Klub szeroko- i pełno-pasmowców

Zaczęty przez tomekkk1, Wrzesień 03, 2018, 12:11

Poprzedni wątek - Następny wątek

kefas

Mówisz, że lakierobejca się nie nadaje?

Piterski

#226
Zapytaj Mikut1982 ale chyba dla początkującego bezpieczniejszy jest olej.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

paul_67

Cytat: kefas w Październik 08, 2019, 18:25Mówisz, że lakierobejca się nie nadaje?
Moim zdaniem lakierobejca na fornirze to profanacja.Polecam olejowosk.

kefas

No właśnie Mikut 1982 pisał, że lakierobejca, chyba że coś pomyliłem.

kefas

Profanacja, a o to chodzi, no tak ja właśnie bym chciał by było jak się należy nawet jak miałoby być drożej.

paul_67

Ma taki plus, że już nie musisz po tym nic robić, ale nie wygląda tak dobrze jak osobno bejca i np.lakier.

paul_67

Piszę z własnego doświadczenia, ale możesz oczywiście zrobić jak uważasz.

kefas

Wszelkie rady mile widziane bo nie mam w tym doświadczenia  :np:

paul_67

Bejcowanie wymaga nieco wprawy. Lakierobejcą jest prościej i szybciej i pewnie dlatego kolega Mikut ją polecał.Warto abyś spróbował co Ci bardziej podejdzie.

kefas

Mogę eksperymentować bo kolumny będą stały tyłem do ściany bez względu na to w którym pokoju zagoszczą więc jest z tyłu duża powierzchnia do testowania. Oklejanie zacząłem właśnie od tyłu kolumn by w razie bubla nie było tak widoczne.

Mikut1982

Wszystko zależy jaki  będziesz miał efekt końcowy wyszlifowanych kolumn..  ja lakiero bejcą malowalem podłogę i aż tak szału nie było ale zakryło mi babole.   Fakt jest to łatwa metoda i może zakryć pewne niedoskonałosci.     Ja też osobiscie wole olej.. musisz porobić próby. Nie koniecznie z tyłu kolumny.. niech bedzie cała piękna.  Naklej fornir na sklejke i na nim rób proby.   Oleje nie są tanie.  Koloryzujacy olej też może zamaskować niedoskonałości.   Na niego lepiej też położyć olej bezbarwny.   Lub kupic bejce nitro, wybrać pare kolorów.  Poczekać aż odparuje i na to olej.  Wtedy zobaczysz efekt.. lakierobejca jest tania a olej wychodzi drozej.  Masz spore  kolumny i nie wiem czy puszka 0,7 l   starczy oleju bezbarwnego.  Olejem też musisz potrenowac aby ładnie wszedł .. osmo jest idealny i mocno nie śmierdzi.. ja szmatka nakładam od 6 do 8 warstw.   

Mikut1982

No i szlif...jak robisz to szlifierka oscylacyjną to na koniec zrób recznie wzdłuż słoi..  tak by zlikwidować rysy po szlifierce.   Teraz tak,  jak zrobisz to papierem o granulacji 100 to bedzie inny kolor niż jakbys robił to papierem o granulacji 150.. mimo że użyjesz tego samego oleju koloryzujacego..  tego efektu nie ma przy bejcy nitro.. ona jest rzadka i wpija.. jak robimy podlogi z drewna i kolor ma być taki jak powinien i na calosci równy to najpierw malujemy podłogę zwykłą wodą wtedy pory drewna otwieraja się i kolor jest intensywny.. ale wtedy podloga jest szorstka i wymaga polerowania.  Na fornirze tego lepiej nie rób.   

Mikut1982

Jak załatwię jakis olej to mogę ci za free podesłać małą próbke ..  ogarne to i dam znać.

Mikut1982

I nigdy nie patrz na próbki w sklepie one i tak wychodzą inaczej.   

kefas

Wielkie dzięki za rady. Najlepiej będzie kawałek forniru nakleić na deskę lub sklejkę i porobić próbki.

Mikut1982


tommypear

Tylko olej. Bejca bezsensu, jak chcesz bejcować to nie forniruj, bo szkoda forniru. Ja lakierowałem i trochę żałuję. Napewno bede od nowa fornirował i wtedy olej. Mam kilka baboli ,w sumie nie zwracam na nie uwagi ale wiem ,że są więc chce to prędzej czy pózniej poprawić. Olej ma ten plus ,że możesz się go łatwo pozbyć i nałożyć coś innego.

Mikut1982

Jak nie nałozy bejcy tylko odrazu olej to kolor dębu będzie żółtawy... chyba ze mówisz o lakiero bejcy.. uzasadnij dlaczego ma nie bejcowac..

Mikut1982

Co to znaczy? Jak chcesz bejcowac to nie forniruj.

paul_67


Mikut1982

I namalować słoje drewna..  nie no żarty żartami.   Dąb jest dobrym drewnem... dobrze przyjmuje bejce.. no fakt lakierujac pędzlem lub wałkiem  zawsze zostaną jakieś niedoskonałosci.   Olej nakładany szmatką wygląda dużo  lepiej.. ja tylko jeden zestaw malowałem lakierem w sprayu.. wyszedł całkiem fajnie.. lecz reszte rzeczy typu amplituner i kolumny robiłem olejem.  Pamietaj szlif końcowy  ręcznie wzdłóż słoja...

Piterski

Mikut1982, ty masz kontakt zawodowy z drewnem.Czy drewnianą klejonkę, mam na myśli płyty dębowe 4cm,można kupić bez sęczków.
Chciałem zrobić z nich standy ale chyba nie da się kupić takiej by nie było w niej sęczków, albo wyjdą przy wycinaniu.
Czy można je wtedy na surowo jakoś ładnie zaszpachlować by po naniesieniu czarnego koloru nie było kraterów czy lepiej tego nie robić?
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Mikut1982

Witaj pioterek.  napewno idzie kupic bez sęków w pierwszym gatunku.  Tylko jak chcesz malować  na czarno to małymi zdrowymi sęczkami bym sie nie przejmował..  to stolarz musiał by ci pociąć takie kantówki..tylko musisz mu powiedziec ze chcesz bez seków,  takie  standy to muszą być na czopy i klejone.   Bo pewno delty nie są lekkie. Nieraz problem polega na tym że stolarze nie chcą robic takich rzeczy, wolą zrobić większe zamowienia.  Wiem jak jest u mnie w miescie.

Mikut1982

Zakladamy lite deski które mają po ponad dwa metry i są bez sęków nawet najmniejszych.  Opowiem pewną śmieszną sytuacje z budowy.   Inwestorka pyta się stolarza czemu na schodach jest tyle sęków.  A on jej na to-  a widziała pani drzewo bez gałezi.  No nie wiedziała babka co odpowiedzieć..

Piterski

Płyty mają być z klejonki dębowej nie z litych dech. Mam z takich długie blaty na stoliku i nic się z nimi nie dzieje. Ja potrzebuje 4 sztuk w rozmiarze 40x60 cm. Rozmawiałem z jednym stolarzem i nie chciał tego robić na wpust, stwierdził owszem że połączenie będzie klejone ale na kołki dębowe.
Mam też propozycje wykonania z płyt MDF klejonych warstwowo i fornirowania na gorąco na prasach. Firma robi obudowy kolumn i ma zaplecze techniczne.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.