Pro-Ject S/E Upgrade Kit

Zaczęty przez GregWatson, Lipiec 22, 2014, 21:47

Poprzedni wątek - Następny wątek

GregWatson

Ktoś już miał jakieś doświadczenie z tym kit-em?. Przynosi to jakieś pozytywne skutki w zawieszeniu? no i w odsłuchu?

http://www.analogueseduction.net/project-upgrades-parts-accessories/pro-ject-se-upgrade-kit.html

i tu jest to samo tylko wersja PL.

http://hififreak.wordpress.com/2011/11/15/project-rpm5-upgrade-zawieszenia-silnika-do-wersji-se/
Trochę tego i trochę tamtego też.

GregWatson

Po dłuższej nieobecności na rynku polskim pojawił się Kit do modyfikacji Pro-Ject DEBUT.

Kit można nabyć:
http://winyle.pl/pro-ject-opcje-dodatkowe/4351-kit-do-modyfikacji-pro-ject-debut.html

Cena może nie zachwyca ale jest to ważna modyfikacja zmniejszająca "brumienie" napędu pojawiające się w zależności od czystości jego zailania. Zmianie ulega zawieszenia silnika gdzie instalowane są miękkie podkladki oraz przeniesienie napędu realizowane za pośrednictwem nowego koła pasowego i owalnego paska napędowego.

* Kit redukuje zakłócenia niskiej częstotliwości powodowane niewłaściwym zasilaniem.
* Kit przeznaczony jest do wszystkich modeli Pro-Ject.

W zestawie:
- nowe koło pasowe
- owalny pasek napędowy
- zawieszenie dla napędu wykonane w postaci Sorbothan'owych podkładek
- śrubki.

Właśnie zakupiłem i na weekend będę montował.
Trochę tego i trochę tamtego też.

Waluch

GregWatson, posiadasz speedboxa ?
wg mnie to podstawowy i obowiązkowy  upgrade

GregWatson

Tak, ja mam wersję Pro Ject Debut III Phono SB (z wbudowanym speedboxem oraz preampem). Preampa wywaliłem bo był cienki i podłączyłem do tego LARa LPS-1, wymieniłem zwykły metalowy talerz (280 mm) na akrylowy 300 mm. No i wisi na tym Sumiko Blue Point No.2.
Ogólnie gaci nie zrywa ale poprawa jest mocno słyszalna w porównaniu do podstawowej wersji Pro-Ject Debut.
Trochę tego i trochę tamtego też.

Jakub

Szkoda, że pro-ject ma taką dziwną politykę sprzedawania zasadniczo wadliwego produktu, który można doprowadzić do stanu używalności dokupując odpowiedni zestaw nowych części. O ile jeszcze akrylowy talerz, czy speed-boxa mogę zrozumieć, to ten zestaw gumek i rolki napędowej za 200 zł jest po prostu żenujący.

Szkoda, że gramofony są niszowym produktem, bo klienci powinni się zebrać i pozwać zbiorowo tę śmieszną firmę za świadomą sprzedaż niepełnowartościowego produktu.

GregWatson

Ja myślę iż sama firma a raczej jej produkty długo nie pociągną historii analogu. Bo nie wyobrażam sobie takiego produktu po 40 latach użytkowania. A stare dobre patefony znanych ogólnie marek z dawnych lat kręcą się do dzisiaj i są chętnie nabywane.
Trochę tego i trochę tamtego też.

Jakub

#6
W opisie najbardziej rozbawiła mnie wzmianka, że jakoby ten zestaw usuwa "brumienie" będące wynikiem złej jakości zasilania.

Czyli co? Dostarczony zasilacz nie radzi sobie z prostowaniem napięcia w gniazdku? Co ma 12V DC do warkotu źle zawieszonego silnika? Całe mocowanie silnika jest źle zrealizowane, a te podkładki z gumki są tylko półśrodkiem. Taki zestaw powinien być dostarczany każdemu klientowi za darmo, wraz z listem z przeprosinami.

Najśmieszniejsze, że problem "brumienia" rozwiązał samodzielnie jeden z użytkowników RPM 5 i opisał to na swoim blogu, a Pro-Ject zrobił z tego zestaw "polepszający" i jeszcze próbuje na tym zarabiać.
Zauważcie, że gość zrobił to trzy ponad lata temu! Pro-Ject miał więc wystarczająco dużo czasu, żeby wprowadzić odpowiednie poprawki do konstrukcji swoich gramofonów, ale naciągacze wolą sprzedawać dodatkowe gumki za 200 zł niż poprawić wadę konstrukcyjną.

Ciekawi mnie, czy w dokumentacji technicznej gramofonów Pro-Ject jest informacja, że bez dodatkowej gumki "brumią"?  ;D

Kiedyś sam zastanawiałem się nad zakupem Debiuta, nawet udałem się na odsłuchy.
Na szczęście to co usłyszałem i przeczytałem utwierdziło mnie w przekonaniu, że ten gramofon to strata czasu.

PS Jeszcze śmieszniejszy jest magiczny biały pasek do gramofonów Regi.

frywolny trucht

Prawdę mówiąc podobne cyrki wyprawia Rega. Może nawet lepsze. Jak dobrze pamiętam to biały pasek jest lepszy od standardowego czarnego, a czerwony jest lepszy od białego. Albo odwrotnie z tymi kolorami, ale idea wiadoma...

p.s. Twój odnośnik nie działa.

GregWatson

Cytat: Jakub w Sierpień 13, 2014, 19:28W opisie najbardziej rozbawiła mnie wzmianka, że jakoby ten zestaw usuwa "brumienie" będące wynikiem złej jakości zasilania.

Czyli co? Dostarczony zasilacz nie radzi sobie z prostowaniem napięcia w gniazdku? Co ma 12V DC do warkotu źle zawieszonego silnika? Całe mocowanie silnika jest źle zrealizowane, a te podkładki z gumki są tylko półśrodkiem. Taki zestaw powinien być dostarczany każdemu klientowi za darmo, wraz z listem z przeprosinami.


Myślę iż kolega nie zapoznał się z drugim linkiem od samej góry. Tam jest wyjaśnione więcej w temacie samego kitu oraz to że Pro-Ject seryjnie jednak "wymieniał" tą usterkę ale tylko na rynku brytyjskim.
Trochę tego i trochę tamtego też.

kangie

Bo tak szczerze mówiąc, to Pro Ject zaczyna się od 5.1 w górę. Poniżej to zabaweczki. Wystarczy spojrzeć na konstrukcję ramion i zawieszenie silnika/talerza.

Wg mnie największą porażką tego producenta jest dołączenie tylko jednego ciężarka antyskatingu o masie 3,5g i pisanie, że nadaje się on do wszystkich wkładek. Niestety nie nadaje się do wkładek o podatności dynamicznej 15 c.u. Trzeba dorobić sobie samemu ciężarek, np. o masie 1.8g.

Jakub

Poprawiłem odnośnik.

Cytat: GregWatson w Sierpień 13, 2014, 20:14
Tam jest wyjaśnione więcej w temacie samego kitu oraz to że Pro-Ject seryjnie jednak "wymieniał" tą usterkę ale tylko na rynku brytyjskim.

W takim razie powinni wymienić wszędzie.

Doczytałem też sobie, że wersja Special Edition ma to w zestawie. No wow.

GregWatson

Cóż, jednemu wystarczy Bambino a drugiemu mało będzie Techdas Air Force One. Gdyby było inaczej to fora byłby niepotrzebne. ;)
Trochę tego i trochę tamtego też.

GregWatson

Cytat: Jakub w Sierpień 13, 2014, 20:24W takim razie powinni wymienić wszędzie.


Polska to dziwny kraj.
Trochę tego i trochę tamtego też.

frywolny trucht

Powiem Wam, że z tymi paskami może być o tyle na rzeczy,że one mając inny skład mają inną gęstość, więc coś tam można bajerować o wpływie na dźwięk poprzez lepsze tłumienie drgań, a na pewno potrafią mieć inną lepkość i  to już naprawdę słychać :)

Swego czasu kombinowałem z paroma różnymi rodzajami gum, ale także z silikonem lecz nie usłyszałem nic poza inną prędkością obrotową. Silikon zasuwał na ten przykład jak szalony. Tak trzymał rolkę.
Po konsultacji z Andrzejem Analogowym wyszło, że lepiej dać tę zwykła gumę, bo silnik ma wtedy wyższe obroty, a to dla niego-tego konkretnego zastosowanego w Ad Fontes- zdrowiej. Także sorry panowie, ale jeśli zmiana paska powoduje u kogoś zmianę dźwięku, to konstrukcja jest, hmm, cherlawa.


Jakub

Cytat: frywolny trucht w Sierpień 13, 2014, 20:27Także sorry panowie, ale jeśli zmiana paska powoduje u kogoś zmianę dźwięku, to konstrukcja jest, hmm, cherlawa.

Bingo!

wojtek41

Kiedys mialem 5,1. Dupy nie urwal, ale i zle nie gral.

jajacek1410

#16
Cytat: kangie w Sierpień 13, 2014, 20:16Wg mnie największą porażką tego producenta jest dołączenie tylko jednego ciężarka antyskatingu o masie 3,5g
Tak jest. To zupełnie niezrozumiałe. Potrafią dać dwie różne przeciwwagi ( ja tak mam), a to przecież trochę kosztuje, a skąpią na żyłce z ciężarkiem.
Ja sobie zrobiłem własny ciężarek. Z braku cienkiej żyłki wykorzystałem żyłkę z oryginalnego ciężarka. Umocowałem na niej trzy kulki śrutu dla wędkarzy. Mam teraz 1,5 g i jest w porządku.

Pro-ject skąpi też, podobno, na zasilaczach do preampów. Jeszcze tego nie sprawdziłem. Mam w planie wypożyczyć od Tomanka zasilacz jego patentu i porównać u siebie - inaczej się nie da. A może ktoś ma taki zasilacz?
KEF iQ9, Yaqin 100b, Primare cd21, P-J Perspective, Goldring 1012, P-J Tube Box SEII, Kimber 4TC, 8TC, Audiomica Beryl, QED Siver Spiral, NEEL 7ES, listwa Tomanek

frywolny trucht

Powiem ci Jacek, że mamy te same pre i też się interesowałem, ale jak Tomanek wycenił zasilacz do mojego pre na dwa koła- przestałem się interesować. Zostaję przy skąpiącym Pro-Ject' cie :)

jajacek1410

Cytat: frywolny trucht w Sierpień 13, 2014, 21:33Tomanek wycenił zasilacz do mojego pre na dwa koła-
O ja pierdziu! Nie pytałem się go właściwie za ile. Sugerowałem się innymi zasilaczami, które sprzedaje po ok. 500-600 zł. Nie jestem elektronikiem, ale  wierzyć nie się chce, że te zasilacze jakoś różnią się drastycznie bebechami. Cena zdecydowanie za wysoka. Coś mi podpowiada, że dałoby się ostro ponegocjować.  2 tys pre + 2 tys zasilacz= 4 tys. - za takie pieniądze można pewnie upolować coś ciekawszego.  Co do Tomanka, żeby było uczciwie, to robi porządne sprzęty - mam jego listwę, sieciówkę, generator fal Schumana.
pozdro
Jacek
KEF iQ9, Yaqin 100b, Primare cd21, P-J Perspective, Goldring 1012, P-J Tube Box SEII, Kimber 4TC, 8TC, Audiomica Beryl, QED Siver Spiral, NEEL 7ES, listwa Tomanek

frywolny trucht

Możliwe, że obecnie sytuacja jest bardziej korzystna.
Ja interesowałem się tematem  z rok temu, gdy te zasilacze  były nowinką.

kangie

Cytat: jajacek1410 w Sierpień 13, 2014, 21:16Tak jest. To zupełnie niezrozumiałe. Potrafią dać dwie różne przeciwwagi ( ja tak mam), a to przecież trochę kosztuje, a skąpią na żyłce z ciężarkiem. Ja sobie zrobiłem własny ciężarek. Z braku cienkiej żyłki wykorzystałem żyłkę z oryginalnego ciężarka. Umocowałem na niej trzy kulki śrutu dla wędkarzy. Mam teraz 1,5 g i jest w porządku.
Ja do 6 PerspeXa dostałem 4 przeciwwagi ;)

Ja zrobiłem sobie z ciężarka wędkarskiego. Spiłowałem do 1,8g i jest tak, że gitara gra.

Swoją drogą, każda firma popełnia błędy konstrukcyjne, ale bierze je na klatę i organizuje akcje serwisowe. Kto pracuje w branży produkcyjnej, ten wie jaki jest czasami młyn z różnymi "fakapami" konstrukcyjno-technologicznymi, nie wspominając o jakościowych, a klient chodzi podk....y ;)

Jakub

Cytat: frywolny trucht w Sierpień 13, 2014, 21:33Powiem ci Jacek, że mamy te same pre i też się interesowałem, ale jak Tomanek wycenił zasilacz do mojego pre na dwa koła- przestałem się interesować. Zostaję przy skąpiącym Pro-Ject' cie

Tak się zastanawiam, czy by nie można było zaadoptować do tego pre zasilacza od nudy. Może by wyszło taniej, a nie sądzę, żeby było gorzej.



GregWatson

Panowie, a nie sądzicie że temat trochę zboczył?
Trochę tego i trochę tamtego też.

GregWatson

No właśnie przyszedł gotowy zestaw S/E Upgrade Kit. Dziś porobię jakieś testy na starym układzie, zamontuję później nowy i te same testy na układzie nowym czyli przy udziale S/E Upgrade Kit.

Czy będzie miał on jakiś znaczący wpływ na wibrację i zakłócenia czy też dla tych (tego) modelu to bez znaczenia. Przypomnę iż montujemy na Pro Ject Debut III Phono SB + wymontowany oryginalny pre a testy będą się odbywały na pre LARa LPS-1, talerz akrylowy, Sumiko Blue Point No.2, wzmacniacz NAD C356BEE + KEF Q5.
Trochę tego i trochę tamtego też.

GregWatson

#24
Najciekawsze w tym wszystkim to jest to iż oryginalnie zarówno w fazie projektu jak i w fazie wykonania gramofony te (i podobnych serii i modeli do których jest on dedykowany) miały zrobione (przygotowane) miejsce do instalacji takiego zestawu. Najprawdopodobniej w skutek oszczędności firmy podjęto na wysokim szczeblu decyzję o nie montowaniu tego zestawu części w gramofonach, których zostało to wcześniej zaprojektowanie. Cały zestaw bowiem na tyle mało wnosi do poprawy toru audio iż postanowiono z niego zrezygnować.

Z różnych materiałów prasowych oraz zamieszczonych w necie wynika jednak iż użytkownicy Wielkiej Brytanii "wywalczyli" sobie bezpłatny dostęp i montaż Upgrade Kit.

Natomiast klienci  z Polski, cóż zostali potraktowani jak zawsze.

Najgorsze w tym wszystkim to jest to iż za dwie podkładki gumowe, dwa zwykłe wkręty do drewna, nową przekładnie rolkową oraz okrągły pasek czyli niedociągnięcia firmy zwykły "Polaczek" musi zabulić 200 zł a Anglik dostał to za darmo.

Takie jest moje prywatne odczucie. Obym się mylił.



No i sam montaż:




Opis i dokumentacja tu:
http://www.henleydesigns.co.uk/S/E%20Upgrade%20Kit-p841

Zestaw przed i po zamontowaniu:


Trochę tego i trochę tamtego też.