Vintage nie vintage...Stary paskowiec.

Zaczęty przez wojtek41, Wrzesień 06, 2014, 21:50

Poprzedni wątek - Następny wątek

wojtek41

Kilka dni temu kupilem dosc juz wiekowy, tak +/- 40 letni gramofon Unamco T-1. Chyba szwedzka produkcja. Pewna wersja mowi, ze przy konstrukcji  byl obecny ktos z Thorensa. Inna zas, ze byl robiony na podobizne starych TD 125. Ile w tym prawdy...Nie wiem. Oba maja miekkie zawieszenie. i tyle podobizny...
Wiem natomiast, ze rozmiar Unamco jest dosc duzy. Moj Systemdek wyglada przy nim jak jego nieco "mniejsza" polowka -) Obudowany w dreniana plinte, potrafi zrobic wrazenie -)
Moj egzemplarz trafil sie w stanie perfekcyjnym. Zero zarysowan czy innych uszkodzen. nawet plinta jest z minimalnymi ryskami. Naped paskowy. Konstrukcja chyba dosc prosta...
Talerz gramofonu jest dosc lekki. Nie wiecej niz 2 kg. Moze 1,5...Natomiast ramie ma chyba 12". Czy to konstrukcja Unamco..? Nie wiem. Jednak dlugosc "slychac". Uzbrojony w Ortofona M 20 FL Super, gra bardzo ladnie. Nawet lepiej...) Zastanawiam sie ile dzis kosztuje wkladka, ktora potrafi tak zagrac...?
W sumie nic nie wiem o tym gramofonie, Jesli ktos z was ma lub mial z nim jakas stycznosc, niech sie podzieli wrazeniami. Mnie sie spodobal. I wizualnie i dzwiekowo z ortofonem.
Do zabawy z Unamco wybralem stare dobre tloczenia F.Sinatry i wczorajszego Nat King Cole'a. Pozniej mam zamiar posluchac troche Johna Coltrane'a.
Ponizej kilka fotek mojego egzemplarza. Chcialbym aby dzis tak wykonywano gramofony...)
Ten gramofon to pewnie nic specjalnego. Ale cieszy moje oko i ucho. Niech to bedzie watek o takich dosc sporadycznie spotykanych sprzetach -)








GregWatson

No to jest już nas dwóch. Mój Micro Seiki pochodzi z 1973 r więc też już ma powyżej 40 lat. To są piękne gramofony z duszą a jeszcze jak potrafią ładnie zagrać to już jest super. I pomyśleć że takie przeżyły tyle lat a ciekaw jestem ile Pro-Jectów dożyje tego wieku.
Nie wiem jak dużo jest tego Twojego u nas w kraju ale mojego to w granicach dwóch szt może trzech. Jak jeszcze uda się do tego uzbierać jakąś dokumentację to będzie naprawdę gratka dla audiomaniaka. W każdym razie wspieram duchowo.
Trochę tego i trochę tamtego też.

wojtek41

Wlasnie. Musze postarac sie o dokumentacje...
Sledze watek o Micro Seiki. Piekny gramofon...) Pozazdroscic...

frywolny trucht

Ramię wygląda prosto, ale ma suwaczek-ciężarek zmieniający efektywną masę?

wojtek41


wojtek41

Coltare'a dzis nie bylo. Byl za to Mark Knopfler i "Local Hero".  Bardzo fajnie to razem gra.  Zaraz bedzie "Love over gold". Uwielbiam. Dla mnie, najlepsza plyta Dire Straits -)
Musze pomyslec o wkladce MC........
Zobaczymy co sie bedzie dzialo...Tylko jak tu wkladke zmienic...?





Magreeltoreel

Gratuluje to bardzo solidna maszyna ogólnie jest wiele info w necie trzeba poszukać. ;)
Szwedzka produkcja oparta o konstrukcje Thorensa.
Zdjęcia z netu.
Życie jest zbyt krótkie na nudne hi-fi

robiz

Cytat: wojtek41 w Wrzesień 06, 2014, 23:19Zaraz bedzie "Love over gold". Uwielbiam. Dla mnie, najlepsza plyta Dire Straits -)

W samej rzeczy, świetna płyta , cud miód, dla mnie tez.

robiz
Yamaha CD-N301 + WD My BookLive 1TB, Audiolab 6000A
Rega P3 ( Planar 3) + Ortofon 2M Silver, Audiokultura Iskra 1, NEO PSU-Rega, Audio Academy Phoebe III plus/v.2 , KaCsa KCS-200 SPC,  RealCable BM 150 T,  PGD4000 Profigold OxyPure

wojtek41

Trafił się tak przy okazji inny egzemplarz tego modelu. Chyba sobie zostawię... :)

wojtek41

Na pokładzie taka fajna wkładka. Zdjęcie z sieci.

wojtek41

Ładnie gra.  Hyperelliptical, chyba to jest kluczem do sukcesu. Oczywiście też ramię o długości 11".
Zresztą rozmiar tego gramofonu budzi szacunek  540 x 400 x 135 mm  :o

Michał

Piękny! Bardzo lubię takie klasyki. Mój Lenco też nie młodziak ;)

frywolny trucht

#13
Ta obrączka na ramieniu to do masy efektywnej ramienia? Ciekawe, że takie pożyteczne rozwiązanie się nie przyjęło.
ps. Paczę, że pytałem już o to w 2014 roku  ;D Rozumiem, że masz drugi, identyczny UNAMCO T-1?

Za vinylengine. Gramofon był produkowany przez Audio Stockholm  w Szwecji w latach 1973-78 ( czyli vintage) i wyprodukowano ich 10 tys. sztuk. Napęd paskowy, pływające subchassis, ramię o długości 11 cali.
Jak zwykle vinylengine podaje S/N od czapy. Pomiar nieważony to -45 dB wg instrukcji producenta. Swoją drogą pierwszy raz widzę instrukcję z taką ilością wzorów i wykresów  :o :o
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

malg

#14
Cytat: frywolny trucht w Styczeń 14, 2018, 10:34
Ta obrączka na ramieniu to do masy efektywnej ramienia? Ciekawe, że takie pożyteczne rozwiązanie się nie przyjęło.
to chyba ustawianie nacisku igły, podobne jak w Garrardzie Zero
najpierw ustawiasz przeciwwagę w równowadze
a potem przesuwasz tę obrączke na wskazanie i uzyskujesz nacisk

(kiedys melomani nie ważyli tak jak teraz dokładnie nacisku :o, tylko wierzyli producentowi ;D)

malg


wojtek41

Michał. Twój Lenko jest śliczny.
Arek. Tak to drugi egzemplarz. Poprzedni cieszy (chyba :D) ucho kolegi.
Grzesiu. Masz chyba rację, to jest raczej regulacja nacisku.

wojtek41

Ustawiłem nacisk Shura. Teraz was zapytam. Jaką wkładkę MC byście widzieli na tym ramieniu...?

malg


wojtek41


malg

pomyliłem koncówkę nazwy
jest wersja /LP i wersja /3SP specjalna do shelaków

http://www.soundhifi.com/audiotechnica.html

wojtek41


frywolny trucht

Cytat: malg w Styczeń 14, 2018, 21:46to chyba ustawianie nacisku igły, podobne jak w Garrardzie Zeronajpierw ustawiasz przeciwwagę w równowadze a potem przesuwasz tę obrączke na wskazanie i uzyskujesz nacisk

A takie suwanie ma przy okazji wpływ na masę efektywną. Ciekawe. Czy konstruktorom szło to jakoś w parze, czy zapomnieli?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

malg

Cytat: wojtek41 w Styczeń 15, 2018, 20:58
Czyli stawiasz na AT ?
zakupiłem ostatnio /LP do garrarda (przyszła w piątek), ale czekam na strobo 50HZ no i muszę tulejkę dorobić
zawieszę najpierw AT na fonciaku, ale po DECCA-e





wojtek41

Tą brałeś - AT-33Sa ?  Daj znać jak zagrała na ramieniu Garrarda.