Fisher MC-4038

Zaczęty przez GregWatson, Maj 23, 2023, 15:48

Poprzedni wątek - Następny wątek

GregWatson

A właściwie Fisher Audio Component System Model MC-4038

Trochę tego i trochę tamtego też.

GregWatson

#1
Rok powstania-produkcji 1978-79
Nr seryjny 11547 więc trochę tego jest na rynku
Magnetofon CC z systemem Dolby
Magnetofon 8-track z możliwością nagrywania
Radio
Wzmacniacz 120 W (zaopatrzony w filtry)
Wyjścia :
- Aux,
- CST, (?)
- 8-track
- Magnetofon CC
- Phono
- FM Auto
- AM

Trochę tego i trochę tamtego też.

GregWatson

Stan ogólnie zapuszczony - w realu wygląda lepiej ale po rozebraniu i przeczyszczeniu powinien błysnąć swoją unikalnością. Brak pęknięć, fornir (wykładzina) raczej dobrze. Najważniejsze że wszystko działa.

Niestety brak instrukcji serwisowej choć została wydana nie do zdobycia chociaż w pdf-ie. Na eBayu jest ale odpłatnie.

Przy skali tunera dwa wyświetlacze wskazówkowe wysterowania kanałów.

Generalnie wszystko wymaga rozebrania i gruntownego wyczyszczenia i nasmarowania.

Poszukuję servisówki.
Trochę tego i trochę tamtego też.

frywolny trucht

Dziwadełko, ale ładne.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

GregWatson

Ktoś trzymał to w piwnicy ze 30 lat. Po powierzchniowym oczyszczeniu skrzynka jak i elementy  z aluminium wyglądają całkiem przyzwoicie. Jednak po zdjęciu pokrywy ukazał się koszmar trzymania urządzenia w pinicy przez wiele lat. Krótko mówiąc syf, brud i ubóstwo. 😀
Wszystkie płyty z elektroniką czarne z brudu. A higiena to podstawa nie tylko w życiu człowieka ale i w życiu elektroniki.

Czy można to wyczyścić-umyć. Tak już kilkadziesiąt lat temu myłem płytki a nawet płytki z zasilaczem i wszystko chodziło. Ale czy szarpnę się na umycie tego urządzenia? No cóż spróbuję mimo całkiem sporej ilości kabelków łączącej poszczególne płytki tego urządzenia.

Jedyny nowy element to trafo zasilające - ktoś wywalił oryginał na 120 V i wsadził na 230V.
Urządzenie było przeznaczone na rynek amerykański i tylko tam mogę znaleźć do niego części.

No nic - szoruję po preparat czyszcząco myjący do robala.

Trochę tego i trochę tamtego też.

Piterski

Chyba po izopropanol a nie chemie domową?!
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

GregWatson

Niekoniecznie, swego czasu pracowałem w sewisie międzynarodowym gdzie myto elektronikę w komorze ultradźwiękowej z użyciem płynu (mieszanki alkoholu z jakimś tam ichnim preparatem) podobnie jak winyle, a mniej skomplikowaną  elektronikę nawet zwykłą wodą demineralizowaną.

W tym wypadku mam myjkę ultradźwiękową do dyspozycji gdzie spróbuję wodę z płynem odłuszającym i czyszczącym.

A może nawet ręcznie.

Tak jak tu:

Trochę tego i trochę tamtego też.

Piterski

Już myślałem, że zamierzasz to potraktować jakiś "Cifem".
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

GregWatson

Roztwór wody demineralizowanej z Cifem. 😆 Trafiłeś. Ale delikatnie. To jest płyn, nie mleczko.
Trochę tego i trochę tamtego też.

Piterski

#9
Alkalicznie czynne substancje do mycia elektroniki? No nie wiem czy to dobry pomysł. To trochę jak z teoriami na temat mycia łańcuchów ich szejkowania i dokładnego odtłuszczania przed smarowaniem. Większość tak na youtube radzi ale znalazłem ciekawy materiał z pokazanymi doświadczeniami fizycznymi pokazującymi jak to wpływa na zmniejszenie możliwości penetracji ogniw łańcucha. Nigdy tak nie robiłem i robić nie zamierzam.

PS. Trzymam za Ciebie kciuki byś zdołał to wszystko potem poskładać do kupy i uruchomić.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

GregWatson

Postaram się pokazać wyniki bezwzględnie jaki będzie efekt. Zaczne od plastików i aluminium bo też jest zapuszczony.
Trochę tego i trochę tamtego też.

GregWatson

Jeszcze jedna rzecz mnie nurtuje a mianowicie jak rozdzielić sygnał na kolumny.?
Urządzenie ma możliwość podłączenia dwóch par kolumn ale na każdą z par są tylko dwa wyjścia czincz.

Trochę tego i trochę tamtego też.

Piterski

Cyknij te wyjścia od środka, jak to idzie z płytki, może to jest równoległe wyprowadzenie i wtedy moim zdaniem nie ma sensu dawać dwóch par zacisków.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

GregWatson

Sorki że dopiero teraz ale mam mały plac budowy w chałupie. Żeby było dobrze widać wykręciłem moduł rca wyjść na kolumny. Jest spory gąszcz przewodów i nie wiem czy to będzie dobrze widać.

Trochę tego i trochę tamtego też.

GregWatson

Druga strona modułu to wyjścia na dwie pary kolumn.
Trochę tego i trochę tamtego też.

Piterski

Trudno się w tym rozeznać ale chyba masz jednak dwie niezależne pary. Wiki może Ci doradzi jak to stwierdzić lub kupo dokumentacje.
Jak są rozdzielone to warto by je obie odbudować na zaciskach.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

GregWatson

Dzięki za odpowiedź. Zamówiłem w razie czego oryginalną instrukcje serwisową i zobaczę jak to zbudowali. Fakt że to gra całkiem fajnie. Jeszcze trochę czyszczonka - może podświetlenie skali zmienię bo jest zwykła anemiczna żarówka. Obudowa w bardzo ładnym stanie ino ramki aluminiowe trochę mechanicznie poszarpane.
Trochę tego i trochę tamtego też.

GregWatson

No i rozkminiłem o co tu kaman oczywiście nie sam. Okazuje się że jest trochę takich modeli gdzie przyjęto zupełnie inne rozwiązanie. W tych modelach temat podłączenia kolumn można rozwiązać takimi o patentami:
Trochę tego i trochę tamtego też.

Piterski

Czy jednak nie lepiej dać gniazda nawet takie starego typu zaciskowe?
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

GregWatson

Może i lepiej ale jak zagra dobrze to chciałbym by był w oryginale. Czekam na serwisówkę. Już kupiona. Ale z Ameryki kawał drogi.
Trochę tego i trochę tamtego też.