Electro Voice Interface D

Zaczęty przez miniabyr, Marzec 15, 2016, 05:05

Poprzedni wątek - Następny wątek

elektroboy

Cytat: miniabyr w Październik 18, 2016, 20:44
Dziś odebrałem kabel Duelunda do połączeń w kolumnie i zwrotnicy . 12 metrów powinno starczyć na wszystko . To kabel-drut o przekroju 08mm .......bardzo jestem ciekawy czy będzie lepszy od Beldena 9497. Na pewno bedzie inny!
3mam kciuki za niego, belden mi sie nie sprawdzil, fajnie bylo by znaleść swietnego niekompresujacego okablowania do delt :)

miniabyr

A ja jakoś tak nie nastawiam się ,że brzmienie po zastosowaniu tego Duelunda zmieni się tak,że szczęka mi spadnie. Oby. Koszt tego Duelunda jest ponad dwukrotnie większy od Beldena ,ale czy będzie lepszy?Wielokrotnie te wyścigowe elementy mocno mnie zawiodły a "szare myszki"  wręcz oczarowały i dały kopa do dzialania. Ja po prostu chcę wiedzieć. Ponadto chyba przyszedł już czas na pomiar tej kolumny ! Dla wyjasnienia ,nie zmieniłem żadnej wartości na inną -wszystko jest jak w oryginalnym projekcie producenta. Zdecydowałem się na starszą wersję schematu tej zwrotnicy ,ale to wynikało z głosników które były w kolumnie.Wiem ,że wykres nie gra ,ale może pomóc zrozumieć jak te pudła grają. W niedzielę z Piterskim będziemy okablowywać od nowa paczki . Relacja wkrótce !
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

Piterski

Ja po przeżyciu terapii szokowej i po konsultacjach z Ondrejem i Pawłem zabrałem się za przebudowę zwrotnicy.
Mam nadzieje, że do końca weekendu skończę, na razie mam z 60% pierwszej zwrotnicy za sobą.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

miniabyr

Szkoda życia na chujowy dźwięk !

Piterski

Tak wiem ale ostatnio ledwo daje radę wiązać koniec z końcem ciągle z czymś leżę.
Kopa dostałem jak po włożeniu przetworników od Ondreja jedna kolumna zaczęła grać ciemniej od drugiej.
Po próbach zamieniania kolumn miejscami (akustyka pomieszczenia), zmianie kanałów we wzmacniaczu, który podejrzewałem o ten cyrk i lekkim rozstroju nerwowym wylutowałem przewody przetworników z zwrotnicy i dałem na nie różowy szum.
W tym teście głośniki zagrały jednakowo więc pojechałem do Ondreja, odebrałem bakelitowe listwy połączeniowe skonsultowałem zmiany parametrów kilku elementów pod te przetworniki i zarys idei jak to rozmieścić.
Jeszcze wczoraj wieczorem zabrałem się do roboty. Rozpierducha w domu ale idzie i chyba w miarę logicznie się to wszystko poukłada.
Na razie wybrałem te olejaki Ondreja bo są największe, później jak to będzie grało popróbuje z pozostałymi kondeasatorami, cewkami i rezystorami.
Gdyby nie pomoc moich nieocenionych kolegów Ondreja i Miniabyr to bym się chyba załamał nerwowo :-[
Mam nadzieje, że będę się Wam chłopaki, wstanie odpowiednio zrewanżować.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Piterski

Dłubałem dziś nadal przy pierwszej zwrotnicy nanosząc na schemacie wyniki postępów no i w końcu doszedłem do końca. Zmiana VMR-a wymusiła zmianę parametrów pewnych komponentów i pominięcie jednego z rezystorów.



No to trzeba było podłączyć przetworniki i sprawdzić impedancje. Wynik poprawny więc włączyłem i gra  :)

Tak to zaś wygląda na żywo.Jedna cewka zmieniona, a kondesatory to mieszanka Pawła i Onderja.



Zrobię w przyszłym tygodniu drugą i można słuchać i eksperymentować z kondensatorami i rezystorami.
Później jeszcze modyfikacja polegająca na założeniu gniazd kolumnowych by zwrotnica była oddzielnym elementem, a na koniec jak już stanie na wersji finalnej to zoptymalizuje układ i dam na nową płytkę.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

elektroboy

Cytat: Piterski w Październik 20, 2016, 22:59
Dłubałem dziś nadal przy pierwszej zwrotnicy nanosząc na schemacie wyniki postępów no i w końcu doszedłem do końca. Zmiana VMR-a wymusiła zmianę parametrów pewnych komponentów i pominięcie jednego z rezystorów.



No to trzeba było podłączyć przetworniki i sprawdzić impedancje. Wynik poprawny więc włączyłem i gra  :)

Tak to zaś wygląda na żywo.Jedna cewka zmieniona, a kondesatory to mieszanka Pawła i Onderja.



Zrobię w przyszłym tygodniu drugą i można słuchać i eksperymentować z kondensatorami i rezystorami.
Później jeszcze modyfikacja polegająca na założeniu gniazd kolumnowych by zwrotnica była oddzielnym elementem, a na koniec jak już stanie na wersji finalnej to zoptymalizuje układ i dam na nową płytkę.
na schemacie wysokotonowym masz blad. 18ohm musi byc rownolegly i to wylacznie do tweetera.
innymi slowami 18ohm wpina sie do punktu za 2,7ohm oraz przed tweeter idac sciezka sygnalu od + wejscia. :)

Piterski

Ondrej, czyli 18 Ohm zamyka (+) i (-) tweetera? Jeśli tak to wrzucę go pomiędzy listwy gdzie mam wpięte przewody do głośnika.
Sprawdzę w domu czy dobrze to złożyłem, ale chyba faktycznie połączyłem tak jak na schemacie punkt styku: kondesatora 1,5 uf, Cewki 0,32 mH, oraz rezystora 2,7 Ohm.

PS. Faktycznie to ja pomyliłem odczyt z schematu bo i sobie po ułańsku pociągnąłem połączenie nie tam gdzie być powinno ::)
Na usprawiedliwienie dodam, że robię to późnym wieczorem i już przysiadam ze zmęczenia.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

szczemirek

Gdyby ktoś był zainteresowany to EV S1503 są na sprzedaż. Stan głośników idealny. Skrzynek mniej...

miniabyr

Dziś poświęcilem czas na wymianę okablowania z Belden 9497 na Duelunda . Podszedłem do tego bez emocji i z przekonaniem graniczącym z pewnością ,że to raczej nie przyniesie dobrych rezultatów. W całej zabawie pomógł mi Piterski ,któremu  bardzo dziekuję za nieoceniona pomoc. Kabel Duelund to cienki kabel 0.8 mm ,który trafił na wszystkie pasma mojej kolumny . Trochę bałem się ,że zastosowanie tego kabla na bas będzie niewystarczające. Niestety kupione 12 metrów kabla starczyło tylko na okablowanie kolumn .Nie starczyło  na okablowanie zwrotnic i doprowadzeń do terminali głosnikowych .Jaki efekt . Ano taki ,że nie spodziewałem się usłyszeć tak przyjemnych dźwięków ! Dźwięk dostał prezencji na średnicy ,powietrza które miałem na Audio Note . A bass ? Jest super kontrolowany i nie jest go za mała ,ani za dużo. Piterski zacierał ręce ,że już znalazł kabel dla siebie. Małe a cieszy!
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

MAC

#1110
Pacz... jeden drut 0,8mm a opisałeś to tak jakbyś całkiem innych kolumn słuchał  ;D
Boziu, jak ja ci dziękuję, żem stary i słuch mi przytępiłaś 8)


Paweł, ile miesięcy Ty je już robisz? Podziwiam... ja bym się już dawno pochlastał elektryczną maszynką do golenia  ;)

kawosz

Mnie nie dziwi że gra dobrze . EV są jakby stworzone do takich cienkich kabelków :) . Mi belden nie pasował . I choć mój projekt jest zamknięty w 99% ( jeszcze jeden rezystorek ma dla mnie Ondrej ) to tych chyba spróbuje .

MAC

A Ty Darek masz te głośnikowe Beldeny?

kawosz


szczemirek

Mam EV, Tannoy15" i miałem Tannoy 12. Kombinowałem z kablami i zwrotnicami.
U mnie najlepiej grały..... 12.

MAC

Cytat: szczemirek w Październik 23, 2016, 20:56
Mam EV, Tannoy15" i miałem Tannoy 12. Kombinowałem z kablami i zwrotnicami.
U mnie najlepiej grały..... 12.


miód, miód, miód kuśwa na moją audionerwice i skołatane konto  :)
!
Szczemirek, mów mi tak jeszcze proszę  ;D

Piterski

Coś mi się zdaje, że Szczemirek ma mniejszy pokój niż u Ciebie Masza.

Szczemirek podałeś się z EV czy bardziej Ci pasują Tanoye?
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

MAC

Cytat: Piterski w Październik 23, 2016, 21:14Coś mi się zdaje, że Szczemirek ma mniejszy pokój niż u Ciebie Masza.
Tego nie wiem. Wiem, że 12 nie są za małe do mnie. Spokojnie mogłyby zagrać w jeszcze większym pomieszczeniu.
W sumie nie dowiem się póki nie spróbuję 15  ;D

miniabyr

Muszę dokupić z 6 metrów tego duelunda ,aby okablować całość . To na szczęście nie będzie boleć finansowo . Czas działać!
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

MAC

Cytat: miniabyr w Październik 23, 2016, 21:28
Muszę dokupić z 6 metrów tego duelunda ,aby okablować całość . To na szczęście nie będzie boleć finansowo . Czas działać!

Skończ żeż kuśwa je robić żebym mógł się oddać spokojnie  podziwu nad nimi bo jak jeszcze parę miesięcy będziesz dłubał to na koniec się okaże, że zawieszenia się zestarzały i sa do wymiany  :o

miniabyr

Cytat: masza w Październik 23, 2016, 21:33
Cytat: miniabyr w Październik 23, 2016, 21:28
Muszę dokupić z 6 metrów tego duelunda ,aby okablować całość . To na szczęście nie będzie boleć finansowo . Czas działać!

Skończ żeż kuśwa je robić żebym mógł się oddać spokojnie  podziwu nad nimi bo jak jeszcze parę miesięcy będziesz dłubał to na koniec się okaże, że zawieszenia się zestarzały i sa do wymiany  :o

Tak jest panie Generale! Koniec niebawem.Zapraszam!
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

MAC

W takim razie już zaczynam się robić na bustwo  :D

szczemirek

Cytat: Piterski w Październik 23, 2016, 21:14Szczemirek podałeś się z EV czy bardziej Ci pasują Tanoye?
Chapmany 8T to jest granie! Bardzo sie ciesze, ze poprobowalem u siebie Tannoyow i EV. Jestem o to doswiadczenie madrzejszy. Pamietajmy, ze mamy rozne warunki, sprzet, gusta muzyczne i preferencje brzmienia. Fajne choc czasem kosztowne hobby mamy.

miniabyr

Cytat: masza w Październik 23, 2016, 21:42
W takim razie już zaczynam się robić na bustwo  :D
Ja też pazury przypiłuję  .
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

Piterski

Cytat: szczemirek w Październik 23, 2016, 21:53Chapmany 8T to jest granie!
Wstawisz jakieś fotki, może jakiś wątek i parę słów.


Cytat: szczemirek w Październik 23, 2016, 21:53Fajne choc czasem kosztowne hobby mamy.
Faktycznie daje przyjemność ale jest kosztowne nie ma co ukrywać. Ja liczę na to, że dojdę do takiego poziomu jak Ondrej z Pawłem i tylko doprawię je odpowiednim wzmacniaczem i koniec .... zostaną tylko płyty  :)
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.