Kalibracja wkładki gramofonowej

Zaczęty przez rommel, Maj 28, 2014, 19:09

Poprzedni wątek - Następny wątek

rommel

Witam,właśnie skorzystałem z zaproszenia i się zalogowałem.Od razu temacik:kalibracja wkładki.Moja w Hitachi HT 354 była założona ,bo...była.Tyle.Ale poczytałem troszkę w necie i stwierdziłem,że choć jestem amatorem,to przydało by się choć wkładkę skalibrować.Uzbrojony w szablon i wagę(jubilerską-też robi robotę)zakupioną dzisiaj,wziąłem się z zapałem do robótki.Po pół godzinie zacząłem się zgadzać z tymi co piszą ze jest to kłopotliwe...Po dwóch godzinach byłem bliski kapitulacji,ale dałem radę po 2,5 godz.zaryzykuję stwierdzenie że "coś" tam ustawiłem.Jest poprawa barwy i dynamiki,ale środek to jak by mi jeszcze troszkę uciekał...Ustawiałem Ortofona OMB 5.Problem był ze złapaniem punktu odniesienia na szablonie od kąta styczności.Bo jej budowa to utrudnia.Azymut też z kłopotami.Za to wagę mam ok i antyskating też.Resztę musiał by sprawdzić ktoś bardziej zaawansowany(jak by co to zapraszam-Wrocław).A jak Wam poszła ta sztuka?Pozdrawiam.

gratefullde

Nic się nie bój, wszystko przyjdzie w czasie ;) Ja swój gramofon Hitachi PS-38 bodajże, ustawiałem kilka tygodni. Serio. Na początku robiłem to na oko i wierzyłem, że dobrze. Z Ad Fontesem trwało to jeszcze dłużej. Na ucho oczywiście na początku a potem z szablonem, suwmiarką, lusterkiem, wagą, linijką i czym tam jeszcze. Pomysłów było wiele. Wydać kasę i kupić oprogramowanie Feickerta wraz z pre phono soundblastera lub jakiś algin it. Nie zrobiłem tego ale wziąłem się za rzecz podstawową, tj. wypoziomowanie gramofonu, jest u mnie idealne. Potem cała reszta. Od tego czasu gra mi to, że hej. Na pewno kupię płytę testową, to chyba niezbędne.
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

rommel

No z tym poziomem to jeszcze powalczę.Musi być dobrze,bo planuję zakup M2 Red Ortofona i do tego czasu muszę temat ogarnąć! :D

frywolny trucht

Najpierw ustawiam zgodnie z wytycznymi, a później poprawiam na słuch :)
Wkładka 2M Red nie jest specjalnie czuła na niedokładności kalibracji, ale pojawiały sę sygnały, że na podstawowych Pro-Ject'ach potrafiły nieprzyjemnie zasyczeć blisko środka płyty. Tzw efekt IDG, ale poprawa ustawienia wkładki chyba zawsze pomagała.

christo

Podepnę się do wątku. Sprawiłem sobie ostatnio płytę testową: Hi-Fi Sound Stereo Test Record (HFS75). Generalnie większość testów przechodzi gładko. Podobnie jak u większości, wszystko wysypuje się na teście 300Hz lateral + 18dB. Gwizdy, świsty, piszczenie w prawym kanale. Czym to może być spowodowane? Antiscating - za duży?? Może zbyt mały? A może jest to problem VTA? A może jest to problem ramienia pro-ject 9..? Próbowałem zmniejszyć wagę ciężarka na 2g - bez większego powodzenia. Dla porządku: gramofon Music Hall mmf 2.2 z wkładką Denon DL110 (1.8g).
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

rommel

W dalszym ciągu ucieka mi środek w stronę lewą,mimo wielu prób.Możecie coś doradzić?

masza

Cytat: rommel w Lipiec 06, 2014, 10:23
W dalszym ciągu ucieka mi środek w stronę lewą,mimo wielu prób.Możecie coś doradzić?
Na całej długości płyty czy pod koniec efekt sie wzmaga?

rommel

Na całej płycie mniej więcej jednakowo.Ustawiałem anty scating i sprawdzałem azymut.Wydaje mi się że jest ok.Albo robię gdzieś błąd...

masza

Na CD balans jest OK?
Sprawdzałeś wypoziomowanie gramofonu?

rommel

Na szpulowym Revoxie jest ok,na radiu też,więc to nie wzmak. Poziom jest,teraz sprawdziłem jeszcze raz...

masza

Są fabrycznie spierdaczone wkładki (krzywo wklejony resor albo wspornik) i za ch... wafla nie ustawisz mimo, że na szablonie jest OK.
Tak też bywa.

masza

Albo okablowanie wewnętrzne klęka.

rommel

Mam drugiego takiego samego,wiec później go wykopię z szafy i sprawdzę.Wkładka raczej odpada,tak było na OMB 5 i tak jest na 2Red.

masza


rommel

Jest podpięty pod amplituner Grundiga R 3000-3

masza

Zamień miejscami kanały na pinach wkładki. Zobaczymy czy to idzie z samej wkładki czy gdzieś dalej.

rommel

zaraz się pobawię.Jak wszystko obadam to dam wpis.

frywolny trucht

Rozumiem, że środek o którym rommel piszesz to tzw środek sceny? Środek sceny ucieka ci w lewo, a w zasadzie jest cały czas ucieknięty w sposób jednaki?

Załóż słuchawki, pobaw się antyskatingiem w lewo, w prawo i wsłuchuj się czy potrafisz nad tym zjawiskiem zapanować.
Nawet jeśli antyskating wydaje się być źle ustawiony. Zignoruj jak powinno być prawidłowo, ma grać równo.

masza

Moim zdaniem to nie AS.
AS działa zauważalnie dopiero na końcu płyty. rommel pisze, że to występuję równo na całej długości rowka.

gratefullde

Podłóż, celem eksperymentu, jakąś nie używaną (starsza) płytę pod matę albo pod płytę, którą masz zamiar odtwarzać. I napisz czy coś się zmieniło.
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

rommel

#20
Witam ponownie.Zastosowałem się do Waszych rad(Podłożyłem płytę-chodzi o VTA?),brak efektu.Stwierdziłem że rozbiorę gramka,bo i tak musiałem wymienić kondki w zasilaczu i przesmaruje to i owo.Przy okazji sprawdzę AS,czy działa.Ale działa,wszystko w porządku.Przy podpinaniu pod wzmacniacz,zauważyłem przełącznik pod gramofon:hi/lo .Podpiąłem wszystko i przełączyłem wajchę.Zrobiło się ciszej,z powrotem,zrobiło się głośniej,ale w jednym kanale słabiej... Natychmiastowa reakcja i usterka usunięta.Ponowna kalibracja i...efekt jest taki że jest lepiej.Myślę że musiałby posłuchać tego ustawienia ktoś kto na większe doświadczenie,bo może to moje wymysły,albo wada słuchu... :D Aha i nie zauważyłem słyszalnej reakcji na kręcenie AS-em.

frywolny trucht

Jeżeli kręcenie antyskatingiem nie daje słyszalnych efektów to nie działa. Spróbuj ustawić AS na zero i wprowadzić ramię w stan równowagi. Tak, żeby wisiało  nad talerzem i wtedy zacznij kręcić AS- czy ramię zaczyna spływać na zewnątrz talerza?

To oczywiście osobny problem, bo rozumiem, że przełącznik na stykach powodował zachwianie w kanałach?

rommel

Tak,problem przełącznika został usunięty,a AS przy lewitacji ramienia przy lekkiej zmianie pozycji przesuwa ramię w stronę spoczynkową...

rommel

Witam po przerwie(nie było czasu).Ponieważ nie pogodziłem się z problemem,w zeszłą sobotę zapakowałem gramka do autka i wio do brachola.Szybkie podpięcie pod Yamahę RX 540 i... gra równo!
Nie przytoczę słów jakie wypowiedziałem,bo powszechnie są uważane za...mało wyszukane :D
Wróciłem do domu z wyżebranym od brata niższym modelem Yamahy (RX 330).I wszystko cacy.no i wyszło na to,że wzmak,co do którego byłem pewien,miał uwalony jeden kanał w wejściu gramofonowym.
Trochę mi go szkoda,bo lubiłem jego brzmienie,ale we Wrocku zamknął się ostatni zakład,który naprawiał takie starocie...

Flaem

Cytat: frywolny trucht w Lipiec 11, 2014, 21:31
Spróbuj ustawić AS na zero i wprowadzić ramię w stan równowagi. Tak, żeby wisiało  nad talerzem i wtedy zacznij kręcić AS- czy ramię zaczyna spływać na zewnątrz talerza?

Posiadam gramofon Pioneera PL 15R
Zastanawiam się na jaką wartość ustawić w nim antyskating
Powyższy przykład z ustawieniem na zero (zakres od 0 do 5) i wprowadzeniem w stan równowagi, już przy lekkim podkręcaniu daje efekt sprowadzania ramienia na zewnątrz talerza. Czyli działa poprawnie.
Następnie ustawiam nacisk igły (OMB 10) na płytę 1,75g

Dalej kieruję się  instrukcją:
CytatMiejsce, w którym nie ma już zapisanej muzyki, wykorzystamy do naszych potrzeb. Wystarczy opuścić igłę na powierzchnię płyty pomiędzy rowkami zabierającymi w miejscu, gdzie jest ona gładka, i obserwować jej zachowanie. Jeżeli ramię znosi do środka płyty, mamy sytuację zbyt małej kompensacji skatingu. W sytuacji odwrotnej, gdy ramię ucieka na zewnątrz, należy tę siłę zmniejszyć. Idealna sytuacja zdarzy się, gdy igła będzie czekała na "swój" rowek.

Przy ustawionym nacisku igły 1,75g i antyskating równym 0 stosując powyższą metodę, ramię nie ucieka ani na zewnątrz, ani do wewnątrz, tak samo przy wartości 1, aż do momentu ustawienia antyskatingu na pozycję nr 2, wtedy ściągane jest ono na zewnątrz.
Jaką wartość najlepiej ustawić skoro od 0 do 2 praktycznie nie działa żadna siła ? Oczywiście podczas słuchania płyt ustawiam zakres na ok 1 / 1,5 i jest w porządku