Ortofon Rohmann

Zaczęty przez MAC, Wrzesień 03, 2017, 19:05

Poprzedni wątek - Następny wątek

cdt

A chcesz do porównania DL 103 PRO  ;D  :P .

Therion

Cytat: malg w Październik 02, 2018, 21:28śpiewnie i muzykalnie
 czy w muzyce, tej prawdziwej,  nie może tak być ?


Jest i tak własnie Rohmann gra. Tylko że masz wjazd 103Rki basu na średnicę. To tak, jakbyś podkręcał bas we wzmacniaczu.

Pamiętasz takie słuchawki - Sennheiser 650? One były podobne do 103R. Ciężko było wrócić do innych, bo zmieniały optykę, ale na nich nawet lekkie utwory brzmiały mrocznie.


A jakie masz pre? Bo szczerze przyznaję, że po zmianie na GN Rohmman brzmi znacznie lepiej niż na LAR. 103R brzmi tak samo. Misiowo. Fajnie, ale gdy gra w tle a ja pracuję. Gdy NAPRAWDĘ chcę posłuchać utworów, to od razu zmieniam na Rohmanna.
HI-END jest wówczas, gdy jesteś zachwycony. Ja jestem. Phast PP6L6, Audiolab 8200CDQ, Audio Academy Hyperion III LUX,  Transrotor Max,  Gold Note PH-10, Ortofon T-30, MC Rohmann, AT OC9/II, Denon DL 103R, AKG K702 i Sennheiser HD-660S. Kino Domowe: Denon AVR-X3500H. Poprzednio m.in. SE2A3, SE6V6, EL34, KT88, Ad Fontes itd.

malg

Cytat: cdt w Październik 02, 2018, 21:36
A chcesz do porównania DL 103 PRO  ;D  :P .
pewnie, chetnie - moze być przyszły tydzień ? ::)

Alexander

Cytat: malg w Październik 02, 2018, 21:28no tak, ja rzeczywiscie lubię jak jest śpiewnie i muzykalnie
czy w muzyce, tej prawdziwej,  nie może tak być ?
Wkładką, która łączy precyzję Rohmanna z muzykalnością Dl-103r jest SPU Royal N. Byłaby moją jedyną gdyby nie jeden drobiazg - kiepski tracking. Brzmieniowo to mój faworyt niezależnie od ceny.


malg

Cytat: Therion w Październik 02, 2018, 21:38


A jakie masz pre?

no nie jakieś wyczynowe:
ProJect Tube box DS z telefunkenami E803S (profanacja, ktoś może powiedzieć) ;D
ale to się niedługo zmieni ;D bedę miał wariację EAR-a

Therion

Cytat: Alexander w Październik 02, 2018, 21:50SPU Royal N


I kosztuje sporo więcej.



Właśnie sobie zrobiłem porównanie na utworze Love Over Gold - Dire Straits. Poleciało i na 103R i na Rohmannie. Nie ma nawet o czym gadać. NIe ta liga.
HI-END jest wówczas, gdy jesteś zachwycony. Ja jestem. Phast PP6L6, Audiolab 8200CDQ, Audio Academy Hyperion III LUX,  Transrotor Max,  Gold Note PH-10, Ortofon T-30, MC Rohmann, AT OC9/II, Denon DL 103R, AKG K702 i Sennheiser HD-660S. Kino Domowe: Denon AVR-X3500H. Poprzednio m.in. SE2A3, SE6V6, EL34, KT88, Ad Fontes itd.

cdt

#406
Cytat: Alexander w Październik 02, 2018, 21:50Wkładką, która łączy precyzję Rohmanna z muzykalnością Dl-103r jest SPU Royal N. Byłaby moją jedyną gdyby nie jeden drobiazg - kiepski tracking. Brzmieniowo to mój faworyt niezależnie od ceny.
Ona potrzebuje naprawdę ciężkiego ramienia . Odnoszę wrażenie że moje sme 3012 jest za lekkie . Ratuje się ciężkim headsellem Nagaoka .

cdt

Cytat: Therion w Październik 02, 2018, 21:57I kosztuje sporo więcej.
Jako nowe Rohmann był chyba droższy

malg

Cytat: cdt w Październik 02, 2018, 21:59
Cytat: Alexander w Październik 02, 2018, 21:50Wkładką, która łączy precyzję Rohmanna z muzykalnością Dl-103r jest SPU Royal N. Byłaby moją jedyną gdyby nie jeden drobiazg - kiepski tracking. Brzmieniowo to mój faworyt niezależnie od ceny.
Ona potrzebuje naprawdę ciężkiego ramienia . Odnoszę wrażenie że moje sme 3012 jest za lekkie . Ratuje się ciężkim headsellem Nagaoka .
ja mam ramię w fontku prawie 27g efektywnej masy
opisane tutaj:
http://audiomaniacy.pl/index.php?topic=3.msg168029#msg168029

a mogę zmienic na ponad 33g

EDIT: nie zauwazyłem, odniosłeś się do SPU royal a nie do romanka

Alexander

Rohmann na lekkim 11g ramieniu (z możliwością tłumienia) gra lepiej niż na 21g Audio Technice, SPU wisiało na 40g unipivocie żeby pokazać klasę.

cdt

Cytat: Alexander w Październik 02, 2018, 22:23
Rohmann na lekkim 11g ramieniu (z możliwością tłumienia) gra lepiej niż na 21g Audio Technice, SPU wisiało na 40g unipivocie żeby pokazać klasę.
U mnie zmiana lekkiego headsella sme ( 6g ) na nagaoka (14g ) przyniosło gigantyczną poprawę . Jak dorobię dodatkową przeciwwagę to kupię jeszcze cięższy headshell . Na razie mam z headsellem masę 28 g .
A wracając do Romka to warto go mieć jak są możliwości . To na pewno nie jest gorsze granie od SPU

malg

Cytat: Alexander w Październik 02, 2018, 22:23
Rohmann na lekkim 11g ramieniu (z możliwością tłumienia) gra lepiej niż na 21g Audio Technice, SPU wisiało na 40g unipivocie żeby pokazać klasę.
po pierwsze ile headshell ważył nie napisałeś

w/g wzoru ze strony ortofona:
https://www.ortofon.com/support/support-hifi/resonance-frequency

f = 1000 / ( 2 * pi *sqrt(m * c) )

dla:  m=11g + 9g + 5g (ramie + wkładka + headshell),
        c=12,
        rezonans wychodzi = 9.1Hz, to zupełnie nie żle

musze spróbować, tez lżejszego ramienia


Alexander

To ramię ze zintegrowanym headshellem - ma mase efektywną 11g  :)

malg

coś czuje ze czeka mnie sporo kombinacji,
aby osiągnąc nirwanę z romankiem

Alexander

Cytat: malg w Październik 02, 2018, 22:38musze spróbować, tez lżejszego ramienia
spróbuj, bo SPU działało też zacnie na ramieniu Kenwooda, też niezbyt ciężkim...nie ma reguły, trza próbować  :)

miniabyr

Cytat: malg w Październik 02, 2018, 22:38
Cytat: Alexander w Październik 02, 2018, 22:23
Rohmann na lekkim 11g ramieniu (z możliwością tłumienia) gra lepiej niż na 21g Audio Technice, SPU wisiało na 40g unipivocie żeby pokazać klasę.
po pierwsze ile headshell ważył nie napisałeś

w/g wzoru ze strony ortofona:
https://www.ortofon.com/support/support-hifi/resonance-frequency

f = 1000 / ( 2 * pi *sqrt(m * c) )

dla:  m=11g + 9g + 5g (ramie + wkładka + headshell),
        c=12,
        rezonans wychodzi = 9.1Hz, to zupełnie nie żle

musze spróbować, tez lżejszego ramienia


Jeśli ma  masz wartość 9Hz to.....idealny wynik . Przypomnę że ma mieścić się między 8 -12 Hz
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

Piterski

Grzesiu ustaw jeszcze jej dobrze azymut i daj te 2,5g.
Na Twoim miejscu bym jej posłuchał spokojnie i dopiero porównał bo to nie jest efektowna wkładka i nie wywoła efektu :o
Taki efekt daje Candenza Black  ;D.
Możliwe, że eksperymentując wstrzelisz się w punkt lub Ci nie podejdzie i zostaniesz przy tym co masz.
Sam się o złożoności zjawiska współpracy ramienia z wkładką przekonałem na przykładzie Pioniera i jego ramienia S, trzeba próbować nie zaniedbywać kalibracji bo można się zniechęcić nie odkrywając potencjału danej wkładeczki. Poza tym do Rohmana potrzeba czasu by się przestawić.

Gdybym nie zmieniał Micro Seiki na Pioniera z lekkim węglowym ramieniem to bym się tej wkładki nie pozbywał bo jest w bardzo dobrym stanie zarówno igła jak i zawieszenie.
No ale jak ma tylko leżeć w szufladzie to jej szkoda :-[
Gdybym miał więcej kasy to zakupił bym gramofon z dwoma ramionami i problem by się sam rozwiązał, ale w moim przypadku doszedłem do wniosku, że jedno ramię i jedna jak najlepsza wkładka. Jak już włączam gramofon to go słucham z zaangażowaniem więc konia roboczego jakim są bardzo dobre Denony 103R nie potrzebuję.

Wiem jak się czujesz bo u mnie wszystkie testy tak wyglądają ale Romana posłuchałem i natychmiast za niego zapłaciłem, na Mikro Seiki zagrał bajecznie aczkolwiek zupełnie inaczej niż Dynavector DV20X2LO.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

cdt

Ale na tym ramieniu Pionka to powinneś powiesić wszystko . Mydło i powidło . To ramię dzięki temu tłumieniu powinno pozwolić na zabawę z każdą wkładką . To genialne ramie Piotrze . To tak jak byś miał gramofon ze 100 ramionami . Jak by go dziś zrobili to pewnie by z 500 koła kosztował  ;D

Piterski

Gramofon daje faktycznie szerokie spektrum możliwości ale mnie się na razie połowicznie (jeszcze nie wyjechał z Japonii) udało wylicytować wersję z ramieniem węglowym, które przyznam się, że traktowałem po macoszemu.
Grałem na S-ce i to było takie ciemniejsze bardziej zaokrąglone granie. Bardzo miłe i wciągające, Rohmanek czuł się jak ryba w wodzie, DV20x2 też zyskiwał na przesiadce ale z XX2 nie mogłem dojść do ładu.
Po prostu gasł jak by mu podciąć skrzydła. Dopiero na węglowym ramieniu przy niewielkim tłumieniu chyba zaczyna pokazywać swoją klasę.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

malg

Cytat: miniabyr w Październik 02, 2018, 23:26
Cytat: malg w Październik 02, 2018, 22:38
Cytat: Alexander w Październik 02, 2018, 22:23
Rohmann na lekkim 11g ramieniu (z możliwością tłumienia) gra lepiej niż na 21g Audio Technice, SPU wisiało na 40g unipivocie żeby pokazać klasę.
po pierwsze ile headshell ważył nie napisałeś

w/g wzoru ze strony ortofona:
https://www.ortofon.com/support/support-hifi/resonance-frequency

f = 1000 / ( 2 * pi *sqrt(m * c) )

dla:  m=11g + 9g + 5g (ramie + wkładka + headshell),
        c=12,
        rezonans wychodzi = 9.1Hz, to zupełnie nie żle

musze spróbować, tez lżejszego ramienia


Jeśli ma  masz wartość 9Hz to.....idealny wynik . Przypomnę że ma mieścić się między 8 -12 Hz
to tylko przykładowe obliczenie, rezonans będę mierzył jutro

cdt

Cytat: Piterski w Październik 02, 2018, 23:49udało wylicytować wersję z ramieniem węglowym,
Nic nie stoi na przeszkodzie jak się odkujesz dokupić S . Oryginalnie te gramofony były sprzedawane z 2 rurkami .

Piterski

Cytat: cdt w Październik 02, 2018, 23:59
Cytat: Piterski w Październik 02, 2018, 23:49udało wylicytować wersję z ramieniem węglowym,
Nic nie stoi na przeszkodzie jak się odkujesz dokupić S . Oryginalnie te gramofony były sprzedawane z 2 rurkami .
Jeśli się nadąży taka okazja to pewnie spróbuje ale łatwe to nie będzie bo rzadko pojawiają się te ramiona w sprzedaży i ich koszt jest też nie mały.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Piterski

Cytat: malg w Październik 02, 2018, 23:54to tylko przykładowe obliczenie, rezonans będę mierzył jutro

Pomiar na oko obarczony jest pewnym błędem. Wczoraj dociążałem i zdejmowałem 5g z ramienia węglowego.
rezonans wychodził podobny ale jednak lepiej gra bez tego dociążenia. Musisz Grzesiu po prostu próbować.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

LampowY

Cytat: Alexander w Październik 02, 2018, 22:23
Rohmann na lekkim 11g ramieniu (z możliwością tłumienia) gra lepiej niż na 21g Audio Technice, SPU wisiało na 40g unipivocie żeby pokazać klasę.


Cytat: Alexander w Październik 02, 2018, 22:40
To ramię ze zintegrowanym headshellem - ma mase efektywną 11g  :)

Święte słowa. U mnie gra rewelacyjnie na ramieniu zintegrowanym 12,5g.
Dla mnie ta wkładka to koniec drogi szukacza szczęścia  ;)

malg

zmierzyłem rezonans - około 9Hz

zmieniłem nacisk na 2,5g - jest dużo lepiej, jak wczoraj pojawiła się muzyka
ale o szczegółoach  póżniej bo chcę zrobić jeszcze  parę róznych prób