Uniwersalny sterownik obrotów – Zontek

Zaczęty przez rudy-102, Luty 28, 2016, 18:37

Poprzedni wątek - Następny wątek

rudy-102

Ok. Sprawdzałeś czujkę telefonem czy podaje impulsy IR?

rudy-102

On tak sam z siebie przestał działać, czy po przestawieniu sprzetu?

Zbyszek

Cytat: rudy-102 w Grudzień 27, 2021, 14:16
Ok. Sprawdzałeś czujkę telefonem czy podaje impulsy IR?
Nie sprawdziłem, (jak wrócę do domu to sprawdzę) ale nawet po odpięciu czujnika czy silnik nie powinien kręcić się z taką mocą aby rozpędzić talerz? - wydaje mi się, że tak...
Cytat: rudy-102 w Grudzień 27, 2021, 14:17
On tak sam z siebie przestał działać, czy po przestawieniu sprzetu?
Działał i przestał, ot tak, na złość.
Lubię chleb ze smalcem

Zbyszek

Witam ponownie.

Dopiero dziś rano sprawdziłem czujnik - świeci, jednak nie zauważyłem migania, może to kwestia telefonu (kamery), może częstotliwość jest za duża?

Tak powinno być?


Lubię chleb ze smalcem

rudy-102


Zbyszek

W takim razie pozostaje mi najbardziej podejrzany element, o którym wcześniej pisałem. Raczej będzie to przetwornik DA. Niestety nie mogę takiego czegoś zlokalizować. Po wylutowaniu i oczyszczeniu widać symbol DPQ7

Co to dokładnie może być?
Proszę o pomoc.
Lubię chleb ze smalcem

Zbyszek

Witam ponownie.

Ponieważ nikt nie miał podobnego przypadku (tak sądzę po ciszy w tym temacie) dodam, że wymieniłem przetwornik DA na MCP4725. Jest to przetwornik cyfrowo-analogowy z interfejsem I2C, pozwala uzyskać sygnał w postaci analogowego napięcia z dowolnego mikrokontrolera wyposażonego w magistralę I2C o rozdzielczości 12-bitów.

Sterownik ruszył, ładnie rozkręcił talerz ale nie reguluje obrotów, kręci cały czas z taką samą prędkością (kilkadziesiąt minut). Prawdopodobnie DAC jest nieodpowiedni, bo jak widać chyba trafiłem z diagnozą. Pojawiło się napięcie na wyjściu przetwornika, które jest podawane na opampa, a następnie na stabilizator napięcia (tak w skrócie). Reaguje na zmianę obrotów 33,3/45.
Ponawiam prośbę – może ktoś z Was wie, jaki tam powinien być przetwornik, chociaż ilo bitowy? O programie do sterownika nawet nie marzę, a można by z niego sporo wyczytać...

Pozdrawiam
Lubię chleb ze smalcem

rudy-102

Próbowałeś pisać do Pawła Zontka?

Zbyszek

Pisałem jeszcze w grudniu, na adres z tego forum - nie odpowiedział :(
Lubię chleb ze smalcem

kangie

On tu chyba już nie zagląda. Napisz do Pawła (miniabyr). On powinien mieć kontakt z P. Zontkiem.
Life is too short for boring HiFi.

Zbyszek

Lubię chleb ze smalcem

miniabyr

Szkoda życia na chujowy dźwięk !

Zbyszek

Bardzo dziękuję, chyba w końcu założę konto na Facebook'u...  :np:
Lubię chleb ze smalcem