ECC83, 12AX7, 7025 i ich pochodne.

Zaczęty przez rudy-102, Luty 21, 2015, 13:43

Poprzedni wątek - Następny wątek

bubusia

Jadis da88s, Metronome cd8 sign. tube, Speakers- SF 1@Twonk, Yeter power/cardass neutral reference/VDH supernova/ VDH silver mkIII ?

miniabyr

Myslę ,że co lampa to inna "śmierć"  U mnie tak się to zamanifestowało. Dawno temu miałem wzmak na el34 i jedna z lamp zaczynała mocniej świecić ,aż robiła się czerwona jak rozgrzany metal . Ale nie wiem czy to nie był efekt awarii bo ..............jak pierdolnęło to z lampy nic nie pozostało oraz wysadziło kondensator.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

robiz

No to iście " hollywoodzki " koniec lampki !
Ale chociaż jest o czym pamietac i pisac ... ;)
Yamaha CD-N301 + WD My BookLive 1TB, Audiolab 6000A
Rega P3 ( Planar 3) + Ortofon 2M Silver, Audiokultura Iskra 1, NEO PSU-Rega, Audio Academy Phoebe III plus/v.2 , KaCsa KCS-200 SPC,  RealCable BM 150 T,  PGD4000 Profigold OxyPure

BOBSAPP

#103
Cytat: robiz w Lipiec 21, 2016, 11:57
No to iście " hollywoodzki " koniec lampki !
Ale chociaż jest o czym pamietac i pisac ... ;)

Oprócz różnego rodzaju brumienia  / szelestu na wysokich tonach / zaczerwienienia...
Jest jeszcze aspekt dżwiękowy .....zarówno u mnie jak i u paru znajomych nadmierne zużycie lamp objawiało się  banalnie ....po prostu coraz mniej chciało się słuchać....
Wraz ze zużyciem osłabiona jest motoryka i wszystkie aspekty dynamiczne / niekiedy jeszcze otwarcie dżwięku.
Barwa przeważnie pozostaje bez zmian lub wręcz robi się bardziej " koszerna"...
Takie są moje obserwacje po użytkowaniu wzmacniacza lampowego od grubo ponad dekady.

ps.

Na przykład takie 6p3s - potrafiłem całkowicie sciorać  po 4 /5 - miesiącach ....ale przy parametrach na których je użytkowałem producent napisał jasno ....parametry gwarantowane na około 1000 godzin....i  tak było...

Po tym okresie totalna zamułka wszystko się ciągnęło jak na magnetofonie któremu się przytrafiło " wciągnąć " taśmę....

Wstawienie nowej kwadry / było przerażającym doświadczeniem...

Z lamp wstępnych z racji ich dłuższej żywotności mam mniejsze doświadczenie niemniej udało mi się już całkowicie zużyć trzy pary lamp w sterowaniu 12au7...to tam chyba mają najciężej...( wygładzały i tonowały wysokie tony oraz rozlewały niskie - takie były objawy / wstawienie nowych [ten sam model] ustawiało wszystko do pionu)...
Odwracacz fazy i pre w znacznie mniejszym stopniu są narażone na to zjawisko / ale jednak są ...
Tak mi się wydaje...

BOBSAPP

Cytat: miniabyr w Lipiec 21, 2016, 09:57Myslę ,że co lampa to inna "śmierć"
No tak - chyba to jest najlepsze podsumowanie....

BOBSAPP

#105
Do WT40 ...może się nadawać...tak jak piałem o swoich doświadczeniach...
Jeżeli bas będzie nadmiarowy ...to wręcz obowiązkowo JAN 5963 ...

The use of a single JAN 5963 double triode (essentially a 'super' ECC82, with beefed up anodes to give it almost solid-state bandwidth and signal-to-noise ratio) in so sophisticated a device may seem odd, but it was selected because Nagra claims it found no way of making a solid-state output stage with the same degree of harmonic integrity.

http://www.hifiplus.com/articles/nagra-hd-dac/

ps.
To tak obok ... bo nie potrafię znależć wątku o nowym wzmacniaczu...gratefullde

robiz

To wszystko wskazuje na to ,że moje Tung-Sol ecc83, na razie maja sie całkiem, całkiem. Ale zmiana jest im pisana tak czy siak. Na NOS'ach to sie nie bardzo znam, ale może coś z nowej produkcji sie nada.
Yamaha CD-N301 + WD My BookLive 1TB, Audiolab 6000A
Rega P3 ( Planar 3) + Ortofon 2M Silver, Audiokultura Iskra 1, NEO PSU-Rega, Audio Academy Phoebe III plus/v.2 , KaCsa KCS-200 SPC,  RealCable BM 150 T,  PGD4000 Profigold OxyPure

Melepeta

Sprzęt jest dla muzyki, nie odwrotnie.


Jakub

No jedne są jan5751 a drugie 12ax7wa. 5751 ma niższy gain niż 21ax7.

rudy-102

Cytat: Jakub w Lipiec 27, 2016, 19:33
No jedne są jan5751 a drugie 12ax7wa. 5751 ma niższy gain niż 21ax7.
I jak to się przekłada na jakość dźwięku?

BOBSAPP

Cytat: rudy-102 w Lipiec 27, 2016, 19:38
Cytat: Jakub w Lipiec 27, 2016, 19:33
No jedne są jan5751 a drugie 12ax7wa. 5751 ma niższy gain niż 21ax7.
I jak to się przekłada na jakość dźwięku?

Najprościej rzecz ujmując mniej życia w życiu...a i energetyki też jakby mniej... :P
Ale do głośników o estradowym zacięciu mogą się dopasować ...jak trza.. ;D


wojtek41

Ktoś miał styczność z Matsushita ECC83 12AX7 ?

miniabyr

Cytat: wojtek41 w Listopad 13, 2016, 21:23
Ktoś miał styczność z Matsushita ECC83 12AX7 ?
W moim Audio Note grają 2 zestawy Matsushita czyli ecc 82 i ecc 83 . Lampy bardzo precyzyjne ,ale nie kosztem muzykalności.Mogą wydawać się przez to nieco "suche" w porównaniu do np. Miniwatt .Na pewno wyróznaja się  doskonale kontrolowanym basem .Nigdzie  nie spotkałem tak trzymanego za mordę tego pasma.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

wojtek41

Takie same ?  Znam tylko 88 i uważam, że to znakomite lampy. :)


miniabyr

Mają inny nadruk ,więc może są z innych lat.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

wojtek41

Paweł, słuchałeś może Matsushity EL 84 ?

miniabyr

Nie! Ale bardzo chętnie bym to zrobił.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

wojtek41

Cytat: miniabyr w Listopad 14, 2016, 19:12Nie! Ale bardzo chętnie bym to zrobił.
To jest nas dwóch  :D

moon

jakis 12ax7 Amperex Bugle Boy NOS lub 12ax7 Telefunken, to po ile chodza?
Pioneer PL-50L II + Ortofon 2M Bronze + LAR LPS-1+ Cayin MT-35S + Canto Grand

MAC

Dzisiaj zrobiłem czyszczenie sprzętu (w insajdzie także) i przy okazji pomierzyłem wszystko co mogłem.
Okazało się, że parka ecc83 w phonopre nieuchronnie wali w kalendarz  :o
Niestety nie mam zapasu tych lamp. Jestem od dwóch godzin na eBayu. Kuśwa!!! Za głowę się łapię. Przez ostatnie dwa lata lampy podrożały lekko o 100%  :o :o :o
Klasa D nadchodzi wielkimi krokami  >:( Nas, starych lampiarzy po prostu w pewnym momencie głodem wezmą  :o

Jamówię

Super :(
Ja debil kupiłem se SETa i za lampy będę oddawał nerkę :( >:(

MAC

Akurat do Twojego Almarro to jeszcze nie jest tak źle.
Najwięcej zdrożały małe bańki ecc  >:(

Jamówię

Acha,to fajnie :o tylko dziś bez lamp u Adamusa, wylałem z konta 5 stówek,faktycznie darmo karwasz >:(
Z taki przelew to miałbym do Lebena słuchania na trzy życia :o

MAC