Pomiar rezonansu ramienia i wkładki - inne podejście

Zaczęty przez christo, Grudzień 11, 2017, 15:10

Poprzedni wątek - Następny wątek

malg

Cytat: vasa w Grudzień 13, 2017, 01:10
Cytat: malg w Grudzień 13, 2017, 00:58jak trącimy wkładkę to wprawiamy ja w ruch więc jest dynamika
( taki prawie impuls jednostkowy, w przyblizeniu) więc jest to podatność dynamiczna w nieokreśłonej zniemiajacej sie częstotliwości
chociaż z drugiej strony oczekiwany rezonans wkładki z ramieniem powinien się plasować gdzieś w okolicy 10hz więc niby jest.

nie, bo częstotliwosć jak ją nazywasz "prowadząca" nie jest stabilna, w ogóle jej nie ma, ona się zmienia
mierzenie częstotliwości rezonansowej układu tą metodą wymagałoby bardzo precyzyjnego impulsu, a pykniecie palcem czy innym narządem wkładki to juz jest dosć skomplikowane wymuszenie
zgodzę się ze jest to pewne przyblizenie, które mozemy zaakceptowac przy naszych domowych pomiarach
ale raczej do podawanej przez producenta to bym nie porównywał

christo

Cytat: malg w Grudzień 13, 2017, 01:32mierzenie częstotliwości rezonansowej układu tą metodą wymagałoby bardzo precyzyjnego impulsu, a pykniecie palcem czy innym narządem wkładki to juz jest dosć skomplikowane wymuszenie
Dlatego zabawy ciąg dalszy. Nagrałem do Audacity całą ścieżkę z płyty testowej z podaną częstotliwością 3-15Hz. Następnie wyciąłem głos lektora, zapowiadający poszczególne częstotliwości, rozbiegówkę i jedno czy dwa głośniesze "pyknięcia" płyty. I oto co mi wyszło :)
Przydała by się płyta testowa z nagraną częstotliwością narastającą płynie z przedziału powiedzmy 1-20Hz. Byłoby idealnie.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

Piterski

Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

rudy-102

Cytat: christo w Grudzień 13, 2017, 08:47
Cytat: malg w Grudzień 13, 2017, 01:32mierzenie częstotliwości rezonansowej układu tą metodą wymagałoby bardzo precyzyjnego impulsu, a pykniecie palcem czy innym narządem wkładki to juz jest dosć skomplikowane wymuszenie
Dlatego zabawy ciąg dalszy. Nagrałem do Audacity całą ścieżkę z płyty testowej z podaną częstotliwością 3-15Hz. Następnie wyciąłem głos lektora, zapowiadający poszczególne częstotliwości, rozbiegówkę i jedno czy dwa głośniesze "pyknięcia" płyty. I oto co mi wyszło :)
Przydała by się płyta testowa z nagraną częstotliwością narastającą płynie z przedziału powiedzmy 1-20Hz. Byłoby idealnie.
Muszę to powtórzyć u mnie. Ciekawy jestem co z tego wyjdzie.

rudy-102

Nagrałem cały test, wyciąłem oznaczenia częstotliwości - u mnie są to pojedyncze piśnięcia - i narysowałem spektrum.
Jakoś za ładnie to wychodzi 9 - 10 Hz.
To jest na prawdę miarodajne?


christo

Dziwnie to wygląda... Dużo drgań wyłapuje. Jaki to gramofon?
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910


vasa

Cytat: rudy-102 w Grudzień 13, 2017, 12:07narysowałem spektrum.
Jakoś za ładnie to wychodzi 9 - 10 Hz.
To jest na prawdę miarodajne?
Rezonans na 10Hz jest raptem o 3db mocniejszy od rezonansu na 6Hz ???
Kolejne piki przy 20 i 40Hz również bardzo silne. Wygląda to tak jakby całe ramię tańczyło w rytm.
Kolejne dzwonienia w obrębie średnicy; 1, 2 i 4kHz to już raczej wynik jakichś drgań w obrębie belki ramienia i kardana. Pewnie nie bez wpływu na dźwięk.
Jednak to co otrzymał Christo jest znacznie bardziej zdyscyplinowane, rezonans jest zdecydowanie silniejszy (-22dB vs -33db) ale nie rozłazi się na boki tylko grzecznie siedzi poniżej pasma użytecznego.
@Christo
Jaki masz gramofon i jakie ramię?
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

christo



Cytat: vasa w Grudzień 13, 2017, 15:25
@Christo
Jaki masz gramofon i jakie ramię?

Yamaha PF-800 z fabrycznym ramieniem.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

christo

Cytat: rudy-102 w Grudzień 13, 2017, 12:17
Ad Fontes.
Nie masz luzów na kardanie? A może daje o sobie znać w ten sposób długość (14") ramienia i jego mała sztywność..?
Może niech @Malg zrobi ten test na swoim kredensie.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

rudy-102

Cytat: christo w Grudzień 13, 2017, 15:38Nie masz luzów na kardanie? A może daje o sobie znać w ten sposób długość (14") ramienia i jego mała sztywność..?
Im więcej będę tak grzebał to się pewnie zrobią :). Jakieś minimalne pewnie są bo całkiem bez to chyba nie możliwe.

rudy-102

Ta metoda jednak nie do końca mnie przekonuje.
Zrobiłem mały eksperyment. Na środku ramienia zamontowałem opaskę ołowianą 8g i ustawiłem na nowo siłę nacisku igły. Czyli zwiększyłem masę ramienia i rezonans powinien zejść w dół. Na odsłuchu na oko wychylenia są największe przedziale 8-10 Hz. Trochę w dół, ale niby cały czas jednak dobrze.
A teraz zobaczcie co wyszło jak zgrałem całą sekwencję testową i wyrysowałem jej spektrum.
:-\ WTF  :o


rudy-102

Zaraz posłucham jakiejś muzyki i zobaczę czy mi się bardzo nie podoba.

rudy-102

Posłuchałem. Poprzednio było lepiej. Niby wszystko jest, ale brakuje tej zwiewności. Brzmi trochę jak z CD.

christo

Zrobiłem ten sam test, tj. nagrałem do audacity całą ścieżkę 4 ze strony B płyty Adjust+ 7" test record (dr Feickert), tym razem na budżetowym zestawie Music Hall mmf-2.2 + Goldring Elektra. Wygląda to całkiem dobrze. Dodatkowo widać strzał 50Hz pewnie od silnika. Poziom około -60dB. Podziwiam wszystkich, którzy słyszeli drgania silnika przenoszone na plintę w pro-jectach :) No chyba, że Music Hall to mocno udoskonalona konstrukcja.
Niestety nadal nie udało mi się sprawdzić  metody z uderzeniem wkładki na pustej ścieżce. Potrzebuję do tego wkładkę o wysokiej podatności. Poszukam dziś jeszcze raz tej om5.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

christo

Jeszcze jedna ciekawostka. Nagrałem sygnał 1kHz z płyty testowej i znów zrobiłem analizę widma. Poniżej efekt. Trzy piki: 9Hz (rezonans?), 50Hz (zasilanie?) i 1kHz (sygnał z płyty).
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

vasa

Cytat: christo w Grudzień 14, 2017, 09:13Trzy piki: 9Hz (rezonans?), 50Hz (zasilanie?) i 1kHz (sygnał z płyty).
Czy wartości z osi pionowych dwóch ostatnich wykresów można do siebie odnosić?
Rezonans na pierwszym jest na poziomie -19dB a na drugim -48dB ? ???
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

christo

Cytat: vasa w Grudzień 14, 2017, 09:40Czy wartości z osi pionowych dwóch ostatnich wykresów można do siebie odnosić?
Rezonans na pierwszym jest na poziomie -19dB a na drugim -48dB ? ???
Chyba nie. Pierwszy to ścieżka do sprawdzania rezonansu(3-15Hz przy -20dB). Drugi to 1kHz przy 0dB. Sęk w tym, że to 9Hz wszędzie się pojawia. Nagrałem też ścieżkę silent groove i też wyskoczyło to 9Hz i 50Hz. W tym wypadku to 50Hz jest całkiem mocne - silnik ma już dobre 30-35 lat...
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

christo

Ok. To 50Hz to nie silnik. Pojawia się zawsze gdy jakieś urządzenie (gramofon, przedwzmacniacz) jest podłączone do prądu. Silnik stał (płyta się nie kręciła), ramię opuszczone na płytę, ominąłem przedwzmacniacz. Na wykresie analizy częstotliwościowej tylko 1 słupek - wspomniane 50Hz. Odłączyłem zasilanie - słupka brak :)
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

rudy-102

Zobacz, że na moich wykresach też pojawia się wystrzał w 50 Hz i w okolicy 1kHz. Silnik stoi oddzielnie i zasilany jest prądem stałym. Transformator od silnika stoi pół metra od gramofonu. To musi być coś innego. Może wkładka zbiera coś z powietrza, z kabli sieciowych, albo ze wzmacniacza. Ten stoi u mnie całkiem blisko gramofonu.

christo

Cytat: rudy-102 w Grudzień 14, 2017, 10:51
Zobacz, że na moich wykresach też pojawia się wystrzał w 50 Hz i w okolicy 1kHz. Silnik stoi oddzielnie i zasilany jest prądem stałym. Transformator od silnika stoi pół metra od gramofonu. To musi być coś innego. Może wkładka zbiera coś z powietrza, z kabli sieciowych, albo ze wzmacniacza. Ten stoi u mnie całkiem blisko gramofonu.
A przedwzmacniacz? :)
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

christo

Do dobrze. Udało mi się doszukać Ortofona OM5e. Wg danych - podatność 20cu. Masa efektywna dla tej wkładki - 11.5g Rezonans wg tabeli 8Hz. Najpierw płyta testowa i obserwacja headshell'a - największe wychylenia poziome w przedziale 7-9Hz. Teraz To samo ale z podpiętym komputerem. Wynik 8Hz. No i na koniec, na dobiegówce płyty puknąłem headshell kilkukrotnie, co zostało zarejestrowane przez program audacity. Znów analiza częstotliwościowa i znów wynik 8Hz. Wniosek - to działa :)
Dziękuję. :)
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

christo

Teraz zauważyłem, że na pierwszym obrazku w złym miejscu postawiłem kursor i wykres jest niewyraźny. No więc jeszcze raz:
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

rudy-102

Cytat: christo w Grudzień 14, 2017, 10:59A przedwzmacniacz? :)
Stoi bezpośrednio za gramofonem, ale jego zasilacz tak samo pół metra dalej.

christo

Cytat: rudy-102 w Grudzień 14, 2017, 12:18
Cytat: christo w Grudzień 14, 2017, 10:59A przedwzmacniacz? :)
Stoi bezpośrednio za gramofonem, ale jego zasilacz tak samo pół metra dalej.
No ale jest podłączony do prądu.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910