Problem ze wzmacniaczem lampowym

Zaczęty przez gratefullde, Lipiec 06, 2015, 15:42

Poprzedni wątek - Następny wątek

gratefullde

Wzmacniacz w domu ja na wakacjach a problem aktualny.
Może ktoś pomoże

Taki problem mam ze wzmacniaczem moim, którego popełnił swego czasu twórca gramofonu Ad Fontes. Jest to konstrukcja SE na "diabełkach " i 6sn7. Integra pracująca w klasie AB. Wzmacniacz czaruje świetna barwa dźwięku i mimo małej mocy 10 W, potrafi wysterować właściwie Focale 1007. Właściwie to potrafił bo obecnie zrobiła się z niego ciepło i gęsto grająca buła.
Włączam wzmacniacz i po ok 40 min zaczyna grać wyśmienicie. Mijają jednak następne 2 godziny i spada dynamika, rozdzielczość. Robi się mało przyjemny zadymiony przekaz co by nie napisać, że ktoś mi nagle na głośniki koc narzucił.
Zanim miną wakacje i zacznę AA zawracać głowę by się tym zainteresował, pozwolę sobie zapytać Was, czy odnotowaliście kiedyś podobne zjawiska w swoich urządzeniach?
Za wszelkie uwagi pozwalające na eliminacje tej usterki, będę ogromnie wdzięczny.
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

wojtek41

Pojecia nie mam...Moze jakas regulacja bias..?

gratefullde

Cytat: wojtek41 w Lipiec 06, 2015, 15:52
Pojecia nie mam...Moze jakas regulacja bias..?
Prądy sobie ustawiam, tu jest ok. Diabełki zmienione, parametry trzymają w miarę...  a dzwiekowo duppa...
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

wojtek41


gratefullde

Cytat: wojtek41 w Lipiec 06, 2015, 16:00
Na innych lampach..?
Ta. Choć i nie. Tam jest 5 rodzajów lamp, 4 zmieniłem, jednej nie mam zamiennika, zamówiłem.
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

wojtek41

Przed zmiana byl ten sam problem ?
Chyba trzeba poczekac na fachowca..... ???

gratefullde

Cytat: wojtek41 w Lipiec 06, 2015, 16:09
Przed zmiana byl ten sam problem ?
Chyba trzeba poczekac na fachowca..... ???
Ten sam problem.
Pewnie masz rację ale co szkodzi rzucić temat, może ktoś się już z tym kiedyś spotkał.
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9


wojtek41

U mnie im dluzej tym lepiej. Nie ma zjazdu w dol. A tu taki babol... :o

MAC

Musi być jakiś walnięty element (rezystor, kond cycuś takiego), który się przegrzewa i przestaje robić.
Chyba! bo ja humanizda jezdem  :)

MAC

Już wiem!
Masz za słabe kable! Zmień na MIYy albo Transparenty i problem zniknie.  :D

gratefullde

#11
Cytat: MAC w Lipiec 06, 2015, 16:34
Już wiem!
Masz za słabe kable! Zmień na MIYy albo Transparenty i problem zniknie.  :D
O to to to. Wypierdzielilem Transparenta i wzmacniacz zastrajkowal ;-)
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

piotrektychy

schemat poproszę, ad fontes to andrzej analogowy ?

gratefullde

Cytat: piotrektychy w Lipiec 07, 2015, 09:30
schemat poproszę, ad fontes to andrzej analogowy ?
Tak, Andrzej Analogowy. Schematu niestety nie mam :-(
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

piotrektychy

w stopniu sterującym tylko jedna 6SN7  czy 6SN7 + 6J5 ? pytam bo są dwa schematy jeden z autobias, a drugi z stałym.

gratefullde

Cytat: piotrektychy w Lipiec 07, 2015, 12:30
w stopniu sterującym tylko jedna 6SN7  czy 6SN7 + 6J5 ? pytam bo są dwa schematy jeden z autobias, a drugi z stałym.
6sn7 x 2 szt+ 6j5 x 2 szt . Z tyłu wzmacniacza mam punkty pomiarowe, podłączam miernik i dwoma potencjometrami ustawiam prąd.
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

piotrektychy

jaka wartość ? 220 mA czy inna
znasz napiecie zasilajace ?

gratefullde

Cytat: piotrektychy w Lipiec 07, 2015, 12:42
jaka wartość ? 220 mA czy inna
znasz napiecie zasilajace ?
Mniejsze, 110 do 120, takie mniej więcej Andrzej zalecał.
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

piotrektychy

wg schematu (chyba znalazłem odpowiedni) napięcie podawane na lampę = 210V, przy prądzie 120mA lampa pracuje na 40% swojej mocy, troche mało. Wg schematu powinno być 220mA, Andrzej preferuje mniejsze prądy ze względu na lepsze brzmienie lampy. Jak rośnie prąd do 120mA, w jakim czasie, czy później jest stabilny, jaką ma wartość gdy wzmacniacz zaczyna grać gorzej, daj info na pw
Zapytam chytrze, konatktowałeś się z Andrzejem w tej sprawie ?

gratefullde

Poszło PW.
Andrzejowi jeszcze głowy nie zawracałem.
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

pr1nce

Taka przypadlosc byla od nowosci czy pojawila sie po okreslonym czasie?
I drugie pytanie - czy wzmacniacz sie nie przegrzewa? Czy swobodnie mozesz trzymac dlon na kazdej czesci obudowy wzmaka?


Wysłane z mojego iPhone przez Tapatalk

gratefullde

Cytat: pr1nce w Lipiec 09, 2015, 00:37
Taka przypadlosc byla od nowosci czy pojawila sie po okreslonym czasie?
I drugie pytanie - czy wzmacniacz sie nie przegrzewa? Czy swobodnie mozesz trzymac dlon na kazdej czesci obudowy wzmaka?


Wysłane z mojego iPhone przez Tapatalk
Jest to świeża sprawa,  stosunkowo. Poprzednio było ok.  Wzmacniacz ma grubą,  mosiężną płytę,  która nagrzewa się znacznie. Długo ręki na niej nie utrzymasz.
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

spalon

Tylko ta płyta to raczej grzeje się od wystawionych na niej lamp a w szczególności od radiatorów w których zamocowane są Diabły a one są przykręcone do tej płyty - prawda
Więc nie wiadomo czy któryś z elementów w środku obudowy się grzeje , a sama obudowa wzmacniacza jest dość solidnych rozmiarów i podejrzewam że wolnej przestrzeni trochę też w niej jest .

Może jak wrócisz to podłóż coś pod tą płytę tak by była pod nią wolna przestrzeń no i wtedy posłuchaj wzmacniacza dłużej czy też tak się będzie zachowywał

MAC

Przede wszystkim rozkręcić i przejrzeć rezystory,
Prawdopodobnie któryś będzie nadpalony.

I samemu nic nie kombinować bo z tymi napięciami nie ma żartów. Oddać Panu Andrzejowi do naprawy.

gratefullde

Cytat: masza w Lipiec 09, 2015, 12:24
Przede wszystkim rozkręcić i przejrzeć rezystory,
Prawdopodobnie któryś będzie nadpalony.

I samemu nic nie kombinować bo z tymi napięciami nie ma żartów. Oddać Panu Andrzejowi do naprawy.
Nic samemu grzebać nie będę.  Boję się :) Przy czasie pewnie wycieczka mnie czeka do Andrzeja.
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9