Prośba o pomoc w doborze sprzętu

Zaczęty przez JANUSZ003, Luty 08, 2019, 15:50

Poprzedni wątek - Następny wątek

JANUSZ003

Cześć

Za namową kolegów z Forum do których wcześniej napisałem zakładam ten temat.

Chciałbym prosić o pomoc , poradę czy sugestię . Jestem początkującym miłośnikiem muzyki jeśli chodzi o zagadnienia techniczne i odsłuchowe . Sama muzyka jest ze mną od zawsze głównie słucham rocka ( Dire Straits Pink Floyd itp. ) trochę pop tudzież inne gatunków które myślę odkryć słuchając go w lepszej jakości . Będąc już chłopakiem 20 letnim ciągnęło mnie w tym kierunku  za ciężko zarobione pieniążki (500$) poszedłem do Pewexu kupiłem dec Technicsa , amplituner i do tego Altusy . Miałem też magnetofon szpulową Ariea  . Niestety w późniejszym czasie gdzieś odszedłem od tego hobby ze względu na  rodzinę , dzieci , warunki mieszkaniowe nie sprzyjały choć zawsze mówiłem sobie że kiedyś do tego wrócę (na starość) . No i stało się całkowicie przypadkowo będąc u kuzyna pochwalił mi się nowo zakupionym gramofonem to była ta iskierka . Zacząłem przeglądać tak niby od niechcenia oferty na początku amplitunerów (teraz bym tak nie zrobił ) i trafiłem na ogłoszenie Arcam AVR 380 w dobrej cenie . Kupiłem go i lawina ruszyła zacząłem szukać kolumn byłem na odsłuchu w studiach . Słuchałem Fyne Audio F502 drugi raz Tannoy revolution xt 8f  . Przeglądałem też ogłoszenia na rynku wtórnym gdzie jest masa ofert . Zacząłem również czytać różne fora . No i powiem tak że im bardziej wchłaniam wiedzę w tej dziedzinie tym bardziej wiem że jestem jak dziecko we mgle . Zdaje sobie sprawę że nie uniknę błędów w doborze sprzętu ale chociaż spróbuje je zminimalizować radząc się ludzi z bogatym doświadczeniem . Generalnie moja wizja jeśli chodzi o kolumny jest taka . Głównie interesuje mnie stereo ale skoro przynajmniej na razie mam amplituner to w przyszłości może do kupię jakiś centralny boczne może subwoofer . Pomieszczenie w jakim będę słuchał muzyki to około 18 m2 . Ogólnie nie wiem czy iść w kolumny nowe czy w używane ale z wyższej półki . Kwota jaką mam do wydania to około 5tyś . Ostatnio ,,wpadły mi w oko''  w mojej okolicy więc miałbym możliwość odsłuchu Swans M6002F (mało u nas jest o tej marce)  i Dynaudio Excite X36 . Jeśli chodzi dalsze części zestawu na początek  to oczywiście gramofon tak do 1tyś  . Kolejny dylemat to czy osobno odtwarzacz CD czy np. jakiś odtwarzacz blu ray (było by miło obejrzeć jakiś koncert) używany dobrej jakości który dawałby radę w podobnej jakości jak odtwarzacz CD ? Ogólnie myślę że rozsądek ponad wszystko jak nie ma potrzeby to nie ma co przepłać . Przepraszam za taką epopeję ale ciężko to ująć w 2 słowach . Będę wdzięczny za każdą pomoc i sugestię . 

                                         

frywolny trucht

Ten Arcam gra dość wściekłą górą, a jeszcze go zestawiano z kolumnami Monitor Audio. Krew z uszu. Kosztował koło dychy. Najprościej byłoby dokupić blu ray tej firmy i  wydajne, a nienatarczywe na górze kolumny. Kawał grzmota ten Arcam :)
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

JANUSZ003

,,Krew z uszu " poprawiłeś mi humor ;D

elem

Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

McGyver

Cytat: frywolny trucht w Luty 08, 2019, 18:39nienatarczywe na górze kolumny.
Studio16Hertz Canto Grand z przekochanym, łagodnym a niezamulonym tweeterem Morela.

JANUSZ003

Do Studio16Hertz  mam niedaleko więc nie omieszkam podjechać i odsłuchać  jak grają ich kolumny.

frywolny trucht

ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

McGyver

Cytat: frywolny trucht w Luty 08, 2019, 19:09mało zostaje kapusty na kolumny.
https://allegro.pl/oferta/arcam-bdp-300-art-audio-niepolomice-7539438022
Jeżeli priorytetem ma być muzyka, to akurat blu ryja to bym kupował jak najtańszego. Skupiłbym się na porządnym źródle do muzyki. Najbardziej wszechstronny byłby DAC do którego również blu-ryja można podłączyc.
Cytat: frywolny trucht w Luty 08, 2019, 19:09A ten gramofon za tysiaka to proponuję taki: audio-technica-at-lp120
I co, dobre to? Solidne? Nie plasticzak? Pytam bo na oczy nie widziałem na żywo.

elem

Dajcie pokój z tym gramiakiem, przeciez dobrze wiemy ile kosztuje przyzwoity tor analogowy.  Na to przyjdzie czas. A czas przyjdzie jak przyjdą pieniądze a nie tysiąc zł na tokarkę.
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

frywolny trucht

Cytat: McGyver w Luty 08, 2019, 19:53I co, dobre to? Solidne? Nie plasticzak? Pytam bo na oczy nie widziałem na żywo.

Jak się ma tysiaka na gramofon. Jest gwarancja. Jest wkładka AT 95E. Jest pre gramofonowe, choć smętne. Plasticzak, ale solidny. Parametry przeciętne, ale i w używkach będzie ciężko lepiej za gramofon po przeglądzie, w dobrym stanie. Więc tak- dobre to dla początkującego.

Gramofoniarstwo to w ogóle nie jest tani sport :(
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

McGyver

Cytat: elem w Luty 08, 2019, 19:56
Dajcie pokój z tym gramiakiem, przeciez dobrze wiemy ile kosztuje przyzwoity tor analogowy.  Na to przyjdzie czas. A czas przyjdzie jak przyjdą pieniądze a nie tysiąc zł na tokarkę.
Racja.
W ogóle IMHO należałoby tu postawić kwestię czy dla Janusza jest jakikolwiek sens wchodzić w ogóle w gramofon. Janusz, ile masz obecnie płyt winylowych? I jeżeli jakieś masz, to w jakim są stanie?

McGyver

Cytat: frywolny trucht w Luty 08, 2019, 20:00Jak się ma tysiaka na gramofon. Jest gwarancja. Jest wkładka AT 95E. Jest pre gramofonowe, choć smętne. Plasticzak, ale solidny. Parametry przeciętne, ale i w używkach będzie ciężko lepiej za gramofon po przeglądzie, w dobrym stanie. Więc tak- dobre to dla początkującego.
Raczej problematyczne. Można się trwale zniechęcić do winylu.

JANUSZ003

Jeśli chodzi o winyle to wszystko przede mną czyli startuje  praktycznie o zera. Myślę że faktycznie może skupić się na początku na CD . Pomimo to chciałbym jednak zacząć przygodę z winylami  może uda się coś trafić przyzwoitego z używek w okolicach 1- 2tyś zł . Rozumie że DAC jest w tym zestawie niezbędny nawet przy amplitunerze tej klasy ?

Piterski

Cytat: JANUSZ003 w Luty 08, 2019, 21:58
Jeśli chodzi o winyle to wszystko przede mną czyli startuje  praktycznie o zera. [...] może uda się coś trafić przyzwoitego z używek w okolicach 1- 2tyś zł .
A czy przypadkiem na naszej giełdzie nie ma MicroSeiki w tym przedziale cenowym?
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

McGyver

Cytat: JANUSZ003 w Luty 08, 2019, 21:58Jeśli chodzi o winyle to wszystko przede mną czyli startuje  praktycznie o zera.
Wobec tego wchodzenie w winyl IMHO nie ma za bardzo sensu. Nie należy mnożyć bytów, najlepiej skupić się na jednym nośniku - cyfrowym.
Winyl, jak już wcześniej powiediano, to kosztowne hobby. Żeby zagrało nie gorzej niż CD na początek na sam sprzęt trzeba wydać ładne kilka tys. PLN, i to przy założeniu że kupuje się sprzęt z drugiej ręki i nie zaliczy przy tym żadnej wtopy. A do tego trzeba doświadczenia i rozeznania.
No i po zakupie sprzętu zostajemy bez płyt. A te są dużo droższe niż CD.
Moje zdanie jest takie, że lepiej zrezygnować z wydawania pieniędzy na analog, a środki przekierować na zbudowanie lepszego toru cyfrowego oraz na lepsze kolumny.

Piterski

Cytat: McGyver w Luty 08, 2019, 22:21Moje zdanie jest takie, że lepiej zrezygnować z wydawania pieniędzy na analog, a środki przekierować na zbudowanie lepszego toru cyfrowego oraz na lepsze kolumny.
Pomimo, że wiodącym mam tor analogowy to się pod tym co Adam napisał podpiszę.
Za mniejszą kasę uzyskasz dobre brzmienie z toru cyfrowego i unikniesz frustracji związanej z zakupem płyt winylowych, które są drogie i często w kiepskiej kondycji.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

malg

Cytat: McGyver w Luty 08, 2019, 22:21
oraz na lepsze kolumny.

od kolumn to bym zaczął
z analogiem jesli nie masz płyt to bym dał sobie spokój na razie,
zdążyz jeszcze (co innego jak byś miał LP, np 50-100 szt chociaz)

a z toru ze zródłem CD mozesz tez być zadowolony
blu-ryja - to nie wiem, takiego za dwie stówki to nie wiadomo jak będzie grał, a porządny/droższy tez nie wiadomo jak zagra bo przeciez do filmów jest a nie do muzyki

McGyver

Cytat: malg w Luty 08, 2019, 22:34blu-ryja - to nie wiem, takiego za dwie stówki to nie wiadomo jak będzie grał, a porządny/droższy tez nie wiadomo jak zagra bo przeciez do filmów jest a nie do muzyki
Dlatego twierdzę że najlepiej zaopatrzyć się w sensowny DAC do którego można podłączyć taniego blu-ryja znacząco poprawiając jego dźwięk. Oprócz tego można mieć do DACa podłączony transport CD i transport plików, a na początek pliki można podawać na DAC choćby z laptopa.

JANUSZ003

Macie rację na wszystko przyjdzie czas i na winyle tez kiedyś. Tym czasem skupie się na CD  i ewentualnie dodatkowo może blu ray . Czyli dobre kolumny , dobry  DAC i dobre CD .

McGyver

Cytat: JANUSZ003 w Luty 08, 2019, 23:10dobry  DAC i dobre CD .
Jak będziesz miał DAC to nie musisz mieć zintegrowanego odtwarzacza CD. Do DACa to bardziej CD transport, czyli urządzenie czytające płyty CD i posiadające wyłącznie wyjścia cyfrowe.

vasa

Cytat: JANUSZ003 w Luty 08, 2019, 23:10Czyli dobre kolumny , dobry  DAC i dobre CD .

W ciągu siedmiu godzin i 20 min nakreślono i uzgodniono bardzo sensowny plan rozbudowy systemu a autor pytania wydaje się być przekonany :o
Normalny rekord świata :D

PS. Również moim odczuciu plan bardzo dobry.
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

tomekkk1

Autor wątku zdaje się być bardzo świadomy tego co chce, a to już połowa sukcesu i świetna podstawa by nieść pomoc jak trzeba - to chłopaki wiedzieli jak pomóc :)

miniabyr

 Ryszard widzę że koledzy już ruszyli z pomocą zanim odczytałem twoją wiadomość na priv.  Zostaw na razie tor winylowy w spokoju -koledzy dobrze radzą. Za kwotę przewidzianą przez ciebie na gramofon raczej dobrego dźwięku nie uzyskasz . Jeśli chodzi o kolumny  to bez odsłuchu we własnym systemie raczej się nie obejdzie . Nikt z nas nie zagwarantuje  ci ,że polecane kolumny będą właśnie tym ,co zgra się najlepiej z twoim oczekiwaniem . Piszesz że masz do dyspozycji 18m2 . Ja zastanowiłbym się nad monitorami . Tylko za cholerę nic mi do głowy nie przychodzi co mógłbym Tobie polecić . Ja lubię Triangle ,ale to raczej kierunek do wzmacniacza lampowego niż tranzystora .  Może dobrym rozwiązaniem jest Harbeth ? Na własne uszy słyszałem jak świetnie zgrały się ze wzmacniaczem MBL'a . Jak dla mnie dość egzotyczne połączenie ale jak widać i słychać możliwe !
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

JANUSZ003

Mam rozumieć że DAC w moim Arcamie nie poprawi mi jakości muzyki tak jak jak model zewnętrzny DAC powiedzmy firmy np Advance Acoustic ? Ewentualnie co byście mi polecili przedział cenowy około 1 tys może 1,5 tys? Kolejna sprawa to odtwarzacz CD jakieś propozycje około 2 tyś ? Co do wyboru kolumn to oczywiście bardziej chodziło mi o propozycję i kierunki ponieważ odsłuchu nic nie zastąpi. Tak jak napisałem w większości słucham rock trochę popu no i myślę że mając już jako taki sprzęt odkryje inne gatunki muzyki którą się zafascynuje np jazz czy blues . Dodam jeszcze że lubię bas i bardziej ciepłe brzmienie .

frywolny trucht

Cytat: JANUSZ003 w Luty 09, 2019, 08:01Dodam jeszcze że lubię bas i bardziej ciepłe brzmienie

Ciekawe. A teraz z czym łączysz tego Arcama?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93