Yamaha PF-800/1000

Zaczęty przez christo, Czerwiec 10, 2016, 10:54

Poprzedni wątek - Następny wątek

christo

Pan napisał, że mówi tylko po węgiersku. Pytałem o niemiecki. Z tym niemieckim to w ogóle jaja są. Kiedyś jechaliśmy przez Węgry na wakacje i postanowiliśmy przenocować. Małe miasteczko, hotel... Idziemy do recepcji i pytamy po angielsku o pokój. Pani macha rączkami i mówi: Dojcz, Dojcz. No englisz. Super! Żona wszak po germanistyce. Podeszła do recepcji i piękną niemecczyzną pyta o pokój itd. I tu żadne słowa nie opiszą coraz większych oczu pani w recepcji, która jedyne co zrobiła, to bez słowa położyła pred nosem cennik. Tak że z tym niemieckim to też średnio jest raczej... :)
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

christo

Tak dla porządku. Jakimś cudem udało mi się dogadać z panem Węgrem i przysłał mi Yamaha Overhange Gauge, który kosztował mnie 450 forint plus wysyłka :) Oryginalny, zapakowany z etykietą Yamahy sprzed 30 lat. Możliwe, że to ostatnia taka sztuka jest... :)
Jest to o tyle ważne, że bez tego trudno jest precyzyjnie ustawić geometrię. Headshell nie ma możliwości zmiany kąta (wkładkę można przesuwać jedynie w przód i tył) czyli ma zafiksowany offset 23st. Dla tego kąta idealnym ustawieniem jest overhang 16 mm. Tak więc mam już cały komplet i bardzo się z tego cieszę.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

frywolny trucht

ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

christo

Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

christo

Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

vasa

No to masz komplet co podwoiło wartość inwestycji :)
I teraz zaczynają się wydatki :o
Trzeba powiesić jakąś MCLO i zaopatrzyć się w zacny preamp. Dobrych pre jest u nas dostatek to będzie z czego wybrać ale wkładkę cza kupić.
Szkoda że brak regulacji azymutu, moim zdaniem jest to o wiele istotniejsze od przesięgu.
Ale jak potraktujesz system Feickertem to i na podkładkach powinno się udać.

Naprawdę świetny zakup :D

Wysłano niewygodnie to i byk może się zdarzyć.

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

christo

Teraz opis bo z telefonu to mi to raczej nie idzie...
Tip igły musi się znaleźć dokładnie pod tą wystającą rurką. Dodatkowo naniesione są linie coby ułatwić ustawienie (widać to na pierwszym zdjęciu).  Patrzysz w dziurkę i już wiesz czy wkładka ustawiona jest prawidłowo. :)
Cytat: vasa w Lipiec 06, 2016, 18:14
Trzeba powiesić jakąś MCLO i zaopatrzyć się w zacny preamp.
Szkoda że brak regulacji azymutu, moim zdaniem jest to o wiele istotniejsze od przesięgu.
MCLO się krystalizuje w pewnym sensie (Pozdrawiam Wojtek!). Pre nie jest złe. Mam plan na popracowanie z jego zasilaniem. Ahaja obiecał, ze pomoże jak się upora z robotą.
Przesięg faktycznie może mieć mniejsze znaczenie ale nie w tym przypadku. Tu ma kluczowe. Headshell nie ma "fasolek" więc wkładka TYLKO W TYM JEDNYM PUNKCIE ma prawidłowy kąt prowadzenia. Azymutu nie ma ale sprawdzałem oscyloskopem - jest OK.
Dzięki za dobre słowo! :)
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

christo

A ja tylko dla porządku napiszę, że od miesiąca gram sobie na Benz Micro Gold. To bardzo dobrana para z Yamaszką. Brzmi fantastycznie. Rezonanse ok. 9 Hz więc podręcznikowo. Na razie odpuszczam gonienie królika.
...no chyba że jakieś kolumny by inne dać... :P
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

frywolny trucht

Sprawdziłes może czy jakikolwiek szablon weryfikuje poprawnie ten przyrząd? Mi w staruszku Dualu nijak nie wychodziło.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

christo

Cytat: frywolny trucht w Sierpień 31, 2016, 18:27
Sprawdziłes może czy jakikolwiek szablon weryfikuje poprawnie ten przyrząd? Mi w staruszku Dualu nijak nie wychodziło.
Tak. Własnousznie że tak powiem. Na początku próbowałem z GeoDiskiem i pro-jectem ale to była pomyłka. Nie udawało się ustawić konta. Potem próbowałem odmierzyć przesięg (16 mm) ale to nie takie proste. Potem znalazłem gdzieś w sieci wymiary (opisywałem to gdzieś powyżej) i wreszcie zagrało. Jak dotarł do mnie ten miniprotractor, skorygowałem ustawienie i gramofon w pełni się otworzył! Teraz ustawienie geometrii na każdej praktycznie wkładce zajmuje mi ok. 5 min (razem z VTA) :)
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

Sluchacz

Witam,

to mój pierwszy post na forum - tak wiec serdecznie pozdrawiam Wszystkich !

Nie dawno stałem się posiadaczem Yamahy PF800...w b.dobrym stanie...no prawie idealnym..ale...i tutaj mam pytanie dotyczące silnika - mój egzemplarz trochę halsuje...tzn. z bardzo bliskiej odleglosci slychac coś podobnego do cykania (silnika)- przy 33 obrotach ciszej przy 45 nieco  i szybciej..
Luzu na ośce silnika nie stwierdziłem, lozysko  talerza idealnie ciche..obroty trzyma tez idealnie...
Co prawda jest to b. ciche ale przy wspomnianych tutaj 80dB to raczej silnik powinien być ...bezglosny..

Wasze egzemplarze tez tak maja ?

Jeśli chodzi o przesieg to znalazłem coś takiego :
http://www.canuckaudiomart.com/forum/download/file.php?id=28931&mode=view
czy w takim razie przesieg to faktycznie 30 mm - czy tez tak jak na fotce z linku 32,57 mm ..?

Czy w lozysku talerza i silnika należy wymienić smar (olej) - może jakieś sugestie.?

Trochę się "rozwinalem" ale to mój pierwszy lepszy gramofon (po Danielu) i chciałbym go po prostu dobrze wykorzystać,,,

Dziekuje za wszystkie podpowiedzi...!


christo

Cytat: Sluchacz w Październik 15, 2016, 21:57mój egzemplarz trochę halsuje...tzn. z bardzo bliskiej odleglosci slychac coś podobnego do cykania (silnika)- przy 33 obrotach ciszej przy 45 nieco  i szybciej..
Cześć. Czy cykanie słychać przy zdjętym pasku?
O wymianie oleju w silniku nigdy nie słyszałem. Co do smarowania łożyska - jest tu fajny wątek - poczytaj. Ja łożyska nigdy nie smarowałem w tym modelu ale to z tej prostej przyczyny, że talerz (a właściwie subplatter) zapiekł się na ośce i nie chcę się z nim siłować. Wiem, że powinienem go jakoś ściągnąć - może WD40 użyję do tego..?
Co do przesięgu. Po południu postaram się dokładnie zmierzyć położenie igły. Wydaje mi się, że na obrazku z twojego linku przesięg jest zbyt duży (ta szpilka przechodząca przez celownik jest wg nie lekko odchylona do góry i zawyża wynik).
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

christo

OK. Zmierzyłem. Faktycznie jest to ok. 32.5 mm
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

Sluchacz

Cytat: christo w Październik 16, 2016, 10:25Cześć. Czy cykanie słychać przy zdjętym pasku?

Tak - wciaz bardzo delikatnie slychac...dzwiek pochodzi z silnika na 100%...
Jest b. cichy - ale jednak ..wydaje mi sie, ze nie powinno go byc .
Byc moze to szczotki...?
Gramofon dlugo stal nie uzywany - wiec moze go "rozruszam"....

Dzieki za namiary na info o smarowaniu !

Moj sub talerz tez byl bardzo zapieczony..cierpliwie bardzo delikatnie ruszajac go na boki zdjalem po kilku minutach "walki".. ;-)

Sluchacz

Cytat: christo w Październik 16, 2016, 13:19OK. Zmierzyłem. Faktycznie jest to ok. 32.5 mm

super - dzieki !
zdobycie tego instrumentu do ustawiania jest niemożliwe (praktycznie)..wiec suwmiarka musi mi wystarczyc...
cale szczescie, ze mam oryginalny strobodisk...obroty trzyma idelanie..  :-)

christo

Cytat: Sluchacz w Październik 16, 2016, 13:33super - dzieki !
zdobycie tego instrumentu do ustawiania jest niemożliwe (praktycznie)..wiec suwmiarka musi mi wystarczyc...
cale szczescie, ze mam oryginalny strobodisk...obroty trzyma idelanie..  :-)
Oryginalny strobodisc ma naniesione pierścienie do ustawienia przesięgu. Igła musi stanąć na linii 16 mm
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

Sluchacz

Ha !
Sprytne - w takim razie jeden temat z glowy...
Masz moze pomysl jak poradzic sobie z tym silnikiem...?

christo

Cytat: Sluchacz w Październik 16, 2016, 15:12Masz moze pomysl jak poradzic sobie z tym silnikiem...?
Niestety...
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

christo

A tymczasem... Pczka przyszła! Dziękujemy ci Juki! :)
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

kawosz

christo kiedy zamawiałeś ? Bo ja nadal czekam na cukierki od Jukiego

christo

Cytat: kawosz w Luty 02, 2017, 12:10
christo kiedy zamawiałeś ? Bo ja nadal czekam na cukierki od Jukiego
20 stycznia. Wczoraj odebrałem. Z tego co czytałem zamawiałeś kilka dni później a to może stanowić duuużą różnicę. Chińczycy od 22 stycznia do 7 lutego świętują Nowy Rok. To jedno z największych świąt. Juki nawet nie ma nic wystawione na ebay'u w tym czasie. Możliwe więc, że poczta też tak sobie działa... Wpisz nr nadania od Jukiego na polskiej stronie: http://emonitoring.poczta-polska.pl/ Z tego co widziałem z chińską stroną też były jakieś problemy.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

kawosz

26 stycznia opuściła Hong Kong . Zdążyłem prze ich nowym rokiem :)

christo

To na dniach będzie. Sprawdź - może już jest w Polsce.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

kawosz

Sprawdziłem nie ma jeszcze żadnych informacji o Polsce . Dzięki za linka .

Nadanie   2017-01-24 15:17   International Postal System
Wysłanie przesyłki   2017-01-26 18:07   HONG KONG AIR MAIL CENTRE


Vampire_Lestat

Witam.

Melduję się w klubie miłośników Yamaha pf-800. Od miesiąca jestem jego szczęśliwym właścicielem. Egzemplarz dobrze utrzymany. Trochę go wyczyściłem, wyregulowałem mechanizm windy (nowy smar). Nigdy nie sądziłem, że wymiana gramofonu tak poprawi wrażenia z odsłuchu. Na razie gram jeszcze na Rega Bias 2 (nabyta z gramofonem), ale w planach mam zakup w miarę dobrej MC. Skorzystałem z rad na forum i nie mając tego fabrycznego szablonu ustawiłem przesięg na 32,5 mm.   
Pytanie, czy warto rozglądać się za starymi Yamaha MC? Czasem pojawiają się na aukcjach. Czy też lepiej zainwestować w nowego Denona (z Honkkongu of course)? Czy wiecie może jaką efektywną masę ma ramię naszej Yamahy? Da radę z Denonem 103? Czy ma to sens z preampem z integry (posiadam Yamaha AX-700)?
I jeszcze jedno pytanie, gdzie w Polsce dostanę nowy pasek napędowy? Pytałem w wamacie ale nie mają :(