Zmiana gramofonu- czy jest sens?

Zaczęty przez vanderer, Październik 11, 2017, 09:16

Poprzedni wątek - Następny wątek

vanderer

Witam
Posiadam gramofon marki thorens td 280  z wkładką Ortofon 2M Blue podłączone jest to do pioneera sx 1250 i kolumn grundig hifi box 741 .Ostatnimi czasy zaoszczędziłem troszkę grosza ( 2000-3000 zł) i zastanawiam się nad zmianą (może jakiś pioneer?) Czy faktycznie bedzie poprawa w jakości , czy nie ma to większego sensu . Dzięki za wszelkie sugestie, pozdrawiam

GregWatson

Biorąc pod uwagę ten sprzęt, który posiadasz to już lepiej będzie kupienie zewnętrznego pre, które nawet przy opcji wymiany, wzmacniacza, wkładki, gramofonu czy kolumn wniesie najwięcej.
Moja propozycja LAR LPS-1 i jeszcze ci zostanie na inne zabawki analogowe.
Trochę tego i trochę tamtego też.

vanderer

dzięki za odpowiedz , o dokupieniu pre nawet nie myślałem , wydawało mi się  ze ten sx 1250 ma bardzo dobry przedwzmacniacz gramofonowy

tomasz_pianista

Masz jakieś zdjęcia swojego Pioneera? Uwielbiam vintage'owe klocki, a to kawał bestii.

Rozumiem, że takie coś posiadasz? http://thevintagehifishack.com/197677-pioneer-sx-1250/

Jeśli chodzi o gramofon - TD 280 to nawet niezły model, przyzwoity. Pytanie co chcesz zmienić w dźwięku, czego Ci brakuje. Bo jeśli chciałbyś wskoczyć poziom wyżej, to niestety budżet rośnie nieproporcjonalnie do jakości dźwięku.
Grupa ratowania poziomu.

vanderer

Sorki za nie najlepszej jakości zdjęcia Pioneer sx 1250 i grundig hifi box 741

frywolny trucht

Mnie podpada gramofon. To będzie najsłabsze ogniwo. Początek lat 90-tych, Thorens w odwrocie. Niby w papierach ma niezłe parametry ale jak patrzę na budowę- nie chce mi się wierzyć. Jakim cudem?  Czy kasę za wkładkę ( ile grała?) i gramofon można dołożyć do zakupów? :)
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

Wszystko jasne. vinylengine zowu popłynęło. S/N podali -70 dB. Ho, ho ho, nieźle, nieźle. Tymczasem w instrukcji gramofonu stoi, że to pomiar ważony, a nieważony wynosi -48 dB. To baaaaardzo słaby wynik. Jeśli dodać do tego brak regulacji wysokości ramienia- pierwszy do wymiany gramofon. Wg mnie.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

vanderer

Gramofon i wkładka jak najbardziej do wymiany ( moja m2blue , jest w miarę nowa z przebiegiem około 200 godzin) myślałem o gramie firmy pioneer ale nie będę się przy nim upierał. Super by było jak by ta wkładka pasowała do nowego zakupu

GregWatson

Jak koniecznie chcesz gramiak wymienić to polecam tego:

micro seiki mr-711

http://allegro.pl/micro-seiki-mr-711-jeden-z-nielicznych-w-kraju-i6989099343.html

Już pisałem o nim w innym wątku. Ramię 10 cali i posiada wszelkie regulacje. Zobacz jak rozbudowana jest elektronika:

http://audiomaniacy.pl/index.php?topic=172.0

w tym wątku znajdziesz wszystko. Samo ramię to ok 1200 zł + wkładka ok.450 zł. Pękniętą pokrywą się nie przejmuje. Dorobisz za ok 120 zł. Bardzo rzadki model. Wykorzystywany w rozgłośniach radiowych i studiach nagrań. Bardzo ładny kolor - grafitowy.

Dla wyjaśnienia to nie mój ani nikogo znajomego. Ja mam dwa egzemplarze i póki co nie sprzedaję.

Jak cena się utrzyma to bierz.
Trochę tego i trochę tamtego też.

vasa

Gramofon jest rzeczywiście dość, hmm... prosty i pewnie trzeba będzie go wymienić na taki który można w pełni skalibrować ale jako że wkładka jest nie najgorsza to myślę że pomysł Grega na wypróbowanie innego pre ma sens. To może dać większy przyrost jakości niż zmiana napędu.
Rada jak zawsze - może by gdzieś pożyczyć coś lepszego. Np rzeczonego LAR-A.

[emoji377]🥃

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

PiPi

Lepiej skupić się na gramofonie , wkładce i potestować na Pionku . Jak dalej będzie słabo to faktycznie można dokupić pre np Black Cube + Ms 711 to w 3tysiach się zmieści :)

frywolny trucht

Tego LAR-a można wyrwać na portalu aukcyjnym za 1200 zł. I odsprzedać bez straty jak się okaże, że przyrost jakościowy iluzoryczny.
Tylko trzeba przysiąść i czatować. Trochę czasu poświęcić.

Vanderer, rozumiem, że chcesz skompletować wintydżowy zestaw Pioneer-a w drewienku? Żeby był w jednym stylu i jednej matki?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

vanderer

Cytat: frywolny trucht w Październik 11, 2017, 18:07Vanderer, rozumiem, że chcesz skompletować wintydżowy zestaw Pioneer-a w drewienku? Żeby był w jednym stylu i jednej matki?
Było by sympatycznie , ale jeżeli będzie gramofon innej marki też będzie ok


frywolny trucht

Tu jest grubo. Niestety ponad budżet.
http://www.ebay.co.uk/itm/222669075354?clk_rvr_id=1333352937618&rmvSB=true

Najważniejsze dane gacie zrywają:
Wow and flutter: 0.023% WRMS
Signal to noise ratio: 82dB

No i wygląda, że każdą wkładkę na nim powiesisz jeśli chodzi o podatność.
Bo widzisz- pierwszy etap lepszości w porównaniu z tym co masz to cichszy i stabilniejszy napęd. Zmieniasz gramofon i słyszysz, że jest lepiej, ale się zastanawiasz czy było warto. Tymczasem taki gramofon jak ten ma na tyle dużo regulacji, jest na tyle uniwersalny, że możesz kupić jakąś magiczną wkładkę z ostrym szlifem i ją poprawnie ustawić. Na obecnym byś tego nie zrobił, lub oznaczałoby to drutowanie.

Z minusów- drewienko nie w kolorze, zasilanie 100V będzie wymagało przetwornicy na 230V. No i budżet.
Z plusów- pełnoprawna, uniwersalna maszyna, technologiczny fajerwerk, który ma lepsze parametry niż 90%  ( albo i więcej)współczesnych gramofonów. Jeśli jest sprawny.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

PiPi

A co będzie jak taki Pioneer padnie ? Mr 711 z takim ramieniem to już można się skusić  :)

gratefullde

Cytat: PiPi w Październik 11, 2017, 19:36A co będzie jak taki Pioneer padnie ?

Strach pomyśleć: a co będzie jak świat padnie ? ;D
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

PiPi

Masz kasę to możesz naprawiać swoje drogie klocki  ;D

gratefullde

Cytat: PiPi w Październik 11, 2017, 20:07Masz kasę to możesz naprawiać swoje drogie klocki  ;D

Nie mam ;D  Ale boję się o świat ;D
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

PiPi

Widzę co masz za sprzęt więc nie bajdurz  :D

gratefullde

Cytat: PiPi w Październik 11, 2017, 20:12Widzę co masz za sprzęt więc nie bajdurz  :D

Masz rację. Już nie będę. Ale o świat się i tak martwię :(
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

GregWatson

Nie ukrywam, że cena Micro Seiki MR-711 może dojść nawet do 3 tysiaków jeśli trafi on na bardzo potrzebujących. Gramofon ten zawiera w zasadzie całe wyposażenie box-u (brakuje tylko jednego urządzonka do ustawiania headshela) co jest sporą rzadkością w tych modelach. Dodam, że jest zamontowana oryginalna wkładka Micro Seiki VF-3200 cena ok 500 zł - do tej wkładki można dostać igłę ze szlifem Shibaty.
Wszystko zależy tylko od tego jakie będzie ssanie na ten model. Przy dużym szczęściu nie przekroczy 2 tysiaków. I to będzie spora okazja.

Trochę tego i trochę tamtego też.

frywolny trucht

Dobry gramofon ma być cichy, mieć stabilne obroty, być uniwersalny- a nie tylko pod podatne wkładki MM, być solidnie wykonany, a dodatkowo mieć niezbędne regulacje dla ostrych szlifów wkładek. Czyli regulację wysokości ramienia, azymutu, przesięgu, kąta prowadzenia. Takie rzeczy nie chcą być tanie. Wolałbym aby proste gramofony były droższe niż zaawansowane technologicznie i czasem tak jest.



Ale wtedy pukamy się w głowę  ;D
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

PiPi

Jestem wielkim fanem MS ale 3 tysiaki za 711 to nigdy bym nie dał , tym bardziej z taką pokrywą . Za tyle to kupi nowe ramię Jelco 12" i tani napęd z ciężkim talerzem  :)

frywolny trucht

Cytat: GregWatson w Październik 11, 2017, 20:163 tysiaków

Wtedy mój opór poważnie wzrasta. To  jednak dość podstawowy model. Pucha rezonuje i mamy ledwie S/N-58dB
Nie mamy stabilizacji obrotów. W Polsce jest trochę takie trochę och trochę na punkcie marki i rzeczywiście wysokie modele osiągają absurdalne ceny. Nie wiem, szukałbym wśród gorzej urodzonej arystokracji.

ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93