Menu główne

Ad Fontes

Zaczęty przez frywolny trucht, Maj 27, 2014, 01:05

Poprzedni wątek - Następny wątek

andrzej analogowy

No to jeszcze raz.Przeprowadziłem ostatnio badania na próbce kilku szt nowych produktów.Wnioski:1.Nauczyłem się lepiej docierać łożyska.Teraz talerz rozkręcony ręcznie do ok 45 obr- oczywiście bez paska- kręci się swobodnie minimum 1 minutę - najczęściej 2-3 minut.Warunek : smarujemy wodnistym olejem silikonowym do kupienia na allegro lub w sklepach komputerowych.. i nie zostawiamy przy czyszczeniu łożyska resztek chusteczek higienicznych czy papieru toaletowego.Jeśli talerz kręci się kilka-kilkanaście sekund,poproszę łożysko do mnie lub do najbliższego tokarza.Obie części- tuleję i trzpień należy " liznąć" papierem ściernym o ziarnie 360 a potem wygładzić 800.Uwaga:W tulei łożyska , od spodu gramofonu jest wkręt umożliwiający drobne regulacje wysokości trzpienia- czytaj talerza.Czasem wystarczy 1/2 obrotu aby łożysko pracowało dużo lepiej.2.Informacja dotycząca wszystkich rodzajów pasków napędowych.Aby ustalić optymalne napięcie paska zaczynamy od ustawienia silnika tak blisko podstawy jak się da.Włączamy i obserwujemy obroty na tarczy strobo- obojętne czy na 45 czy na 33-jeśli paski pozornie przyśpieszają-kręcą się zgodnie z ruchem wskazówek zegara- napinamy powolutku do momentu gdy paski uzyskują największą prędkość.Kontynuując napinanie zaobserwujemy zwalnianie obrotów..Wracamy więc do tego optymalnego momentu.Jest to najlepsze miejsce ustawienia silnika.W tym miejscu obroty będą stabilne i niezmienne w czasie o więcej niż kilka pasków na tarczy strobo na minutę.Informacja dotycząca pasków Pro Ject model RPM 9,1.Odległość pomiędzy środkiem szpindla,tego do nadziewania płyt a środkiem rolki napędowej ma wynosić 21 cm.Przy paskach o strukturze lekko ziarnistej- są i takie w ofercie, max 22-23 cm .Można oczywiście ustawić wg powyższej recepty.3.50 Hz w Polsce jest normą dość rygorystyczną.Legendy o wahaniach tej częstotliwości dotyczą raczej sytuacji z lat 60-70.Jeśli nie macie w pobliżu fabryki podłączonej do waszej sieci,załóżcie,że błąd jest pomijalny.Podsumowanie:Słucham na 3 gramofonach . obroty sprawdzam jak mi się przypomni.Dopóki są stabilne-czyli nie wariują  wolniej szybciej nie odczuwam dyskomfortu..Zmiany prędkości wynikają bardziej ze zmian temperatury-rozszerzalność termiczna łożyska- niż z niepewnej pracy silnika i reszty.Wiem,że 8 na 10 moich odbiorców działa podobnie jak ja.Pozostali dążą do ideału, który w tym gramofonie jest trudny choć możliwy do uzyskania.Zbudowanie idealnie stabilnego napędu jest oczywiście możliwe.Tyle,że kosztuje kilka tysięcy złotych.A to już jest inna bajka gramofonowa.

andrzej analogowy

Pasek pro ject od rpm9 ma 1 metr obwodu.A

il cattivo


paul_67

U mnie napęd Andrzej Analogowy, łożysko made by paul_67 i paski stroboskopu stoją jak murowane...

kefas

Cytat: Piterski w Listopad 10, 2015, 13:55Ja wybrałem trudniejszą ścieżkę i jestem zadowolony, mój imiennik z forum AS wspierany przeze mnie duchowo też dotarł do celu i jest bardzo zadowolony.
Potwierdzam jak i to, że Pan Andrzej nikogo w potrzebie nie zostawi.
Z analogiem mam do czynienia raptem od 1,5 roku ale kiedy u mnie były jakieś kłopoty nie poddałem się choć były chwile zwątpienia. Warto wytrwać jeśli pojawiają się kłopoty bo ten gramofon potrafi się odwdzięczyć.   

Titanic


Cytat: andrzej analogowy w Listopad 10, 2015, 14:52
Pasek pro ject od rpm9 ma 1 metr obwodu.A
Przy tym pasku odległość szpindla i osi silnika 32,5 cm i po 1.5h ustawiłem ale silnik stoi bardzo "daleko" na granicy granitu[emoji29]



Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

rudy-102

Cytat: EmilioE w Listopad 10, 2015, 12:24Znowu pływające obroty!
Wydaje się, że jest to stała przypadłość Fontka - nie jesteś pierwszy, który to zgłasza.
To nie nie tak. Pływające obroty nie powinny mieć miejsca przy tej masie talerza.
Łożysko tego gramofonu jest wrażliwe na zmiany temperatury. Jeśli po starcie gramofonu trzeba trochę dodać "gazu" to po pół godzinie grania trzeba go o podobną wartość odjąć. Potem gra godzinami bez zmiany obrotów. Temperatura w pokoju też ma znaczenie. Inaczej się kręci przy 19 stopniach, a inaczej przy 23. Uważam to za normalne.  Tak jest przynajmniej u mnie.

gratefullde

Cytat: rudy-102 w Listopad 10, 2015, 19:01Tak jest przynajmniej u mnie.

Potwierdzam, mam takie same obserwacje.
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

frywolny trucht

Titanic, coś ci ten silnik daleko powędrował.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

gratefullde

Mój jest 23 cm od osi talerza AF. Podobnie jak u Arka.
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

Titanic


Cytat: frywolny trucht w Listopad 10, 2015, 19:17
Titanic, coś ci ten silnik daleko powędrował.
Z oryginalnym paskiem Andrzeja było bliżej a z kwadratowym projektem to minimum [emoji3]


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

frywolny trucht

Ja mam Pro-Jecta. On się lubi rozciągnąć, ostatnio go z centymetr dalej odstawiłem, a i tak nie mam 23 cm. Paru milimetrów brakuje.
Wygląda, że mocno naciągasz i silnik "odchodzi" od talerza, żeby utrzymać założony przez Ciebie naciąg. Ale masz już daleko i to nie jest dobre. Pasek nie zaczyna tańczyć, wibrować?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Titanic

Twój pasek ma 1 metr obwodu ?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

frywolny trucht

Obecnie jakieś 101,5 :)
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

kawosz

Panowie co Wy za silniki macie ? bo ja mam bez regulacji . Regulacja to oddzielna skrzyneczka

Titanic


Cytat: frywolny trucht w Listopad 10, 2015, 19:27
Ja mam Pro-Jecta. On się lubi rozciągnąć, ostatnio go z centymetr dalej odstawiłem, a i tak nie mam 23 cm. Paru milimetrów brakuje.
Wygląda, że mocno naciągasz i silnik "odchodzi" od talerza, żeby utrzymać założony przez Ciebie naciąg. Ale masz już daleko i to nie jest dobre. Pasek nie zaczyna tańczyć, wibrować?
Jutro pobawię sie jeszcze raz z ustawianiem
Czasu brak[emoji16]


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

frywolny trucht

Cytat: kawosz w Listopad 10, 2015, 19:51
Panowie co Wy za silniki macie ? bo ja mam bez regulacji . Regulacja to oddzielna skrzyneczka

Taki też mam :)
Są dwie wersje, o tę "razem" chyba trzeba dopytać.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

rudy-102

Cytat: gratefullde w Listopad 10, 2015, 19:18Mój jest 23 cm od osi talerza AF. Podobnie jak u Arka.
Cytat: Titanic w Listopad 10, 2015, 19:23
Cytat: frywolny trucht w Dzisiaj o 19:17

    Titanic, coś ci ten silnik daleko powędrował.

Z oryginalnym paskiem Andrzeja było bliżej a z kwadratowym projektem to minimum

U mnie 21,5 cm -pasek prodżekta.

Piterski

Titanic, a masz jeszcze Andrzejowy oring? Jeśli tak to zamień ten pasek bo on jest za mocno wyciągnięty.
Te silniki z łożyskiem ślizgowym na tym pasku faktycznie można mocno odciągnąć bo są bardzo elastyczne. Z tym, że silnik zaczyna po jakimś czasie fiksować. Ja miałem ich kilka, Andrzej po oględzinach stwierdzał że są ok.
Zauważyłem, że jeden czy dwa z tych napędów mi się wręcz się zblokowały, nie chciał ruszyć, a jak ruszył to kręciły się wolno.
Dopiero później, kiedy dowiedziałem się że były sprawne, po rozmowie z Andrzejem o naciągu paska połączyłem ze sobą te fakty.
Nie weryfikowałem już ich bo jadę na innym silniku ze sterowaniem w skrzynce i na dwóch paskach od Andrzeja. Wszystko chodzi jak ta lala.
Co do uwagi o temperaturze też się z tym zgadzam i zauważyłem takie zjawisko, z tym że ja po powrocie do domu zapuszczam gramofon i nim siądę to on się już z kwadrans kręci, smar się rozchodzi jak trzeba i obrotów się praktycznie nie tykam. Bardzo rzadko kiedy i właśnie tak jak wspomnieli koledzy jak jest bardzo chłodno to czasem trzeba dodać ale jak się temperatura w domu podniesie to znowu o tyle zwolnić.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

paul_67

U mnie 205 mm.Pasek biały,okrągły PJ.

frywolny trucht

Cytat: Titanic w Listopad 10, 2015, 19:53Jutro pobawię sie jeszcze raz z ustawianiem

Obawiam się, że ten pasek należy uznać za stracony :(

Cytat: paul_67 w Listopad 10, 2015, 20:10
U mnie 205 mm.Pasek biały,okrągły PJ.

Białe są bardziej hajendowe :)
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Titanic

#721
Cytat: frywolny trucht w Listopad 10, 2015, 20:10Obawiam się, że ten pasek należy uznać za stracony
Prawda, na całe szczęście znalazłem jeszcze oring od Andrzeja, i obroty są opanowane, ale co z tego
USTAWIAJĄC OBROTY ZAHACZYŁEM O IGŁĘ I TO JEST JEJ KONIEC, miał być nowy preamp, a trzeba szukać igły, grałem na goldringu eroica hc, może coś podpowiecie, słucham klasyki 90%, premap to PJ tube box SEII, cena między 1-2k, a może ktoś ma "dobrą" używkę, chętnie odkupię, DZIĘKI za rady
pozdrawiam

Piterski

Współczuje Ci bardzo :-[
Spróbuj się zorientować może jaki byłby koszt naprawy tej wkładki?
Za taką kwotę jak podajesz to chyba tylko Ortofon. Ostatnio niestety ceny wielu wkładek poszybowały w stratosferę.
Ja zakupy robiłem w sklepie http://sklep.fusic.pl i kupiłem tam wkładkę w systemie ratalnym bez dodatkowych kosztów.
Tylko równo podzielony koszt wkładki, zero odsetek i opłat manipulacyjnych dzięki czemu poszedłemw wyższy model a też planowałem Eroicę.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Titanic

Dzięki za info,
Poprzednio kot teraz tygrys zniszczył
A co kupiłeś ?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Piterski

Kupiłem jeszcze po rozsądnej cenie(około 2900) Dynavectora DV-20x2L.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.