78 rpm

Zaczęty przez wojtek41, Lipiec 01, 2014, 14:05

Poprzedni wątek - Następny wątek

wojtek41

Szelaki.  Patrzac na te starocie, zastanawiam sie jak fajnie musza grac..? Naped mam. Wkladka kosztuje okolo 500 zlotych. Ortofon 2M 78.
Pozostaje tylko cofnac sie w czasie i cieszyc muzyka...)
Jak fajnie musi brzmiec Elvis na 78 rpm...?

Czy ktos takze posiada i slucha...?










wojtek41

#1









wojtek41

Powell'a kupilem. O "Byrd'a" walcze. Moze sie uda...)
Pewnie w nastepnym tygodniu beda u mnie to opisze wrazenia...)




wojtek41

To czekamy  na 78 rpm Dizzy'ego. Ale najbardziej na... Johna Coltrane'a -)


frywolny trucht

Mógłbyś mi przypomnieć na czym  odtwarzasz 78?

wojtek41

Moglbym -)
Lenco L 75 + Ortofon 2M 78. Do tego pre lampowe...)

wojtek41

#6
Trzymajcie mocno kciuki, bo wlasnie negocjuje zakup -)  Razem jakies 20 szelakow.








wojtek41

Kupione.
Dziesiec szelakow Charlie Parker'a plus 6 Billie Holiday. Najstarsza z 1938 roku !!! Calosc w bardzo ladnym stanie -)
Jeden Milt Jackson.










wojtek41

Zapomnialem. Jeszcze Coleman Hawkins -)
Moze jakosc nie zabija, ale radocha z odsluchu jest ogromna...)


wojtek41

Coleman Hawkins. Jedyny dzis zakup. Jak sie uda to w nastepnym tygodniu, chapne cale pudlo okolo 80 sztuk z dzezikiem -)
Nikt nie zbiera szelakow..........?
Aha. Male pytanie. Warto isc w zakup wkladki MC do 78 rpm...? 






wojtek41

Taka ciekawostka...Szelak typu picture disc. Warty ponoc 150 USD. Nie wiem jak gra, ale ladny jest...)






wojtek41


wojtek41

Zaraz jade odebrac nastepne szelaki. Tak przy okazji, namawiam ponownie do posluchanie tych plyt. Jesli ktos zechce kolekcjonowac, nie poniesie wielkich kosztow. Gramofon z napedem 78 rpm nie kosztuje majatku. Do tego wystarczy nawet tania wkladka AT 78 cos okolo 100 lub 120 zlotych. Mozna sie smialo zmiescic w kilku stowach. A jak zapuscicie plyte z lat 40-tych ubieglego wieku, to frajda murowana...)  Dzwiek tez zaskoczy...)
U mnie to mniej wiecej wyglada tak. Zdjecie z czerwca badz lipca tego roku.


wojtek41

Billie Holiday.......
W przypadku plyt szelakowych, zespol plus wokalisci praktycznie zawsze graja na zywo w studio. Nie ma zadnych kompromisow. Nawet zakonczenia sa typowe bez zadnych wyciszen...Swietna sprawa.
Jak brzmi Billie, prosze tylko posluchac. Jednak na 78 to zupelnie inna bajka...)




frywolny trucht

Ładniutki Lenco. Warto może zrobić mu kiedy laurkę?

;D

wojtek41

Haha. Pewnie tak...)  A moze luknac na lencoheaven...? -)))

wojtek41

W kazdym razie warto kupic Lenco, Duala czy HMV. Praktycznie wszystkie maja 78 rpm. Co wazne, nie sa to konstukcje high end, ale nikt tego nie wymaga. Warto jednak podkreslic, ze sa zbudowane bardzo solidnire, a wspolczesne "twory" moga im piet siegac. Nie wszystkie, ale wiekszosc...)
To tylko i wylacznie, moje zdanie.

Ps. Oddzielny watek o Lenco czy innych idlerach juz jest....Ale cisza jak cholera................................

wojtek41

Tak na zachete, powiem wam, ze bas z 78 moze klate wymasowac...))))
Jesli nikt nie bedzie pisal, chyba trzeba  bedzie ten watek zamknac.....

GregWatson

Pisz, pisz. Fajny temat, sam jestem ciekaw co i jak. Na razie nie mam 78 ale wszystko jest możliwe że coś będzie.
Trochę tego i trochę tamtego też.

wojtek41

Swiatlo w mgle.....)))

wojtek41

Patrzysz na szelak a tu.....Parker - sax,  Pettiford - bas, Jordan lub sam Thelonoius Monk - piano, Roach lub Buddy Rich - perkusja. Nie wspomne Dizzy Gillespie lub Milesa Davisa na trabce....
Sklad marzen...? Owszem. Dostepny na starym szelaku...)))

frywolny trucht

Jesteś szelakowym pionierem na tym forum i musisz to jakoś mężnie znieść :)

wojtek41

Polegne ostatni - )))

GregWatson

Mam Pro Ject Debut III Phono SB (a on ma 33, 45 i 78 ze Spedboxem) bo 78 to już chyba rzadkość ?. Ciekaw jestem czy jest jakiś gramofon z wymiennymi headshellami, który zakręci na tych prędkościach bez ponownego żmudnego ustawiania.
Trochę tego i trochę tamtego też.

wojtek41

Wszystkie "stare". Korekcja minimalna...)
Ale wyprobuj PJ...)