Anouar Brahem

Zaczęty przez jamówię, Marzec 23, 2015, 18:05

Poprzedni wątek - Następny wątek

jamówię

Artysta nietuzinkowy(dla mnie odkrycie)Eksplorację jego twórczości rozpocząłem od The Astounding Eyes of Rita i to chyba był dobry,choć przypadkowy ruch,bo płyta jest zniewalająca. Idąc za ciosem nabyłem Souvenance,jestem po przesłuchaniu pierwszego krążka z dwóch,które składają się na całość i już wiem,że to kompletnie odmienne dzieło i nie chodzi tu o dodatek w postaci orkiestry,ale o muzykę,która posiada sporą dawkę melancholii i jest zagrana na długich nutach. Przede mną jeszcze dziś drugi krążek i sporo radości,bo to muzyka,którą odkrywa się latami. To co odrobinę mnie zmartwiło,to fakt,że Souvenance,jest ciutkę mniej rozdzielczo nagrana,mimo,że nagrań dokonano w tym samym miejscu,szkoda ale trudno :) Proszę Was drodzy, o dzielenie się Waszymi doświadczeniami z muzyką tego Artysty,ja postanowiłem kupić w ciemno jeszcze dwie,Madar z Garbarkiem i Thimar z Hollandem. Czekam na Wasze pomysły.

intenser

mam wszystkie więc jak byłeś trza było brać   :P

jamówię

Cytat: intenser w Marzec 23, 2015, 18:37
mam wszystkie więc jak byłeś trza było brać   :P



O cholera,trza było mówić :))
Stary to umówmy się na środę, w stałym miejscu,pożyczyłbym te dwie z Garbarkiem i Hollandem a oddał Ritę,którą nabędę w sieci:)) Opiszę jaka to jest dla mnie jazda.

intenser

problema nie ma żadnego

jamówię

Cytat: intenser w Marzec 23, 2015, 18:45
problema nie ma żadnego



Wiem,wiem jak zawsze :))

gratefullde

Zacząłem od tego co Ty. Podzieliłem się z córką i od tego momentu odpadliśmy po prostu. mamy na jego punkcie lekką odchyłkę :) Zdrową taką :)
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

jamówię

Cytat: gratefullde w Marzec 23, 2015, 19:08
Zacząłem od tego co Ty. Podzieliłem się z córką i od tego momentu odpadliśmy po prostu. mamy na jego punkcie lekką odchyłkę :) Zdrową taką :)

Rozumiem w pełni,dla mnie po odsłuchu półtorej płyty, stało się jasne hipnotajzing :)
Andrzej opisz plis tą płytę z Hollandem,bardzo mnie interesuje.

nosferartur

,,Thimar" z Surmanem i Holandem możesz kupić w ciemno, to najlepsza płyta Brahema. Żadna z wcześniejszych i późniejszych nawet się do niej nie zbliża. Chociaż ,,Astrakan cafe" również warto mieć.
Zu Audio Druid, Zu Audio Mini Method sub, monobloki Antique Sound Lab AQ-1006(845), Hattor Audio Passive Preamplifier, Bel Canto CD 2, Sonore MicroRendu, Musical Paradise MP-D2 dac, gramofon Michell Gyro Dec + SME 309 + Benz Micro Glider SL , pre gramofonowe Gennett by Stanisław Dinter MC 100% lampy, Otari MX 5050 B2HD.

jamówię

Cytat: nosferartur w Marzec 23, 2015, 19:28
,,Thimar" z Surmanem i Holandem możesz kupić w ciemno, to najlepsza płyta Brahema. Żadna z wcześniejszych i późniejszych nawet się do niej nie zbliża. Chociaż ,,Astrakan cafe" również warto mieć.

Heh dzięki,cały czas dopytuję właśnie o nią,bo coś mi mówi,że jest właśnie tak jak piszesz :)
Jeszcze raz dzięki.

gratefullde

Cytat: jamówię w Marzec 23, 2015, 19:14Andrzej opisz plis tą płytę z Hollandem,bardzo mnie interesuje.

Magia. Dużo powietrza, klimat... mistrzostwo.
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

miniabyr

Ta płyta to magia .A Holland gra tak pieknie na kontrabasie -brak słów.Pozycja obowiązkowa!
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

jamówię

Ok,w środę wezmę od inta,z pewnością opiszę,porwał mnie ten Brahem,nie ukrywam,że po intensywnej eksploracji jazzu z lat 50/60 na przestrzeni dekady,muzyka Tunezyjczyka jest jak szerokie otwarcie okna i wpuszczenie orzeźwiającej bryzy.

intenser

Le Voyage de Sahar
The Astounding Eyes Of Rita

każda cudowna ale 2 w/w wyjątkowo przypadły mi do gustu

jamówię

Panowie serdeczne dzięki,o to chodziło,jak dziś wpadłem na moment do sklepu,to właśnie z myślą o Thimar,była "tylko" Souvenance,to wziąłem :)

jamówię

Kontynuuję swoją przygodę z Brahemem,dziś dwie płyty Thimar i Le pas du chat noir.
Tą pierwszą słucham drugi raz,jest hipnotyczna.Nieprawdopodobne jak w tym projekcie odnalazł się Holland.Z wszystkich do tej pory przesłuchanych, Thimar jest absolutnym touch stone!
Na mojej krótkiej liście to numer jeden,tóż za nią Oczy Rity.Nie wiem,czy odpalę jeszcze dziś Le pas,bo słuchanie Brahema bardzo angażuje w proces odsłuchowy i emocjonalnie wykręca,nie potrafię sobie wyobrazić aby przy takiej muzyce np jeść,lub sprzątać ;)

nosferartur

#15
To nie Holland miał się odnaleźć, ale właśnie Brahem.  :) Ta muzyka, która wyrosła z konfliktu. Może dlatego jest tak fenomenalna...
Spróbuj ,,Astrakan cafe" najbliższa ,,Thimar", ale artyści z kręgu kulturowego bliższego Brahemowi. Nie powinieneś być rozczarowany.
Zu Audio Druid, Zu Audio Mini Method sub, monobloki Antique Sound Lab AQ-1006(845), Hattor Audio Passive Preamplifier, Bel Canto CD 2, Sonore MicroRendu, Musical Paradise MP-D2 dac, gramofon Michell Gyro Dec + SME 309 + Benz Micro Glider SL , pre gramofonowe Gennett by Stanisław Dinter MC 100% lampy, Otari MX 5050 B2HD.

jamówię

Pewnie masz rację,ponieważ ja Hollanda znam z innych projektów,tak mi się to poukładało.
Po Astrakan z pewnością sięgnę,bo nie ukrywam,że zawrócił mi w głowie Brahem i MUSZĘ zakupić wszystkie jego płyty. :)

Drizzt

Mam wszystko Brahema z wyjątkiem dwóch ostatnich płyt. Kiedyś kupiłem tanio sporą kolekcję ECM od człowieka, który wyprowadzał się do Chorwacji, wziąłem od niego wszystko Brahema. Miałem polecić Thimar i Le Voyage de Sahar ale już chyba nie muszę. Ja z kolei będę chciał posłuchać Eyes of Rita. Zaraz się biorę za zamowienie.

Lubię tę muzykę ale jest ona dla mnie na tyle wyjątkowa, że nie zawsze mogę jej słuchać. Muszę mieć nastrój i wtedy wiadomo, że Brahem będzie grać.

gratefullde

Cytat: drizzt w Kwiecień 01, 2015, 09:04Lubię tę muzykę ale jest ona dla mnie na tyle wyjątkowa, że nie zawsze mogę jej słuchać. Muszę mieć nastrój i wtedy wiadomo, że Brahem będzie grać.

To prawda, nastrój jest tu kluczowy. Choć od kiedy Kolega jamówię zainteresował się Anouarem to zacząłem po niego sięgać częściej. Za co Koledze dziękuję bo to mile chwile są :)
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

jamówię

Panowie dokładnie tak jest z Brahemem. Wstyd,że ja tego Artysty nie znałem wcześniej...
Miłosz Ritę zamawiaj w ciemno,płyta jest naprawdę zjawiskowo,sam początek u mnie wywołuje dreszcze na całym ciele.
Zgadzam się też ,że Brahema trzeba dozować powoli i z rozwagą. Po dwukrotnym wczorajszym odsłuchu Thimar,byłem tak nabrahemowany,tak ta płyta we mnie grała,że podejście do drugiej,zaplanowanej na ten wieczór,było już niemożliwe,dopiero dziś do niej zasiądę.
Jeszcze raz dziękuję za polecenie,dziękuję też Maszy,bo to z nim pierwszy raz rozmawiałem o Brahemie :)
Podróż trwa..

Drizzt

Polecę jeszcze drugi album Brahema 'Conte de l'Incroyable Amour' z 1991 roku, bo chyba jeszcze nikt o nim nie wspominał. Bardzo spokojny, medytacyjny i ujmujący. Muzyka skromniejsza, jeszcze bez rozmachu z późniejszych wydawnictw. Nabyłem kiedyś całą serię ECM Touchstones (40 CD) a ten album jako jedyne wydawnictwo Brahema znalazł się wśród tych wznowień. Dobry wybór.

miniabyr

A co powiecie na Rabih abou Khalili . Mam jego 5 czy 6 płyt  i właśnie od niego zacząłem słuchać Oud .Muzyka niezdefiniowana bo słychać orient ,ale przez zaproszonych "białych" muzyków zahacza  o jazz. Polecam bo jest czego posluchać z bardzo bogatej dyskografii tego pana.....mam również dwie plyty na winylu,które dziś warte są majątek. ;D
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

jamówię

Dzięki miniabyr,trza będzie sięgnąć :)
Tak samo z Conte de...
Dzięki Panowie

jamówię

Kończy się Wielki Tydzień,dla mnie ważny okres i sprzyjający kontemplacji,szczególnie tej duchowej,ale oczywiście także muzycznej. Anouar Brahem towarzyszył mi w tym okresie bardzo intensywnie,bardzo dziękuję intenserowi,który dostarczył mi właściwie wszystkie płyty tego niebanalnego "Oudziarza"Bartek wielkie dzieki,nie tylko za płyty Brachu :)
Jego twórczość mogę polecić właściwie każdemu,jestem przekonany,że bez większego problemu, np.wyznawcy niemieckiej grupy Sodom,mogą pokochać Brahema,jego muzyka jest komplementarna i moim zdaniem absolutnie uniwersalna. Zabierając się za jego twórczość obawiałem się nachalnego Orientu,nic bardziej mylnego,oczywiście wpływy Bliskiego Wschodu są i muszą być słyszalne,ale są podane w takim multikulti sosie,że polubią tę muzykę nawet wyznawcy British Steel :)
Z całego serca polecam.
Dzięki wszystkim,którzy podsunęli mi twórczość Brahema i zainspirowali do eksploracji jego twórczości.

nosferartur

Bać się Orientu?
A czego tu się bać?
Jedna laska i jeden instrument.
Za mało rock'n'rola?  ;D

Zu Audio Druid, Zu Audio Mini Method sub, monobloki Antique Sound Lab AQ-1006(845), Hattor Audio Passive Preamplifier, Bel Canto CD 2, Sonore MicroRendu, Musical Paradise MP-D2 dac, gramofon Michell Gyro Dec + SME 309 + Benz Micro Glider SL , pre gramofonowe Gennett by Stanisław Dinter MC 100% lampy, Otari MX 5050 B2HD.