Bob Dylan laureatem literackiej Nagrody Nobla 2016

Zaczęty przez GregWatson, Październik 13, 2016, 18:24

Poprzedni wątek - Następny wątek

GregWatson

Jak naprawdę jest?

"Słynny muzyk i poeta Bob Dylan otrzymał najcenniejszą nagrodę literacką na świecie. Dylan otrzymał wyróżnienie za "stworzenie nowej formy poetyckiej ekspresji w chlubnej tradycji amerykańskiej pieśni". Wśród publiczności zgromadzonej w Sali Giełdy w Sztokholmie wybór został nagrodzony głośnymi brawami. Jednak polscy komentatorzy, krytycy i wydawcy są podzieleni...."

http://ksiazki.wp.pl/tytul,Bob-Dylan-laureatem-literackiej-Nagrody-Nobla-2016-Hucpa-czy-wielki-poeta,wid,21765,wiadomosc.html

http://www.tvn24.pl/kultura-styl,8/bob-dylan-z-nagroda-nobla-reakcje-na-nobla-dla-boba-dylana,683673.html

Trochę tego i trochę tamtego też.

rudy-102

Cytat: GregWatson w Październik 13, 2016, 18:24Jednak polscy komentatorzy, krytycy i wydawcy są podzieleni...."
Nie tylko polscy. Część niemieckich krytyków literackich uznało to za kiepski dowcip.
No cóż po to są krytycy, żeby krytykowali.

frywolny trucht

Osobiście jestem na tak, choć trzeba przyznać, że nikt nie rzuca się czy Dylanowi się należy, tylko na ile Dylan koresponduje z dziedzinami noblowskimi. Jest sporo nagród muzycznych i nie występują w nich pisarze czy poeci, a tutaj troszkę rozciągnięto gumę.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

rudy-102

Już dwa lata temu Dylan był poważnie brany pod uwagę jeśli chodzi o tę nagrodę. Ja muszę przyznać, że nigdy nie próbowałem czytać jego tekstów jak poezję w całkowitym odcięciu od muzyki. Chyba bym nie potrafił, ale ci którzy to robili mówią, że to na prawdę wielka rzecz.

elem

A wydał ten Dylan jakiś tomik poezji?  ;)  Jak tak, to spoko. Dla mnie nagroda bez znaczenia. Jak każda inna  służy do nakręcenia biznesu.  Ale parę płyt ma fajnych :)
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

frywolny trucht

Są jeszcze wątpliwości o takim podłożu.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

christo

Cytat: elem w Październik 13, 2016, 22:07
A wydał ten Dylan jakiś tomik poezji?  ;)  Jak tak, to spoko. Dla mnie nagroda bez znaczenia. Jak każda inna  służy do nakręcenia biznesu.  Ale parę płyt ma fajnych :)
Tak, jeden. Kiedyś...
Nie no. Oczywiście mam bardzo duży szacunek dla Dylana choć słuchać go nie lubię ale od razu Nobel? Z tego co wiem, głównym kandydatem był Murakami, który wg mnie sto razy bardziej zasługiwał na Nobla. No ale po pokojowym Noblu dla Obamy parę lat temu nic mnie już nie zdziwi.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

malg

W telewizji jeden z dziennikarzy muzycznych powiedzial, ze (w kontekscie nobla dla dylana):
  muzyka rockowa przeszła w tym momencie na stronę klasyczną




 

Jakub

Cytat: christo w Październik 14, 2016, 08:32ale od razu Nobel?

Po ponad pięćdziesięciu latach twórczości to chyba nie "od razu".
Mnie ten nobel nie dziwi, zwłaszcza patrząc na wpływ Dylana na całe pokolenia odbiorców.
Literacko też prezentuje bardzo wysoki poziom.

Keef98

Ma ktoś fajne tłumaczenie "Like o Rolling Stone"? Widziałam tłumaczenia jego utworów autorstwa Barańczaka, ale nie mogę znaleźć tłumaczenia tego tekstu.

frywolny trucht

ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Keef98

Nie jest słabe, ale chciałam najlepsze, które jest.


gratefullde

Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

elem

Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

gratefullde

Pan Filip jest wielkim fanem poezji Boba, ma do jego twórczości stosunek emocjonalny, to dobrze. Dlatego warto się tym zainteresować.
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

elem

Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

Jakub

Cytat: elem w Październik 19, 2016, 21:39Na jesieni miała wyjść płyta projektu Łobodzińskiego

Był kilka dni temu w Trójce i mówił, że będzie. Nie pamiętam kiedy dokładnie, ale na pewno przed świętami.

gratefullde

Cytat: elem w Październik 19, 2016, 21:49Duduś wyrósł na porządnego człowieka 

To piękna postać i fajny człowiek. Jakoś się nie przebił medialnie ale ci co znaja to wiedzą ;)
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

Keef98

Dzięki. Mamcia ma dwa tłumaczenia i dosłowne, i wniesieniami od tłumacza.
Jutro zrobi dzieciom w szkole dużo lekcji o Dylanie. Ach... aż by się chciało zmienić szkołę ;)