Wokół sprzętu audio...

Zaczęty przez frywolny trucht, Kwiecień 13, 2018, 11:54

Poprzedni wątek - Następny wątek

frywolny trucht

ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

vasa

Cytat: frywolny trucht w Kwiecień 13, 2018, 11:54chyba jestem w czornej d.
A to dlaczemu?
Chciałeś coś kupić? Naprawić?
Czy obawiasz się co będzie za 10 lat?
Swoją drogą z porównania cen odtwarzacza na stronie i w sklepie wynika ze 1$ kosztuje 6,30zł :o
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

frywolny trucht

Chodzi mi o ewentualny ( tfu, tfu przez lewe ramię, żeby nie zapeszyć) serwis.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

vasa

Oj tam.
Przedwojenne patefony się naprawia to i Oppo się zrobi.
A tak wogóje to Oppo się nie psują :P
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

frywolny trucht

Żeby naprawić patefon wystarczą kombinerki, dłuto, młotek. Oppo byle spawacz nie zrobi.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

GregWatson

Trochę tego i trochę tamtego też.

frywolny trucht

Jak rozpoznać po wtyczce tego typu, który bolec wcisnąć pod fazę, a który pod neutral? Mam jakąś taką w magnetofonie na stałe, więc w magnetofonie nie odwróce, ale już w listwie jak najbardziej.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

dyletant

Nawiercić otwór w miejscu łączenia przewodu z bolcem wtyczki i poznasz po kolorze kabelka.

Inna opcja: rozkręć deka i mierniczkiem lub stary sposób na bateryjkę i żaróweczkę.

frywolny trucht

Wtyk jaki pokazałem wcześniej, to jakiś no name do montażu, więc nie ma oznaczeń, ja mam taki. Czy jest możliwe, że N w kółeczku oznacza neutral?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

McGyver

Cytat: frywolny trucht w Maj 23, 2019, 15:42Jak rozpoznać po wtyczce tego typu, który bolec wcisnąć pod fazę, a który pod neutral?
Nie rozpoznasz po wtyczce.
Trzeba eksperymentalnie. Procedura jest taka, bierzesz multimetr i nastawiasz go na 250VAC lub coś koło tego. Odłączasz od klocka wszystkie przewody, zostawiasz tylko sieciówkę. Sieciówkę wpinasz do gniazdka, włączasz klocka i mierzysz napięcie pomiędzy jego masą a bolcem PE w gniazdku. Wynik notujesz bądź zapamiętujesz. Po czym odwracasz wtyczkę w listwie o 180 stopni i powtarzasz pomiar. Porównujesz wyniki, ustawienie wtyczki w którym uzyskujesz niższe napięcie na obudowie jest tym prawidłowym.

frywolny trucht

[wulgaryzm]. Nie myślałem, że to taki problem. Albo na słuch  ::)
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

gratefullde

Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

Hubertrs

Brawo jukej, odwracanie wtyczki jest niemozliwe, audiofil spi spokojnie

LampowY

Cytat: Hubertrs w Maj 23, 2019, 20:25
Brawo jukej, odwracanie wtyczki jest niemozliwe, audiofil spi spokojnie
Zawsze można gniazdko w ścianie poobracać  ;D

LampowY

Dzisiaj mam dzień portugalski  ;)  :np:

McGyver

Cytat: Hubertrs w Maj 23, 2019, 20:25
Brawo jukej, odwracanie wtyczki jest niemozliwe, audiofil spi spokojnie
A tam jukej, obowiązujący również w Polsce system francuski również nie umożliwia obracania wtyczek, przynajmnej tych z uziemieniem. Dlatego też miłośnicy audio masowo zaopatrują się w gniazda sieciowe niemieckiego systemu Schuko bądź przynajmniej listwy sieciowe wyposażone w takowe gniazda. Bo lepiej mieć wybór niż go nie mieć.

rudy-102

Cytat: McGyver w Maj 23, 2019, 19:52
Cytat: frywolny trucht w Maj 23, 2019, 15:42Jak rozpoznać po wtyczce tego typu, który bolec wcisnąć pod fazę, a który pod neutral?
Nie rozpoznasz po wtyczce.
Trzeba eksperymentalnie. Procedura jest taka, bierzesz multimetr i nastawiasz go na 250VAC lub coś koło tego. Odłączasz od klocka wszystkie przewody, zostawiasz tylko sieciówkę. Sieciówkę wpinasz do gniazdka, włączasz klocka i mierzysz napięcie pomiędzy jego masą a bolcem PE w gniazdku. Wynik notujesz bądź zapamiętujesz. Po czym odwracasz wtyczkę w listwie o 180 stopni i powtarzasz pomiar. Porównujesz wyniki, ustawienie wtyczki w którym uzyskujesz niższe napięcie na obudowie jest tym prawidłowym.
Pozostaje jeszcze ustawienie względem wzmacniacza. Ja sprawdzam to tak, że odpinam wszystkie RC od urządzeń, a na mierniku ustawiam 200mV i mierzę napięcie między obudowami. Warunkiem pierwszym jest prawidłowo podpięty wzmacniacz. Robię pomiar raz, obracam wtyczkę o 180° i sprawdzam jeszcze raz. Pozostawiam ułożenie, które wskazuje niższe napięcie.

frywolny trucht

Gdzie dokładnie przykładasz?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

rudy-102

Do metalowych elementów obudowy.

frywolny trucht

Wzmacniacza i badanego urządzenia ( powiedzmy magnetofonu)?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

rudy-102

A i jeszcze jedno. Mierzę na włączonych urządzeniach.

rudy-102

Cytat: frywolny trucht w Maj 24, 2019, 11:55
Wzmacniacza i badanego urządzenia( powiedzmy magnetofonu)?
Tak.

dino

Niestety przy 2 przewodach (bez PE) mierzenie względem obudowy i elementów metalowych nie ma najmniejszego sensu.
Poniżej sekcja AC magnetofonu Yamaha KX330. Nic tam się z masą i obudową w sekcji pierwotnej nie łączy.
Jak chcesz być "audiofilski" to po odłączeniu od gniazdka zlokalizuj omomierzem który pin na wtyczce łączy się z brązowym przewodem.
To jest "nominalne" L czyli "faza".
Ktoś radził nawiercanie i sprawdzanie koloru przewodu we wtyczce ale to jest mnie bezpieczne.

McGyver

Cytat: dino w Maj 24, 2019, 23:25Niestety przy 2 przewodach (bez PE) mierzenie względem obudowy i elementów metalowych nie ma najmniejszego sensu.
Poniżej sekcja AC magnetofonu Yamaha KX330. Nic tam się z masą i obudową w sekcji pierwotnej nie łączy.
To normalne. Nic nie powinno się łączyć. Mimo to na obudowie takiego urządzenia występuje niezerowe napięcie względem PE, a to z powodu m.in. pojemności uzwojenie trafa - masa. Urządzenie należy podłączyć do sieci tak obracając wtyczkę w gniazdku, by to napięcie było niższe.