Daniel fs1100 - rozebrany do ostatniej srubki

Zaczęty przez laphroaig, Listopad 14, 2016, 20:15

Poprzedni wątek - Następny wątek

laphroaig

Dzien dobry, 
Witam wszystkich uzytkownikow, mam na imie Wojtek i jestem posiadaczem gramofomu Daniel fs1100.
Kupilem go chyba w '76/'77. Ostatnie kilka/kilkanascie? lat leżał w garazu (mroz, wilgoc itp).
Jakis czas temu postanowiłem go ożywić. Przyjrzałem sie mechanice, chyba zrozumiałem juz jak działają wszystkie mechanizmy, rozebrałem do ostatniej śrubki, wyczyściłem, nasmarowałem smarem, naoliwiłem itp.
CRaczej jestem spokojny o jej dalsze losy, moze zwroce sie do Was z jakimis pytaniami na temat mechanika ale ogolnie rozumiem jak ona działa.
Kolejnym etapem była elektronika. Płytka wyglądała nawet dobrze, zadnych wylanych elektrolitow.
Uznalem, ze  podłaczenie do pradu i sprawdzenie czy działa  jest zadaniem zbyt trywialnym. No i malo konstruktywne :). Postanowiłem usunąc cała elektrionikę :D  i zastapic ją moją własna, autorską, opartą o mikrokontroler arduino :D.
A co, bede miał gramofon sterowany z iPhona :D.
Wiem, ze projekt dosyc szalony ale uznalem, ze daniel swietnie sie nadaje na takie przerobki (kilka krancowek, sterowanie silnikami, sensory, elementy optoelektroniczne: nic tylko automatyzowac  ). Taka przerobka to moze byc niezla zabawa (i taki jest cel :D).
(Jesli bedzie ktos zainteresowany to moge wkleic zdjecia jak to dzisiaj wyglada).

Nie pisze tego wszystkiego zeby sie chalic dziwacznym projektem ale zeby przedstawic kontekst moich pytan.
Pewnie tych pytan bedzie sporo (zwlaszcza w temacie ramienia, okablowania, headshella itp)
Na razie mam nastepujacy problem i pytanie:

- Wyczysciłem i naoliwiłem os silnika. Talerz sie kreci bez oporow i bezgłosnie.
Jednak gdy "połaczyłem" go paskiem napedowym z silnikiem to podczas krecenia (silnik bez napiecia) slychac terkotanie, prawdopodobnie od silnika.
Obawiam sie, ze dzwiek ten bedzie przeszkadzal przy odtwarzaniu muzyki.
Wiecie w czym problem? Silnik do wymiany? Jesli tak  to czym go zastapic? Jakies propozycje modeli silnikow?
A moze to zjawisko jest  normalne?
Pomozcie!

Pozdrawiam
Wojtek

P.S. Tak wyglada elektronika podpieta do zdemontowanej mechaniki.  Na takim stanowisku (+podpiety do jednego ze zlaczy silnik z enkoderem i krancowka polozenia ramienia) testuje program sterujacy.
Płytka zawiera mokrokontroler arduino, kontroler czujnikow dotykowych, sterowniki silnkow, elektronika do fotoelementow,, Brakuje tutaj jescze modulu WiFi :)
Gdy zamontuje te mechanike do chasis  to zrobie jakas fotke, obudowa aktualnie u stolarza, wymagala lekkiej renowacji, odklejony fornir





rudy-102

Cytat: laphroaig w Listopad 14, 2016, 20:15gdy "połaczyłem" go paskiem napedowym z silnikiem to podczas krecenia (silnik bez napiecia) slychac terkotanie, prawdopodobnie od silnika.
W moim Danielu silnik też dellikatnie terkocze. Jednak po nałożeniu talerza już prawie tego nie słychać. Podłącz go do prądu i daj mu trochę pochodzić. Może coś się poprostu "zastało".
Oczywiście dawaj zdjęcia. Chętnie popatrzymy.

P.S.
Laphroig - to jedna z mich ulubionych :)

Lyset

Kenwood BLM802WH/Kenwood BM450/Braun BT5090/Yamaha XSR900/Yamaha XF425

laphroaig

Cytat: rudy-102 w Listopad 14, 2016, 20:56Jednak po nałożeniu talerza
No wlasnie po nalozeniu talerza slychac ten terkot :(
Zobacze jak sie zachowa silnik pod napieciem.
Jutro porobie zdjecia
Laphroaig: 100% jodyny :D

rudy-102

Cytat: laphroaig w Listopad 14, 2016, 21:17Laphroaig: 100% jodyny :D
Samo zdrowie :)
Cytat: laphroaig w Listopad 14, 2016, 21:17Zobacze jak sie zachowa silnik pod napieciem.
Jak nie pomoże to daj znać. Mam chyba jeszcze jeden zapasowy silnik z demobilu. Na początku grudnia będę w Polsce to mogę Ci podesłać.

laphroaig

Cytat: rudy-102 w Listopad 14, 2016, 22:16Jak nie pomoże to daj znać. Mam chyba jeszcze jeden zapasowy silnik z demobilu. Na początku grudnia będę w Polsce to mogę Ci podesłać

Dzieki :),