Electro Voice Interface D

Zaczęty przez miniabyr, Marzec 15, 2016, 05:05

Poprzedni wątek - Następny wątek

szczemirek

Cytat: kawosz w Wrzesień 14, 2016, 22:43Dziś została wymieniona cewka na średnicy . Ale ja się nie znam za bardzo
Dzięki za próby pomocy. Pozdrawiam Cię.
Wszystkim życzę najlepszego.

MAC

A mi się bas z EV nie podobał. AN grały dla mnie o niebo lepiej i co mi zrobicie?  :D

Piterski

W sobotę osmażą Cię na wolnym ogniu ;D
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

kawosz

#903
Cytat: masza w Wrzesień 15, 2016, 08:39A mi się bas z EV nie podobał. AN grały dla mnie o niebo lepiej i co mi zrobicie?

Bo to słaby ten bas z tych EV jest trzeba to sobie w końcu powiedzieć a nie bujać w obłokach . Gorszy niż w altusach ;D

Całe szczęście że ucho potrafi się dostosować ;D
ps. Szkoda że nie słuchałem u Pawła AN . Ale dziś o ile się nie mylę do niego wracają to będzie jeszcze okazja :)

MAC

Takie tam alpejskie umcyki  ;D
Czy Wy wiecie do jakiego repertuaru zostały stworzone?


kawosz

ja tam je szykuje pod naszą Polską muzę  ;D

miniabyr

Wygrzewam rezystory PathAudio (równoległe ) na średnicy  i do nich dojdą już niedługo rezystory Duelund ( szeregowo) . Path audio gra poprawnie ,choc Dupy nie urywa .Ten zestaw Duelund/PathAudio świetnie sprawsza sie na  wysokie częstotliwości. Do tej pory na średnicy grały rezystory Mills które są 4x tańsze od bardziej arystokratycznych Path/duelund i na dokładke fajnie brzmią !Poczekamy na komplet rezystorów na średnicę i  w tedy podejmę decyzje.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

MAC

Paweł, to napisz od jakich rezystorów i kondensatorów najbezpieczniej zacząć.
W pre, w dacu wiem jak, które grają. W zwrotnicach nigdy w życiu nie grzebałem.
Jestem jak dziecko we mgle...

pmcomp

A ja zamówiłem Pathaudio do moich JBLi. 12 szt. Boli.

MAC

Też mam 12 szt.
Nikt nie obiecywał, że nie będzie bolało  ;)
700-800zł za komplet.

Podłączacie te druty od nich do masy?

miniabyr

Ok juz piszę. Jeśli chodzi  rezystory to niezastąpiony jest Duelund i kombinacje z innymi firmami jak Path audio. Polecam "tanie" rezystory Mils -są świetne.! Grały u mnie do tej pory na średnicy i bardziej mi się podobają kiedy obsługują na średnicy połączenie równoległe i szeregowe. Path Audio (równoległy) gra w tandemie z( szeregowym) Milsem i jak napisałem wyżej dupy nie urywa. Te Mils'y graja umnie od dłuższego czasu i tak się do nich przyzwyczaiłem że musi nastąpić chyba wystrzał z Aurory aby to zmienic. Jakie rezystory zagrają u mnie to się wyjasni za kilka dni . Czekam na Duelundy. Pytacie o kondensatory i naprawdę nie wiem co mam odpowiedzieć. Ale spróbuję. Od razu powiem że nie jest łatwo ! Cała zwrotnica to " naczynie polaczone " i zmiana jednego elementu zmienia proporcje całości . Jak zmienisz kondensator na basie to odczucie na górze/średnicy również się zmieni . I nie piszę tu o zmianie wartości na inne ! To jest  istne szaleństwo. Kondensator na basie  to Mundorf elektrolityczny -tani "syfowy" kondensator ,ale w brzmieniu położył na łopatki 4x droższe i lepsze kondensatory .Po prostu zgrywa się idealnie  z resztą. I chcę przez to powiedziec że nie ma reguł . Ja po rozmowie z Mirkiem Tomaszewskim i Robertem z KBL Sound  spróbowałem podejsc do tematu w następujący sposób: wszystko jednolite aby zapewnić zgodnosc fazową co przeklada się na bardzo punktualny dźwięk . Precyzja którą otrzymałem bardzo mi odpowiada. Np. jak gra orkiestra symfoniczna to słuszę kazdą sekcję na swoim miejscu i na odpowiedniej  wysokości !!!Seksje dętą mam wyżej niż kwintet smyczkowy . Aby to osiągnąć musiałem zastosować jeden typ kondensatora na całą zwrotnicę .(nie wchodzi w to kondensator basowy  bo to elektrolit.) Od Roberta dostalem informacje że zastosowanie cyny w kondensatorze daje taki  a nie inny efekt-czyli precyzja i muzykalność.(Choć on sam stosuje w swojej zwrotnicy (jbl 4343) na tonach wysokich kondensatory PIO Jensen lub Jupiter ) Proponował mi kondensatory PIO ,ale cena jest zabójstwem ! Przy wartościach używanych w zwrotnicy to dla mnie szaleństwo Kompletną dupą  były  V-cap"y -gniot całkowity .To zabija muzykę!!!!!!!. Padło więc na Mundorf Mcap ZN I na jego bazie zbudowana jest moja zwrotnica. To naprawdę daje konkretny efekt ,kiedy zastosuje się jednakowy element na róznych pasmach . Dobrze jest operować od razu na dwóch zakresach  np górze i średnicy  zmieniając kondensatory -wtedy lepiej słychać w którą stronę idzie zmiana. Tyle że to spory wydatek . Bo o ile Mundorf Zn to tani kondensator to zastosowanie Duelunda podnosi cenę 10x! A jak nie ma danej wartości i trzeba ją złozyć z 4 takich samych kondensatorów? Ja tak mam na średnicy . Jedna wartosc złożona jest z 2 kondensatorów a inna z 4. Teraz cewki . U mnie grają w kombinacji  nowe ze starymi . Tu zasada jest aby rezystancja cewki zmienionej byla zblizona do starej ( nie mówię tu o indukcyjności bo to oczywiste że musi być taka sama ) Np. mam na basie 2 cewki . Jedna ma rezystancje 0,8Ohm a druga 0,4 Ohm  Kupując nowe cewki oprócz indukcyjności musialem sprawdzic i dobrać rezystancje. Wszystkie nowe cewki miały nieznacznie mniejszą rezystancje . I trzeba o tym pamiętać!!! A jak brzmią? Na górze mam cekę taśmową . Ta cewka (jantzen) w porównaniu do  fabrycznie zastosowanej brzmi precyzyjnie i bez podbarwień . Jest też jaśniejsza od starej . Po tak długim czasie, kiedy ta nowa cewka gra powrót do starej był bolesny. To muł brzmieniowy i brak precyzji!. Ale znam osoby ,które wolą na wysokie tony mieć cewkę zrobioną z bardzo cienkiego drutu . Ale już na średnicy mam kombinację stare/nowe . Kiedy zastosowalem  wszystkie nowe cewki tasmowe na średnicy to brzmiało to chemicznie i sterylnie .Zero muzyki! Dramat. Ale kombinacja cewki tasmowej z drutową  daje efekt taki jak trzeba muzykalność i prezyzja. Tak samo na basie. I za każdym razem zmiana jednej cewki powodowała zmianę brzmienia w całym paśmie !Trzeba mieć nerwy na wodzy i się nie załamywać bo to strasznie wpienia . Jak juz masz coś ustalone ,osłuchane  ,dopięte i nagle się sypie góra a ty zmieniłeś  przecież cewkę na basie, to piana z pyska może polecieć. Tak jest z wszystkimi elementami zwrotnicy . Zabawa z nią uczy cierpliwości .  Takie jest moje zdanie  opart na moim  doświadczeniu .Wiem ,że Ondrej podszedł do tematu w inny sposób ,bo szukał czegoś innego niż ja . Choć obaj szukamy tego samego -przyjemności- to mamy inna estetykę . Na szczęście że tak jest!  Zrobienie zwrotnicy to strasznie trudna sprawa . Ilość kombinacji ,wpływ jednych elementów na inne oraz cena elementów zniechęca. A najgorsze jest w tym wszystki to ,że kiedy usłuszycie efekt na plus  choćby jednej zmiany , to nie będzie odwrotu od zmian w innych zakresach.Opamiętanie przychodzi wraz ze zmęczeniem. Ja mam dość ,ale jestem już na tak zaawansowanym etapie ,że przerwanie tego było by moją porażką.Ufffffff. cdn
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

MAC

#911
Cewek nie zmieniam. Wszyscy na zagramanicznych forach jednogłośnie piszą - ręce precz od oryginałów.
Większość z nich stosuje kondensatory jednego typu na całą zwrotnicę. I o dziwo, sporo osób poleca do Tannoya śmiesznie tanie Jantzen Superior Z-Cap jako rzekomo najbardziej naturalnie brzmiące i praktycznie nic nie wnoszące od siebie. O dziwo to się pokrywa z tym co mi polecał i mówił o nich Łukasz W z poweraudio. Kwestia rezystorów jeszcze jest otwarta. Zresztą kondensatorów też :) Poczekam na Jakuba co napisze o tych rękodziełach grafitowych z allegro.

Prosiłem rano w wątku tannoyowym o pomoc w rozkminieniu zwrotnicy na schemacie ale najwyraźniej albo nikt się na tym nie zna albo mają mnie w dupie.

W każdym razie dzięki za odpowiedź. Teraz czeka mnie uzgodniona z Józkiem mała poprawka po angolach daca AN żeby przystosować go do podłączenia dwóch źródeł.

pmcomp

Cytat: miniabyr w Wrzesień 15, 2016, 19:20
Zrobienie zwrotnicy to strasznie trudna sprawa . Ilość kombinacji ,wpływ jednych elementów na inne oraz cena elementów zniechęca.

Dlatego ja korzystam ze zwrotnicy aktywnej :)

pmcomp

Cytat: masza w Wrzesień 15, 2016, 19:33
Poczekam na Jakuba co napisze o tych rękodziełach grafitowych z allegro.


ja Ci napiszę już. Własnie wymieniam na Pathaudio. Jeden rezystro padł, został za darmo wymieniony na nowy. W jednej zwrotnicy któryś z rezystorów "pływa". W tych DIY najbardziej zawodne jest połączenie metal-grafit, co jak widać wpływa na rezystancję.

pozdro

jacekkudla

Hello,

Byłem wczoraj posłuchać zarówno u Piterskiego jak i Miniabyra EV i jest to tak różne granie w stosunku do mojego zestawu że ciezko mi opisać :)
Najsampierw kilka słów o zestawie Pawła :) Napewno zazdraszczam szpulowca Pawłowi, bo faktycznie ilość informacji jest ogromna no i niesamowite wrażenie zrobiła na mnie reedycja czy na nowo nagrana płyta Jarra oxygene mimo że z CD :)

Sam zestaw, gra ciekawym basem, naprawde szybkim i czasem go nie słychać a czuć :) góra też fajnie rozdzielcza, sama prezentacja sceny i rozplanowanie zbliżona do moich głośników, natomiast jakoś nie mogłem się do średnicy przywyczaić, troszkę była (niestety nie umiem dzwięku opisywać) taka za bardzo zaokrąglona, mnie troszkę w "uszy kuła" akurat mnie troszkę męczyła... może to kwestia akomodacji ucha, no nic bedize okazja ucho przywyczaić :)

Natomiast u Piterskiego wielkie wrażenie zrobiło na mnie rozmieszceznie sceny bo była scena ogromna i taka bardzo 3D, u mnie głośniki grają w głąb i tylko troskzę na boki a tu fajnie jak pod rozgwieżdżonym niebem chwilami było :) tyle że wiem że pracy wymagają jeszcze same głośniki bo brakuje troszkę detali i planktonu :) no i w mojej ocenie można jeszcze z ustawieniem głosników popracować:)

Dziś z kolei z wizytą wpadł Ondrej i Kawosz, nie zauważyłęm żeby wymiotowali więc racej było poprawnie :)

Jacek

MAC

#915
Cytat: pmcomp w Wrzesień 15, 2016, 20:25ja Ci napiszę już.

Ale piszesz konkretnie o tych co kupił Jakub?
Pokazywałeś kiedyś jakieś inne DIYe klecone z ołówków.

Rezystory są wykonane z tłoczonego, a następnie prażonego w 1200C grafitu

panerai_47

#916
Tak jak posalem wczesniej, zamienilem na basie kondy z mundor mkap na mundorf ecap plain, strzal w dyche. Dzisiaj dalem tez te kondy na srednice zamiast mundorf mcap evo oil. I kolejny strzal w dyche. Evo graly po ciemnej stronie mocy, plain u mnie sa super, szczegoly, wybrzmienia, swietna barwa instrumentow, nic nie kluje w uszy,,lepsze zszycie z basem, slowem jestem mega zadowolony. Byc moze trzeba bedzie pomyslec co dac na gore, obecnie mundorf sgo. Mam wrazenie, ze olejaki sa "ciemne" moze dac mundorf sg?
Oczywiscie pisze o modyfikacji zwrotnicy w swoich focal aria 948

MAC

Do Mundorfa mam takiego samego brzyda jak do Phasta  ;D
Nie idę w Mundorfy nawet jakby grały jak milion $  :D

elektroboy

#918
ja się powolutku wycofuje ze wszystkich path audio oraz duelundów. częsciowo bo znalazłem sprytniejszy sposób zastosowania filtru na średnicy, częściowo z powodu zastosowania rezystorów swojej własnej konstrukcji (na razie tajemnica firmowa).
w aktualnym ustawieniu średnica bez rezystorowego tłumienia (w zamiast 2 szt). wysokotonowy a basowy mają po jednym, szeregowym rezystorem dopasowującym poziom (na tweeterze były 2szt).
kondensatory mam od jakiegoś czasu bez zmian. mundorf's plain 70V na basie, świetny amerykański podwójny aerovox 15+9uF na średnicy oraz zielony rosyjski hybrydowy k-75-10 na wysokotonowym.
mam tylko mał niepokoj z mundorfów na basie, im dłużej je używam, tym mniej dadzą saysfakcje.
martwi mnie to o tyle więcej, że usłyszałęm jałowy, buczący bas po zastosowaniu mundorfów plain w EV FR-300 u kawosza. natychmiast poleciały do kąta i przywrócenie starych kondów spowodowało że do pokoju wróciłą muzyka :)
u mnie chyba z nimi nie jest aż tak żle, ale i tak od dłuższego czasu myśle o przywróceniu świetnych oryginalnych usa 90uF kondensatorów na bas.
problem w tym że je od 3-4 tygodni szukałem i nie mogłęm znaleść.
na reście dziś do mnie wyskoczył z pudełeczka kartonikowego niepozornego. jutro zastosuję i za parę dni dam znać.
co dotyczy czerwonych jantzen superior z-cap, chwilę temu wspomnianych przez maszę, u mnie się również sprawdziły świetnie na górze. rosyjskie k-75 je pobiły tylko o włos. w innych kolumnach mogło by być odwrotnie. w każdym bądż razie za swoją cenę są wyśmnienite!
z crosscap-em nie ma nawet co porównywać, chyba że CC był by potrzebny do utemperowania, zgaszenia pasma.


panerai_47

Wiadomo, ze nie ma zlotego srodka, u mnie na szczescie mundorf ecap plain sie swietnie sprawdzily. Sprobuje te ruskie zielone olejaki na wysokich.

elektroboy

Cytat: masza w Wrzesień 15, 2016, 19:33Cewek nie zmieniam. Wszyscy na zagramanicznych forach jednogłośnie piszą - ręce precz od oryginałów.
ja się zgadzam i cewek, według mnie tak samo dobrych jak nie lepszych od nowych, po prostu nie dotykam.

elektroboy

Cytat: jacekkudla w Wrzesień 15, 2016, 20:27Dziś z kolei z wizytą wpadł Ondrej i Kawosz, nie zauważyłęm żeby wymiotowali więc racej było poprawnie :)
dziekuję za mile ugoszczenie oraz prezentację swoich potężnych infinity epsilon. to bez dwóch zdań o kilka klas lepsze kolumny od moich dawnych renaissance 90 i chociaż dziś preferuję papier oraz wysokoskuteczne kolumny, do infinity mam i chyba zawsze będę miał sentyment. 

kawosz

To nie ten wątek ale nie wiem gdzie napisać . Dziękuje Jacku za miłe przyjęcie . I nie mam tu na myśli tylko kawy  :) . Miałem u siebie kolumny z wstęgą to wiedziałem czego się mogę spodziewać . Pisanie o samych infinity epsilon mija się trochę z celem . U Jacka gra cały system . Wszystko jest tak jak powinno być .Potężne piece do napędzania tych nie wątpliwie wybitnych kolumn . No i źródło też zacne . Ja zawsze kieruję się pierwszym wrażeniem nic na siłę . U Jacka nic nie męczy i słucha się muzyki z przyjemnością .
ps. Namawiam do założenia oddzielnego wątku poświęconemu kolumną tej wspaniałej firmy .

elektroboy

#923
Cytat: masza w Wrzesień 15, 2016, 08:39
A mi się bas z EV nie podobał. AN grały dla mnie o niebo lepiej i co mi zrobicie?  :D
jak dla mnie bas z an był w porównaniu z EV kluchowaty.
takie płumkanie wolne i nieśmiałe. tak pamiętam i też na to nic nie poradzę.
paweł pewnie będzie je ze sentymentu bronił, ale ja to myśle poważne.
co więcej, prawidłowo i często (przynajmniej raz tygodniowo) słucham o jeden czy dwa stopnie wyzszy AN model u innej osoby ze świetnym, akustycznie zaadaptowanym pokojem odsłuchowym.
niestety jego AN mają z basem mają tak samo.
według mnie, chociaż AN są ogólnie swietne, poleceniagodne kolumny,  nie ma ma nawet najmniejszego porównania z twardym rockowym i jednocześnie o oktawę od AN niżej schodzącym basem Delt.
chyba że były Delty  Pawła w czasie odsłuchu w jakimś dziwnym niefortunnym nastroju czy ustawieniu.
coś tak czuje, że potrzebna będzie poprawka wrażenia :) 


elektroboy

#924
Cytat: pmcomp w Wrzesień 15, 2016, 20:24
Cytat: miniabyr w Wrzesień 15, 2016, 19:20
Zrobienie zwrotnicy to strasznie trudna sprawa . Ilość kombinacji ,wpływ jednych elementów na inne oraz cena elementów zniechęca.

Dlatego ja korzystam ze zwrotnicy aktywnej :)


chociaż w tym kieruńku posiadam wszystkie kwalifikację oraz doskonały hardware, aktywna amplifikacja tutaj nie da rady.
niestety nie wszystkie kolumny się nadają do aktywnego napędzania.
EV Interface Delta właśnie do takich należą.
Na całe szczęście przy efektywności 97dB z 1W nie jest ona w ogóle potrzebna by kolumny doskonale zagrały.