Moja przygoda z Technics SL 1200 GR

Zaczęty przez frywolny trucht, Sierpień 12, 2020, 14:09

Poprzedni wątek - Następny wątek

frywolny trucht

Cytat: frywolny trucht w Wrzesień 17, 2020, 14:21Mam pewne wątpliwości. Po co robić siateczkę, która nie pomaga, a przeszkadza w ustawieniu kąta prowadzenia?

Dobra, sorry za zamieszanie. Ten łuk na protraktorze mnie wyprowadził z równowagi. Od dawna niczego podobnego  nie używałem i nie widziałem  :o ::)
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

virtualfan

Cytat: frywolny trucht w Wrzesień 17, 2020, 11:56No to zaczynamy. Wydaje się, że najbliżej jest do krzywej Stevnsona. Pozostali nijak. Odpadają już na samym początku.

Patrząc na pierwsze zdjęcie kroku 1, to do punktu przecięcia Stevensona brakuje Ci dobrych 2 mm  ???
Micro Seiki DD-7 >> Gold Note PH-10, Marantz CD 6005, Marantz NA 7004 >> Musical Fidelity A2 >> Tellurium Q Black II, Wireworld Equinox 8 >> B&W 603

frywolny trucht

#627
Tak, a w drugim pod 4mm. Czyli to taki Stevenson jak z koziej dupy trąbka. Natomiast zamówił żem szablon, który zapodał winylowy_luke i obadam co z niego wyniknie. Czyli Glider zostaje. Nie zmienia headshell'a.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

virtualfan

Cytat: frywolny trucht w Wrzesień 18, 2020, 20:35
...Natomiast zamówił żem szablon, który zapodał winylowy_luke i obadam co z niego wyniknie...

A co jest z Feickertem nie tak?
Micro Seiki DD-7 >> Gold Note PH-10, Marantz CD 6005, Marantz NA 7004 >> Musical Fidelity A2 >> Tellurium Q Black II, Wireworld Equinox 8 >> B&W 603

winylowy_luke

Cytat: frywolny trucht w Wrzesień 18, 2020, 20:35Tak, a w drugim pod 4mm. Czyli to taki Stevenson jak z koziej dupy trąbka. Natomiast zamówił żem szablon, który zapodał winylowy_luke i obadam co z niego wyniknie. Czyli Glider zostaje. Nie zmienia headshell'a.
Spoko, jeżeli nie spełni Twoich oczekiwań to ja chętnie go od Ciebie odkupię:)

frywolny trucht

Cytat: virtualfan w Wrzesień 18, 2020, 22:11
Cytat: frywolny trucht w Wrzesień 18, 2020, 20:35
...Natomiast zamówił żem szablon, który zapodał winylowy_luke i obadam co z niego wyniknie...

A co jest z Feickertem nie tak?

Wszystko jest w najlepszym porządku. Chodzi o pewien harmonogram działań wynikający nieco z lenistwa i wygodnictwa :)
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Pboczek

Frywolny, obecnie oczekiwanie na szablon jest treningiem cierpliwości. Dwa miesiące zajęło paczce dotarcie z Ukrainy.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

EmilioE

Ja też czekałem ze 6-7 tygodni...
ART Loudspeakers Deco 8 + Audion Sterling KT77, Braun L1030 + LAR IA120, Pioneer N-70AE, Moon 260Dt, Denafrips Pontus II, HiFiMAN HE-500

frywolny trucht

U tego ziomeczka kupiłem. Płaciłem w funtach angielskich, ale niby stacjonuje w naszym kraju.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Pboczek

To ten sam gość. Trening cierpliwości Cię nie ominie  ;).
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

frywolny trucht

#635
BM Glider L na headshellu Analogis 9g- rezonanse wypadają na 7Hz
Hanka EL na headshellu 12g Jelco- 8-9 Hz


To by znaczyło, że jeśli Glider ma kompilancję (um/mN): 15, to Hanka będąc na cięższym headshellu prowokuje większa masę efektywną ramienia, a i tak lepiej siedzi rezonansowo niż Glider, czyli ma twardszy zawias niż Glider. Dobrze kombinuję? To ramię nie lubi miękkich zawiasów wkładek, tak? Jakim cudem więc 2M Bronze?

Hanka waży 5g
Bronze 7,2g
Glider L  6,8g
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

Z dodatkową przeciwwagą 16g nie jestem w stanie zmieścić się w roboczym zakresie pracy obu wkładek. Brakuje gwintu  ::) ::)
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

winylowy_luke

Cytat: frywolny trucht w Wrzesień 21, 2020, 14:34BM Glider L na headshellu Analogis 9g- rezonanse wypadają na 7Hz

7Hz jesteś pewien? A ta podatność 15 Glidera to na pewno @10Hz jest mierzona?

frywolny trucht

Dane jakie podałem pochodziły ze sklepu Fusic. To europejski producent, więc trudno podejrzewać wygibasy pomiarowe. Obecnie trudno cokolwiek znaleźć w sieci. Czy ta firma, aby nie wykorkowała?
Ogólnie jestem pewny co widzę.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

miniabyr

Cytat: frywolny trucht w Wrzesień 21, 2020, 14:34BM Glider L na headshellu Analogis 9g- rezonanse wypadają na 7Hz
Czyli aby podskoczyło na 8Hz musisz gdzieś zgubić ok 5 gram . Tak mniej więcej to wychodzi .
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

winylowy_luke

Wg moich zgrubnych obliczeń ten Glider powinien wypadać w okolicach 9Hz.


frywolny trucht

Spróbuję przełożyć Glidera do Jelco, dołożyć przeciwwagę. Tyle, że kłopot jest też taki, że wg prawidełka Technicsa mam tę wkładkę ze 4mm za bardzo wycofaną. Jak zacznę ustawiać wg krzywych na protractorze Feickerta- zwiększę masę efektywną. No ale co mi szkodzi? Może geometria poprawi dźwięk?

Sprawdziłem rezonanse jeszcze raz. To leci tak. Głupawka zaczyna się od 5Hz i narasta przy 6Hz, przy 7Hz apogeum, a przy 8Hz mniej telepie niż przy 6Hz. Następuje trochę zaskakujące wygaszenie. Jakbym się nie starał 8Hz nie widzę.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

winylowy_luke

Cytat: frywolny trucht w Wrzesień 21, 2020, 15:47Sprawdziłem rezonanse jeszcze raz. To leci tak. Głupawka zaczyna się od 5Hz i narasta przy 6Hz, przy 7Hz apogeum, a przy 8Hz mniej telepie niż przy 6Hz. Jakbym się nie starał 8Hz nie widzę.
Podatność się zwiększyła z czasem? Albo te kalkulatory się tak nadają;)

winylowy_luke

A masz ten lekki Analogisa 6g? Może na nim powieś i zbadaj rezonans.

frywolny trucht

Mam, tylko:

1. Ostatnio używając go z prawidełkiem wylądowałem głową na parapecie, a i tak brakowało jeszcze do przesięgu.
2. Myślałem raczej o headshellu, w którym na legalu będę bujał azymutem :)
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Andrew

#645
Headshell Technics stosowany w starszych modelach gramofonów tej firmy. Od spodu ma przymocowaną grubą blaszkę, która po wyjęciu- co nie jest trudna - daje na m wagę headshella około 4 gramy, ale do tego potrzeba lżejszej przeciwwagi, też od starszego modelu gramofonu Technics - gwint i średnica ta sama - wtedy da się wyważyć lekki zestaw
Przydatny zestaw do podatnych igieł.
No ja wiem, że true analog man to sprawdza na oko rezonans igły, ale dużo dokładniej a i wiarygodniej sprawdzić widmo komputerowym programem. A i będzie przy okazji wiadomo, jaka jest amplituda tego rezonansu. No ale co to lubi. :-) Im lepsza wkładka, tym amplituda rezonansu mniejsza

Andrew

#646
Cytat: frywolny trucht w Wrzesień 21, 2020, 16:07
Mam, tylko:

1. Ostatnio używając go z prawidełkiem wylądowałem głową na parapecie, a i tak brakowało jeszcze do przesięgu.
2. Myślałem raczej o headshellu, w którym na legalu będę bujał azymutem :)

Tak na moje oko, przy tym Philipsie 412, to te twoje nakrętki na pewno, a i śruby chyba też,  to one są magnetyczne. Przyłóż sobie do jakieś wkładki MC i będziesz wiedział.



il cattivo

Cytat: frywolny trucht w Wrzesień 21, 2020, 15:02Z dodatkową przeciwwagą 16g nie jestem w stanie zmieścić się w roboczym zakresie pracy obu wkładek. Brakuje gwintu  

Żeby mi starczyło gwintu po założeniu headshella AT-LH18 z Denonem 103, musiałem zastosować dodatkową przeciwwagę o masie 30g. I jestem na granicy tego gwintu.

Andrew

Cytat: il cattivo w Wrzesień 21, 2020, 17:17
Cytat: frywolny trucht w Wrzesień 21, 2020, 15:02Z dodatkową przeciwwagą 16g nie jestem w stanie zmieścić się w roboczym zakresie pracy obu wkładek. Brakuje gwintu   

Żeby mi starczyło gwintu po założeniu headshella AT-LH18 z Denonem 103, musiałem zastosować dodatkową przeciwwagę o masie 30g. I jestem na granicy tego gwintu.


Ok. To teraz sprawdź sobie, jak w takim konfiguracji wypada rezonans igły w tym Denonie 103.
Wiem, że powinna być duża masa dla takich sztywniaków , ale sprawdź sobie. 

frywolny trucht

Śrubki są sprawdzone. Raz, że dokupiłem dwie paki od Nagaoki, dwa, że są to śrubki dołączane do headshelli, a nie ze sklepu żelaznego, trzy- jak mi się raz przykleiła MC LO do szalki, to pamiętam zawsze sprawdzić magnesem śrubki.

Sytuacja jest taka, że założyłem Glidera pod Jelco i dociążyłem dodatkową przeciwwagą na drugim końcu kija. Do tego użyłem Feickerta ustawiłem wszystko wg Baerwalda na tip top. Sprawdziłem na ile precyzyjny jest Geo Disc... i jest. Dokładnie ten sam rezultat. On też mierzy wg Baerwalda.

Rezonanse są identyczne dla 6 i 7Hz, ale wkładką ze trzy razy mniej telepie. Amplituda naprawdę mocno została wypłaszczona. Czy te zabiegi przełożyły się na dźwięk? Do rewolucji na wysokościach baaaaardzo daleko. Jest poprawa na tyle duża, że warto wyrzucić prawidełko. Geo Disc nie jest jakiś urewsko drogi. Pozostaje jeszcze zabawa suwaczkami w Husarii, obadanie pozostałych dwóch krzywych na szablonie Feickerta i chyba jednak jedyna nadzieja w AT  ::) ::)
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93