Opera Seconda I - modyfikacja zwrotnicy

Zaczęty przez Rangefinder, Październik 10, 2020, 00:15

Poprzedni wątek - Następny wątek

Rangefinder

Szanowni,

izolacja robi swoje i wzięło mnie z powrotem na DIY. Oprócz upartego składania pre zacząłem myśleć o modyfikacji zwrotnic swoich kolumn.
Pacjent to Opera Seconda I (OZ) ze zwrotnicą 2 rzędu. Kolumna oparta jest o przetworniki ScanSpeak D2608/913000 oraz dwa ScanSpeak 18W/4537-02. 

Pytanie co mogę poprawić w zwrotnicach.

Mundorfa pewnie mógłbym wymienić na coś lepszego, zostawić oryginalną pojemność?
Co z rezystorami?
Okablowanie. tw zasilić srebrnym drutem? Czym zasilić woofery?
Cewki. Zmienić na taśmowe? Indukcyjności zostawić oryginalne?

miniabyr

Ceramiczny rezystor . Wstaw w jego miejsce Path audio , Duelund  lub Mills . Reszty bym nie ruszał . Gdybyś ruszył cewki rdzeniowe  to nowe miały by wielkość ,która uniemożliwiłaby montaż na zwrotnicy.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

Rangefinder

nie ruszac okablowania?

czym jest ten niebieski element na zwrotnicy wooferow?

miniabyr

Zapewne to kondensator . Zacznij od tego rezystora i zobacz co wyjdzie. Potem możesz ruszyć właśnie ten kondensator. Opcji jest wiele i zależy od tego ,ile chcesz na to wydać . Pytanie czy warto ?
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

Piterski

Operacja z rezystorem będzie najprostsza, nie wiem jak jest łączna moc dla tej zbieraninki z rezystorów ale jak powyżej 10W to można dać dwa rezystory równolegle. Koszt jednego Path Audio to około 100zł.

Cewki taśmowe faktycznie Ci do kolumny nie wejdą. Wartości się trzymaj dla cewek to warto i sprawdzić ich rezystancje gdybyś zamierzał zmieniać. Kondensatory można próbować ale też trzeba przestrzegać ich pojemności.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Rangefinder

Czy warto zmienić okablowanie, np do tw puścić srebrną licę o śr 0,5mm?

Piterski

Podąłeś już decyzję co do zmian w zwrotnicy? Jeśli nie to zostaw sobie wybór kabli na koniec.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Rangefinder

tak, najpierw wymienie rezystory i kondensatory. Jak tylko skoncze Kondo (co powinno niebawem).

Nastepnie przymierze sie do cewek, tutaj nie mam pomyslu jak zmierzyc ich indukcyjnosc...
BTW, po czym poznac jakos cewek? hipotetycznie ktoras moglaby byc wysokiej jakosci i nie potrzebuje wymiany... chyba ze to widac na pierwszy rzut oka...

Rangefinder

ah, jeszcze jedno pytanie.

Czy powinienem wykleić wnętrze kolumny matą butylową, czy raczej obudowa jest strojona i lepiej nie ruszać? Kolumna to OZ.

Rangefinder

Wczoraj pomierzyłem rezystory oraz kondensatory oto ich wartości:

TW - 5,6uF + 6R2 (10W)

WF - 8,2uF + 1R (5W) + 3R (10W)

Dodatkowo, grzebiąc w sieci znalazłem informację, że WF w tej kolumnie to najprawdopodobniej Scan Speak 18W/8522A01, czyli Vifa M17WH.

TW - https://akustyk.com.pl/p/56/24/scan-speak-d2608913000

WF - https://akustyk.com.pl/p/56/203/scan-speak-18w8522a01

Rangefinder

#10
Cytat: Rangefinder w Listopad 03, 2020, 09:31
Wczoraj pomierzyłem rezystory oraz kondensatory oto ich wartości:

TW - 5,6uF + 6R2 (10W)

WF - 8,2uF + 1R (5W) + 3R (10W)

Dodatkowo, grzebiąc w sieci znalazłem informację, że WF w tej kolumnie to najprawdopodobniej Scan Speak 18W/8522A01, czyli Vifa M17WH.

TW - https://akustyk.com.pl/p/56/24/scan-speak-d2608913000

WF - https://akustyk.com.pl/p/56/203/scan-speak-18w8522a01

errata, do TW idzie rezystor 6R6 to WF 2R2.

Ad acta, zmodyfikowałem zwrotnice instalując:

TW - Mundorf Supreme 5,6uF + PathAudio 6R2 (przy Supreme warto zmniejszyć wartość rezystora)

WF - Mundorf Mcap Classic 630V 8,2uF + Mundorf Mresist 10W 1R0 + Mundorf Mresist 10W 2R2

Kusi mnie zmniejszenie wartości rezystora 2R2 do 2R0 oraz kupno rezystorów od BMXMan'a...

W moim przypadku słychać zmianę kondensatora, który jest równolegle do WF