Moja przygoda z Technics SL 1200 GR

Zaczęty przez frywolny trucht, Sierpień 12, 2020, 14:09

Poprzedni wątek - Następny wątek

frywolny trucht

Troche  nie rozumiem dlaczego tak miałoby się stać  :o ::)

Instrukcja obsługi tego gramofonu to osobny rozdział. Przesięg to nawis, ramię to ramię tonowe ( jakby ważyło w tonach), a talerz to talerz obrotowy ( a jaki ma być, przesuwny? Headshell, koszyk, uchwyt to oprawka wkładki :)

Z kartonu wyjąłem takie dziwne coś jak na poniższym zdjęciu. Instrukcja tłumaczy co to.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Pboczek

To jest patent, przesięg i azymut raz, dwa! :)
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

frywolny trucht

#77
Kąt prowadzenia? Założyłem Geo Disc i jest problem. W pierwszym momencie myśl, jak można to było tak spiertolić. W sensie dostaczony przyrząd firmy Technics. Z drugiej przypomniałem sobie, ze Dual 1019 też mi nijak nie chciał wyjść na Geo Disc. Patrzcie jak się rozminęła igła z punktem, w którym miała wylądować. Ktoś ma pomysł, czy to jakaś magiczna didżejska prowadnica, która ma w pupie parę rzeczy, bo są inne priorytety? Jakis inny standard pomiarów mógł doprowadzić w tym ramieniu do takiej rozbieżności?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

Patent z podświetleniem igły za to genialny. Rozumiem, że został stworzony z myślą o innej funkcji, ale do justowania wkładki- idealny :) Tymczasem suwając wkładką w uchwycie taka historia się wydarzyła. Metalowy korpus odkleił się się od plastikowej osłony  :o :o
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

miniabyr

Arek musisz wiedzieć do jakiej krzywej wkładka na technics ma byś kalibrowana . Każda krzywa będzie miała inny kąt prowadzenia i przesiek . Ten gro disc też ma swoją krzywą (zapewne)  Ja na swoim Feickert'e   mam 2 krzywe  i kiedy chcę  wybrac drugą to muszę ustawić wszystko od nowa .
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

frywolny trucht

W instrukcji nie ma nic o krzywych, jest plastikowe prawidełko i już. Poniewaz mam tych Filipków jak psów, sprawdzę na jednym i drugim szablonie co tam lepiej graje.

Pod talerzem takie ficzery. Kojarzą mi się jednoznacznie z didżejką, ale może mają jakieś zastosowanie dla mnie? Może któreś ustawienie mniej męczy silnik, powoduje, że obroty są stabilniejsze? Nie ruszałem, bo nie rozumiem.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Max22

#81
Cytat: frywolny trucht w Sierpień 16, 2020, 16:02
Ktoś ma pomysł, 

Te 52 mm jest dla wielu modeli gramofonów technicsa standardowe, zapewne  z racji takiej a nie innej geometrii ramienia
Nie mierzyłem, czy ten dostarczony plastikowy przyrząd jest odpowiednie wyskalowany, gdyż go nie używam.
Wydaje się być użyteczny, ale dla mnie nie jest, bo tam trzeba, na oko ocenić czy grot jest idealnie równo z końcem tego przyrządu, a wzrok już nie ten co dawniej :-)
Dla mnie wygodniejszy jest pomiar z użyciem suwmiarki.
Być może nie dość dokładnie oceniłeś na oko :-)       

Max22

Cytat: frywolny trucht w Sierpień 16, 2020, 16:15
taka historia się wydarzyła.o

Nikt nie zakładał, że to ma działać przez prawie 50 lat :-)

Max22

#83
Cytat: frywolny trucht w Sierpień 16, 2020, 17:16
Pod talerzem takie ficzery.

To opcje dla niecierpliwych :-)
Tam jest jeszcze jedna ciekawostka, złącze serwisowe. Ciekawe czy działa tak jak w przypadku samochodów.
Podpinasz auto pod komputer i ten pokazuje co pacjentowi dolega :-)

Max22

Nie chcę ci odbierać radochy, ale muszę o tym napisać
Fajnie ze są gniazda do podpięcia swoich przewodów, ale umiejscowienie tych gniazd woła o pomstę do nieba.
Gorzej chyba nie można było tego rozwiązać. Szczególnie podłączenie uziemiającego to ekwilibrystyka.   

frywolny trucht

#85
Co by nie mówić, masz rację  z tymi gniazdami Gerwazy :) Ale teraz już cze. Gniazda są zagłębione, a uziemienie dodatkowo w pionie. Wołałem syna, który nurkował, a ja trzymałem "grata"  :)

Cytat: Taniofil w Sierpień 15, 2020, 22:08
Cytat: frywolny trucht w Sierpień 15, 2020, 21:20Po psi wuj taka charakterystyka didżejom?

W zasadzie to odpowiedziałes sobie wcześniej. DJ go lubią, bo momentalnie wraca do zadanych obrotów po skretchowaniu. No i jest pancerny.


Miałem na myśli sygnaturę dźwiękową. Po co tak pogrubiać przekaz? Lepiej byłoby neutralnie. Ale później pomyślałem, że taki didżej podłącza gramofon pod konsolę i tam takie dziwactwa dźwiękowe wyciąga, że w sumie bez znaczenia, co dodaje od siebie gramofon.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

christo



Cytat: frywolny trucht w Sierpień 16, 2020, 15:32
Troche  nie rozumiem dlaczego tak miałoby się stać  :o ::)

To zwizualizuj sobie co się stanie jak przekręcisz całą rurkę ramienia. Azymut zmieni się minimalnie ale na pewno zmieni się SRA/VTA
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

frywolny trucht

Gość nie przekręcił całej rurki, tylko miejsce, w którym rurka ( ramię) ma uchwyt mocujący headshell. Zmienił azymut samego uchwytu, a nie geometrię ramienia. Tak jak Andrzej kombinował w Fonciaku. Ten drugi o tyle ulepszył, że pierwsza wersja była od spodu, czyli źle, ale druga była z boku.
Nie zmienia to faktu, że instrukcja Technicsa nic nie mówi, że to ma służyć użytkownikowi do zmiany azymutu, więc jest to zwyczajnie element montażowy.
Czyli Technics nie ma regulacji azymutu.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

ziko369

Ja mam tak w Sony...i służy według instrukcji do regulacji azymutu...

frywolny trucht

Jedna, czy dwie śrubki jak Technicsie? Przestrzeń między ramieniem, a plintą w Technicsie jest malunia. To zabawa jak z endoskopem. Sądzę, że dla wymagających, manufakturowych szlifów będę szukałem koszyków z regulacją azymutu  ::) ::) No i super, że takie są.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93


Therion

Cytat: frywolny trucht w Sierpień 15, 2020, 15:26
To co mi się najbardziej podoba w Technicsie to trzymanie obrotów i ich korekcja.

...

Cyk zamianka, korekcja na wadze i antyskatingu i... w konfrontacji Filipek zrobił jej z doopy jesień średniowiecza :)

1. Jakoś tak już z 1,5 roku nie sprawdzałem obrotów w Transku. Zapomniałem że takie zagadnienie wogóle istnieje. W AF robiłem to kilka razy dziennie.


2. Poszedłem krok dalej. Dociążyłem headshelle miedzią i teraz zmieniam komplety z wkładkami w locie bez żadnej korekty na wadze i as. Też mniej więcej od 1,5 roku. Przekonałem się, że Transek trzyma ustawy, zatem chętnie uwolniłem się od potrzeby grzebania przy tym.
HI-END jest wówczas, gdy jesteś zachwycony. Ja jestem. Phast PP6L6, Audiolab 8200CDQ, Audio Academy Hyperion III LUX,  Transrotor Max,  Gold Note PH-10, Ortofon T-30, MC Rohmann, AT OC9/II, Denon DL 103R, AKG K702 i Sennheiser HD-660S. Kino Domowe: Denon AVR-X3500H. Poprzednio m.in. SE2A3, SE6V6, EL34, KT88, Ad Fontes itd.

Therion

Cytat: frywolny trucht w Sierpień 16, 2020, 22:11będę szukałem koszyków z regulacją azymutu    No i super, że takie są.

Polecam te, z ktorych korzystam. O ile pamiętam to Jelco HS25. Mają regulację azymutu, z tym, że nigdy nie musiałem z niej korzystać, bo zawsze są dobrze ustawione. Sprawdzałem przy pomocy bloczku.
HI-END jest wówczas, gdy jesteś zachwycony. Ja jestem. Phast PP6L6, Audiolab 8200CDQ, Audio Academy Hyperion III LUX,  Transrotor Max,  Gold Note PH-10, Ortofon T-30, MC Rohmann, AT OC9/II, Denon DL 103R, AKG K702 i Sennheiser HD-660S. Kino Domowe: Denon AVR-X3500H. Poprzednio m.in. SE2A3, SE6V6, EL34, KT88, Ad Fontes itd.

frywolny trucht

#93
Cytat: ziko369 w Sierpień 16, 2020, 22:491 śrubka...

OK, ale to jest serwisówka, a nie instrukcja dla użytkownika.

Cytat: Therion w Sierpień 17, 2020, 09:55Sprawdzałem przy pomocy bloczku

Bloczek nie wykryje krzywo wklejonego ostrza igły.

Cytat: Therion w Sierpień 17, 2020, 09:52Dociążyłem headshelle miedzią i teraz zmieniam komplety z wkładkami w locie bez żadnej korekty na wadze i as.

W ten sposób zmieniasz masę efektywną ramienia, ciekawe co na to rezonanse?
Mój Fonciak nie miał problemów ze stabilnością obrotów. Chodziło mi raczej o to, że zakładając docisk wiadomym było, że obroty spadną, bo on nie miał korekcji.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Therion

Cytat

Bloczek nie wykryje krzywo wklejonego ostrza igły.

W ten sposób zmieniasz masę efektywną ramienia, ciekawe co na to rezonanse?


Zgadza sie, dlatego wspomagałem sie lusterkiem.


Rezonanse sprawdziłem płytą testową. Przeszły też ścieżkę tortur. Uznałem, ze jest ok i tak zostawiłem.
HI-END jest wówczas, gdy jesteś zachwycony. Ja jestem. Phast PP6L6, Audiolab 8200CDQ, Audio Academy Hyperion III LUX,  Transrotor Max,  Gold Note PH-10, Ortofon T-30, MC Rohmann, AT OC9/II, Denon DL 103R, AKG K702 i Sennheiser HD-660S. Kino Domowe: Denon AVR-X3500H. Poprzednio m.in. SE2A3, SE6V6, EL34, KT88, Ad Fontes itd.

Kozkos

#95
CytatW ten sposób zmieniasz masę efektywną ramienia, ciekawe co na to rezonanse?

A rezonanse na to jak na lato i w wcale nie żartuję, gdyż "częstotliwość rezonansowa nie jest zbyt wrażliwa na efektywną zmianę masy. Czterokrotne zwiększenie masy efektywnej zmniejsza częstotliwość rezonansową tylko o połowę." Czy rezonans będzie wypadał na 6 Hz, czy na 8 Hz, czy 12 Hz, to jeden pies, tak naprawdę, dużo ważniejsze jest, jaka będzie amplituda tego rezonansu.  I to sobie trzeba zmierzyć .   




ziko369

Cytat: frywolny trucht w Sierpień 17, 2020, 10:18OK, ale to jest serwisówka, a nie instrukcja dla użytkownika.
Jest możliwość kręcenia headshellem to i azymut można sobie ustawić...używam poziomicy...

frywolny trucht

Panowie. Są trzy poziomy badania azymutu.

1. Gdy producent daje użytkownikowi taką możliwość w instrukcji obsługi:

a) ustawia lusterkiem czy innym rysikiem na headshell-u poziom, ale nie ma fioletowego pojęcia jak jest wkleony tip. Ustawia tak naprawdę headshell, a nie tę konkretną wkładkę,
b) ma możliwość ustawienia azymutu i  sobie- czy to na słuch, czy oscyloskopem- jest w stanie zbadać prawidłowy kąt. To są te przypadki gdy zgłaszano na forum odchylenie azymutu o 2% od geometrycznego 90%.

2. Gdy element jest czysto montażowy i nie ma go w instrukcji obsługi. Zapewne dlatego, że część próbujących mogłaby popaść w depresję- takie to skomplikowane, część połamać palce i narazić producenta na pozwy.

3. I nie było niczego, nawet montażowego.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

gratefullde

Czekam kiedy popsujecie ten gramofon. Łon jest raczej prostym mechanizmem do odtwarzania płyt.
A tu zamiast się cieszyć z nabytku widzę chęć do rozklekotania konstrukcji. Zastanawiam się czego nie rozumiecie z załączonych instrukcji? Jest fajny przyrząd do ustawienia wkładki to go wykorzystaj.
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

frywolny trucht

#99
Zaraz tam psuć :) Tak się teraz zastanawiam, ta kopułka na ramię w pokrywie plexi. Ze 2 cm na wysokość. Po co? Nie prościej walnąć te 2cm wyższą pokrywę po całości? Co miało wejść na wysokość to wejdzie, co miało nie wejść- nie wejdzie, a mogłoby wejść- np. docisk. Inna sprawa, że pokrywa, której nie da się otworzyć w niskiej na wysokość półce, to po co ona?

Pytam, bo docisk z fonciaka super działa, ale pokrywy zamknąć się nie da. Z pół centymetra brakuje.

p.s. Się dziad zakurzył przez te parę dni  :o :o
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93