Kalibracja wkładki gramofonowej

Zaczęty przez rommel, Maj 28, 2014, 19:09

Poprzedni wątek - Następny wątek

robiz

A nie lepiej, co by nie inwestować poważnych środków, wydrukować sonie szablon łukowy, pod konkretne ramię ?
Yamaha CD-N301 + WD My BookLive 1TB, Audiolab 6000A
Rega P3 ( Planar 3) + Ortofon 2M Silver, Audiokultura Iskra 1, NEO PSU-Rega, Audio Academy Phoebe III plus/v.2 , KaCsa KCS-200 SPC,  RealCable BM 150 T,  PGD4000 Profigold OxyPure

SVART

Cytat: Piterski w Maj 18, 2016, 15:43Ja tego nie robię dla i za pieniądze, a mam i płyty i protactor.
Cenie sobie wymianę doświadczeń i poznawanie takich wariatów jak my.

PS. Jak się wszystko dobrze potoczy to napiszę co z tych spotkań wynikło.

Nie, no spokojnie, tak myślałem, ale zawsze grzeczniej zapytać, choć takie rzeczy to raczej na PW :). Piwo, kawa i przekąski gratis :).

Cytat: robiz w Maj 18, 2016, 20:48A nie lepiej, co by nie inwestować poważnych środków, wydrukować sonie szablon łukowy, pod konkretne ramię ?

Wally Malewicz na audioshow nawet podpowiadał jakąś stronę z takimi szablonami, ale zapomniałem/zgubiłem/nie pamiętam :).

A co Wy myślicie o ramionach typu unipivot? :)


SVART

Chyba to była własnie ta strona.

MAC

Custom arc template generator for phono cartridge alignment

http://conradhoffman.com/chsw.htm

frywolny trucht

Zaletą GeoDisc jet ustawienie wkładki w jednym miejscu. Nie ma machania między punktami A i B i się zastanawiania czy już jest wystarczająco dokładnie. To minimalizuje wystąpienie pewnych natręctw, choć oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by skupić się w tym miejscu pomiarowym i również zacząć kontemplować dokładność ustawienia do setek części milimetra  ;D
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

moon

Cytat: SVART w Maj 19, 2016, 20:35Nie, no spokojnie, tak myślałem, ale zawsze grzeczniej zapytać, choć takie rzeczy to raczej na PW . Piwo, kawa i przekąski gratis .

u podobnie, muzyka poza metalem rowniez sie znajdzie;)
Pioneer PL-50L II + Ortofon 2M Bronze + LAR LPS-1+ Cayin MT-35S + Canto Grand

SVART

Cytat: moon w Maj 20, 2016, 10:39u podobnie, muzyka poza metalem rowniez sie znajdzie;)

Rzadko trafi się ktoś, kto lubi, zna się i chce posłuchać metalu, choć wiadomo, że to najlepsza muzyka pod niebem, a Ci co nie lubią, to pozerzy i popowcy:). Dlatego poza metalem mam 5 składanek CD z magazynu AUDIO, co by można było kilka utworów audiofilskich włączyć :).

moon

niestety cd wlasciwie nie wlaczam, to i takich skladanek nie moge zaproponowac;)
Pioneer PL-50L II + Ortofon 2M Bronze + LAR LPS-1+ Cayin MT-35S + Canto Grand

robiz

Cytat: masza w Maj 19, 2016, 21:19
Custom arc template generator for phono cartridge alignment

http://conradhoffman.com/chsw.htm
o to to Panie......
Yamaha CD-N301 + WD My BookLive 1TB, Audiolab 6000A
Rega P3 ( Planar 3) + Ortofon 2M Silver, Audiokultura Iskra 1, NEO PSU-Rega, Audio Academy Phoebe III plus/v.2 , KaCsa KCS-200 SPC,  RealCable BM 150 T,  PGD4000 Profigold OxyPure

Therion

Cytat: frywolny trucht w Maj 19, 2016, 21:57
Zaletą GeoDisc jet ustawienie wkładki w jednym miejscu.

Hmm. Obejrzałem i jakoś nie jestem przekonany. Naprawdę da się dzięki temu ustawić poprawnie?

https://youtu.be/D9RYUqFuZBo


HI-END jest wówczas, gdy jesteś zachwycony. Ja jestem. Phast PP6L6, Audiolab 8200CDQ, Audio Academy Hyperion III LUX,  Transrotor Max,  Gold Note PH-10, Ortofon T-30, MC Rohmann, AT OC9/II, Denon DL 103R, AKG K702 i Sennheiser HD-660S. Kino Domowe: Denon AVR-X3500H. Poprzednio m.in. SE2A3, SE6V6, EL34, KT88, Ad Fontes itd.

frywolny trucht

Tak. Gdy porównujesz z papierowymi ( płaskimi) wzornikami. Nie, jeśli masz ambitny szlif i podejrzewasz, że manufaktura krzywo wkleiła ostrze.
Wtedy zaczynasz nasłuchiwać sygnałów z wkładki na oscyloskopie. Ignorując wyniki geometryczne wzorników.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

GregWatson

Miałem. Z letka mieszane mam uczucia ale coś tam można ustawić.
Trochę tego i trochę tamtego też.

Therion

Obniżyłem z lekka VTA i mam wrażenie, że trochę (tylko ciut) przytłumiło mi dźwięk. Albo zatem się przyzwyczaiłem do nieprawidłowego albo moje wkładki potrzebują tyciego nachylenia... Zawsze ustawiacie poziomo? Pamiętam, że w AF ustawiałem różnie, eksperymentalnie nawet skrajnie, na Goldringu 2100 nie robiło to żadnego wrażenia.
HI-END jest wówczas, gdy jesteś zachwycony. Ja jestem. Phast PP6L6, Audiolab 8200CDQ, Audio Academy Hyperion III LUX,  Transrotor Max,  Gold Note PH-10, Ortofon T-30, MC Rohmann, AT OC9/II, Denon DL 103R, AKG K702 i Sennheiser HD-660S. Kino Domowe: Denon AVR-X3500H. Poprzednio m.in. SE2A3, SE6V6, EL34, KT88, Ad Fontes itd.

Therion

HI-END jest wówczas, gdy jesteś zachwycony. Ja jestem. Phast PP6L6, Audiolab 8200CDQ, Audio Academy Hyperion III LUX,  Transrotor Max,  Gold Note PH-10, Ortofon T-30, MC Rohmann, AT OC9/II, Denon DL 103R, AKG K702 i Sennheiser HD-660S. Kino Domowe: Denon AVR-X3500H. Poprzednio m.in. SE2A3, SE6V6, EL34, KT88, Ad Fontes itd.

Therion

HI-END jest wówczas, gdy jesteś zachwycony. Ja jestem. Phast PP6L6, Audiolab 8200CDQ, Audio Academy Hyperion III LUX,  Transrotor Max,  Gold Note PH-10, Ortofon T-30, MC Rohmann, AT OC9/II, Denon DL 103R, AKG K702 i Sennheiser HD-660S. Kino Domowe: Denon AVR-X3500H. Poprzednio m.in. SE2A3, SE6V6, EL34, KT88, Ad Fontes itd.

rudy-102

Na moje to powinieneś jeszcze trochę podnieść.


Piterski

Wstępnie ustawiam tak jak pokazujecie na zdjęciach ale potem biorę silna lupę oraz latarkę i oglądam jak jest ustawiona igła.
Tak się fajnie składa, że jak oświetlę mocną latarką ledową docisk płyty to światło odbite rozświetla mi diament i bardzo wyraźnie go widać.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

MAC

Cytat: Piterski w Listopad 13, 2017, 10:57
Wstępnie ustawiam tak jak pokazujecie na zdjęciach ale potem biorę silna lupę oraz latarkę i oglądam jak jest ustawiona igła.
Tak się fajnie składa, że jak oświetlę mocną latarką ledową docisk płyty to światło odbite rozświetla mi diament i bardzo wyraźnie go widać.

IMO przesadzacie z "chirurgiczną" dokładnością VTA.
Ja ustawiam na w miarę dokładną libelle.
Przecież co płyta to inna grubość... a wiele nawet "audiofilskich" ramion w ogóle nie ma możliwości ustawienia wysokości.



rudy-102

Cytat: masza w Listopad 13, 2017, 11:02Ja ustawiam na w miarę dokładną libelle.
Kładziesz ją na hedshella?

MAC

Cytat: rudy-102 w Listopad 13, 2017, 11:09Kładziesz ją na hedshella?

Tak.
Uprzedzając pytanie (zarzuty)  ;D - zwracam uwagę na prawidłowy nacisk przy ustawianiu VTA z tą poziomicą (uwzględniam jej wagę).
Waży 2,2g

malg

Cytat: Piterski w Listopad 13, 2017, 10:57
Tak się fajnie składa, że jak oświetlę mocną latarką ledową docisk płyty to światło odbite rozświetla mi diament i bardzo wyraźnie go widać.
tez tak mam

a co do VTA, to trzeba tak ustawić wysokosć ramienia,
aby kąt pomiędzy igłą i płytą od tylnej strony był większy równy 90 stopni ( ideał = 90 - 92)
gdzieś ktoś już pokazywał rysunek, (pewnie nie raz)

Therion

Cytat: masza w Listopad 13, 2017, 11:11
Cytat: rudy-102 w Listopad 13, 2017, 11:09Kładziesz ją na hedshella?

Tak.
Uprzedzając pytanie (zarzuty)  ;D - zwracam uwagę na prawidłowy nacisk przy ustawianiu VTA z tą poziomicą (uwzględniam jej wagę).
Waży 2,2g


Też zrobiłem z poziomiczką - wg niej trzeba było trochę opuścić. Opuściłem i spadł kocyk z kolumn.


HI-END jest wówczas, gdy jesteś zachwycony. Ja jestem. Phast PP6L6, Audiolab 8200CDQ, Audio Academy Hyperion III LUX,  Transrotor Max,  Gold Note PH-10, Ortofon T-30, MC Rohmann, AT OC9/II, Denon DL 103R, AKG K702 i Sennheiser HD-660S. Kino Domowe: Denon AVR-X3500H. Poprzednio m.in. SE2A3, SE6V6, EL34, KT88, Ad Fontes itd.

Therion

O! A jak się Rohmann z tego ucieszył!
HI-END jest wówczas, gdy jesteś zachwycony. Ja jestem. Phast PP6L6, Audiolab 8200CDQ, Audio Academy Hyperion III LUX,  Transrotor Max,  Gold Note PH-10, Ortofon T-30, MC Rohmann, AT OC9/II, Denon DL 103R, AKG K702 i Sennheiser HD-660S. Kino Domowe: Denon AVR-X3500H. Poprzednio m.in. SE2A3, SE6V6, EL34, KT88, Ad Fontes itd.

Therion

Rozumiecie coś z tego?
HI-END jest wówczas, gdy jesteś zachwycony. Ja jestem. Phast PP6L6, Audiolab 8200CDQ, Audio Academy Hyperion III LUX,  Transrotor Max,  Gold Note PH-10, Ortofon T-30, MC Rohmann, AT OC9/II, Denon DL 103R, AKG K702 i Sennheiser HD-660S. Kino Domowe: Denon AVR-X3500H. Poprzednio m.in. SE2A3, SE6V6, EL34, KT88, Ad Fontes itd.