Ortofon Quintet Blue

Zaczęty przez rudy-102, Styczeń 07, 2016, 15:30

Poprzedni wątek - Następny wątek

rudy-102

DANE TECHNICZNE:Napięcie wyjściowe przy 1000 Hz, 5cm/sec. : 0,5 mV
Balans kanałów przy 1 kHz: < 1,5 dB
Separacja kanałów przy 1 kHz: > 21 dB
Separacja kanałów przy 15 kHz: > 14 dB
Zakres pasma - 3dB: 20-25.000 Hz
Pasmo przenoszenia: 20-20.000 Hz + 2,5 / - 2,5 dB
Zdolność trackingu przy 315Hz przy zalecanej sile nacisku igły: 70 µm
Zgodność dynamiczna, boczna: 15 µm/mN
Typ igły: Nude Elliptical
Rozmiar promienia końcówki igły: r/R 8/18 µm
Zakres siły nacisku igły: 2,1 - 2,5 g (21-25 mN)
Zalecana siła nacisku igły: 2,3 g (23 mN)
Kąt nachylenia igły: 20°
Impendancja wewnętrzna, rezystancja DC: 7 Ohm
Zalecana rezystancja cyklu ładunkowego: > 20 Ohm
Kolor wkładki, obudowa/igła: Niebieski
Waga: 9 g






rudy-102

Kupiłem, zamontowałem, wyjustowałem i słucham.
Na sam początek po przejściu z Ortofona 540 pierwsze wrażenie to krok do tyłu. Pewnie jeszcze za wcześnie na taką opinię więc niech pochodzi.
Ogólnie po godzinie słuchania mogę powiedzieć:
dobra dynamika, ale w porównaniu z 540-stką MM mniej szczegółów, brak głębi.

frywolny trucht

ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

rudy-102


frywolny trucht

Szczególnie jeśli masz możliwość wypożyczyć.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

rudy-102

Wypożyczyć nie mam skąd. Mam możliwość kupić takie:


Tylko nie wiem, czy to będzie lepsze niż sam LAR?

rudy-102

Zmniejszyłem nacisk igły do 2,12. Zaczyna robić się ciekawie.

GregWatson

Frywolny ma rację jak podłączyłem Blacka bez trafa to wyszło nie najlepiej  jak na takie pieniądze zresztą chyba wytrzymałem tak ze 3 utwory. Później podpiąłem Verto i nie ta wkładka zagrała jak to się mówi jak "za milion dolarów". Jak tylko dojdę do siebie po ostatnich zakupach to kupuję Blacka bez dwóch zdań. Wyżej już nie idę bo bym musiał już chałupę nową postawić żeby było lepiej.  :)
No musisz popróbować z tymi trafami bo to dobry kierunek.
Trochę tego i trochę tamtego też.

GregWatson

Cytat: rudy-102 w Styczeń 07, 2016, 17:07Zmniejszyłem nacisk igły do 2,12. Zaczyna robić się ciekawie.

No musisz te ok 20 godz. przejechać zanim się "wyklaruje" i powinno być lepiej. Z Blackiem pamiętam, że na początku też dałem mniejszy nacisk ale po kilku godzinach już powróciłem do rekomendowanej.
Trochę tego i trochę tamtego też.

rudy-102

Ogólnie nie jest źle. Mam dodatkowy problem bo niedawno zmieniłem przedwzmacniacz i nie dało się po prostu przesłuchać wszystkich płyt. Teraz po około 6 godzinach grania jest bardzo ładnie.
To pierwsze negatywne wrażenie było nałożeniu "Time Out" Brubecka. Na 540-stce ta płyta brzmiała fenomenalnie, a tu ją zmuliło. Ale to było pierwsze nałożenie. Jutro powtórzę. Teraz słucham czegoś innego.
Zrobiłem też test porównawczy CD kontra Quintet Blue na Pink Floyd "The Wall". Z CD brzmi jakby ktoś koce powiesił na kolumny.Kiedyś aż takich różnic nie było.
Zaczynam lubić tę wkładkę.

rudy-102

Czas na małe podsumowanie. Wkładka przez ostatnie dwa dni przejechała przez conajmniej dwadzieścia płyt. Myślę, że rozruszała się już na tyle że można uznać, że gra teraz tak jak to przewidział producent.
Początkowe wrażenie braku szczegółowości i głębi sceny zniknęło. Wkładka gra ładnie i przestrzennie. Jest bardzo dynamiczna, potrafi zagrać potężnym basem. Według mnie jest uniwersalna. Nadaje się do każdego stylu muzycznego. Poglądy, że wkładki MC nie nadają się do mocnego rocka w przypadku tej wkładki się nie sprawdzają. Metallica zabrzmiała tak soczyście jak nigdy dotąd. Słuchanie jazzu na tej wkładce to czysta przyjemność.
Wkładka kosztuje tyle ile bardzo dobre wkładki MM i mniej więcej tak gra, tylko że bas jest lepiej kontrolowany. Mimo w miarę prostego szlifu potrafi wyciągnąć sporo szczegółów.

GregWatson

No to fajnie, że zagrała i że jesteś zadowolony bo to taki krok do przodu a najciekawsze zawsze jest brzmienie. No to teraz trza przesłuchać wszystkie płyty bo grają inaczej i to jest fajne w tej zabawie.
Trochę tego i trochę tamtego też.

rudy-102

Cytat: GregWatson w Styczeń 09, 2016, 22:13No to fajnie, że zagrała i że jesteś zadowolony bo to taki krok do przodu a najciekawsze zawsze jest brzmienie.
W porównaniu z Ortofonem 540 to bardzo mały krok do przodu. Na szczęście udało mi się tę wkładkę kupić za taką cenę, że nie mogę marudzić. Igla 540 kosztowałaby tylko kilka euro mniej.

vasa

Cytat: rudy-102 w Styczeń 09, 2016, 21:56Wkładka kosztuje tyle ile bardzo dobre wkładki MM i mniej więcej tak gra, tylko że bas jest lepiej kontrolowany.
Wg mnie MC gra lepiej niż MM w analogicznych cenach. Jeśli w tej chwili masz takie wrażenie jak z cytatu to znaczy że trzeba jeszcze popracować nad układem i na przykład dodać trafa.
W MC najsłabszym ogniwem niemal zawsze jest przedwzmacniacz. W MM wymiana pre z dobrego na wybitne daje ograniczoną poprawę, w MC (nawet takim niespecjalnie drogim) różnica pomiędzy np LAR-em, LAR-em z trafami oraz np PhaseTech'em będzie dawała bardzo znaczny postęp. Nie słuchałem AudioTekne ale idę o zakład że gdyby jej podać sygnał z Twojego Blue czy z najtańszego Benza MC to czary się zaczną :)
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

rudy-102

Cytat: vasa w Styczeń 09, 2016, 22:31Wg mnie MC gra lepiej niż MM w analogicznych cenach. Jeśli w tej chwili masz takie wrażenie jak z cytatu to znaczy że trzeba jeszcze popracować nad układem
Gra lepiej. Jest czyściej jeśłi tak można napisać. W zasadzie żadnych problemów sybilantami. Na trafa przyjdzie czas :) .

GregWatson

Cytat: rudy-102 w Styczeń 09, 2016, 22:29W porównaniu z Ortofonem 540 to bardzo mały krok do przodu. Na szczęście udało mi się tę wkładkę kupić za taką cenę, że nie mogę marudzić. Igla 540 kosztowałaby tylko kilka euro mniej.


To teraz tylko trafa zostały i "będzie Pan zadowolony" nawet rzekłbym bardzo.
Trochę tego i trochę tamtego też.

rudy-102

#16
Musze dopisać kolejną pochwałę dla tej wkładki. Jej szczegółowość jest bardzo dobra. Wcześniejsze uwagi były zbyt wcześnie napisane. Władka potrzebuje ok. 30-stu godzin rozgrzewki.
Posłuchałem sobie dziś solowych albumów Stinga. Ludzie co tam się działo. Dla mnie teraz to całkiem nowe płyty.
Do tej pory słyszałem tylko muzykę, teraz słyszę też poszczególne dźwięki. Jak to mówią w kraju, w którym mieszkam: nie widziałem drzew bo mi jej las przesłaniał.

GregWatson

Ciekaw jestem jakiś porównań do wkładek z serii CADENZY. Jak dużo brakuje tym wyższym Quintet do tańszych niższych w wersji CADENZY.
Trochę tego i trochę tamtego też.

rudy-102

Pewnie sporo.
Seria Quintet jest podobno rozwinięciem dawnej serii MC Vivo.

GregWatson

Przy idealnym sprzęcie i pomieszczeniu pewnie tak ale biorąc pod uwagę skromne warunki domowe i nie zawsze najlepszy sprzęt zapewne istnieją jakieś granice możliwości gdzie aż tak bardzo tych różnic nie słychać.
Trochę tego i trochę tamtego też.

rudy-102

Dla tego pewnie nigdy nie będę się pchał te bardzo drogie. Z powodów finansowych też. Na razie na rok mam spokój :).

GregWatson

Ja też. Quintet Black i koniec z wkładkami. Czas na winyle.
Trochę tego i trochę tamtego też.

rudy-102

Cytat: GregWatson w Styczeń 10, 2016, 20:42
Ja też. Quintet Black i koniec z wkładkami. Czas na winyle.
A kolumny?  ;)

GregWatson

No musiałbym coś posłuchać co by mnie porwało jak te KEFy kiedyś. Jak na razie jestem z nich zadowolony. Mam dwie pary jedna nad drugą. Jak puszcze obie to cała ściana gra. A mam dosyć małe pomieszczenie do słuchania.
Trochę tego i trochę tamtego też.

Jakub

Dzięki za opinię. Ja chyba też będę celował w tę wkładkę, tylko od razu będę chciał kupić trafa do niej. Ale to pewnie za rok, bo póki co jadę na AT440mlb.