Nowości na sklepowych półkach

Zaczęty przez elem, Marzec 22, 2015, 15:24

Poprzedni wątek - Następny wątek

Flaem

Znalazłem w youtubach odpowiedź na pytanie o talerz :)

" The main chassis plate rests inside an elegant wooden frame on six elastomer balls that provide some measure of isolation, while the inner circumference of the precisely-machined 2.1kg aluminium platter is also damped with a similar material."

Jakiegoś szału specjalnego nie ma, no ale w końcu to tylko aluminium  ;)
Przepraszam, za post pod postem.

Flaem

Dziś poszedłem do salonu podpytać o ten gramofon. Jakiś specjalnych informacji mi nie udzielono, ale zaproponowano szybkie sprowadzenie (jeśli bym się zdecydował), kalibrację i odsłuch na miejscu.
Pan zaproponował w rabacie 4100 zł z dołączoną wkładką 2m Silver.
Brać przy okazji ?

frywolny trucht

W sensie, że chcesz go kupić? Jest to jakaś opcja, jeśli ma być koniecznie nowy. Napęd dość cichy- 70dB, trochę gorzej ze stabilnością obrotów. Tutaj stare napędy Direct Drive robią kuku po całej linii. Ramię ma potrzebne regulacje- to na plus. Minus jest taki, że system jest nierozbudowywalny ( ale wyraz mi wyszedł). Wkładka  serii 2M ze szlifem eliptycznym- bez szału. Pytanie, czy rynek oferuje coś lepszego w tej cenie? Nie kojarzę.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

kawosz

#53
A co mi tam polecę go wam . W nomosie jest 1210 mk2 . To był mój gramofon który dałem im w rozliczeniu . Cecha charakterystyczna to odrapanie na półkolistej osłonie ramienia w pokrywie . Widziałem że wycenili go za 6 koła . Ja im oddałem za 3 koła . Za 5 powinni sprzedać . A może jeszcze coś uda się utargować . Gramofon grał u mnie od nowości . Praktycznie tylko ostatni rok . To jest NOS panowie . Nawet czasem żałuje że nie schowałem go do szafy . Ale nie miałem wtedy kasy a kupowałem luxmany i denona 59L . No i dobrze płacili bo wtedy tak stały .
To taka opcja jak ktoś chce się potargować .

Grzegorz

PRO-JECT THE CLASSIC nowość od Pro Jecta ,gramofon nagrodzony ale to dla mnie nie ma żadnego znaczenia natomiast zastanawiam się nad zamianą mojego Technicsa 1210 MK II na powyższy gramofon.Ale czy taka zamiana wyjdzie mi na dobrze.Doradźcie coś .......

rudy-102


frywolny trucht

Gdybym nie miał gramofonu, wybrałbym Pro-Jecta. Nie podoba mi się styl didżejski. Ale jakbym już miał Technicsa to nie zamieniłbym go na tego Pro-Jecta- bo ma stabilniejsze obroty i lepszy stosunek S/N ( jeśli wierzyć vinylengine, na muzyczny pl dane S/N są nieco gorsze, ale i tak porównywalne).
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

rudy-102

Na rynku pojawiła się cywilna wersja gramofonu Audio Technica AT-LP120. Nazywa się to AT-LP5 i jest to w zasadzie to samo tylko bez didżejskich dodatków.







Gramofon na stracie ma zainstalowaną wkładkę AT 95 EX. Producent dodaje też prosty szablon do ustawiania i software do zgrywania płyt na komputer.
Zniknęły wszystkie didżejskie gadżety, które dla normalnego użytkownika są całkowicie zbędne. Nie ma też dodatkowego regulatora pitch - bo i po co. Przy tym rodzaju napędu nie trzeba ciągle kontrolować obrotów. Zniknęła niestety - moim zdaniem - funkcja przełączania prędkości na 78 obr/min. Szkoda.
Powstał w ten sposób całkiem fajny gramofon dla początkującego miłośnika winyli, lub też takiego które nie popadł w "psychozę audiomaniakalną". Wkładka kiepska, ale po wymianie na np. AT-440 potrafi już całkiem ładnie zagrać.
Muszę powiedzieć, że mi się ten gramofon bardzo podoba. Pozostaje tylko jedno ale... Kosztuje on dwa razy tyle co wersja AT-120. Cena to okolice 450 euro. Trochę za dużo.

christo

Cytat: rudy-102 w Listopad 23, 2016, 21:25Na rynku pojawiła się cywilna wersja gramofonu Audio Technica AT-LP120. Nazywa się to AT-LP5 i jest to w zasadzie to samo tylko bez didżejskich dodatków.
Prawie to samo. A prawie robi różnicę. AT-LP120 ma regulację VTA, czego nie uświadczysz w droższym (!) AT-LP5. To ja już wolę ten didżejski :)
AT-LP120USB


AT-LP5
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

rudy-102

No widzisz. Tego się nie dopatrzyłem. Dzięki.

paul_67

Dane techniczne:

- Typ: 2 prędkości pracy, w pełni manualna obsługa
- Nierównomierność obrotu <0,2% WRMS (33 obr./min.)
- Stosunek sygnał/szum >50 dB
- Poziom wyjściowy:
Phono (z pominięciem przedwzmacniacza) – 4 mV nominalnie przy 1 kHz, 5 cm/s
Line (przy aktywnym przedwzmacniaczu) – 150 mV nominalnie przy 1 kHz, 5 cm/s - Wzmocnienie przedwzmacniacza gramofonowego: 36 dB nominalnie, korekcja RIAA
- Funkcja USB C/A, A/C – 16 bitów, 44,1 kHz lub 48 kHz; interfejs komputerowy: USB 1.1 (lub nowszy) zgodny z Windows XP, Vista lub Mac OS X
- Zużycie energii 6 W
- Wymiary (S x W x G) 450 x 157 x 352 mm
- Waga 10,5 kg

Gramofon Audio-Technica AT-LP5
Kiepsko...

frywolny trucht

Jak coś jest dla audiofila musi być droższe. Nawet jeśli jest gorsze od tego dla didżeja ;)
Pływanie obrotów oba mają na słabym poziomie, S/N na poziomie -50dB - kaplica.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Gerwazy

Cytat: frywolny trucht w Listopad 24, 2016, 09:25
S/N na poziomie -50dB - kaplica.

Ja się nie znam, ale w starszych gramofonach, nie kiedy, podają ten parametr jako:

- szum ważony
- szum nieważony

Wartości odpowiednio są na poziomie, około, 48/65, plus minus, jak gramofon lepszy to parametry lepsze

Załóżmy, że stary dziadek ma szum na poziome - 65 dB, jeśli ta Audio Technica miałaby poziom - 50, to byałby masakrycznie głośna.
Może jednak, ten parametr podawany dla AT trzeba porównywać do poziomu 48?


 

   
Nic nie sprzedaję

vasa

Cytat: Gerwazy w Grudzień 17, 2016, 21:49Wartości odpowiednio są na poziomie, około, 48/65, plus minus, jak gramofon lepszy to parametry lepsze
Szum tła (czyli drgania przenoszone przez grunt, ściany, stropy i powietrze i wychwytywane przez przetwornik będący przecież właśnie detektorem drgań) to ok 60dB. Jeżeli mieszkasz na wsi, daleko od wszystkiego to może być 70dB.
A teraz szum własny napędu. Jeżeli będziesz korzystał z wkładki MM to jakieś 55dB dla napędu jest akceptowalne. Wzmocnienie preampa jest niewielkie i szumów nie usłyszysz. Natomiast przy wkładce MCLO kiedy sygnał jest wzmocniony x3000 to już wszystko co nie jest maskowane szumami tła będzie słyszalne.
I, wracając do Twojego pytania. Tak, niektóre napędy są masakrycznie głośne :(
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

elem

Cytat: Gerwazy w Grudzień 17, 2016, 21:49Ja się nie znam, ale w starszych gramofonach, nie kiedy, podają ten parametr jako:

- szum ważony
- szum nieważony

Wartości odpowiednio są na poziomie, około, 48/65, plus minus, jak gramofon lepszy to parametry lepsze

Załóżmy, że stary dziadek ma szum na poziome - 65 dB, jeśli ta Audio Technica miałaby poziom - 50, to byałby masakrycznie głośna.
Może jednak, ten parametr podawany dla AT trzeba porównywać do poziomu 48?

przytoczę jeszcze raz:

"Szumy są ciche,a więc ucho ludzkie słabiej reaguje na ich najniższe i najwyższe składowe,
natomiast na głośne sygnały użyteczne reaguje jednakowo w całym paśmie.
Ograniczenie czułości ludzkiego ucha przy cichych sygnałach oznacza,
że inny (lepszy) stosunek sygnał/szum otrzymamy porównując głośność
sygnału i szumu za pomocą ucha, a inny (gorszy) przy ,,zwykłym"
zmierzeniu napięcia sygnałów elektrycznych sygnału i szumów.
Oczywiście w gruncie rzeczy interesowałby nas pomiar stosunku
głośności, ale to komplikuje pomiary, ponieważ wymaga użycia głośnika
i odpowiedniego ,,człekopodobnego" miernika głośności. Żeby nie komplikować
sprawy, można oprzeć się na pomiarach elektrycznych, ale wtedy
przy pomiarach szumów trzeba uwzględnić charakterystykę ludzkiego
ucha. Przy dużych sygnałach czułość ucha jest praktycznie niezależna od
częstotliwości, więc pomiary dużych sygnałów można przeprowadzać
klasycznymi sposobami, szerokopasmowo. Natomiast przy pomiarach
małych sygnałów, a konkretnie szumów, można w dobrym przybliżeniu
uwzględnić specyfikę ludzkiego ucha przez zastosowanie filtru. W użyciu
są różne filtry tego rodzaju – najczęściej mówi się o pomiarach ważonych
i filtrach A (A–weighted) lub filtrach i pomiarach psofometrycznych.
Teoretycznie sprawa jest prosta: mierząc szumy używamy dość prostego
filtru. Filtr taki, podobnie jak ucho ludzkie, ma największą czułość dla
sygnałów w okolicach od jednego do kilku kHz, natomiast czułość dla
niższych i wyższych częstotliwości jest mniejsza. Filtry takie nazywamy
psofometrycznymi.
Od wielu lat wykorzystywany był tak zwany filtr A, odpowiadający krzywej
głośności 40 dB na wykresie Fletchera–Munsona . W Wielkiej
Brytanii i generalnie w Europie zaczęto przeprowadzać pomiary z użyciem
nieco innego filtru, znanego dziś jako ITU–R 468, wcześniej jako CCIR
(ITU) 468. Aktualnie zalecany jest też nowy ,,zrewidowany" filtr ISO226
Podanie S/N lub dynamiki w dBA lub
dB(A) wskazuje, że został użyty ,,klasyczny" filtr A.
Pojawienie się natomiast skrótu ARM oznacza, że
pomiary przeprowadzono według procedury zaproponowanej
przez Dolby Laboratories, i że nie był
używany filtr A, tylko ITU–R 468, ale nie według
klasycznej procedury z kosztownym miernikiem
true quasi–peak, tylko z tanim miernikiem ARM (average–response
meter).
W przypadku sprzętu lepszej klasy, z reguły wśród parametrów podaje
się zarówno stosunek sygnał/szum lub dynamikę ważoną (z podaniem filtru/
procedury), jak też nieważoną, czyli mierzoną bez filtru (unweighted).
Oczywiście liczbowe wyniki pomiarów ważonych są lepsze od nieważonych.
Osoby lepiej zorientowane interesują się różnicą między pomiarem
ważonym i nieważonym. Wartość tej różnicy pozwala bowiem zorientować
się, jaka jest zawartość ,,śmieci" o częstotliwości sieci energetycznej
i jej harmonicznych, a to w znaczącym stopniu świadczy o jakości
wzmacniacza. W przypadku gorszego sprzętu producenci i handlowcy
nie podają parametrów nieważonych, a tylko te bardziej optymistyczne
– ważone, z filtrem, ponieważ filtr szumów znacznie tłumi brum sieciowy."

źródło: Piotr Górecki, Elektronika Praktyczna 11/2008





Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

WOY

A co możecie powiedzieć, na temat Rega RP 6.

krzysiek

Cytat: WOY w Grudzień 18, 2016, 09:17A co możecie powiedzieć, na temat Rega RP 6.

Gra w porządku, u mnie od dwóch lat.
Modwright KWI-200, Dynaudio Special 25, Chord Qutest, poprzednio na forum jako blackholesun

WOY

Napisz proszę coś więcej. Mocno się zastanawiam nad jego zakupem. Przeszukiwałem neta i jakoś niesamowicie skromnie o jego parametrach technicznych.
Wszędzie tylko zachwyty na temat ramienia 303.

krzysiek

Prawdę mówiąc nigdy nie zwracałem uwagi na parametry techniczne gramofonu. Kierowałem się raczej opiniami na zagranicznych forach.
Zanim kupiłem RP6 przez ponad trzy lata korzystałem z Regi Planar 3. RP6 to jest zasadniczo ta sama konstrukcja. Co mnie ujmuje w tych gramofonach to niezawodność, łatwość obsługi, współpraca z wieloma wkładkami. Właściwie jakąkolwiek wkładkę bym nie powiesił, to po ustawieniu grała bez zarzutu. Problem moim zdaniem pojawia się z wkładkami wyższej klasy. Posiadany przeze mnie Benz Micro SL gra pięknie, ale na pewno nie jest dobrze ustawiony. Ustawiłem na szablonie Avida dla Regi, by uniknąć problemów z przekłamaniem wydruku. Podwyższyłem VTA, ale moim zdaniem potrzebne byłoby lepsze narzędzie do kalibracji (adjust?) lub ramię. Dużym problemem dla takiej wyczynowej wkładki jest brak regulacji azymutu w Redze.

Wracając do Regi. RP6 jak pisałem nie ma regulacji VTA, nie jest to problem, gdyż możesz zakupić sobie tanią podkładkę rewolwerową od Regi lub bardziej fikuśną od Michella. Dla Benza podniosłem vta o 3 mm. Kiedyś nie słyszałem wpływu tej regulacji, dopóki nie sprawiłem sobie lepszego przedwzmacniacza gramofonowego. Jak podniesiesz ramię, to pokrywa będzie Ci pukać o przeciwwagę. Zaczepiłem kawałek plastiku na pokrywie i jest wyżej od ramienia. Nie puka.
Z wkładkami Rega nie ma tego problemu, bo one są niskie, a właśnie dla nich ten gramofon jest zaprojektowany. Przy wyższych wkładkach innych producentów możesz podnieść ramię, jeśli uznasz to za konieczne. Moim zdaniem np. Denon DL-110 nie wymaga podniesienia ramienia. Wieszałem na tym ramieniu Goldringa Eroica (super), Goldringa 2500 (ta wkładka gra jak CD), AT95e, OM10, DL-110 i Benza. Pewnie coś jeszcze, ale nie pamiętam. Kusi mnie spróbowanie Rega Exact, ale jestem twardy i zbieram na kolumny ;)

Rega firmowo kręci się nieznacznie szybciej niż 33.3. Ja nigdy tego nie słyszałem w takim sensie żebym zwrócił na to uwagę. Ostatnio kładłem telefon z apką, na Sony PS-X65 pokazywał 33.5, na RP6 33.7.
Co jest istotne na Redze nie słyszę absolutnie żadnej nierównomierności obrotów. Nic, zero. Na starych Planarach też nigdy, nawet ze starymi 30-letnimi paskami.

Mój egzemplarz gramofonu wymieniłem miesiąc po zakupie, bo talerz się chybotał o jakiś milimetr może więcej.
Miałem trzy egzemplarze Rega Planar 3 z lat 80-tych, w żadnym nie było takiej wady.

Ogólnie mimo tych przygód to fajny gramofon. Dwukrotnie zastanawiałem się nad jego sprzedażą, bo IMHO Sony z DL-103R albo DL-110 gra równie pięknie za kilka razy mniej pieniędzy... ale jak włożę naprawdę dobrze zrealizowaną płytę na Regę i Benza, to jakoś nie mogę się zmusić do sprzedaży. Myślę też, że obecnie mam trochę za słaby wzmacniacz i kolumny, by w 100% docenić mój tor analogowy, tak więc powolutku zbieram właśnie na kolumny.
Jak kupowałem swoją RP6 dwa lata temu to kosztowała 3899 zł, dostałem niewielki rabat.
Obecnie kosztuje 5400 zł...

Jeśli będziesz w okolicy Gdyni to zapraszam do posłuchania, obok stoi właśnie Sony DD, ciekawe doświadczenie porównać dwie różne koncepcje. Swego czasu miałem na obu powieszone identyczne wkładki do testów ;)
Modwright KWI-200, Dynaudio Special 25, Chord Qutest, poprzednio na forum jako blackholesun

WOY

Piękne dzięki za tak dokładną i pouczającą odpowiedź. Osobiście również nie jestem jakimś maniakiem cyferkowych parametrów ale o Redze dość skąpo w sieci :(
Zaczynam sobie cenić muzykalność dźwięku i jest to najważniejsza cecha której upatruję w gramofonie. Słucham z CD głównie metalu i jako alternatywę dla cyfry stawiam gramofon. Kolekcja winyli składa się głównie z muzyki progresywnej a tu jakby potrzeba dużo więcej wyrafinowania. Obecny gramofon nie spełnia tych wymogów i stąd moje poszukiwania.

frywolny trucht

Cytat: frywolny trucht w Marzec 28, 2015, 11:32a przede wszystkim ma regulację VTA

Niestety wg https://www.stereolife.pl/archiwum/testy-lista/2431-onkyo-cp-1050 to atrapa. Dałem się brzydko nabrać na podstawie zdjęć.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Therion

Cytat: kawosz w Wrzesień 13, 2016, 22:58
A co mi tam polecę go wam . W nomosie jest 1210 mk2 .

Jak wypada porównanie tego gramofonu z czymś lepszym?
HI-END jest wówczas, gdy jesteś zachwycony. Ja jestem. Phast PP6L6, Audiolab 8200CDQ, Audio Academy Hyperion III LUX,  Transrotor Max,  Gold Note PH-10, Ortofon T-30, MC Rohmann, AT OC9/II, Denon DL 103R, AKG K702 i Sennheiser HD-660S. Kino Domowe: Denon AVR-X3500H. Poprzednio m.in. SE2A3, SE6V6, EL34, KT88, Ad Fontes itd.

kawosz

Cytat: Therion w Grudzień 25, 2016, 13:01Jak wypada porównanie tego gramofonu z czymś lepszym?
Rodzina 1210 technicsa jest zwana nad gramofonami ;) . Niezniszczalny werk . Bardzo dobre ramię . To już legenda . Z czym chcesz porównywać ?

ahaja

Ano.
A na ebay germańskim jest kilka Kenów w cenie około 900-1000EU. I z takimi 1210 nie ma co szukać i czego porównywać.

Piterski

Krzysztof daj jakiś link bo nie kojarzę o jakich gramofonach piszesz?
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.