ECC88 i pochodne

Zaczęty przez masza, Maj 31, 2014, 19:00

Poprzedni wątek - Następny wątek

Jakub

Wyciągasz z podstawki ręką. Lekko trzeba rozbujać, żeby wyszła.

tomekkk1

Cytat: WojTeac w Styczeń 14, 2018, 16:02
Witam wszystkich,

Mam pytanie jak można taka lampę ecc88 wymienić w takim Magnacie ma-400.
Oryginalna lampa osadzona jest na takiej białej podstawce i przylutowana do płytki drukowanej.
Gdybym chciał wymienić na jakaś inna, muszę stara wylutowac, czy da się to jakoś wyciagnac bez lutowania ?

Pozdrawiam.
Lampa jest wciśnięta w gniazdo (to ta biała podstawka). Zwyczajnie delikatnymi ruchami na boki i do góry ją wyjmujesz i wkładasz kolejną :)
Nie da się włożyć niepoprawnie - zorientujesz się na pewno :)

tomekkk1


thomas_XLR

#278
Witam
Potrzebuję podpowiedzi .

Obecnie jestem w trakcie kompletowania podzespołów do preampa / dac-a  lampowego na bazie płytek "Bikerbo" . Na płytce mam informację , że istnieją możliwości zastosowanie lamp typu E88CC lub 6N23P.

A ). Zastosowana obudowa to Pesante 2U wraz z dodatkową aluminiową podstawą 4mm . Na wysokości będzie łącznie ok 58mm wolnej przestrzeni aby zamontować płytkę wraz z lampami.
Po przeczytaniu postów na forum skłaniam się ku lampom Amperex lub Brimara ( polecane przez kolegę McGyver-a). Które i z jakimi symbolami ostatecznie wybrać oraz gdzie kupować ( sprawdzony sklep  na ebay.com) ?

B ). Ponadto szukam "grafika" który by za niewygórowaną cenę podjął się przygotować projekt graficzny ( w dwg. ) dla  obudowy Pasante 2U ( kolor czarny ) według moich "wytycznych" . Znacie kogoś takiego?

C ). Potrzebuję wyciąć w mosiądzu ( płytka gr 1,3mm) logo oraz 2 różne napisy do tejże obudowy. 

Za wszelką podpowiedź z góry dziękuję.  ;D
 

McGyver

Cytat: thomas_XLR w Marzec 18, 2019, 21:36Pasante 2U wraz z dodatkową aluminiową podstawą 4mm . Na wysokości będzie łącznie ok 58mm wolnej przestrzeni
Jakim cudem? 80mm minus 4mm = 76mm.

tomekkk1

#280
Cytat: McGyver w Marzec 18, 2019, 21:38
Cytat: thomas_XLR w Marzec 18, 2019, 21:36Pasante 2U wraz z dodatkową aluminiową podstawą 4mm . Na wysokości będzie łącznie ok 58mm wolnej przestrzeni
Jakim cudem? 80mm minus 4mm = 76mm.


~66mm - na pewno będą kołki dystansowe też. Na foto widzę nawet około 60mm - widocznie zakładki bocznych ścian i wytłoczenia z otworami też swoje zabierają - płyta aluminiowa jest za duża...

tomekkk1

Cytat: thomas_XLR w Marzec 18, 2019, 21:36Na płytce mam informację , że istnieją możliwości zastosowanie lamp typu E88CC lub 6N23P.

Bo jakby mieli napisać jakie lampy można, to płytka byłaby dwa razy taka ;)

thomas_XLR

#282
Cytat: McGyver w Marzec 18, 2019, 21:38
Cytat: thomas_XLR w Marzec 18, 2019, 21:36Pasante 2U wraz z dodatkową aluminiową podstawą 4mm . Na wysokości będzie łącznie ok 58mm wolnej przestrzeni
Jakim cudem? 80mm minus 4mm = 76mm.

;D

thomas_XLR

Wiem, że matematycznie powinno być 76mm ale tyle tj; 70mm mam wolnej przestrzeni faktycznie na wysokości po zastosowaniu aluminiowej blachy.
Przyjąłem, że będą jeszcze metalowe dystanse ok 12 mm dlatego 70-12mm= wychodzi 58mm. W wątku odnośnie tworzenia preampa (chyba Keisho) przestrzegałeś właśnie innych aby ~~10 lub 12 mm zostawić bezpieczny dystans pod płytkami z uwagi na duże wartości prądu.
[/quote]  ;D

tomekkk1

A te aż 4mm grubości, to w jakim celu? Jeśli chodzi o usztywnienie, to nie ma takiej potrzeby - obudowa jest sztywna jak diabli ;)
Jeśli chodzi o to, by nie wiercić wszystkich otworów w dolnej stalowej pokrywie (wierci się w niej łatwo, ale rozumiem takie intencje) i wykorzystać do tego płytę pośrednią, to 2mm aluminium w zupełności wystarczy :)

thomas_XLR

Te 4mm - to dlatego , że była w okazyjnej cenie (przecenione w hurtowni , odpady) a w modushop.pl chcą znacznie drożej.
Nie chciałem jej niszczyć ani uszkadzać w jakikolwiek sposób. Mam podobnie zrobione w innym przetworniku , że zamiast mocowania do dolnej pokrywy Pesante 2U to połączyłem nóżki obudowy z płytą aluminiową za pośrednictwem tych samych 4 śrub nie powodując uszczerbku w estetyce.

tomekkk1

#286
Nie no, trafiła się to super. Z tym, że ja bym jednak zrobił inaczej - zmniejszył rozmiar tej płyty, tak aby ominąć zagięcia boków. Czyli zmniejszył szerokość tej płyty o powiedzmy 32mm i rozśrodkował ją wewnątrz - 16mm od boku na stronę. Grubość zagiętej blachy boków to 1mm, plus są w nich wytłoczone otwory - kolejny 1mm, może nawet 1.5mm zabrany, przez co zmniejszył się dystans do górnej płyty  ;)

McGyver

Cytat: AudioAddicted w Marzec 19, 2019, 10:36
Nie no, trafiła się to super. Z tym, że ja bym jednak zrobił inaczej - zmniejszył rozmiar tej płyty, tak aby ominąć zagięcia boków. Czyli zmniejszył szerokość tej płyty o powiedzmy 32mm i rozśrodkował ją wewnątrz - 16mm od boku na stronę. Grubość zagiętej blachy boków to 1mm, plus są w nich wytłoczone otwory - kolejny 1mm, może nawet 1.5mm zabrany, przez co zmniejszył się dystans do górnej płyty  ;)
Można też przymocować dodatkową płytę wprost do boków, do ich zagięć. Boki da się obrócić tak, by wytłoczenia były u góry. Wtedy płyta alu może być zamocowana możliwie nisko, a jednocześnie zyskujemy możliwość zdjęcia płyty dolnej obudowy i swobodnego dostępu do śrubek mocujących w płycie alu. Ja bym tak zrobił, nie ma nic bardziej irytującego niż urządzenia wykonane tak, że wymuszają demontaż totalnie wszystkiego gdy zajdzie potrzeba dokonania jakiejś prostej zmiany, korekty czy naprawy.

thomas_XLR

#288
Zakładam , że z wysokością uporam się . Ewentualnie zrobię jak kiedyś kolega McGyver  w swoim projekcie. Zamontował płytkę WK-WA z lampami ( w CD-ku) w pozycji poziomej (na dodatkowej podstawce metalowej).
Pozostaje pytanie które Amperex-y lub Brimar-y ostatecznie zastosować w przystępnej cenie do DAC-a i do Preampa ? Jakiś namiar na sprawdzonego sprzedawcę ze Stanów lub Angli ? ;D

McGyver

Amperexy tylko produkowane w Holandii. Amperexy produkowane w USA w większości przypadków brzmieniowo mocno ustępują holenderskim. 
Brimar z kolei to zupełnie inny dźwięk. Taki tweedowy, ciepły i komfortowy, ale nieszczególnie przejrzysty i nieszczególnie dynamiczny. No i uwaga na rebrandy, widywałem już różne cuda, m.in. sowieckie lampy brandowane jako Brimar.

thomas_XLR

1. Czy w miejsce lamp E88CC (opisanych na płytce Bikerbo)  mogę zastosować lampy Amperex o symbolu ECC88 ?
2. Bo widzę na sąsiednim forum , że są do sprzedania ale nie mam rozeznania czy przy tych parametrach podanych przez sprzedającego warto pchać się w zakup i czy nie są na etapie "oddania ostatniego tchnienia" ?

6DJ8 ECC88 AMPEREX  'BUGLE BOY'
Wyniki pomiarów (min. 21.4 ma ; max 33 ma dla NOS): 37ma, 38ma, 35ma, 35ma. 

https://www.audiostereo.pl/topic/35109-sprzedamkupię/page/198/

Proszę o pomoc?

McGyver

Cytat: thomas_XLR w Marzec 20, 2019, 20:07
1. Czy w miejsce lamp E88CC (opisanych na płytce Bikerbo)  mogę zastosować lampy Amperex o symbolu ECC88 ?
2. Bo widzę na sąsiednim forum , że są do sprzedania ale nie mam rozeznania czy przy tych parametrach podanych przez sprzedającego warto pchać się w zakup i czy nie są na etapie "oddania ostatniego tchnienia" ?

6DJ8 ECC88 AMPEREX  'BUGLE BOY'
Wyniki pomiarów (min. 21.4 ma ; max 33 ma dla NOS): 37ma, 38ma, 35ma, 35ma. 

https://www.audiostereo.pl/topic/35109-sprzedamkupię/page/198/

Proszę o pomoc?
1. Zależy to nie od PCB, a od aplikacji lampy. Jakie przyjąłeś napięcie anodowe? Albo przynajmniej podaj napięcie zasilania.
2. Z datashita ECC88 od Philipsa: "Ik max = 25mA". Pomiary podane przez gościa są jakieś z kosmosu.

thomas_XLR

#292
Obecnie nie mam kupionych wszystkich podzespołów do tych płytek więc jest to na razie "teoria". Pomyślałem aby skupić się obecnie na zakupie właściwych lamp + kondensatorów sygnałowych (ograniczyć zakres poszukiwań) a później dostosować transformator , rezystory i inne elementy do nich.

Chyba będę musiał założyć osobny wątek na naszym forum bo w miarę budowania preampa / dac-a typu COMBO będą pojawiały się kolejne pytania a elektronika to tylko moje hobby w stadium początkowym. 

McGyver

Jeżeli przyjmiesz napięcie zasilania 180V, to będziesz mógł zamiennie stosować ECC88 i E88CC bez żadnych zmian układowych.

thomas_XLR

#294
1. To w takim razie jaki transformator toroidalny muszę przyjąć  (dla ECC88 i E88CC), o jakich parametrach i jakiego producenta  najlepiej zakupić ?
2. A czy lampy Philipsa PCC88 też będę mógł stosować przy napięciu zasilania 180V czy też wymagają innego zasilania?  ;D

McGyver

Cytat: thomas_XLR w Marzec 20, 2019, 20:38jaki transformator toroidalny muszę przyjąć  (dla ECC88 i E88CC), o jakich parametrach
A będziesz robił zasilacz lampowy czy półprzewodnikowy? Ze stabilizacją czy bez?
Cytat: thomas_XLR w Marzec 20, 2019, 20:38jakiego producenta  najlepiej zakupić ?
Jeden piernik, aby spełniał normy i nie buczał. Ja unikam "Toroidy.pl", poza tym nie wybrzydzam.
Cytat: thomas_XLR w Marzec 20, 2019, 20:382. A czy lampy Philipsa PCC88 też będę mógł stosować przy napięciu zasilania 180V ? 
Nie tylko Philipsa ale każde inne PCC88. Pod warunkiem że będziesz miał zapas napięcia żarzenia, bo one potrzebują trochę więcej, tak koło 7V.

thomas_XLR

Zamiary są następujące :
Chciałem stworzyć przetwornik DAC typu COMBO to znaczy:

1. Połowę obudowy Pesante 2U przeznaczyć na DAC z opamami i płytkami Ciry Audio (na PCM1794 + osobna płytka preampa do AK4118 + chińskie Amanero) jak na tym zdjęciu

2. A na drugiej połowie wykonać przetwornik lampowy na bazie płytek Bikerbo oraz lamp E88CC lub ECC88 lub PCC88 o których piszesz.
Zasilanie części opamowej oraz lampowej zamierzam wykonać na 1-nym gnieździe IEC a później rozdzielić ( w jakiś sposób poprzez przełącznik zasilający 3 pozycyjny na tyłach obudowy) na osobne zasilanie dla transformatora  "opamów" oraz osobno dla transformatora "lampy".
Krótko ujmując 2 w 1-nym.  8)


thomas_XLR

#298
Kość na płytce z opamami jest 2 x  PCM1794 (wersja dual , planuję powymieniać wzmacniacze operacyjne / opamy NE5532 na 4 x LT1364 oraz 6x AD744JN ) natomiast zastanawiam się czy muszę w tym układzie ( robiąc wersję 2-systemową) dokupić jeszcze osobną płytkę PCM1794 do części lampowej ?

McGyver

Żeby to działało z lampową analogówka, to musisz odpiąć DOKŁADNIE WSZYSTKO od tych nóg PCM1794 które są analogowymi wyjściami prądowymi. Będziesz więc potrzebował jakiegoś wielosegmentowego przełącznika analogówek. ALE!
IMHO nie warto się w to bawić. Zrób to najpierw na desce, zrób sobie złącze z listwy goldpinów (bo tanie i daje dobry styk) i porównaj analogówki, opampową i lampową. A potem zdecyduj czy w ogóle chcesz zachować tą opampową czy szkoda fatygi.