Przyrządy pomocnicze do lutowania

Zaczęty przez paul_67, Styczeń 14, 2018, 14:39

Poprzedni wątek - Następny wątek

paul_67



Jakub

Ja używam izopropanolu i jestem średnio zadowolony. Spróbuję spirytem :)

dino

Ja myje tym http://www.miltex.sotech.pl/product-pl-259-DRUK-CLEANER-1l.html
Występuje w różnych opakowaniach.
Ipa ewentualnie jako finisz.
Aceton ryzykowny - może coś rozpuścić.
Co do lutowania transformatorówką - nie lubie. Stacja Salomona jest moim zdaniem dużo lepsza.

moon

to moze wepne sie tutaj, zamowilem w koncu wtyki do neotecha, pewnie za miesiac dotra, ale do tego czasu chcialbym miec cos, zeby to polutowac. Ostatni raz lutowalem prawie 30 lat temu, i jedyna lutownica to jakas stara u rodzicow. Kupilbym cos nowego, wiec co wziac pod uwage? Lutowanie bedzie rzadkie, moze jeszcze jakas sieciowke sklece i ew. skusze sie na ktoras mcgyverowa przerobke CD. I czym lutowac, jakas lepsza gorsza cyna czy cus? CO potrzebuje, help:)
Pioneer PL-50L II + Ortofon 2M Bronze + LAR LPS-1+ Cayin MT-35S + Canto Grand

rudy-102

Do tego co opisałeś to starczy pewnie jakaś mała kolba np. 30W i transformatorówka. Razem będzie to kosztowało prawdopodobnie poniżej 100 zł. Ja mam dokładnie takie i w 98% przypadków zadowalam się lutownicą transformatorową.

moon

a czym sie sugerowac przy zakupie, czy to nie ma wiekszego znaczenia?
Pioneer PL-50L II + Ortofon 2M Bronze + LAR LPS-1+ Cayin MT-35S + Canto Grand

rudy-102

Obydwie lutownice mam od jakichś dwudziestu lat i były to przypadkowe zakupy. Do tej poru nie miałem powodu aby zastanawiać się nad kupnem czegoś lepszego, ale ja jestem typowy amator. Zwróciłbym jedynie uwagę żeby końcówka grota nie była zbyt gruba.
Na forum są fachowcy i zaawansowani maniacy to pewnie będą potrafili coś więcej i bardziej z sensem powiedzieć.

Jakub

Ja mam zwykłą kolbową lutownicę 40W, tylko z lepsiejszym grotem.
Niedawno kupiłem sobie chińską stację lutowniczą, taki klon starej stacji Hakko.
No i musze przyznać, że jak na moje amatorskie potrzeby jest świetna. Szybko się nagrzewa, ma kontrolę temperatury i dużo większy wybór grotów. Kupiłem dwie minifale 1,5 i 2 mm średnicy i się elegancko lutuje.

Oczywiście wiadomo, że fajnie by było mieć oryginalną stację Hakko lub JCB, ale za cenę takiej stacji lutowniczej można kupic całkiem niezły oscyloskop cyfrowy, więc sie na razie nie zanosi.

moon

Cytat: Jakub w Luty 16, 2018, 12:34Oczywiście wiadomo, że fajnie by było mieć oryginalną stację Hakko lub JCB, ale za cenę takiej stacji lutowniczej można kupic całkiem niezły oscyloskop cyfrowy, więc sie na razie nie zanosi.

a ktory to ten chinczyk?
Pioneer PL-50L II + Ortofon 2M Bronze + LAR LPS-1+ Cayin MT-35S + Canto Grand

Jakub

WEP 937D.

Sama kolba jest klonem tej z Hakko, więc można wstawić oryginalną grzałkę i pasują oryginalne groty.
Grot dostarczany ze stacją należy od razu wyrzucić. :D

Ta stacja i podobna 936D (bez wyświetlacza) mają całkiem spoko recenzje. Wiadomo, że cudów nie ma, ale do dłubania we wzmacniaczach i lutowania kabli nic więcej nie potrzeba.

moon

Pioneer PL-50L II + Ortofon 2M Bronze + LAR LPS-1+ Cayin MT-35S + Canto Grand

Jakub


McGyver

Do lutowania interkonektów to jednak lepsza transformatorówka. Żadnych marketowych chinoli nie kupujcie, tylko i wyłącznie polskie. LUTOLA.

moon

wyskakuje mi,ze Lutola to teraz jakis Lutopol czy Lutpol
Pioneer PL-50L II + Ortofon 2M Bronze + LAR LPS-1+ Cayin MT-35S + Canto Grand

rudy-102

Ta polska trasformatorówka była super. Pożyczałem kiedyś od kumpla jak jeszcze mieszkałem w kraju. Zamiast jakiś fikuśnych grotów można było po prostu wkręcić odpowiednio dogięty kawałek drutu i było perfect.

moon

http://allegro.pl/lutownica-transformatorowa-lutpol-lt-4-65w-i6106065679.html 65w starczy?

przypominam, ze bym chcial cos uniwersalnego, zeby do ew. modu cedeka sie nadala, czy zrobienia sieciowki
Pioneer PL-50L II + Ortofon 2M Bronze + LAR LPS-1+ Cayin MT-35S + Canto Grand


moon

#68
tu nawet w lepszej cenie i na miejscu, w sumie cena jak za 65W

https://www.budujesz.pl/profix-lutownica-transformatorowa-pistoletowa-100w-230v-l-6b-60105-98563/

bzdura, to jakas inna
Pioneer PL-50L II + Ortofon 2M Bronze + LAR LPS-1+ Cayin MT-35S + Canto Grand


moon

no ale polecales Lutola, a to obecnie Lutpol?
Pioneer PL-50L II + Ortofon 2M Bronze + LAR LPS-1+ Cayin MT-35S + Canto Grand


moon

Pioneer PL-50L II + Ortofon 2M Bronze + LAR LPS-1+ Cayin MT-35S + Canto Grand

McGyver

Cytat: moon w Luty 16, 2018, 15:19
no ale polecales Lutola, a to obecnie Lutpol?
Ja kupowałem lutownice 30 lat temu, jest na niej napis "lutola" a wygląda jak "TEX". U kolegi lutowałem tym nowym lutpolem i było mocno tak sobie, wymiana grota na nowy też nic nie pomogła. Więc nie rekomenduję lutpol.

moon

git, wezme tex, dzieki.

co jeszcze mi trza? jaka cyna trza lutowac?
Pioneer PL-50L II + Ortofon 2M Bronze + LAR LPS-1+ Cayin MT-35S + Canto Grand