Electro Voice Interface D

Zaczęty przez miniabyr, Marzec 15, 2016, 05:05

Poprzedni wątek - Następny wątek

elektroboy

#925
na forum EV sie ostatnio sporo dzieje, i ja mam niestety spore zaleglosci, szczegolnie z powodu praco- oraz czaso-chlonnego czesciowego remontu mieszkania, ktore sie jak zwykle ciagnie dluzej jak zaplanowalismy.
na rescie mam ale dzis troche wolnego czasu, dla tego postanowilem odniesc sie do kilku spraw pozbieranych od poprzedniego tygodnia.

na poczatek chce mocno pogratulowac audiomaniakowi szczemirkowi k jego nowym, swiętnym EV-1503. To bliskie rodzenstwo FR-300, niespodziewanie dobrze grajace kolumny. na pewno ci w przyszlosci dają sporo radości z pieknej, jak na zywo granej muzyki.
w kazdym badz razie Witaj w EV klubie! mozesz liczyc na nasze/moje EV klubowe wsparcie :)

no i teraz po porzadku.

OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO

szczemirek:
Czy schemat zwrotnicy w S1503 będzie ten sam co w Deltach? Dziękuję za informację.
Proszę spojrzeć na schemat z googlów. Wydaje się bardzo uproszczony w porównaniu do Delt. > fr
300

>>>> elektroboy >

wszystkie schematy są w necie lub na naszym forum.
w hierarchii EV najbardziej dopracowany schemat maja w swoim czasie najdrozsze studyjne EV Interface Delta. Maja one najlepsze zaplanowane komponenty (jednak nie zawsze najlepsze realnie zastosowane-np. kondensatory), najbardziej dopracowana liniowa charakterystyke 30Hz-18kHz +-3dB. to wszystko kosztem 1-2dB czulosci w porownaniu do swoich 2 krewnych.
troche uproszczona wersja jest w FR-300, wciaz np. uzyto swietna rdzeniową cewkę na basie, taką samą jak w deltach.
najproszcza zwrotnica jest w 1503, najmniej wygladzona charakterystyka, "tylko" powietrzne cewki.
z koleji ten model posiada najlepsza efektywnosc około 99-100dB.
fantastyczna jest wiadomośc, ze do wszystkich 3 kolumn mozna zastosowac kazda ze 3 typow zwrotnic. wyjatkiem jest zwrotnica delt w zakresie bas-srednica. stosując ją w FR-300 lub 1503 mozna sie spodziewac potrzeby drobnych dopasowan poziomu bas reszta. natomiast wprost mozna zastosowac najbardziej liniowe filtry przejscia srednica-gora,tj. uzyc te z delty do FR-300 lub 1503 uzyskując w ten sposob bardzo gladka charakterystyke, bez "estradowego wybrzuszenia okolo 3-4kHz.
wszystko w.w. mamy w planach sprawdzic z kawoszem w nastepnych dniach.
pozamieniamy sie po prostu swoimi zewnetrznymi zwrotnicami i zaraz wiemy czy sie podoba lub nie. 

OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO

Zamówiłem już komplet materiałów do wygłuszenia i tkaninę na grille.
Z tym wygłuszeniem to może być też tak że im w magazynie zabrakło

kawosz
uuu ja bym ich nie wygłuszał . One są jak pudło rezonansowe grają całe paczki
Jak widać prawa ścianka cała góra cała tył w 1/3 od góry . Jak je postukasz to one zachowują się jak instrument

>>>> elektroboy >

ja bym wytłumienia absolutnie nie dotykał. jezeli juz, tak tylko bym zamienil sklana welne na bardziej ekologiczne oraz lepsze dla zdrowia wytlumienie np. z welny owczej.
ale uzyc w te same miejsca, te same gabaryty., grubosci.
to prawda co pisze darek, wszystkie ww EV sa kolumny skonstruowane jak instrument muzyczny.
zwiekszanie wytlumienia moze popsuc to najlepsze co kolumna posiada, dzwiecznosc i otwartosc.
chyba ze lubisz dzwiek zamkniety i nie dzwieczny, w co watpie.

OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO

szczemirek

A co tam robią w środku tranzystory???

Piterski

Ten auto limiter to jednak należało by zlikwidować.

>>>>elektroboy >

zalecam uklad z diodami zenera odlutowac. nie jest on w niczym potrzebny w domowych warunkach.

OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO

szczemirek
nakleję cienka płytę laminowana bo ten surowy mdf mi nie pasi
Już kupiłem fornir 

>>>>elektroboy > 

fornir ok, plyta laminowana zdecydowanie nie.

OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO

Okablowanie w środku pójdzie na pierwszy ogień - to jest zgroza!
kawosz

A ja sobie zostawiłem orginalne druty w środku 
Kawosz
Zostaw chociaż ten ze średnicy bo sobie zrobisz krzywdę .
szczemirek

>>>>elektroboy >

tak jak pisze kawosz, srednicowy bym absolutnie nie ruszal. reszta twoja decyzja. ja po experymentach z beldenem wrocilem do kabli oryginalnych. beldeny mi nie pasowaly, oryginalne sa super.

OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO

Twierdzą, że to jest świetna konstrukcja i żeby nić nie zmieniać poza ewentualną wymianą kondensatorów. Czyli robić tak jak robicie! 

>>>>elektroboy >

zabawa z kondensatorami potrzebna ze wzgledu na slaba jakosc i wiek czesci oryginalnych kondensatorow. ale jak u kawosza zrobilismy, i moze za pare dni tez u mnie zrobimy, z jakiegos dziwnego powodu oryginalne kondensatory na basie graja najlepiej i wracamy do nich.
na pewno trzeba przy jakichkolwiek przerobkach zwrotnicy postepowac ostroznie, krok po kroku. oczywiscie ze trzeba sobie wszystkie oryginalne komponenty zachować. moga sie przydac przy procesie ratowania dzwieku :)   

OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO

Tu jest króciutki wątek, w którym posiadacz 1503 zastanawia się jak zwiększyć dół poprzez niższe odcięcie w zwrotnicy

>>>>elektroboy >

jak pisalem, idealne sa firmowe rozwiazania. tutaj sa do wyboru az 3. mozna zastosowac filtry z FR-300 i po testach moze napisze jak dialaja nawet te z Delt. te do odciecia basu sa u delt 3 rzedu w porownaniu z 2 rzedu u FR300 oraz 1503. z koleji hpf sredniotonowego jest u fr300 oraz 1503 trzeciego rzedu, u delt 2 rzedu. innymi slowami w fr300/1503 basowy glosnik gra wyzej, u delt nizej i jego role wczesniej przejmuje sredniotonowy VMR.

Uff, napisalem sie :)

ps: przraszam za ortobledy, nie mam dzisz sily na te wasze polskie haczki quaczki i ogonki :)

szczemirek


pmcomp

#927
Cytat: masza w Wrzesień 15, 2016, 20:29
Cytat: pmcomp w Wrzesień 15, 2016, 20:25ja Ci napiszę już.

Ale piszesz konkretnie o tych co kupił Jakub?
Pokazywałeś kiedyś jakieś inne DIYe klecone z ołówków.

Rezystory są wykonane z tłoczonego, a następnie prażonego w 1200C grafitu


Te są jakies inne.


pmcomp

Cytat: panerai_47 w Wrzesień 15, 2016, 20:30
Tak jak posalem wczesniej, zamienilem na basie kondy z mundor mkap na mundorf ecap plain, strzal w dyche. Dzisiaj dalem tez te kondy na srednice zamiast mundorf mcap evo oil. I kolejny strzal w dyche. Evo graly po ciemnej stronie mocy, plain u mnie sa super, szczegoly, wybrzmienia, swietna barwa instrumentow, nic nie kluje w uszy,,lepsze zszycie z basem, slowem jestem mega zadowolony. Byc moze trzeba bedzie pomyslec co dac na gore, obecnie mundorf sgo. Mam wrazenie, ze olejaki sa "ciemne" moze dac mundorf sg?
Oczywiscie pisze o modyfikacji zwrotnicy w swoich focal aria 948

Mundorfy SGO i SO to nie są prawdziwe olejaki.

pmcomp

Cytat: elektroboy w Wrzesień 15, 2016, 22:03
Cytat: pmcomp w Wrzesień 15, 2016, 20:24
Cytat: miniabyr w Wrzesień 15, 2016, 19:20
Zrobienie zwrotnicy to strasznie trudna sprawa . Ilość kombinacji ,wpływ jednych elementów na inne oraz cena elementów zniechęca.

Dlatego ja korzystam ze zwrotnicy aktywnej :)


chociaż w tym kieruńku posiadam wszystkie kwalifikację oraz doskonały hardware, aktywna amplifikacja tutaj nie da rady.
niestety nie wszystkie kolumny się nadają do aktywnego napędzania.
EV Interface Delta właśnie do takich należą.
Na całe szczęście przy efektywności 97dB z 1W nie jest ona w ogóle potrzebna by kolumny doskonale zagrały.



pisalem tylko w kontekscie kostow zwrotnicy.

elektroboy

Cytat: pmcomp w Wrzesień 15, 2016, 23:14
Cytat: elektroboy w Wrzesień 15, 2016, 22:03
Cytat: pmcomp w Wrzesień 15, 2016, 20:24
Cytat: miniabyr w Wrzesień 15, 2016, 19:20
Zrobienie zwrotnicy to strasznie trudna sprawa . Ilość kombinacji ,wpływ jednych elementów na inne oraz cena elementów zniechęca.

Dlatego ja korzystam ze zwrotnicy aktywnej :)


chociaż w tym kieruńku posiadam wszystkie kwalifikację oraz doskonały hardware, aktywna amplifikacja tutaj nie da rady.
niestety nie wszystkie kolumny się nadają do aktywnego napędzania.
EV Interface Delta właśnie do takich należą.
Na całe szczęście przy efektywności 97dB z 1W nie jest ona w ogóle potrzebna by kolumny doskonale zagrały.



pisalem tylko w kontekscie kostow zwrotnicy.

to prawda. wciaz jestem fanem aktywnego grania oraz sadze ze kolumny, szczegolnie duze, z niską skutecznoscia oraz problematyczną impedancja i jednoczesnie z prostymi filtrami pasywnymi można przekształcić w lepsze pomocą aktywnego mutiampingu. 

kawosz

#931
Jacek mnie dziś zainspirował . Przydało by się więcej przestrzeni w muzyce . Zawsze mi się wydawało że w moim pomieszczeniu raczej już tego nie uzyskam . Jednak po konsultacji z Ondrejem spróbujemy otworzyć bardziej górę . O tzw piczy kłak  :o ( trochę to nie techniczna wartość sorki  ;) ) . Efekt oczywiście opiszę . Wychodzi na to że jeszcze gotowanie nie zostało zakończone . Żeby tylko nie przesolić  :)

panerai_47

Cytat: pmcomp w Wrzesień 15, 2016, 23:11
Cytat: panerai_47 w Wrzesień 15, 2016, 20:30
Tak jak posalem wczesniej, zamienilem na basie kondy z mundor mkap na mundorf ecap plain, strzal w dyche. Dzisiaj dalem tez te kondy na srednice zamiast mundorf mcap evo oil. I kolejny strzal w dyche. Evo graly po ciemnej stronie mocy, plain u mnie sa super, szczegoly, wybrzmienia, swietna barwa instrumentow, nic nie kluje w uszy,,lepsze zszycie z basem, slowem jestem mega zadowolony. Byc moze trzeba bedzie pomyslec co dac na gore, obecnie mundorf sgo. Mam wrazenie, ze olejaki sa "ciemne" moze dac mundorf sg?
Oczywiscie pisze o modyfikacji zwrotnicy w swoich focal aria 948

Mundorfy SGO i SO to nie są prawdziwe olejaki.

Jest coraz lepiej wiec nue bede kombinowal z mundorfem sgo na wysokich.
Piotr tez mam te recznie robione rezystory, daj znac jak zagraja path audio w stosunku do nich.

jacekkudla

Darku żeby tylko nie wyszło jak z ta Diana krall zgrana na czysta taśmę :)
Ale jak macie pomysł to chętnie posłucham co sie udało ugotować :)

pmcomp

Cytat: panerai_47 w Wrzesień 16, 2016, 15:44
Cytat: pmcomp w Wrzesień 15, 2016, 23:11
Cytat: panerai_47 w Wrzesień 15, 2016, 20:30
Tak jak posalem wczesniej, zamienilem na basie kondy z mundor mkap na mundorf ecap plain, strzal w dyche. Dzisiaj dalem tez te kondy na srednice zamiast mundorf mcap evo oil. I kolejny strzal w dyche. Evo graly po ciemnej stronie mocy, plain u mnie sa super, szczegoly, wybrzmienia, swietna barwa instrumentow, nic nie kluje w uszy,,lepsze zszycie z basem, slowem jestem mega zadowolony. Byc moze trzeba bedzie pomyslec co dac na gore, obecnie mundorf sgo. Mam wrazenie, ze olejaki sa "ciemne" moze dac mundorf sg?
Oczywiscie pisze o modyfikacji zwrotnicy w swoich focal aria 948

Mundorfy SGO i SO to nie są prawdziwe olejaki.

Jest coraz lepiej wiec nue bede kombinowal z mundorfem sgo na wysokich.
Piotr tez mam te recznie robione rezystory, daj znac jak zagraja path audio w stosunku do nich.

Przypomnij się za jakieś dwa tygodnie. Dostane je za tydzien, montaż, grzanie, słuchanie.

MAC

#935
EDIT: Nie ten wątek.

gratefullde

Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

szczemirek

Proszę o pomoc w oznaczeniu wartości kondensatorów. Tych białych "cegiełek".

MAC


ciechomir

A ta literka przed 2.2 co oznacza?  Polipropylenowy?

kawosz

nowy wzór stołków  ;D . Te EV też fajne  ;D

pmcomp


elektroboy

#942
Cytat: ciechomir w Wrzesień 16, 2016, 21:34
A ta literka przed 2.2 co oznacza?  Polipropylenowy?
moze i tak, ale raczej literka przypadkowa, jakis kod produkcyjny :)
w kazdym badz razie co dotyczy wartosci kondensatorow, to masz schemat i mozesz zerknac gdzie sie one znajduja.
ogolnie zwrotnice wygladaja w swietnym stanie.
te duże foliowe kondensatory intertechnik, to sa praktycnie identyczne z dziszejszymi audyn-ami.

miniabyr

Widzę że mój wątek żyje i gromadzi nie tylko posiadaczy Interface D . To dobrze ! Piszcie !  Ja wczoraj zrobiłem mały eksperyment i  na bas wlutowałem stare ,oryginalne kondensatory (90 uF) i wytrzymałem z tym dźwiękiem kilka godzin . Jednak w tej konfiguracji  nie do pobicia są  elektrolityczne mundorfy. Zainstalowałem też jeszcze jedna dużą cewkę i.........jest ok,nie skrzywię się jak za pierwszym razem . Czyli co, te wcześniej zainstalowane "wygrzały się" ,ułożyły   a ja przyzwyczaiłem się do dźwięku nowych cewek . Zobaczymy bo dam jej pograć z tydzień i  podmienie ją na starą . Wtedy sprawa się wyjaśni.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

kawosz

Wątek w sumie ewoluował . Kupno delt graniczy z cudem . Może to zresztą nawet wyszło wszystkim na dobre . Przez przypadek ja stałem się posiadaczem FR 300 . Kupiłem je przecież w ciemno kierując się tylko tym że posiadają słynny średniotonowiec .
Niech się wygrzewają Pawle . Każdy z nas szyje sobie dźwięk pod siebie . Posłuchamy w przyszłym tygodniu  ;D .

jamówię

A słuchacie jeszcze muzyki,czy już tylko cewek i kondów ;)

malg

dobre pytanie !!!!
ja codziennie rano 2 godziny - choć nie z EV

pmcomp

Cytat: elektroboy w Wrzesień 17, 2016, 00:26
Cytat: ciechomir w Wrzesień 16, 2016, 21:34
A ta literka przed 2.2 co oznacza?  Polipropylenowy?

te duże foliowe kondensatory intertechnik, to sa praktycnie identyczne z dziszejszymi audyn-ami.

Te trzy białe kostki bym podmienił. To góra pasma, jakies miedziaki PIO i będzie aksamitniej.

panerai_47

#948
Cytat: pmcomp w Wrzesień 15, 2016, 20:25
Cytat: masza w Wrzesień 15, 2016, 19:33
Poczekam na Jakuba co napisze o tych rękodziełach grafitowych z allegro.



ja Ci napiszę już. Własnie wymieniam na Pathaudio. Jeden rezystro padł, został za darmo wymieniony na nowy. W jednej zwrotnicy któryś z rezystorów "pływa". W tych DIY najbardziej zawodne jest połączenie metal-grafit, co jak widać wpływa na rezystancję.

pozdro


Po pomiarach moich kolumn, wyszlo ze gora jest cichsza o ok 3dB. Teraz wiem dlaczego,rezystor grafitowy mial 3 ohm zamiast 0,9ohm. do wywalenia. Zreszta po modach kolumn, wysokotonowka moze grac bez rezystora.


MAC

Które to były? Te z allegro co kupił Jakub?
Mierzyłeś je przed zamontowaniem? miały tak od razu czy z biegiem czasu tak drastycznie zmieniły rezystancję?