Pomiar rezonansu ramienia i wkładki - inne podejście

Zaczęty przez christo, Grudzień 11, 2017, 15:10

Poprzedni wątek - Następny wątek

christo

Znałem dwie możliwości sprawdzenia rezonansu układu wkładka + ramię.
Pierwszy - teoretyczny.
Sprawdzamy masę efektywną ramienia opierając się na danych producenta lub kalkulatorze w excel'u [luckydog]. Ostatecznie możemy wyliczyć to sami mając do dyspozycji wagę, linijkę (przyda się suwmiarka) i kalkulator.
Sprawdzamy podatność wkładki dla 10Hz, masę wkładki (plus śrubki). Wchodzimy na stronę:
https://www.vinylengine.com/cartridge_resonance_evaluator.php
lub
http://www.resfreq.com/resonancecalculator.html
i gotowe.
Drugi - praktyczny
Nie znając masy efektywnej ramienia ani podatności wkładki, uruchamiamy płytę testową i obserwujemy wkładkę (przy jakiej częstotliwości wychylenia poziome są największe). Z reguły pojawia nam się przedział 3Hz (np.8-10Hz), wybieramy wartość środkową - gotowe.
Sposób trzeci - praktyczny
Znalazłem to na jakimś forum. Dziś, korzystając z urlopu postanowiłem to sprawdzić. Co potrzebujemy:

  • komputer z wejściem line-in,
  • darmowy program Audacity,
  • Przedwzmacniacz z korekcją RIAA (nie IEC)
  • dowolna płyta (najlepiej aby miała dużo wolnego miejsca - ja użyłem PF Endless River).
OK. Podłączamy komputer pod wyjście przedwzmacniacza, uruchamiamy Audacity w trybie nagrywania i włączamy "pusty" fragment płyty. Teraz delikatnie należy trącić wkładkę - dwa, trzy razy ale tal by wkładka nie wyskoczyła z rowka.
Zatrzymujemy nagrywanie, wyłączamy gramofon. Naszym oczom w programie ukaże się coś takiego jak na rysunku nr 1. Teraz zaznaczamy fragment z "pikiem" - ślad naszego trącenia wkładki i z menu Analizuj wybieramy Narysuj widmo. Pojawi się okno jak na rys. 2 - Analiza częstotliwościowa. W ustawieniach na dole wybieramy: algorytm - widmo, oś - skala logarytmiczna, rozmiar -co najmniej 8192. Kursor ustawiamy na pierwszym, największym szczycie i poniżej w oknie odczytujemy wartość. Gotowe. U mnie pokryło się to z płytą testową.
Ponieważ nie mam pewności co do skuteczności powyższej metody a mam teraz tylko jedną wkładkę - zweryfikujcie to.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

malg

#1
własnie przed chwilą napisałem w wAąku AdFontesa ze muszę skorzystać z jakiegoś programu
mam Audicity - więc zrobię test

dzis już nie dam rady

malg

widzę że wyszło Ci około 9Hz,
a na jakiej wkładce robiłeś i jaką masę ma Twoje ramię

christo

Dla porządku dodam, że wkładka to Denon DL103; ramię (Yamaha PF-800) o masie efektywnej 15.3g. Wg mnie DL103 ma podatność dla 10Hz w okolicach 12,5*10-6cm/Dyne.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

malg

przeczytaj w wątku AdFontesa, bo ja też zweryfikowałem pomiary i tam to opisałem

Michał

Ze nie trzeba szyny do dl103R mówił mi też w rozmowie tele Krzysiek(ahaja) Może byłaby to dla mnie dobra informacja i ta wkładka dałaby radę z moim Michellem?(modyfikowana Rega) co o tym myślicie Panowie Inżynierowie?

christo

Cytat: Michał w Grudzień 11, 2017, 15:28co o tym myślicie Panowie Inżynierowie?
Ha! Dzięki ale nie jestem inżynierem :) Dociekliwy jestem po prostu.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

Michał


christo

Cytat: malg w Grudzień 11, 2017, 15:23przeczytaj w wątku AdFontesa, bo ja też zweryfikowałem pomiary i tam to opisałem
Tak, czytałem. Jutro postaram się zawiesić Denona na lekkim ramieniu pro-jecta. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Przy okazji zmierzę je dokładnie i zważę (to ramię oczywiście).
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

christo

Cytat: Michał w Grudzień 11, 2017, 15:36
A dociekłbyś jak to zagra z moim ramieniem? ;)
A znasz masę efektywną ramienia? Jeśli nie to tu masz kalkulator [załącznik]
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

malg

ten kalkulator to jakiś inny niż ten EXCel "luckydog" ?

Michał

Nie wiem jak wygląda EM po podyfukacji przez Michella. Tam jest nacinana rurka i przebudowana przeciwwaga.

rudy-102

Nie wiem, czy prawidłowo to zrobiłem?
Wieczorem w spokoju jeszcze raz spróbuję.

christo

Cytat: rudy-102 w Grudzień 11, 2017, 16:00
Nie wiem, czy prawidłowo to zrobiłem?
Wieczorem w spokoju jeszcze raz spróbuję.
Wyszło ci 10Hz. Podrecznikowo. Tak miało być? Jaka masa ramienia?
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

rudy-102

Cytat: christo w Grudzień 11, 2017, 16:14Jaka masa ramienia?
Tak dokładnie to nie potrafię powiedzieć. To jest standardowe, aluminiowe ramie Ad Fontes, które sam sobie dociążyłem pod wkładkę AT OC9MLII. Dociążenie dobierałem na ucho.

vasa

Cytat: christo w Grudzień 11, 2017, 15:10Sposób trzeci - praktyczny
Trochę mi się teoria nie zgadza. Twój sposób podaje, wg mnie, zaniżone częstotliwości rezonansu. Ale może mi coś umyka to mnie poprawcie.
Podatność wkładki wynika z dwóch sił działających w niej; sprężystości gumowego zawieszenia oraz sił elektromotorycznych wynikających z ruchu cewki względem magnesu. Ta pierwsza składowa jest, mniej więcej, stała i odpowiada za podatność statyczną, podawaną czasami przez producentów. Ta druga zmienia się w zależności od częstości drgań. Stąd pochodzi różnica w parametrach europejskich (mierzonych przy częstości 10Hz i japońskich podawanych dla 100Hz)
Jeżeli zmierzymy rezonans na gładkim rowku to de facto jest to pomiar dla podatności statycznej bo nie występuje tam częstość prowadząca. Oczywiście pomijając te "śmieci" które widać na wykresie a które są znacznie mniejsze niż wzbudzone drganie rezonansowe.
Mylę się? ???
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

rudy-102

Zrobiłem test płytą Image HIFI - Vinyl Essenntials. Ja już powoli ślepnę, ale wydaje mi się że igła wychyla się w podobny sposób w gwizdach pomiędzy 12 a 8 Hz. Czyli niby jest poprawnie.

Piterski

A nie dałoby się przeanalizować w ten sposób poszczególnych przebiegów z częstotliwości rezonansowej na płycie?
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

rudy-102

Cytat: rudy-102 w Grudzień 11, 2017, 22:12
Zrobiłem test płytą Image HIFI - Vinyl Essenntials. Ja już powoli ślepnę, ale wydaje mi się że igła wychyla się w podobny sposób w gwizdach pomiędzy 12 a 8 Hz. Czyli niby jest poprawnie.
Kolejny raz przeleciałem przez ten test. Poprzednim razem patrzyłem przez lupę i koncentrowałem się na samej igle. Tym razem obserwowałem całą wkładkę. Przy 10Hz zaczyna lekko bujać wkładką na boki. Przy pozostałych częstotliwościach z przedziału 8-12 rusza się tylko sama igła.

vasa

Tak sobie na szybko poszukałem i znalazłem dwie wkładki Audio Techniki gdzie podano obydwa parametry; statyczny i dynamiczny:
AT OC9 III
-Dynamic compliance: 18.0 x 10-6cm/dyne (100Hz)
-Static compliance: 35 x 10-6cm/dyne
Audio-Technica VM520EB
-Dynamic Compliance: 8 x 10-6 cm/dyne (100 Hz)
-Static Compliance: 35 x 10-6 cm/dyne
Jak widać dla wkładki MC LO różnica jest dwukrotna a dla MM czterokrotna. Wydaje się to logiczne skoro MM-ka pompuje znacznie większy prąd.

Swoją drogą to ciekawe skąd wynikają częstości pomiarowe 10 i 100Hz?
Rezonans jest strojony na zapobieganie wzbudzeniu przez częstość 6Hz (1,5 wartości wzbudzenia). Co powoduje wzbudzenie 6Hz? Silnik? Łożysko? Pamietam że gdzieś był jakiś wykres szumów tła w gramofonie i tam chyba te 6Hz występowało ale pamięć mnie zawodzi :(
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

christo

Cytat: vasa w Grudzień 11, 2017, 21:55Trochę mi się teoria nie zgadza. Twój sposób podaje, wg mnie, zaniżone częstotliwości rezonansu. Ale może mi coś umyka to mnie poprawcie.
Całkiem możliwe. Nie twierdzę, że to działa w 100% - znalazłem swego czasu taki sposób pomiaru i próbuję (jako człek nieufny nieco) zweryfikować. Szukałem jakiegoś "domowego" sposobu pomiaru rezonansu - trafiłem na to. W przypadku mojego ramienia i wkładki - wszystko się zgadza. Może to przypadek i generalnie zawsze pokazuje wartość z przedziału 9-10Hz (nie bardzo miałem jak to sprawdzić). Jutro pobawię się gramofonem syna i mam nadzieję że wszystko się wyjaśni. Generalnie dobrze by było sprawdzić to z ewidentnie niepasującą wkładką.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

vasa

Cytat: christo w Grudzień 11, 2017, 23:51Jutro pobawię się gramofonem syna i mam nadzieję że wszystko się wyjaśni.
Jaką Ty masz wkładkę i jaką ma syn w swoim gramofonie?
Rozjazd dla MM powinien być większy niż dla MC.
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

christo

Cytat: vasa w Grudzień 11, 2017, 23:54Jaką Ty masz wkładkę i jaką ma syn w swoim gramofonie?
Rozjazd dla MM powinien być większy niż dla MC.
Ja jak pisałem mam dl103 a młodzież ma Goldringa Elektrę na lekkim ramieniu pro-jecta. Gdzieś miałem jeszcze ortofona om5 - muszę poszukać. Na początek powieszę denona na tym pro-ject'cie i zobaczymy co wyjdzie.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

cdt

Przeklinam dzień w którym kupiłem płyte testową  ;) . To jest chore . Zamiast słuchać muzyki od kilku dnie zmieniam headshelle kręce gałkami i słucham khz  :P . Basta  >:( . Szkoda życia na pierdoły  :P

vasa

Cytat: christo w Grudzień 12, 2017, 00:00Ja jak pisałem mam dl103 a młodzież ma Goldringa Elektrę
Ty sprawdź najpierw tego Goldringa. Jezeli to prawda że ona ma podatność statyczną 16cu to możesz dostać ciekawe wyniki :o
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.