Odtwarzacze CD - jak poprawić brzmienie i takie tam

Zaczęty przez Melepeta, Sierpień 18, 2019, 11:44

Poprzedni wątek - Następny wątek

Melepeta

Koleżanki i koledzy. Wielu z nas używa odtwarzaczy CD w swoich systemach. Niektórzy, tak jak ja, używają go jako głównego źródła.
Zapraszam do dzielenia się doświadczeniami i przemyśleniami. Co można poprawić, ulepszyć, zmienić, aby nam lepiej grało, dłużej działało itp.   
Sprzęt jest dla muzyki, nie odwrotnie.

Melepeta

Na początek podam przepis na demagnetyzer płyt CD. Wspominałem o tym w tym wątku:
https://audiomaniacy.pl/index.php?topic=3309.msg254656#msg254656
A że kilku z Was jest zainteresowanych, to opiszę jak ja to zrobiłem. Można oczywiście kupić Furutecha RD-2, czy Acoustic Revive RD-3, ale to kosztuje worek pieniędzy. A taki DIY zmieścić się może w kwocie 50zł. Czyli tyle co jedna płyta CD.
To do rzeczy.

Kupujemy demagnetyzer (przykładowe linki poniżej) i jakiś stary discman. Do tego potrzebny będzie jeszcze jakiś pstryczek elektryczek. Z discmana wyciągamy silniczek napędu płyty. I cała sztuka polega na tym, aby silniczek razem z tą częścią na której mocuje się płytę, zamocować do demagnetyzera. Tak aby po założeniu płyty obracała się kilka milimetrów nad demagnetyzerem. Ja w tym celu zrobiłem wycięcie w obudowie demagnetyzera i przykleiłem silniczek klejem na gorąco. Takim z pistoletu. Do tego jeszcze obudowa na baterie do zasilania silniczka. Ja odciąłem po prostu kawałek discmana w którym siedzą baterie. I też przykleiłem z boku demagnetyzera klejem na gorąco. Łączymy kabelkami silniczek z bateriami, dając po drodze jakiś pstryczek elektryczek, do włączania silniczka. I gotowe. Zakładamy płytę na tę tackę od silniczka. Włączamy, aby płyta zaczęła się kręcić. Włączamy demagnetyzer na ok. 10s. Potem obracamy płytę na drugą stronę. I znowu 10s. To wszystko. Podaję jeszcze link do dokładnych zdjęć mego urządzenia.
https://1drv.ms/u/s!AqzMuvYtG_wIgqh8NGZ9Jb5me5wsRg?e=a4RNSn
https://allegro.pl/listing?string=klej%20gor%C4%85co&bmatch=baseline-var-nbn-n-dict4-eyesa-bp-col-1-5-0619
https://allegro.pl/oferta/narzedzie-zegarmistrzowskie-demagnetyzer-odmagnes-7767319736
https://pl.aliexpress.com/item/32963643521.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.378757f9GfH2Q4&algo_pvid=eabbdd7f-aae7-40be-b3f1-c64f31ca8727&algo_expid=eabbdd7f-aae7-40be-b3f1-c64f31ca8727-0&btsid=4dfb97c4-7f66-4b58-a7a9-c715df91a4dc&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_2,searchweb201603_52
https://www.olx.pl/oferta/sprzedam-cd-mp3-manta-CID99-ID27knl.html#7831a2d10f
Sprzęt jest dla muzyki, nie odwrotnie.

cortes


Melepeta

Eee tam. To nic nadzwyczajnego.
Innym ciekawym pomysłem na poprawę brzmienia CD jest dociążenie. Ja na mego Philipsa położyłem płytę granitową ok. 12kg.
Sprzęt jest dla muzyki, nie odwrotnie.

GB

Cytat: Melepeta w Sierpień 18, 2019, 19:30
Eee tam. To nic nadzwyczajnego.
Innym ciekawym pomysłem na poprawę brzmienia CD jest dociążenie. Ja na mego Philipsa położyłem płytę granitową ok. 12kg.
Jak to znosi?

______________
Pozdrawiam,
GB

______________
Pozdrawiam
Grzegorz

Melepeta

Dźwięk robi się bardziej szczegółowy, klarowny.
Sprzęt jest dla muzyki, nie odwrotnie.

wiki

To i coś z moich ulepszaczy CD.
Nakładki.
Mam trzy, dwie cienkie 0,26 mm i jedna grubsza 0,40 mm.
Ta grubsza to chiński Acrolink CF-CD2.
Acrolinka kupowałem chyba tutaj:
https://www.ebay.pl/itm/Brand-New-CF-CD-2-Carbon-Fiber-CD-Mat-Stabilizer-Clamp/181172365876
Te cieńsze były zdecydowanie tańsze.

Nakłada się takie coś na płytę i zamyka kieszeń odtwarzacza.
Nie wszystkie odtwarzacze tolerują takie nakładki, podobno, ja się jeszcze z takim nie spotkałem aby nie tolerował.
Do mojego można załadować jedną grubą i dwie cienkie jednocześnie.
Choć czasem wysuwa (nie ma reguły) i wtedy trzeba zdjąć bo się nie posłucha.
Czym więcej nakładek tym lepszy dźwięk.

Podstawowa zmiana to dźwięk się wygładza, taki analogowy się robi. Lepsza szczegółowość, lepsza separacja, itp.

Oto moja gromadka:

Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

Melepeta

Gdzieś kiedyś słyszałem o kładzeniu drugiej płyty na tę odtwarzaną. Spróbuję, ciekawe czy coś usłyszę. No i czy w ogóle da się tak odtwarzać.
Inną rzeczą poprawiającą brzmienie było położenie (przyklejenie) rdzenia ferrytowego na przetworniku D/A w odtwarzaczu.
Sprzęt jest dla muzyki, nie odwrotnie.

wiki

Cytat: Melepeta w Sierpień 18, 2019, 21:36
Gdzieś kiedyś słyszałem o kładzeniu drugiej płyty na tę odtwarzaną. Spróbuję, ciekawe czy coś usłyszę. No i czy w ogóle da się tak odtwarzać.
Inną rzeczą poprawiającą brzmienie było położenie (przyklejenie) rdzenia ferrytowego na przetworniku D/A w odtwarzaczu.

Próbowałem z płytą, za gruba i zwykle nie zaczytuje odtwarzacz.

Co do ferrotow to stosuję je od dawna.
Rozłupuję taki jak pokazaleś na pół i stosuje tzw. kanapkę :
ferryt/scalak/ferryt.
Działa nie tylko na przetworniki, ale także na wzmacniacze operacyjne, tranzystory i kondensatory. Takie testy prowadziłem i tak stosuję.
A, działa też na transformatorach i kablach.

Ja tu na forum to "FerrytowY" jestem😀

Materiały do kanapki:


Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

Melepeta

I jeszcze ma znaczenie gdzie jest faza w gniazdku zasilającym. Obrócenie kabla jest słyszalne.
Sprzęt jest dla muzyki, nie odwrotnie.

Old Man Kensey

Z tymi podkładkami pod płyty u mnie nie da rady, mam napęd szczelinowy i nic poza płytą się nie wsunie. Za to demagnetyzer widziałem i słyszałem u Arka, potwierdzam jego wpływ na brzmienie.
System analogowy: Ad Fontes + Denon DL-110 + NUDAmini + Alauda 6C4C SET + NuPrime AC-4 + Zu Audio Omen

Melepeta

Cytat: wiki w Sierpień 18, 2019, 22:08A, działa też na transformatorach i kablach.
Na transformatorze mam płytkę Holfi The Magician.
Sprzęt jest dla muzyki, nie odwrotnie.

Eternal Seeker

W moim CD-ku stabilizatorem ,reduktorem drgań jest 5cm płyta dolomitowa podklejona
od spodu,a ha i jeszcze laser bezdotykowo porusza się w polu magnetycznym .

Co nie przeszkadza ,że urządzenie stoi na platformie antywibracyjnej Gravity ,pod
kolcami CD-ka są jeszcze krążki z kryształu górskiego .

Wzmacniacz Dubiel Acoustics OTL 6AS7 + kolumny Klipsch RP 600M+ odtwarzacz CD Nirvana ,CA 851N,gramofon Pro-Ject 2Xperience z wkładką Dynavector

Melepeta

Sprzęt jest dla muzyki, nie odwrotnie.

wiki

Cytat: Melepeta w Sierpień 19, 2019, 19:03
Mój stoi na Soundcare Superspike FEET.
Aby obniżyć budżet kupuję Superspike 2SA. W zestawie są 3 szt. Lepszy punk podparcia.
Taśmą dwustronną (na wyposażeniu) podklejam od spodu odtwarzacza.
Pod kolcami mam cztery materiały: piasek, zielone podkłady pod panele, sklejka i skóra. 😀
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

Melepeta

One mnie wpadły z jakimś odtwarzaczem. Tamten odtwarzacz w końcu sprzedałem a podstawki zostały za free 😀
Sprzęt jest dla muzyki, nie odwrotnie.

GB

Cytat: wiki w Sierpień 18, 2019, 21:19
To i coś z moich ulepszaczy CD.
Nakładki.
Mam trzy, dwie cienkie 0,26 mm i jedna grubsza 0,40 mm.
Ta grubsza to chiński Acrolink CF-CD2.
Acrolinka kupowałem chyba tutaj:
https://www.ebay.pl/itm/Brand-New-CF-CD-2-Carbon-Fiber-CD-Mat-Stabilizer-Clamp/181172365876
Te cieńsze były zdecydowanie tańsze.

Nakłada się takie coś na płytę i zamyka kieszeń odtwarzacza.
Nie wszystkie odtwarzacze tolerują takie nakładki, podobno, ja się jeszcze z takim nie spotkałem aby nie tolerował.
Do mojego można załadować jedną grubą i dwie cienkie jednocześnie.
Choć czasem wysuwa (nie ma reguły) i wtedy trzeba zdjąć bo się nie posłucha.
Czym więcej nakładek tym lepszy dźwięk.

Podstawowa zmiana to dźwięk się wygładza, taki analogowy się robi. Lepsza szczegółowość, lepsza separacja, itp.

Oto moja gromadka:
A jak to stosować w moim Philips, gdzie płytę zakłada się do góry nogami?

______________
Pozdrawiam,
GB

______________
Pozdrawiam
Grzegorz

Pboczek

Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

wiki

Cytat: GB w Sierpień 20, 2019, 14:43A jak to stosować w moim Philips, gdzie płytę zakłada się do góry nogami?
Philips zrobił taki napęd?
Jaki to model?
Pioneer-y tak miały....
Ja bym spróbował włożyć pod płytę - jeżeli się da.
Pokaż jakieś zdjęcie.
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

GB

Cytat: wiki w Sierpień 20, 2019, 19:36
Cytat: GB w Sierpień 20, 2019, 14:43A jak to stosować w moim Philips, gdzie płytę zakłada się do góry nogami?
Philips zrobił taki napęd?
Jaki to model?
Pioneer-y tak miały....
Ja bym spróbował włożyć pod płytę - jeżeli się da.
Pokaż jakieś zdjęcie.
Pioneer rzeczywiście.

Pozdrawiam.

______________
Pozdrawiam
Grzegorz

Pboczek

Melepeta a jak zamocowałeś ferryt na dacku? Zaintrygowaliście mnie jego działaniem, chętnie sprawdziłbym.
Dociążać granitem, dociążałem i nie narzekałem. Przestałem, bo gdzieś mi się ten kamyczek zapodział.
Ciekawie jest postawić cd na podstawkach sprężynowych lub niewielkich kawałkach grubszej, sprężynującej gumy (postaram się zamieścić foty), byle pracującej, bo inaczej dźwięk zaczyna się rozmywać.

Nic jednak nie poprawiło mi grania cedeka, tak jak wymiana fabrycznego kabla sieciowego na nie fabryczny.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

wiki

Cytat: Pboczek w Sierpień 20, 2019, 21:40Melepeta a jak zamocowałeś ferryt na dacku? Zaintrygowaliście mnie jego działaniem, chętnie sprawdziłbym.
Wystarczy dla testów położyć od góry taki jak pokazał Melepeta na zdjęciu.
Kładziemy, słuchamy, zdejmujemy, słuchamy....

Jak się usłyszy różnicę to polecam kanapkę...
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

Melepeta

Ja ferryt przykleiłem taśmą dwustronną.
Co do stosowania gumowych podkładek pod odtwarzacz, to kiedyś próbowałem piłek do squasha. To było na Arcamie CD73, może CD82, już nie pamiętam na którym. Przeciąłem dwie piłki na pół i podłożyłem pod nóżki. Tak mi zamuliło dźwięk, że nie dało się tego słuchać. A pod Philipsem próbowałem podkładek z kulkami stalowymi i ceramicznymi. Miałem kiedyś takie do testu od jednego kolegi z forum.
Sprzęt jest dla muzyki, nie odwrotnie.

Pboczek

Testowałem kilka rodzajów gumowych podkładów i tylko te sprężynujące, nie za twarde i nie odkształcające się trwale, nie za cienkie, na których sprzęt można "rozbujać", dawały zadowalające efekty. Chyba poprzez tłumienie drgań, którym jest poddane urządzenie.

W oparciu o takie rozwiązanie wprowadza się ostatnio sporo podstawek pod sprzęt, w tym kolumny, niejako w kontrze do starej szkoły - stabilnego posadowienia i izolowania poprzez twarde "rezonujące" materiały.
Zobaczcie np. https://www.pearlevo.com/isol-coupling/

Najlepsze efekty podobno dają sprężyny - nie testowałem, tu od chińczyka https://pl.aliexpress.com/item/32910706772.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.712c4c4dmwaOJf
albo jak na zdjęciu
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

kazan

Takie coś zastałem po otwarciu mojego ostatniego zakupu . Usunąłem, bo mnie to jakoś tak mierziło .
Nie wiem czy ta watolina coś wnosiła pozytywnego bo jeszcze nie złożyłem mojego dzidziusia  :-\
Kuzma Stabi SD + Stogi Ref313VTA + Dynavector DV-20X2LO , Jelco 750EB + Ortofon MC10 Supreme ,Dynavector DV-10X5 (shibata) , Husaria .
Burmester 051+052 , Kudos Super 10