Ustawiamy azymut, na poważnie.

Zaczęty przez Jakub, Wrzesień 27, 2015, 13:01

Poprzedni wątek - Następny wątek

Piterski

Jakub miałeś racje,
Coś jest schrzanione bo jak odpinam jeden kanał z CD, na którym podaje sygnał 1000 Hz to i tak jest wykres dwóch kanałów nie jednego.
Jak odepnę ten drugi to jest cisza i zero wykresu.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Titanic

Może kabelek mono ?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Piterski

Nie kabel jest stereo, kupiłem go wtedy gdy pierwszy raz ustawiałem wkładkę tylko nie miałem protaktora i tej płyty jaką mam teraz.
Przy pierwszych ustawieniach różnice były. A tu dwa gramofony różne wkładki i wykres dobry a brak tego z lewym i prawym kanałem.

Nie wiem jak w 10 dojść gdzie jest coś pochrzanione karta jest Audigy.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

gratefullde

Cytat: Titanic w Listopad 21, 2015, 19:48

Cytat: gratefullde w Listopad 21, 2015, 17:49
Nie ustawiałem jeszcze na programie ale po dokładnym na oko i ucho to mi kolumny zniknęły z pokoju :)
Byłem we wszoku :)
A co to "magiczna" wkładka ze kolumny znikają ?[emoji106]


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
No ;)
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

Titanic

Głęboko w ustawieniach sa kanały mikrofonu i głośników ?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Keef98

Cytat: Piterski w Listopad 21, 2015, 20:11Nie wiem jak w 10 dojść gdzie jest coś pochrzanione karta jest Audigy.
Normalnie, w zasadzie obsługa podobna jak w 7 i 8.
Dać screeny?

Piterski

Jeśli możecie mi pomóc to proszę bo dalej jak na załączonym obrazku wejść nie potrafię, Nie ma tu nic co by dawało możliwość ustawiania odrebnych kanałów.



Kabel sprawdziłem i jest ok, czyli nie ma w nim zwarcia wspólna jest tylko masa. Kanały + i - każdy ma swój kawałek na jacku osobno.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Keef98

W okienku "właściwości: mikrofon" przełączasz "ogólne" na "zaawansowane" i możesz wszystko zmienić :)

Titanic

Zobacz poziomy właściwości mikrofonu, sa prawy lewy?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Piterski

No właśnie jest z tym problem. Zobaczcie sami. Co nowszy Windows to większa kupa.

Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Keef98

No i masz to:

Piterski

Mam tylko do wyboru dwukanałowe od standardu CD do studyjnej jakości.
W innych urządzeniach jest opcja balansu kanałów w mikrofonie nie.
Co najlepsze nie przeinstalowywałem systemu tylko migrowałem i poprzednio ten oscyloskop i karta zachowywały się prawidłowo.
Niestety druga karta wbudowana świruje i nie działa.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Titanic


Cytat: Piterski w Listopad 21, 2015, 23:18
Mam tylko do wyboru dwukanałowe od standardu CD do studyjnej jakości.
W innych urządzeniach jest opcja balansu kanałów w mikrofonie nie.
Co najlepsze nie przeinstalowywałem systemu tylko migrowałem i poprzednio ten oscyloskop i karta zachowywały się prawidłowo.
Niestety druga karta wbudowana świruje i nie działa.
A nie możesz z innym laptopem porównać ?
Pisałem, jeden laptop miał wejście line in mono i koniec zabawy[emoji53]


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Piterski

Nie mam laptopa ale będę miał w poniedziałek drugi komputer stacjonarny. Golasa do wgrania systemu więc zrobię porządek z tym bałaganem.

Dziękuje Wam wszystkim za wskazówki, nie przyszło by mi do głowy, że to wina komputera ewentualnie karty dźwiękowej.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Jakub

Spróbuj przeinstalować sterownik od karty dźwiękowej. Ja mam windowsa w maszynie wirtualnej, gdzie mam domyślnie ustawione wejście dźwięku stereo, więc nie bardzo potrafię Ci pomóc w rozwiązaniu problemu z fizycznym komputerem.

christo

Cytat: Jakub w Wrzesień 27, 2015, 13:01Naszym celem jest ustawienie wkładki tak aby uzyskać jak najmniejsze wartości przesłuchów.
Początkowe ustawienie ramienia (przy sygnale 1kHz w obu kanałach) było takie, że lewy kanał był wyraźnie mocniejszy. Wkładka była podłączona bezpośrednio pod komputer z pominięciem przedwzmacniacza. Przy sygnale w lewym kanale, przesłuch w prawym był dość wysoki. Za to przy sygnale w prawym, przesłuchu w lewym nie było niemal wcale. Rozumiem, że oznacza to źle ustawiony azymut..? Kręcąc ramieniem, malały przesłuchy w prawym kanale ale jednocześnie rosły w lewym. Czy teraz moim celem jest wyrównanie przesłuchów w obu kanałach czy też spowodowanie aby przy sygnale w obu kanałach poziomy były podobne?
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

vasa

Cytat: christo w Grudzień 05, 2015, 16:16Początkowe ustawienie ramienia (przy sygnale 1kHz w obu kanałach) było takie, że lewy kanał był wyraźnie mocniejszy. Wkładka była podłączona bezpośrednio pod komputer z pominięciem przedwzmacniacza. Przy sygnale w lewym kanale, przesłuch w prawym był dość wysoki. Za to przy sygnale w prawym, przesłuchu w lewym nie było niemal wcale. Rozumiem, że oznacza to źle ustawiony azymut..? Kręcąc ramieniem, malały przesłuchy w prawym kanale ale jednocześnie rosły w lewym. Czy teraz moim celem jest wyrównanie przesłuchów w obu kanałach czy też spowodowanie aby przy sygnale w obu kanałach poziomy były podobne?
Dokładnie tak.
Chociaż ja podłączyłbym gramofon przez pre. Przy bardzo małym sygnale z wkładki błąd pomiaru może być znaczący dla zrobionych odczytów. Zawsze możesz zamienić kanały w pre i zrobić pomiary kontrolne.
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

christo

Cytat: vasa w Grudzień 05, 2015, 16:47Dokładnie tak.
Czyli jak!? :) Wyrównujemy przesłuchy czy równamy poziomy?
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

vasa

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Jakub

Przesłuchy muszą być najmniejsze jakie się da ustawić dla każdego z kanałów.

Wcale nie jest powiedziane, że będą takie same w obydwu kanałach. Trzeba obracać koszyk i patrzeć jak się zmieniają wartości w obydwu kanałach. Dobrze jest wtedy, kiedy nie da się zmniejszyć wartości przesłuchu w jednym kanale, bez zwiększania jej w drugim i vice versa.

vasa

Daj znać czy po regulacji słyszysz zmianę.
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

christo

Cytat: Jakub w Grudzień 05, 2015, 17:29Dobrze jest wtedy, kiedy nie da się zmniejszyć wartości przesłuchu w jednym kanale, bez zwiększania jej w drugim i vice versa.
U mnie to działa jak naczynia połączone. Zmniejszając prawy, rośnie lewy (który początkowo miał wartość bliską 0!). W tej chwili wyrównałem poziomy w kanałach i mam stosunkowo małą różnicę przesłuchów.
Cytat: vasa w Grudzień 05, 2015, 17:36Daj znać czy po regulacji słyszysz zmianę.
Jak skończę, opiszę wszystko przede wszystkim w wątku o at33ev, z którą walczę od pewnego czasu. Na razie efekt jest taki, że mam na prawdę niewielkie zniekształcenia w prawym kanale na płycie testowej przy 16 dB.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

christo

To jest REWELACJA!
Udało mi się ustawić przesłuchy na zbliżonym poziomie. Co ciekawe - ewidentnie widać gołym okiem że wkładka i headshell ramienia jest wyraźnie krzywo. Wniosek więc taki: drodzy państwo - ustawianie azymutu na podstawie położenia wkładki równolegle do płyty służy do poprawy samopoczucia. Tylko i wyłącznie. Jaki dało to efekt. Dźwięk jest bardziej uporządkowany. Generalnie lepiej. A efekty zmierzalne? Po korekcie antyskatingu, na płycie testowej zniknęły całkowicie zniekształcenia przy 16dB (THD mniejsze niż 1%). Poszedłem więc za ciosem i wyciągnąłem z półki płytę HFN'74 z sygnałem +18dB. SoundScope wykazał THD w okolicach 4% (!) i dwa małe słupki przy 600 Hz i 900 Hz. Dodatkowo gdzieś pod koniec ścieżki usłyszałem minimalne brzęczenie w prawym (chyba) kanale. I to wszystko na jednym z najprostszych ramion Pro-Ject'a (gramofon Music Hall mmf 2.2). Już myślałem, żeby się tego gramofonu pozbyć a tu taka niespodzianka...
Przy ustawieniach korzystałem z artykułów:
http://www.kuzma.si/media/uploads/files/Setting%20up%20a%20Turntable.pdf
http://www.technique.pl/mediawiki/index.php/Pomiary_i_regulacje:_Ustawienie_si%C5%82_nacisku_i_antiskatingu
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

miniabyr

Bardzo się przydaje do takiego ustawiania poziomica typu "libelka" rurkowa . Mała ,można połozyć na headshel i mieć kontrolę nad ruchem koszyka . Jak wiecie ja stosuję to przy kalibracji moim Feickertem.Niezbędnik. Wersja do programu Feickert'a ma dodatkowo co 0.5 stopnia podzialkę,ale chcą za tą libelkę 30 euro. :o
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

vasa



Cytat: christo w Grudzień 06, 2015, 11:20
To jest REWELACJA!
Udało mi się ustawić przesłuchy na zbliżonym poziomie. Co ciekawe - ewidentnie widać gołym okiem że wkładka i headshell ramienia jest wyraźnie krzywo. Wniosek więc taki: drodzy państwo - ustawianie azymutu na podstawie położenia wkładki równolegle do płyty służy do poprawy samopoczucia. Tylko i wyłącznie. Jaki dało to efekt. Dźwięk jest bardziej uporządkowany. Generalnie lepiej.
:)
I właśnie dlatego ustawienie azymutu jest warte wysiłku i przezwyciężenia oporów przed oscyloskopem.
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.