5U4 i pochodne

Zaczęty przez gratefullde, Czerwiec 24, 2015, 11:41

Poprzedni wątek - Następny wątek

gratefullde

Znacie takie lampy? To lampy prostownicze. Nie wiem czy dobrze myślę, ale by zagrały nam lampy np. w moim przypadku 6SN7/6F8G, potrzebne jest doborowe towarzystwo. Zatem pytanie o najlepsze z tej rodziny egzemplarze.
W moim wzmacniaczu od początku miałem 5C3S i było fajnie dopóki się nie skończyły, zeszły śmiercią naturalną. Nie chcąc kupować jakiś ruskich zanabyłem 5U4GB EH. Niestety one są dość niemrawe, nie wiem czy to kwestia innych prundów czy co? W każdym razie są bezpłciowe i cichsze. Kupiłem więc, z oszczędności, Svetlany 5C3S ponownie. No i jest ok. Ale, przecież może być lepiej :) (?) (sic).
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

bubusia

U mnie ostatnio pojawily sie 5r4 gy brimara, b ladne dociazenie/srednica, scena i ciemniejszy charakter, polecam
Jadis da88s, Metronome cd8 sign. tube, Speakers- SF 1@Twonk, Yeter power/cardass neutral reference/VDH supernova/ VDH silver mkIII ?

gratefullde

Cytat: bubusia w Czerwiec 26, 2015, 11:46
U mnie ostatnio pojawily sie 5r4 gy brimara, b ladne dociazenie/srednica, scena i ciemniejszy charakter, polecam

A jak cenowo one się kształtują ?
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

bubusia

1100 zl, kupilem u k. horneta
Jadis da88s, Metronome cd8 sign. tube, Speakers- SF 1@Twonk, Yeter power/cardass neutral reference/VDH supernova/ VDH silver mkIII ?

gratefullde

Cytat: bubusia w Czerwiec 26, 2015, 11:53
1100 zl, kupilem u k. horneta

To już ciut jest. 5R4 to jest zamiennik bezpośredni 5U4 czy trzeba coś zadziałać?
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

MAC

Tyle, że Hornet ma ceny z kosmosu (+100%).
:o

gratefullde

Cytat: MAC w Czerwiec 26, 2015, 14:55
Tyle, że Hornet ma ceny z kosmosu (+100%).
:o

Właśnie lukałem na jebeju, można taniej... Hornet rzeczywiście przegina z cenami....
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

bubusia

Cytat: gratefullde w Czerwiec 26, 2015, 12:45
Cytat: bubusia w Czerwiec 26, 2015, 11:53
1100 zl, kupilem u k. horneta

To już ciut jest. 5R4 to jest zamiennik bezpośredni 5U4 czy trzeba coś zadziałać?

Chyba zamiennik

Jadis da88s, Metronome cd8 sign. tube, Speakers- SF 1@Twonk, Yeter power/cardass neutral reference/VDH supernova/ VDH silver mkIII ?

gratefullde

Cytat: bubusia w Czerwiec 26, 2015, 14:59Chyba zamiennik

Doczytałem, tak to jest zamiennik, nawet mam w notatkach spisane od Andrzeja Analogowego, że można ją zastosować zamiennie. Dzięki.
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

jt211

Bazując na moim doświadczeniu przed przejściem na rtęciaki i diody telewizyjne mogę polecić RCA 5R4GY. Mają jasnobrązowe podstawki i nie przesadnie drogie.

elem

5R4 to na pewno bezpośredni  zamiennik dla 5U4?.

Ciąg lamp zamiennych wg sklepu lampy elektronowe:

5U4GB => 5C3S, 5Z3S, 5Z3, 5Z3P, 5Z3G, 5Z3T, VT-145

Gdyby jednak 5R4 było ok, to przecież można użyć także

GZ34 => U77, 5AR4, 5R4  i  274B => CV684, 5R4G

To wszystko ze strony lampyelektronowe.pl.


Znam przypadek zamiany  5AR4 na 274B Emissions Labs, dźwięk świetny ale moc trochę spada.

Jeśli coś nabzdurzyłem, to proszę elektroników o poprawę. Wyśmianie moich rozterek też przyjmę na klatę :)
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

gratefullde

#11
Cytat: jt211 w Czerwiec 28, 2015, 09:57RCA 5R4GY. Mają jasnobrązowe podstawki i nie przesadnie drogie.

To są zdaje się te? Tak? Mają je w Hornecie za 320zł/parę. To warto by było sprawdzić może. Dzięki.

Tomek, jak kupowałem wzmacniacz od Andrzeja Analogowego to popisał mi on wszystkie zamienniki do lamp w tym wzmacniaczu a zastosował on w nim 5 różnych rodzajów lamp. Czytając te notatki jak wół stoi, że mogę 5R4 zastosować :) Andrzej zna się na rzeczy.
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

jt211

#12
Tak dokładnie te .
Jeszcze jedna sprawa z tą zamiennością prostowników 5V.
Należy zwracać uwagę na moc grzejnika przeważnie 2A ( GZ34,5R4 ) albo 3A ( 5U4,GZ37 ). Nie zawsze więc możemy zamieniać na przykład GZ34 czy 5R4 na 5U4 czy GZ37. W drugą stronę nie ma problemu radziłbym zawsze to jednak sprawdzić.

gratefullde

Tak dokładnie to ja wychodzę z 5c3s, której to zamiennikiem jest 5U4. A tu idziemy już z wariacjami dalej.  Trzeba dokładnie pdfy czytać ;-)
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

gratefullde

Jeszcze nic nie kupiłem bo bugle boye a poza tym chyba zmiana wzmacniacza nastąpi.
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

pr1nce

cześć
to mój pierwszy post na forum i chciałbym się przywitać :)

W temacie 5R4 lub 5R4GY - ze swojej strony nie polecam instalować tej lampy w miejsce 5U4/5U4G ponieważ:

- żarzenie 5u4 to 5V/3A prądem zmiennym (zazwyczaj), 5R4 5V/2A. Transformator zasilający przygotowany pod lampę 5U4 podczas zastosowania lampy 5R4 poda na nią większe niż 5V napięcie ponieważ pobór prądu lampy 54R jest mniejszy. W praktyce oznacza to że możemy miec 5,5-6V zamiast sugerowanych 5V

- Zasilacze urządzeń lampowych jako pierwszy element za lampą prostowniczą mają zazwyczaj kondensator (rzadziej dławik). Każda lampa prostownicza w nocie katalogowej ma podaną maksymalną wartość dopuszczalenego kondensatora. Przykład - 5U4G ma podane 44uf, natomiast 5R4 ma 4uf. W praktyce dopuszcza się aby kondensator był maksymalnie dwukrotnie większy niż podane jest w nocie katalogowej. Jeżeli jednak mamy zasilacz oryginalnie z lampą 5U4G gdzie wstawiony jest kondensator np. 60uf, to w przypadku wstawienia 5R4 [4uf] -- lampa będzie pracowała pod zbyt dużym obciązeniem i wypali się bardzo szybko a jej parametry pracy zostaną zachwiane.

- każda lampa prostownicza posiada parametr "voltage drop out" który oznacza spadek napięcia na lampie. W przypadku 5U4G parametr ten wynosi 44V, czyli za lampą prostowniczą mamy spadek o takową wartosć. Lampa 5R4G ma spadek 67V, czyli wkładając tą lampę zamiast 5U4G mamy o 23V mniejsze napięcie zasilania układu.

Przykład praktyczny:
stosując 5R4G w miejsce 5U4G np. w Sun Audio 2A3 otrzymamy:
1) spadek napięcia lampach co zmienia punkty pracy, zmniejsza moc, zwiększa zniekształcenia
2) zwiększone napiecie żarzenia na 5R4 co zaowocuje szybkim zużyciem lampy i nieprawidłową pracą

gratefullde

To cenna informacja. Bardzo dziękuję za rozjasnienie tematu. No i witaj na forum :)
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

elem

Czyli jednak nie taki to zamiennik jak go niektórzy malują :)

Dzięki pr1nce za fachowy wpis, liczymy na więcej :)
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

jamówię

Witaj Piotrek,fajnie że wpadłeś,pewnie Masza w tym maczał palce ;)
Pisz i dziel się wiedzą i nie trać prądu na portalu,gdzie machają fiutkami przy rechocie gawiedzi ;D

MAC

Cytat: jamówię w Lipiec 08, 2015, 18:39pewnie Masza w tym maczał palce
Nic w tym temacie nie robiłem ale po dzisiejszej wymianie kilku zdań z jednym z guru od kina domowego na AS pr1nce sam wolał przyjemniejsze środowisko :)

jamówię

Mówimy o konsultancie firmy Denon? a może Danone ;D ;D ;D

MAC


pr1nce

Jeszcze raz - czesc chlopaki. Fajnie byc tu z Wami.
Na AS rzadko pisze, duza tam napinka i prezenie muskulow. Przerzucaja chlopaki drogie klocki i malo z tego wynika. Audio to super zabawa i wspaniali ludzie, wymaga jednak pokory, otwarcia, dystansu do spraw i otwartego umyslu - z takimi ludzmi wspaniale sie dyskutuje i wzajemnie rozwija (nie tylko w twmatach audio).
Bede staral sie odzywac gdy tylko bede mial cos ciekawego i wartosciowego do napisania


Wysłane z mojego iPhone przez Tapatalk