Yaqin MS-30L, upgrade absolutny - co radzicie?

Zaczęty przez Moriarty, Sierpień 03, 2020, 22:15

Poprzedni wątek - Następny wątek

Moriarty

Mam plan, by ulepszyć swój wzmacniacz Yaqin MS-30L tak, aby już nic w nim nie było warto zmieniać. Tak, wiem, to się nigdy nie kończy ;) - ale... Darujmy sobie rozważania, czy w obliczu wysokich kosztów wymiany podzespołów nie byłoby rozsądniej po prostu kupić inny wzmacniacz, z wyższej półki – przyjmijmy, że to nie wchodzi w grę i możliwe są tylko poprawki na zasadzie wymiany danego podzespołu na inny, lepszy, dający szansę na lepsze brzmienie.

Mój wzmacniacz już jest po gruntownych ulepszeniach w Sinus Audio, z których notabene jestem bardzo zadowolony. Brzmienie zdecydowanie się poprawiło, ale wiem, że może być jeszcze lepiej. Zaczęło się od idei wymiany kondensatorów lamp sterujących (sztuk osiem) z obecnych Mundorf Supreme na Audyn True Copper Max, ale ostatecznie doszedłem do wniosku, że nie ma sensu na tym poprzestawać – jak już, to już :).  Na pewno chcę wymienić także jeszcze co najmniej kondensatory lamp mocy.  A to dlatego, że wbrew powszechnym teoriom o kluczowej roli lamp sterujących, w moim przypadku największe zmiany w brzmieniu przyniosła właśnie wymiana lamp mocy – z oryginalnych chińskich na NOS-y RFT. Chciałbym im zatem zapewnić jak najlepsze warunki pracy. Gdzieś na Facebooku, na polskiej grupie poświęconej sprzętowi Yaqina, trafiłem na poradę, by wziąć Mundorf Supreme Evo Silver Gold.

Oprócz kondensatorów chciałbym wymienić pozostałe podzespoły. Kolega, który zachęcał do wymienionych powyżej Mundorfów Supreme Evo SG, rekomendował także, cytuję: ,,w anodzie wymiana rezystorów na węglowe dużej mocy, w katodzie metalizowane/tantalowe." - cokolwiek to znaczy :).

Kondensatory i rezystory, a także inne pomniejsze drobiazgi, poszłyby na wymianę w pierwszej fazie upgrade'u. Niestety, wszystkiego naraz zrobić nie dam rady, to i tak będą bardzo duże jak na moją kieszeń koszty. Reasumując:

- kondensatory lamp sterujących: 8 x Audyn True Copper Max (rekomendowany był także Miflex KFPM, ale nie jestem pewien, czy rzeczywiście dałby radę Audynom);

- kondensatory lamp mocy: 4 x Mundorf Supreme Evo Silver Gold

Co o tym sądzicie? Czy to optymalny wybór, czy obiektywnie można lepiej?

Zdaję sobie sprawę, że ocena brzmienia różni się od gustów i nie zawsze to, co pasuje jednej osobie, będzie pasować też innej, ale z drugiej strony czasami różnice są oczywiste, wskazując na wyższą jakość danego podzespołu. Słucham głównie muzyki akustycznej: jazzu sprzed 1970 roku i muzyki klasycznej. Liczą się dla mnie barwa, przestrzeń, detale, bardziej niż bas i ,,wykop".

W drugiej fazie upgrade'u rozważam wymianę m.in. gniazd interkonektów i gniazda kabla zasilającego, trafa wyjściowego, potencjometru – wszelkie sugestie mile widziane.

Co byście doradzili?

Czasu na podjęcie decyzji mam dużo, bo zanim zbiorę wymaganą kwotę, minie kilka(naście) miesięcy. I oby nie więcej, odpukać.
YB Audio Zephyr (zwrotnica na ClarityCap), Yaqin MS-30L (modyfikacja: Sinus Audio), Marantz CD6006 (jako napęd), Topping D70, M&B Audio Cable Diamond, Neotech NEMOS-3080 UP-OCC, TAGA Harmony PF-1000, Yarbo 1100, Viborg VP1501

christo

Robiłeś jakieś pomiary tego wzmacniacza? Może warto od tego zacząć (RightMark Audio Analyzer). Warto też przyjrzeć się transformatorom głośnikowym. Możesz też pomyśleć o zasilaniu - pewnie masz standardowo mostek, który warto wymienić na szybkie diody. Koszt minimalny.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

Taniofil

Cytat: Moriarty w Sierpień 03, 2020, 22:15Mam plan, by ulepszyć swój wzmacniacz Yaqin MS-30L tak, aby już nic w nim nie było warto zmieniać.

Moim zdaniem już w tej chwili nie warto nic w nim zmieniać. Wyżej d... nie podskoczysz.
Jak chcesz wydać kupę kasy na nowe komponenty, i kupować je stopniowo, to równie dobrze możesz kupować je do np. klona Sun Audio 2a3 i sobie zbudować drugi wzmacniacz.


Moriarty

Cytat: christo w Sierpień 04, 2020, 07:43Robiłeś jakieś pomiary tego wzmacniacza? Może warto od tego zacząć (RightMark Audio Analyzer). Warto też przyjrzeć się transformatorom głośnikowym. Możesz też pomyśleć o zasilaniu - pewnie masz standardowo mostek, który warto wymienić na szybkie diody. Koszt minimalny.

Nie robiłem pomiarów. Niestety, nie mam wymaganej wiedzy i umiejętności, nawet lutować nie potrafię.
Transformatory zostawiam, jak wspomniałem, na drugą fazę ulepszeń - jeśli w ogóle dojdę do wniosku, że warto. Podobno trafa w tych Yankach są już całkiem niezłe, na japońskich blachach. Przynajmniej tak słyszałem :).
YB Audio Zephyr (zwrotnica na ClarityCap), Yaqin MS-30L (modyfikacja: Sinus Audio), Marantz CD6006 (jako napęd), Topping D70, M&B Audio Cable Diamond, Neotech NEMOS-3080 UP-OCC, TAGA Harmony PF-1000, Yarbo 1100, Viborg VP1501

Moriarty

Cytat: Taniofil w Sierpień 04, 2020, 10:13Moim zdaniem już w tej chwili nie warto nic w nim zmieniać. Wyżej d... nie podskoczysz.
Jak chcesz wydać kupę kasy na nowe komponenty, i kupować je stopniowo, to równie dobrze możesz kupować je do np. klona Sun Audio 2a3 i sobie zbudować drugi wzmacniacz.

Jak pisałem, kupno nowego wzmacniacza nie wchodzi w grę. Notabene, na Sun Audio 2a3 mnie nie stać, a już zwłaszcza na kolumny o dużej skuteczności, których ten wzmacniacz wymaga. Gram obecnie na YB Audio Zephyr o skuteczności 87 dB. Na EL34 starczy, ale Sun Audio 2a3, jak sądzę, nie dałby im rady.
YB Audio Zephyr (zwrotnica na ClarityCap), Yaqin MS-30L (modyfikacja: Sinus Audio), Marantz CD6006 (jako napęd), Topping D70, M&B Audio Cable Diamond, Neotech NEMOS-3080 UP-OCC, TAGA Harmony PF-1000, Yarbo 1100, Viborg VP1501

Piterski

Moriarty pogadaj z Pawłem, może coś Ci zasugeruje lub skieruje do ludzi o większej wiedzy technicznej w tej materii.
Skoro i tak nie zamierzasz tego wzmacniacza zmieniać to warto pewnie przy nim popracować ale chyba dobrze było by to zrobić z kimś kto Ci to pomierzy i przypilnuje by te zmiany były robione fachowo by nie rozjechać parametrów.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

lok

Nie wiem czy największa zmiana będzie jeżeli wymienisz trafa.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

christo

Cytat: Moriarty w Sierpień 04, 2020, 22:02
Nie robiłem pomiarów. Niestety, nie mam wymaganej wiedzy i umiejętności, nawet lutować nie potrafię.
Transformatory zostawiam, jak wspomniałem, na drugą fazę ulepszeń - jeśli w ogóle dojdę do wniosku, że warto. Podobno trafa w tych Yankach są już całkiem niezłe, na japońskich blachach. Przynajmniej tak słyszałem :).
W takim razie proponuję ci jednak odkładać grosz. Takie modyfikacje mają sens tylko pod warunkiem, że zrobisz je samodzielnie. Wówczas jest to jeszcze opłacalne. W chwili gdy zaczniesz bawić się w wymiany i dodatkowo będziesz płacił za usługę - nie ma to moim zdaniem sensu. Efekt będzie niewielki a uderzy cię to po kieszeni. Same kondensatory to ponad 1 tys. zł. Dobrej jakości gniazda to kolejne minimum kilka stów. O trafach nie mówię - dobrej jakości transforamtory PP pod EL34 to kolejne 900 zł. Bardzo szybko podwoisz wartość wzmacniacza osiągając relatywnie niewielką zmianę. Uwierz mi - wiem co piszę. Niespełna dwa lata temu miałem podobny pomysł. Zawiozłem mojego Xindaka do p. Jasińskiego ale ten ostudził moje zapędy przedstawiając podobną kalkulację. No i zacząłem zbierać środki i powoli samodzielnie składać wzmacniacz na KT88. Ostatecznie wyszedł cenowo mniej niż wymienione powyżej modyfikacje. Żeby nie było - to był mój pierwszy raz! Jeśli będziesz miał jakieś pytania - służę pomocą.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

christo

Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

Bartolo

www.facebook.com/Z.Tylu.Sklepu
www.facebook.com/TymczasemTytus
www.instagram.com/bartosz.mrozowski

frywolny trucht

Są zabawni. Wrzucają do jednego worka taki wynalazek jak Manta, chińszczyznę, oraz amerykańską Jolidę :)
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Bartolo

Są tacy, co twierdzą że 6W lampa napędzi flagowe Dynaudio, lepiej niż Flagowa końcówka Gryphona...
Albo tacy, co nie słyszeli, ale się wypowiadają. Albo tacy, co słyszą różnice w dźwięku, jak przestawią książki na półce.
Internet przyjmie wszystko. Rzeczywistość zweryfikuje. Co nie przeszkadza w wykonaniu telefonu, porozmawiania, poczytaniu.
www.facebook.com/Z.Tylu.Sklepu
www.facebook.com/TymczasemTytus
www.instagram.com/bartosz.mrozowski

Moriarty

Gentlemen, serdecznie dziękuję za wszystkie rady. Przepraszam za poślizg z odpowiedzią, właśnie wróciłem z urlopu.

@Piterski
Chętnie bym się kiedyś poznał z Pawłem, najchętniej u niego, w jego legendarnej jaskini, bo bardzo jestem ciekaw brzmienia Pawła słynnych klocków :). W kwestii ulepszania wzmacniacza na razie jestem na etapie obwąchiwania terenu i wstępnych przemyśleń.

@lok
Na pewno masz rację, że trzeba się wziąć (także) za trafa. Zwłaszcza że mam problem ze wzbudzającym się czasami brumieniem. Jest na tyle ciche, że generalnie nie przeszkadza podczas słuchania muzyki, no ale wiadomo... I prawie na pewno jest to wina transformatorów, wymiana lamp nic nie zmieniła.

Obecnie przyglądam się różnym opcjom i ostateczne stanęło na finalnej rozterce Lundahl vs. polskie Trafonica, bo japońskie trafa mają ceny z kosmosu. Nie wiem, które by zagrały lepiej, no i jest jeszcze kwestia kosztów. Lundahle są drogie, ale do przełknięcia - jedno trafo głośnikowe do EL34 to prawie 150 euro, zdaje się. Nie wiem jeszcze, ile by kosztowały Trafoniki, ale podobno są dość kosztowne. Niektórzy bardzo chwalą, że niby poziom traf japońskich, choć to polskie rękodzieło, ale w sumie nie mam jeszcze pewności co do klasy tych konstrukcji, muszę podpytać - no i cholera wie, ile by finalnie kosztowała taka para do EL34.

Lundahle dość drogie, ale w zasięgu. Sprawdzone, ludzie chwalą. Montowane są w klockach za kilkadziesiąt tysięcy złotych nawet. Może to bezpieczniejszy wybór?

No i pozostaje kwestia trafa mocy. Na ile jest ważne? Wystarczy Ogonowski czy też brać coś z wyższej półki?

@christo
Zasadniczo masz rację, że się nie opłaca, ale... No właśnie, jest kilka tych "ale" w moim przypadku. Raz, że kupno nowego klocka z różnych powodów nie wchodzi obecnie w grę, dwa - po prostu cieszy mnie myśl, że brzmienie, które już mi się podoba, może być jeszcze lepsze, i że tę przyjemność ulepszania mogę rozłożyć na raty. Najpierw kondensatory, potem trafa (albo na odwrót), na koniec potencjometr, gniazda itepe - ile frajdy za każdym razem! :D Na koniec będę miał najbardziej wypasiony wzmak na EL34 w pasie między Merkurym a Saturnem >:D

@Bartolo
Ej, nie czytałeś uważnie - przecież pisałem, że już ulepszałem swój wzmacniacz w Sinus Audio ;D. I kolejne przeróbki też pewnie będzie robił pan Mariusz. Tylko najpierw muszę ustalić, co mu powiedzieć. Pewnie sam by coś kompetentnie doradził, ale chcę mieć jakąś propozycję wyjściową, by ustalić docelowy poziom. Ma być full wypas - oczywiście w granicach finansowego rozsądku! :P
YB Audio Zephyr (zwrotnica na ClarityCap), Yaqin MS-30L (modyfikacja: Sinus Audio), Marantz CD6006 (jako napęd), Topping D70, M&B Audio Cable Diamond, Neotech NEMOS-3080 UP-OCC, TAGA Harmony PF-1000, Yarbo 1100, Viborg VP1501

christo

Cytat: Moriarty w Sierpień 16, 2020, 21:36Obecnie przyglądam się różnym opcjom i ostateczne stanęło na finalnej rozterce Lundahl vs. polskie Trafonica, bo japońskie trafa mają ceny z kosmosu. Nie wiem, które by zagrały lepiej, no i jest jeszcze kwestia kosztów. Lundahle są drogie, ale do przełknięcia - jedno trafo głośnikowe do EL34 to prawie 150 euro, zdaje się. Nie wiem jeszcze, ile by kosztowały Trafoniki, ale podobno są dość kosztowne. Niektórzy bardzo chwalą, że niby poziom traf japońskich, choć to polskie rękodzieło, ale w sumie nie mam jeszcze pewności co do klasy tych konstrukcji, muszę podpytać - no i cholera wie, ile by finalnie kosztowała taka para do EL34.

Lundahle dość drogie, ale w zasięgu. Sprawdzone, ludzie chwalą. Montowane są w klockach za kilkadziesiąt tysięcy złotych nawet. Może to bezpieczniejszy wybór?

No i pozostaje kwestia trafa mocy. Na ile jest ważne? Wystarczy Ogonowski czy też brać coś z wyższej półki?
Hej. Obawiam się, że cena traf Trafoniki może być wyższa niż traf Lundahla. Ja w mojej integrze mam transformatory od Ogonowskiego i bardzo sobie je chwalę. Całkiem możliwe, że trafonica czy Lundahl to zupełnie inna liga ale moje na prawdę świetnie się sprawdzają. Zadzwoń, napisz - może coś ci zaproponuje.
Co do zasilania - u mnie kształtkowe trafo Ogonowskiego nie sprawdziło się. Trochę w tym mojej winy - dobrałem nieco za małe i pod obciążeniem zaczynało buczeć. Dodatkowo miałem problem z umiejscowieniem i ostatecznie zdecydowałem się na wyrób od toroidy.pl. Cisza, spokój. Nic nie buczy. Musisz również wziąć pod uwagę ile masz miejsca w obudowie - czy nowe trafa w ogóle ci się zmieszczą.
Warto jednak - tak jak pisałem wcześniej przemierzyć wzmacniacz i przyjrzeć się sekcji zasilania. Pewnie masz wstawione standardowe mostki prostownicze - może warto wymienić je na szybkie diody. Koszt znikomy.
Powodzenia życzę - ciekawe co uda ci się wyciągnąć z tego fajnego skądinąd wzmacniacza.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

Moriarty

Dzięki, cenne uwagi! :np:
Faktycznie, nie sprawdzałem, czy w sekcji zasilania są mostki prostownicze, czy szybkie diody. Szczerze mówiąc, dopóki o tym nie napisałeś, nie byłem świadomy, że to ma znaczenie :)
YB Audio Zephyr (zwrotnica na ClarityCap), Yaqin MS-30L (modyfikacja: Sinus Audio), Marantz CD6006 (jako napęd), Topping D70, M&B Audio Cable Diamond, Neotech NEMOS-3080 UP-OCC, TAGA Harmony PF-1000, Yarbo 1100, Viborg VP1501

tokl

Cytat: christo w Sierpień 06, 2020, 09:25
A tak to wyszło.
@Christo Bardzo fajnie to wygląda. Skąd ta obudowa, bo też przymierzam się do budowy 300B ale mam problem ze znalezieniem fajnej obudowy

christo

Hej,
to gotowe obudowy Hammond. Tu masz linki:
https://pl.farnell.com/hammond/1441-32bk3/enclosure-steel-black/dp/2763714?st=1441-32
https://pl.farnell.com/hammond/1431-30bk3/bottom-plate-steel-enclosure/dp/2763697?st=1431-30
Obudowę traf zamówiłem u Ogonowskiego na wymiar. Ma też w ofercie gotowe kubki dla pojedynczych traf. Elementy drewniane (dąb) z jakiejś stolarni na allegro.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910