Test wkładek.

Zaczęty przez frywolny trucht, Listopad 20, 2014, 21:13

Poprzedni wątek - Następny wątek

frywolny trucht


frywolny trucht


frywolny trucht


frywolny trucht

Dziś przybyła od kolegi BRob wkładka Ortofon OMB 5E, którą w akcie poświęcenia, zdjął z ramienia i przesłał do testu.
Jutro wkładkę odeślę. Igła ma ok. 440 godzin grania za sobą, wygląda na  taką w dobrym stanie, a właściciel potwierdza, że nic jej nie brakuje z racji upływu czasu.

Tymczasem jednak przerywnik obrazkowy: Ortofon ma zgrabne, drobne ciałko na tle Sumiko i Grado:













                                                 klik w zdjęcie powiększa je.

BRob

Cytat: frywolny trucht w Styczeń 13, 2015, 18:28Dziś przybyła od kolegi BRob wkładka Ortofon OMB 5E, którą w akcie poświęcenia, zdjął z ramienia i przesłał do testu.

Normalnie się zarumieniłem jak to przeczytałem. :-)



Pozdrawiam.
BRob

frywolny trucht

#130
Opis wkładki: http://audiomaniacy.pl/index.php?topic=435.0

Wkładka, w którą zaopatrza się "gotowe do grania" gramofony. Np Audio-Technica AT-LP120 USB, czy Denon DP 300F, którego posiadałem. Powiem Wam, że to zestawienie niemal mnie odrzuciło od gramofoniarstwa. Ciemno, mało szczegółowo grający napęd i tak samo grająca, do tego cicho, wkładka.
Ale dziś wrażenia odsłuchowa nie były najgorsze. Porównanie "głośnościowe" z napędem blu ray wykazuje dużą różnicę na niekorzyść wkładki, ale barwa wydaje się być sympatyczniejsza, naturalniejsza z wkładki gramofonowej. Szczegółowość po stronie cyfry, budowa sceny na podobnym, słabym poziomie.

Wkładka z sybilantami na Adele "19" radzi sobie niemal identycznie słabo jak Grado Prestige Green  1

Nie wiem na ile reprezentacyjna jest wersja OEM, którą mam, wiem, że igły robi np Tonar, moja jest o tyle niezwykła, że posiada taką osłonkę igły jak AT 440 ML, a nigdzie w internetach takiej nie znalazłem. Może ktoś będzie wiedział ki czort? Testowana wkładka ma za sobą ok 70 godzin grania.

Próbka 1:

frywolny trucht

Kilka zdjęć AT 91 z igłą OEM:








Próbka 2:

frywolny trucht


frywolny trucht

Na trzecim zdjęciu AT 91, na igle jest jakiś nieszczęśliwy paproszek, a może blik. Dodatkowe zdjęcie pokazuje, że igła jest w najlepszym porządku, nikt nią ścian nie przebijał :)

frywolny trucht

Rywalizacja z napędem blu ray: Na dwoje babka wróżyła. Wkładka jest dość wydajna ( 4mV),  subiektywne gra nawet głośniej niżby się można spodziewać, więc wiele już nie ustępuje,a ma przede wszystkim urokliwą barwę. Przynależność do marki jak dotąd zobowiązuje. Wkładka ustępuje detalicznością  mej taniej cyfrze ( Adele "19"), ciut lepiej budowana scena przez wkładkę.

Wkładka dołącza do najgorszych jeśli chodzi o sybilanty. Już od początku strony lubiła sobie syknąć, a wcześniej zamieszczona próbka obrazująca syczenie Grado Prestige Green 1 wypadłaby dużo gorzej.
Ciekawa sprawa. Normalnie wkładka po cieplejszej stronie mocy, nie szafująca wysokimi pokazuje zupełnie inne oblicze.

Próbka nr 1:

frywolny trucht


frywolny trucht

Próbka 3 i wkładka może wracać do właściciela. Dzięki za udostępnienie.

BRob

Cytat: frywolny trucht w Styczeń 14, 2015, 18:25Wkładka dołącza do najgorszych jeśli chodzi o sybilanty. Już od początku strony lubiła sobie syknąć, a wcześniej zamieszczona próbka obrazująca syczenie Grado Prestige Green 1 wypadłaby dużo gorzej.

Ja cały czas zwalałem te "syki" na moje braki w umiejętności ustawienia wkładki i trochę na ramię, bo marnej jakości, ale skoro powieszona u Ad Fontesa też "posykuje" to pewnie taki jej urok.

W planach mam teraz zakup AT 120 E/T, ciekawe jak tu będzie z sykami, ale skoro AT 95 wypadła nie najgorzej to AT 120 powinna być jeszcze lepsza pod tym względem, chociażby z tego powodu, że kosztuje 4 razy więcej.

Pozdrawiam.
BRob

frywolny trucht

Po prostu pewna igła o pewnej tendencji spotkała pewną płytę o tej samej tendencji :)

Acha, dodatkową wartością testu są pomiary wysokości wkładki z igłą po zalecanym obciążeniu (wyjątkiem jest VMS, któremu dodałem do zalecanego 1g, dodatkowe 0,1g, bo zwyczajnie lepiej mi tak grał).
Póki co znajduje się tutaj, na czwartej stronie: http://audiomaniacy.pl/index.php?topic=387.msg11978#msg11978
Można się czasem zdziwić po wyjęciu z pudełeczka swojej nowej, ukochanej wkładuni :)

frywolny trucht

Tymczasem kolejna wkładka vintage.
Dane techniczne: http://audiomaniacy.pl/index.php?topic=446.0

Wkładka charakteryzuje się nieprawdopodobnie słodkim brzmieniem, które świetnie się sprawdza na jasno nagranych winylach. Disco, pop lat 80-tych, płyty PRL- brzmią przyjemnie, naturalnie. Współczesne wydawnictwa, nie eksploatujące przesadnie wyżyn pasma- brzmią jednak zbyt ciemno. To nic. Nadal lepiej niż Sumiko Pearl :)
Test z tanim odtwarzaczem blu ray wykazał, że kreowanie przestrzeni jest tu i tu takie sobie, no ale ta słodycz, dająca przyjemność słuchania... Cyfra leży. Huk, że detali więcej słychać na cyfrze. Ja wolę cukiereczek.
Syczenie. Źle. Słabo. Znowu wkładka z wycofaną górą syczy niemal od pierwszych taktów. Wydaje się, że płyta tylko na śmietnik.

Próbka:

frywolny trucht

Próbka muzyczna nr 1

frywolny trucht


frywolny trucht


frywolny trucht

Goldring 2500 spotyka 2200 i inne siostrzyczki.

frywolny trucht

Osłonki igły uważam za równie pewną ochronę jak te w serii 2M Ortofona. Dramat, choć trzeba przyznać, że na 2200 trzyma się osłonka pewniej. Na zdjęciu poniżej widać, że cantilever w 2500 jest cieńszy i zwęża się ku igle.

frywolny trucht

#145
Czas na przerywnik skandalizujący. Zamówiłem w sklepie Gruba Nuta ATN 91 oryginał. Taka jak tu:


http://muzyczny.pl/105332_Audio-Technica-ATN91-igla-do-wkladki-AT91BL.html

Po tygodniu otrzymałem telefon, że nie odpowiadam na mejle, mówię OK, sorka. Bo oni pisali w mejlu, że nie mają i czy mogę poczekać. OK, mogę. No i czas ten wykorzystali na ściągnięcie zamiennika od Wamat-a zapewne. Bo Wamat ma najtaniej i szybko wysyła:

http://allegro.pl/nowa-igla-atn-91-do-wklaki-audiotechnica-gratisy-i4952964930.html

Ja zapłaciłem z wysyłką w Grubej Nucie 79 zł, oni mogli dać 33+8,90 i kurier do mnie z 15 zł? 56 zł, ale zaoszczędzili. Gruby Smutek. Zdjęcia mojego  grubego oryginału i innych igieł jakie przy okazji wprost kupiłem w Wamacie. Wiem, że zamienniki, ale to był akurat tani, świadomy wybór).

p.s. Sprawdziłem pocztę. Żadnego mejla od Grubego Smutku nie było.



frywolny trucht

#146
To co? Czas na próbki 2200?
Dane techniczne tutaj: http://audiomaniacy.pl/index.php?topic=483.0

Wkładka zagrała bardzo przyjemnym dźwiękiem i mnie zwyczajnie ujęła. W ogóle nie boi się penetrować dolnych rejestrów. Mam wrażenie, że robi to chętniej niż 2500, ale może to tylko wrażenie?
Porównywanie do blu ray nie ma sensu, natomiast tak sobie jest z sybilantami na Adele "19". Gdzieś tam w połowie stawki.
Tymczasem próbka nr 1:


frywolny trucht


frywolny trucht

nr 3

Dzięki Il cattivo za użyczenie wkładki.

il cattivo

Cała przyjemność po mojej stronie.
Jak tylko będę miał trochę więcej czasu, to dokładnie porównam sobie próbki z mojej wkładki z samplami z AT 440 MLA, bo zastanawiałem się dość intensywnie nad jej zakupem w jakiejś bliżej nieokreślonej przyszłości.