierunku lepszej rozdzielczości, ale nie krzykliwej średnicy. Ciężko mi się odnieść, bo o tym jak Regal grają nie można nic znaleźć, nie ma jak ich porównać nawet w teorii. A żeby to wiedzieć trzeba mieć jakieś doświadczenie. I koło się zamyka...

Na które lampy patrzeć, jeśli chodzi o rozdzielczość? Przy czym nie szukam zmiany na skrajach pasm typu więcej góry, dołu itp. chyba, że jakościowej, jak selektywność, szybki bas ;)

Szaraki

tomekkk1

Ok, niech to będzie punktem wyjściowym, ale wybór nadal jest spory ;)

muda44

Szaraki są rozdzielcze z mnóstwem powietrza.
Najbardziej rozdzielcze jakie znam to ruskie metal base ale z nimi łatwo przedobrzyć .

Titanic

Witam
W preampie siedzą 2xmarconi 6sn7 i właściwie było by Ok, ale czemu tak szumią w porównaniu do obecnie produkowanych tungsol , bardziej muzykalne marconi swoim szumem denerwują, szukam czegoś równie muzykalnego ale mniej szumiącego, stara lub nowa produkcja proszę o radę


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

LampowY

Jeśli nie da się do Twojego pre wcisnąć 6F8G to z "małych" lamp wg mnie bardzo podobnie grających do Marconiego będzie Sylvania 6SN7GT VT-231.
W końcu to są praktycznie te same lampy z Kanady :)
Howk

Titanic

Cytat: LampowY w Listopad 30, 2018, 07:25
Jeśli nie da się do Twojego pre wcisnąć 6F8G to z "małych" lamp wg mnie bardzo podobnie grających do Marconiego będzie Sylvania 6SN7GT VT-231.
W końcu to są praktycznie te same lampy z Kanady :)
Howk
A masz jakieś sprawdzone źródło w lamp w Polsce?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

LampowY

Niestety, ściągałem ze stanów.
Tam jest relatywnie najmniej lampowych oszustów i małe prawdopodobieństwo zakupu padliny jeśli w opisie aukcji podane są zmierzone parametry. Jest to w USA ścigane przestępstwo a nie tak jak w Europie olewane bo mała szkodliwość.

Titanic

Cytat: LampowY w Listopad 30, 2018, 07:42
Niestety, ściągałem ze stanów.
Tam jest relatywnie najmniej lampowych oszustów i małe prawdopodobieństwo zakupu padliny jeśli w opisie aukcji podane są zmierzone parametry. Jest to w USA ścigane przestępstwo a nie tak jak w Europie olewane bo mała szkodliwość.
Ale z ebayu czy ze sklepów vitagowych?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

LampowY


Titanic

Ok Pozdr i dzięki


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

McGyver

Cytat: LampowY w Listopad 30, 2018, 07:42
Niestety, ściągałem ze stanów.
Tam jest relatywnie najmniej lampowych oszustów i małe prawdopodobieństwo zakupu padliny jeśli w opisie aukcji podane są zmierzone parametry. Jest to w USA ścigane przestępstwo a nie tak jak w Europie olewane bo mała szkodliwość.
Poza tym w USA jest na rynku wtórnym mnóstwo niedrogich mierników do lamp, więc kto handluje lampami, to łatwo się zaopatrzy w miernik dzięki czemu zwiększy swoją wiarygodność i atrakcyjność sprzedawanych lamp.

Titanic

Witam
Czas na wybór cenowo jest podobnie, ale oczekuję dobrej średnicy i rozdzielczości
Znalazłem w podobnej cenie:
6SN7GT VT-231 Sylvania
https://rover.ebay.com/rover/0/0/0?mpre=https%3A%2F%2Fwww.ebay.com%2Fulk%2Fitm%2F292925176394
Lub
CBS JAN CHY 5692
https://rover.ebay.com/rover/0/0/0?mpre=https%3A%2F%2Fwww.ebay.com%2Fulk%2Fitm%2F192706031237
Do Modwright ls100 preamp
Możecie podpowiedzieć



Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

tomekkk1

Płacić tyle bo to JAN?  :o
Rozumiem, że nie wiesz co tak właściwie JAN oznacza?

Titanic

JAN dla armii robione czy nie tak?
W głowie się kręci, jak się czyta fora, obecnie gram na sophia electric z dawnego zakupu, a chciałem zastąpić marconi bo się już zużyły , łatwo nie jest na us ebay masa towaru


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

LampowY

JAN to lampy wytwarzana dla marynarki o wzmocnionych parametrach (Joint Army Navy).
Z powyższych jedne i drugie to JAN. Ja jestem zwolennikiem tych pierwszych JAN-CHS

tomekkk1

JAN, czyli Joint Army Navy to lampy wyselekcjonowane. Problem w tym, że rygorystycznym testom poddawana jest niewielka ilość lamp z całego wypustu. Jeżeli przejdą one testy to cały wypust staje się JAN. Testowane sztuki są po testach zniszczone. Jeżeli okazało się, że któraś z pozostałych lamp nie spełniła oczekiwań cały wypust został odrzucony - trafiały wtedy na cywilny rynek i krążą po nim do dziś "dumnie" nosząc nadruk JAN. Dziś po latach biurokracji wiele lamp oznaczonych jako JAN odnajdowano w składach i magazynach wojskowych i trafiają na rynek jako super-duper-mega mocarne lampy, co to zdały nie wiadomo co. Wśród lampiarzy powszechnie uważa się, że to są selekty, gdy niestety raczej są to odrzuty, które mogą ale nie muszą być nawet 100% sprawne...

Titanic

Dzięki za JAN
Kontaktowałem się ze sprzedawcami z us, i mają 100% pozytywy, do tego lampy pomierzone, tylko nie słuchane na szum i mikrofonowanie, (noise test)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

LampowY

Ceny zwariowały.
Jeszcze nie tak dawno za wiadro Bad Boy's (JAN-CHS Sylvanii) płaciłem po 60$
A Amperexy BB były jednymi z najtańszych lampek. Po 150 zł za parę chadzały i nikt nie brał  ;D

Czas się chyba pomału na krzem przestawiać  :o

LampowY

6F8G TungSola Round Plate płaciliśmy ze Starym Audiofilem po 250 zł za parkę. Nationale po 200  ;D

Titanic

Kijem rzeki nie zawrócę
Jestem w okolicy US i choć przesyłka Ok wychodzi



Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

LampowY

Jasne.
Bierz VT-231. Bardzo neutralne lampy. Niczego nie podbiją, niczego nie ukryją.