Menu główne

keyboard

Zaczęty przez fontaine, Kwiecień 16, 2022, 14:19

Poprzedni wątek - Następny wątek

fontaine


Moriarty

Wieczorem napiszę więcej (teraz z telefonu), ale generalnie kluczowe jest dołączone oprogramowanie. Sens ma klawiatura jako urządzenie sterujące + soft. Świetne są urządzenia firmy Arturia, polecam. Nie do pobicia relacja jakości do ceny. Oczywiście potrzebny jest też komputer do przetwarzania oprogramowania, ale do tego wystarczy nawet stary notebook.
YB Audio Zephyr (zwrotnica na ClarityCap), Yaqin MS-30L (modyfikacja: Sinus Audio), Marantz CD6006 (jako napęd), Topping D70, M&B Audio Cable Diamond, Neotech NEMOS-3080 UP-OCC, TAGA Harmony PF-1000, Yarbo 1100, Viborg VP1501

Keef98

Możesz spróbować upolować coś w stylu Yamahy P49. Gra się na tym bardzo przyjemnie i czasami ten model pojawia się na grupach ze sprzętem muzycznym.

Moriarty

#3
Niestety nie miałem dotąd na tyle długiej chwili, by pogrzebać w ofertach i nie wiem, czy pytanie jest jeszcze aktualne, ale na wszelki wypadek parę uwag.

Przede wszystkim daruj sobie te wszystkie syntezatory, które wkleiłeś w linkach. To piszczałki, zabawki, jak wszystkie zintegrowane klawisze w tej cenie. Po prostu za kilkaset złotych nie kupisz dobrej mechanicznie klawiatury z elektroniką na tyle zaawansowaną, by syntezowała dźwięki o złożonej, bogatej barwie. Owszem, niektóre brzmienia mogą być na swój sposób ciekawe, w sentymentalnej retro estetyce low-fi, ale głównie jako ornamet, a nie dźwięki główne. Chcesz mieć na przykład dobrze odtworzony dźwięk fortepianu - zintegrowany klawisz za parę stów nie ma szansy Ci go zapewnić.

Obecnie ma sens tylko kupowanie dobrej klawiatury bez własnych przetworników, za to z dołączonym oprogramowaniem, które przetwarzać będzie komputer, pod który klawiaturę podepniesz (wystarczy słaby notebook, a nawet tablet). Pod tym względem nie do pobicia są moim zdaniem - to zresztą powszechna opinia - klawiatury firmy Arturia. Są bardzo dobrze wykonane, wspierają najrozmaitsze wirtualne stacje robocze i syntezatory programowe, jak np. Ableton czy FL Studio, ale przede wszystkim dołączane jest do nich fantastyczne oprogramowanie, z którego Arturia słynie - dźwięki z cyfrowych kopii klasycznych analogowych syntezatorów, organów, historycznych, pierwszych  elektronicznych pianin czy różnego rodzaju fortepianów. Wersja softu Arturii zależy do klawiatury, jaką kupujesz. Im bardziej zaawansowana, tym więcej dostajesz programowych instrumentów, efektów dźwiękowych itd.

Ważne jest też to, czy potrzebujesz klawiatury pełnowymiarowej - z dużymi klawiszami, z pełną skalą na osiem oktaw, z mechanizmem młoteczkowym (jak w fortepianie), czy może wystarczy na początek klawiatura mini z małymi klawiszami o mechanizmie nie młoteczkowym, a syntezatorowym (bardzo teraz upraszczam), z dwiema, trzema oktawami. Jeśli nie jesteś pewny, ja bym na początek postawił na ten drugi wariant jako znacznie tańszy, a mimo to i tak oferujący olbrzymie możliwości tworzenia muzyki czy po prostu zabawy z dźwiękiem.

Świetną opinią cieszy się na przykład Arturia MiniLab MkII, tu za zaledwie 413 zł:
https://www.musicstore.com/pl_PL/PLN/Arturia-MiniLab-MkII/art-SYN0005668-000?campaign=GShopping/PL&ProgramUUID=8ZbAqJar8cAAAAFlQFpyjI.B&gclid=Cj0KCQjw3v6SBhCsARIsACyrRAmPSNMfNSeNm78SMeNVnjcK6M--tMcQzC28ToADWMf56zWhuRwcG48aAtWREALw_wcB

Ma wszystko, czego potrzeba: solidną mechanikę klawiszy - jak to Arturia - pady perkusyjne, pokrętła, kontrolery modulowania dźwięku (wstęgowe), no i świetne brzmieniowo wirtualne instrumenty i efekty. Oczywiście z czasem możesz dokupić - lub zdobyć za darmo w promocjach - kolejne instrumenty i efekty. To jedna z zalet tego typu otwartego rozwiązania, gdy kupujesz klawiaturę, do której nie jest na sztywno przypisana żadna biblioteka dźwięków - klawiatura obsłuży każdy soft muzyczny, jaki wgrasz w komputer. 

Inwestycja niewielka, a frajdy mnóstwo. Na tych "drobiazgach" niektórzy profesjonalnie nagrywają płyty, serio.

https://www.youtube.com/watch?v=q34lhdJmcyQ 
YB Audio Zephyr (zwrotnica na ClarityCap), Yaqin MS-30L (modyfikacja: Sinus Audio), Marantz CD6006 (jako napęd), Topping D70, M&B Audio Cable Diamond, Neotech NEMOS-3080 UP-OCC, TAGA Harmony PF-1000, Yarbo 1100, Viborg VP1501

frywolny trucht

Żona całe młode życie grała na pianinie. Miała w domu. Taki keyboard z programikami w ogóle jej nie bawił. Choćby dlatego, że siła nacisku na klawisz nie przenosiła się na siłę dźwięku. Szczeliłem jej w tajemnicy, na urodziny, w konsultacji ze sklepem otake:

https://casiomusic.pl/produkt/casio-px-s1100/

I nagle obudził się w niej Blechacz. Jest trochę tańsza wersja, ale poza tym to się nie znam i nie będę się mądrował. Uwaga, bydle opisane jako mobilne, jest baaaardzo ciężkie i nieporęczne. Warto pomyśleć o jakimś stelażu, ale to trzeba mieć miejsce.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Moriarty

Obywatelu Frywolny, ale to jest przecież klasyczne, pełnowymiarowe cyfrowe piano z klawiaturą młoteczkową i za ponad trzy tysie! :P

Wracając do mniej bizantyjsko wycenionych klawiszy, alternatywą dla wspomnianej Arturii jest, również ceniony i popularny, AKAI MPK MINI MK3 - jeszcze tańszy, bo za 368 zł:
https://supersound.pl/69958-akai-mpk-mini-mk3-mini-keyboard-controller?cr_pro_id=CENEO_MC2926&adam&utm_source=ceneo&utm_medium=referral&ceneo_cid=4d01990a-116e-b904-c00d-170c00abf884

Tu masz porównanie z Arturią:

https://www.youtube.com/watch?v=EAbeBgYKubE
YB Audio Zephyr (zwrotnica na ClarityCap), Yaqin MS-30L (modyfikacja: Sinus Audio), Marantz CD6006 (jako napęd), Topping D70, M&B Audio Cable Diamond, Neotech NEMOS-3080 UP-OCC, TAGA Harmony PF-1000, Yarbo 1100, Viborg VP1501

tomasz_pianista

Ja mam dużo ważniejsze pytanie - czy wy przypadkiem nie odpowiadacie w wątku założonym przez bota? Gość tylko zakłada tematy, gdzie są wrzucone linki, nigdy nie odpowiada. Pewnie algorytm podpowiedział to forum.

Tak teraz wygląda świat.
Grupa ratowania poziomu.

Moriarty

Cytat: tomasz_pianista w Kwiecień 20, 2022, 13:42Ja mam dużo ważniejsze pytanie - czy wy przypadkiem nie odpowiadacie w wątku założonym przez bota?

Auć! No faktycznie, chyba daliśmy się nabrać :/
Swoją drogą, w sąsiednim wątku o soundbarach też jakiś bot się produkuje. Wielebny powinien chyba ciachnąć oba konta.
YB Audio Zephyr (zwrotnica na ClarityCap), Yaqin MS-30L (modyfikacja: Sinus Audio), Marantz CD6006 (jako napęd), Topping D70, M&B Audio Cable Diamond, Neotech NEMOS-3080 UP-OCC, TAGA Harmony PF-1000, Yarbo 1100, Viborg VP1501

Keef98

Cytat: tomasz_pianista w Kwiecień 20, 2022, 13:42
Ja mam dużo ważniejsze pytanie - czy wy przypadkiem nie odpowiadacie w wątku założonym przez bota? Gość tylko zakłada tematy, gdzie są wrzucone linki, nigdy nie odpowiada. Pewnie algorytm podpowiedział to forum.

Tak teraz wygląda świat.
Oh... Faktycznie! XD No trudno, tak czy siak spokojnie na keyboardzie można grać jak na pianinie i są takie, które reagują na siłę czy dynamikę przywalenia w klawisz (nie wiem, jak to nazwać). Szczerze, to nie polecam akustycznych pianin, bo te dobre są dużo droższe, a oprócz tego należy je też stroić (znowu, dodatkowe koszty). Koleżanka z muzycznej ma porządnie pianino i keyboard, na którym ćwiczy (tak też robią muzycy, aby nie zajechać dobrego instrumentu nauką).
Taki AKAI jest spoko, ale nie pod naukę, a pod "robienie muzyki". Brat ma takie cudo i to nawet fajna zabawka.

GB

Takie klawisze nazywają się ważone. Jakiś czas temu przerabiałem instrument do nauki dla córki.
______________
Pozdrawiam
Grzegorz

frywolny trucht

Cytat: Moriarty w Kwiecień 20, 2022, 15:00
Cytat: tomasz_pianista w Kwiecień 20, 2022, 13:42Ja mam dużo ważniejsze pytanie - czy wy przypadkiem nie odpowiadacie w wątku założonym przez bota?

Auć! No faktycznie, chyba daliśmy się nabrać :/
Swoją drogą, w sąsiednim wątku o soundbarach też jakiś bot się produkuje. Wielebny powinien chyba ciachnąć oba konta.

Wiesz, jak nie ma z kim gadać to i z botem można ;) Doświadczenia jakimi się dzielimy, mogą się komuś przydać.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93