Wkładki quadro

Zaczęty przez vasa, Sierpień 28, 2017, 22:10

Poprzedni wątek - Następny wątek

vasa

Cytat: malg w Sierpień 28, 2017, 22:00to CD4 czy SQ
SQ.
Chyba nie mam ani jednej płyty nagranej w formacie CD4.
To się w ogóle da poprawnie odtworzyć na zwykłym sprzęcie?
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Marek20

#1
Cytat: vasa w Sierpień 28, 2017, 22:10
Cytat: malg w Sierpień 28, 2017, 22:00to CD4 czy SQ
SQ.
Chyba nie mam ani jednej płyty nagranej w formacie CD4.
To się w ogóle da poprawnie odtworzyć na zwykłym sprzęcie?

tak da się, płyty są kompatybilne z wkładkami stereofonicznymi, w przypadku zakodowania quadro w systemie CD4, by odtworzyć w quadro, potrzeba wkładki z igłą CD4, która również odtwarza dźwięk sterofoniczny, plus dekoder do quadro, aby zdekodował sygnał quadro, dwa dodatkowo kanały są zakodowane w paśmie, powyżej 20 khz, a nawet chyba już powyżej 16 kHz, plus wzmacniacz quardo, lub dwa stereofoniczne, plus 4 kolumny. Dużo zachodu, to się nie mogło przyjąć ;)
Był niedawno na Allegro gramofon Panasonic Quadro, z stosowną wkładka, plus miał zainstalowany firmowo dekoder, sygnał wychodził od razu zdekodowany na 4 kanały, do wzmacniacza.

Tutaj można kupić igłę CD4, firmy która wymyśliła ten system, do której potrzeba jest wkładka JVC MD 1016, albo inny zestaw, wile firm miało to w ofercie 

   
http://www.ebay.pl/itm/Rare-Vintage-Audiophile-Audio-JVC-CD-4-Disc-Demodulator-for-Vinyl-Records-/182398286272?hash=item2a77c8f9c0:g:iFUAAOSwuVdZcVRX

http://www.ebay.pl/itm/JVC-Victor-MD-1016-MM-Quad-Cartridge-4DT-10X-Genuine-Needle-/172802277105?hash=item283bd17ef1:g:QoEAAOSwzgBYzJRn


vasa

Cytat: Marek20 w Sierpień 28, 2017, 22:20dodatkowo kanały są zakodowane w paśmie, powyżej 20 khz, a nawet chyba powyżej 16 kHz
Dzięki. Teorię pamiętałem tylko kołatała mi się po głowie ta "specjalna wkładka"
Ale jeżeli zwykły rylec to czyta to poszukam jakiejś do eksperymentów.
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

rudy-102

Podobno w normalnych układach nie brzmią najlepiej. Mój znajomy opowiadał mi, że miał kiedyś Pink Floyd WYWH w wersji kwadrofonicznej i nie podobało mu się. Normalna wersja ponoć lepsza. Sam niestety nie słyszałem.

Marek20

#4
Cytat: vasa w Sierpień 28, 2017, 22:29
Cytat: Marek20 w Sierpień 28, 2017, 22:20dodatkowo kanały są zakodowane w paśmie, powyżej 20 khz, a nawet chyba powyżej 16 kHz
Dzięki. Teorię pamiętałem tylko kołatała mi się po głowie ta "specjalna wkładka"
Ale jeżeli zwykły rylec to czyta to poszukam jakiejś do eksperymentów.

Zwykły rylec odczyta tylko stereo, więc kupowanie płyty quadrofonicznych w takim przypadku nie ma sensu, trzeba stosowny rylec, dekoder, wzmacniacz i kolumny
Najlepiej sprawdzić czy wszystko do siebie pasuje, bo było sporo zamieszania z tym systemem i nie wszystko było ze sobą kompatybilne.
Najlepiej sprawdzic sprzęt w katalogach firmy JVC z lat chyba 1972 do chyba końca lat 70-tych, i kupić odpowiedni zestaw :)

   

malg

#5
Cytat: Marek20 w Sierpień 28, 2017, 22:20
... dwa dodatkowo kanały są zakodowane w paśmie, powyżej 20 khz, a nawet chyba już powyżej 16 kHz,...
Z tymi kanałami to nie jest tak prosto.

w/g instrukcji serwisowej marantz-a


malg

Cytat: Marek20 w Sierpień 28, 2017, 22:38

Najlepiej sprawdzic sprzęt w katalogach firmy JVC z lat chyba 1972 do chyba końca lat 70-tych, i kupić odpowiedni zestaw :)
   

Nie tylko JVC - Marantz, sansui, Technics, ....
wszystkie znaczące firmy w owym czasie miały w swojej ofercie: receivery CD-4 , SQ, demodulatory, i 4-kanałowe wzmacniacze

vasa

Cytat: rudy-102 w Sierpień 28, 2017, 22:37Podobno w normalnych układach nie brzmią najlepiej.
Cytat: Marek20 w Sierpień 28, 2017, 22:38Zwykły rylec odczyta tylko stereo, więc kupowanie płyty quadrofonicznych w takim przypadku nie ma sensu, trzeba stosowny rylec, dekoder, wzmacniacz i kolumny
Ani mi w głowie pakować się w quadro. Chcę, po prostu, zaspokoić ciekawość.
Płytom quadro stawiano wyższe wymagania techniczne a te nagrane w formacie SQ brzmią świetnie w układzie stereo.
Ale przynależność do audiofilów zobowiązuje do sprawdzenia wpływu wszystkiego na wszystko.
Np ja jestem teraz pod wpływem i wpływa to na moje postrzeganie wszystkiego  :) :D ;D
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

malg

Cytat: vasa w Sierpień 28, 2017, 22:29
Ale jeżeli zwykły rylec to czyta to poszukam jakiejś do eksperymentów.
Empire 4000 III (Frywolnego) + Shibata
Filipek GP 422 + shibata (mój)

vasa

Cytat: malg w Sierpień 28, 2017, 22:58Empire 4000 III (Frywolnego) + Shibata
Filipek GP 422 + shibata (mój)
Malg, ja pisałem o tym że muszę kupić płytę quadro kodowaną w formacie CD4.
A tak na marginesie to moja wkładka ma szlif Ogura PA (3 x 30 µm) i czyta do 40kHz :P
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

malg

Cytat: vasa w Sierpień 28, 2017, 23:06
A tak na marginesie to moja wkładka ma szlif Ogura PA (3 x 30 µm) i czyta do 40kHz :P
40KHz to trochę za mało na CD-4, conajmniej 45KHz a najlepiej 50KHz


vasa

#11
Cytat: malg w Sierpień 28, 2017, 23:09conajmniej 45KHz a najlepiej 50KHz
No to dupa :(
Jest okazja żeby się napić na smutno :D

A tak swoją drogą to nie masz wrażenia że fizyka poszła się paść? Wkładka o jednej z najniższych mas drgających z dostępnych na rynku, o najbardziej zaawansowanym szlifie musi oddać pole wkładce MM o masie drgającej kilkanaście (o ile nie więcej) razy wyższej, odtwarzającej częstotliwości 60kHz.
Jakie tam siły i naciski działają? Przecież ten biedny winyl powinien się gotować i płynąć wrzącą strugą :o
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Marek20

Cytat: malg w Sierpień 28, 2017, 22:58
Cytat: vasa w Sierpień 28, 2017, 22:29
Ale jeżeli zwykły rylec to czyta to poszukam jakiejś do eksperymentów.
Empire 4000 III (Frywolnego) + Shibata
Filipek GP 422 + shibata (mój)

Nie wiem nie drążyłem tematu ,ale było sporo zamieszania, z niekompatybilnością różnych firmowych rozwiązań, sam ryle  zdolny odtwarzać pasmo, może nie wystarczyć, może nie być kompatybilny z dekoderem, najlepiej sprawdzić. Jedno jest pewne, wystarczy ten sam gramofon, co do stereo :)

malg

Cytat: vasa w Sierpień 28, 2017, 23:17
No to dupa :(
Jest okazja żeby się napić na smutno :D
Dwie kolejki  ;D bo jeszcz shibata potrzebna  :o

(co prawda nie znam tego twojego szlifu, więc może nie, jakimś linkiem podzielisz sie )

malg

Cytat: Marek20 w Sierpień 28, 2017, 23:24
Cytat: malg w Sierpień 28, 2017, 22:58
Cytat: vasa w Sierpień 28, 2017, 22:29
Ale jeżeli zwykły rylec to czyta to poszukam jakiejś do eksperymentów.
Empire 4000 III (Frywolnego) + Shibata
Filipek GP 422 + shibata (mój)

Nie wiem nie drążyłem tematu ,ale było sporo zamieszania, z niekompatybilnością różnych firmowych rozwiązań, sam ryle  zdolny odtwarzać pasmo, może nie wystarczyć, może nie być kompatybilny z dekoderem, najlepiej sprawdzić. Jedno jest pewne, wystarczy ten sam gramofon, co do stereo :)

Gramofon - tak, stereo, (choć tez jest pewien szkopuł z drucikami w ramieniu, muszą przeniesć to pasmo)
w/w wkładki to wkładki dedykowane do Quadro, tylko MM


Marek20

Cytat: malg w Sierpień 28, 2017, 23:27w/w wkładki to wkładki dedykowane do Quadro, tylko MM

Nie, nie tylko wkładki typu MM, Ortofon miał całą serię dedykowaną do quadro typu MC, z literką Q np SL 15 Q, bardzo niskonapięciowa wkładka, był do niej dedykowany set up STM-72, plus pewnie jakiś dekoder do quadro.


     

vasa

Cytat: malg w Sierpień 28, 2017, 23:25nie znam tego twojego szlifu, więc może nie, jakimś linkiem podzielisz sie
wkładka http://www.profundo.us/transfiguration/axia/axia.htm
Tu jest trochę o szlifach. Ale to burdel straszny jest :( https://www.vinylengine.com/turntable_forum/viewtopic.php?t=22894
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Marek20

Cytat: vasa w Sierpień 28, 2017, 23:54
Cytat: malg w Sierpień 28, 2017, 23:25nie znam tego twojego szlifu, więc może nie, jakimś linkiem podzielisz sie
wkładka http://www.profundo.us/transfiguration/axia/axia.htm
Tu jest trochę o szlifach. Ale to burdel straszny jest :( https://www.vinylengine.com/turntable_forum/viewtopic.php?t=22894

Tam jest fajnie pokazana powierzchnia styku igły z płytą  - jak ten sferyk z Deonona 103 daje radę to ja nie wiem :)

 

vasa

Cytat: Marek20 w Sierpień 29, 2017, 00:03Tam jest fajnie pokazana powierzchnia styku igły z płytą 
Warto jeszcze popaczeć na to: https://www.sound-smith.com/articles/stylus-shape-information
Sound-Smith podaje szacowaną długość "życia" dla różnych szlifów :(
Spherical / Conical     - 150hrs
Elliptical                        - 250hrs
Shibata/Line contact  - 400hrs
SAS/MicroRidge          - 500hrs
This is not to say that at 500 hrs a SAS stylus is "worn out" - but at that stage the wear has reached the point where distortion at 15kHz surpasses the level specified by Jico for a new stylus. (Which I believe is 3%).
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

frywolny trucht

Ale moment. To nie jest długość życia, tylko podany czas ( przez Jico) gdy igła uzyskuje apogeum możliwości. Długość życia czeba podwoić a nawet "poczworzyć". Co jest oczywiste gdy jedna igła o tym samym szlifie ma zalecany nacisk 2g, a druga 1g.

Cytat: vasa w Sierpień 28, 2017, 23:17Jakie tam siły i naciski działają? Przecież ten biedny winyl powinien się gotować i płynąć wrzącą strugą

No i właśnie Empire 4000 ma nacisk zalecany od 0,25g do 1,25g  :o
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

vasa

#20
Cytat: frywolny trucht w Sierpień 29, 2017, 13:31No i właśnie Empire 4000 ma nacisk zalecany od 0,25g do 1,25g
Arek, jaką siłę należy przyłożyć żeby zgodnie z II zasadą dynamiki Newtona nadać igle przyśpieszenie pozwalające na 40 000 Hz?
Ten gram z okładem to możesz Pan sobie ... włożyć ;D

Cytat: frywolny trucht w Sierpień 29, 2017, 13:31Ale moment. To nie jest długość życia, tylko podany czas ( przez Jico) gdy igła uzyskuje apogeum możliwości.
Nie "apogeum" tylko moment kiedy igła traci właściwości deklarowane przez producenta. Oczywiście jeszcze nie skrawa płyty ale zaraz będzie :(
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

frywolny trucht

Zupełnie nie wiem dlaczego cię stresuje Druga Zasada Dynamiki w przypadku Empire, a nie stresuje w przypadku Ortofona A95, który ma nacisk do 2,5g? Czyli do dziesięciu razy większy nacisk.
https://www.ortofon.com/hifi/products/hifi-cartridges/mc-a95/technical-data

Apogeum to punkt kulminacyjny, po którym następuje powolna degradacja. Ja napisałem swoje, ty swoje, tylko nieco inaczej. Miałem Gyger-a, (to jakiś Line Contact?) w Goldringu 2500 i z tego co pamiętam po 2 tysiącach było słychać ubytki na górze ( na tyle na ile zapamiętałem pierwsze wrażenia i byłem je w stanie odtworzyć po półtora roku czy coś). Igła nadal klepała niższe modele tej serii i pod mikroskopem nie wykazywała żadnych oznak zużycia. Przynajmniej moje amatorskie oko nic nie wyniuchało. Wkładka pewnie teraz ma na budziku 3tys godzin, sobie gdzieś nadal gra i klepie dalej 2M Red-y i podobne ;)

Ale rozumiem stres. Kupuje się drogą wkładkę, 50 godzin wygrzewania zawieszenia, Zostaje 350 godzin do szczytowania i następuje przeświadczenie, że życie przestało mieć sens. Że już nie gra :) I po coś to czytał?  ;D
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

vasa

Cytat: frywolny trucht w Sierpień 29, 2017, 15:35Zupełnie nie wiem dlaczego cię stresuje Druga Zasada Dynamiki
Arek.
Czy Twoim zdaniem igłę wprawia w ruch drgający siła nacisku?
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ruch_harmoniczny
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

frywolny trucht

a= F/m tak? F to siła, tak?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

vasa

Cytat: frywolny trucht w Sierpień 29, 2017, 16:54
a= F/m tak? F to siła, tak?
Dla ruchu liniowego.
W przypadku drgań jest ciut inaczej.
Np siła rośnie z kwadratem częstotliwości. I jest zależna od masy drgającej i jeszcze dużo innych przykrości [emoji22]

[emoji377]🥃

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.