PŁYNY do mycia płyt winylowych / gramofonowych - te najlepsze i te najsłabsze

Zaczęty przez SVART, Czerwiec 10, 2016, 12:58

Poprzedni wątek - Następny wątek

rudy-102

Cytat: maciek1 w Grudzień 19, 2017, 19:15Czy macie jakichś sprawdzonych sprzedawców jak najlepszej jakości izopropanolu?
Ja zamawiam zawsze w Kremer Pigmente GmbH - http://www.kremer-pigmente.com/de
Oni działają tez w Polsce - http://www.kremerpolska.com/katalog/index.htm
24 zł za litr.

rudy-102

Tylko,że akurat izopropanol sprzedają nie w szkle, ale w blaszce.


bat73

Cytat: il cattivo w Listopad 25, 2017, 17:54Podobno wikolem też można.
Przynajmniej tak kolega twierdzi. Niby trzeba wyczuć odpowiednią konsystencję i czas. Jemu wyszło, choć osobiście efektu nie widziałem.
Na pewno wikol tańszy...
Nie wikolem.
To roztwór alkoholu poliwinylowego.
Alkohol ten sprzedawany jest w formie proszku.
po ogrzaniu w kąpieli wodnej do około 95 st C rozpuszcza się w wodzie i po schłodzeniu pozostaje płynny.
Na płycie zasycha tworząc elastyczną warstwę jak u Pana na filmie tyle że Pan skąpi nieco ( bo drogo sprzedaje). lepiej dać grubszą warstwę albo dwie. wtedy odrywa się w zasadzie w całości. Mycie pędzla nie jest problemem jest to roztwór wodny więc nie ma problemu
Upierdliwość stosowania wyklucza toto ze standardowego użytku. Ja uratowałem ze dwie płyty po myciu w knosti źle przefiltrowanym płynem.
Trudno mi jednak powiedzieć czy jest w stanie usunąć coś więcej niż mycie z odsysaniem. Nie jestem na sto procent pewien.
Czasem gdy po myciu jeszcze coś pyka lub smaży używam.
Co ciekawe miksturę zrobiłem parę ładnych lat temu i w dalszym ciągu jest płynna i działa. Właśnie sprawdziłem. To musiało być 10 lat temu.
Niestety w związku z tym nie pamiętam dokładnej ceny ale wydaje mi się że 500 g tego alkoholu kosztowało około 50 zł, no na pewno nie więcej niż 100 zł a wystarcza to na 5 litrów roztworu. Ja przez 10 lat nie zużyłem jeszcze 0,5 litra :)


il cattivo

Kolega wikolem robił, możesz być pewien. Oczywiście jako zamiennik dla tego alkoholu poliwinylowego, do którego nie miał dostępu :)

moon

Pioneer PL-50L II + Ortofon 2M Bronze + LAR LPS-1+ Cayin MT-35S + Canto Grand


kefas


krzysiek

chyba czystszej być nie może

jako ciekawostka, w 2011 r. kupowałem ją za 2,5 zł
ostatnio zdaje się 6,80 zł
złoty interes robić taką wodę
Modwright KWI-200, Dynaudio Special 25, Chord Qutest, poprzednio na forum jako blackholesun


moon

Pioneer PL-50L II + Ortofon 2M Bronze + LAR LPS-1+ Cayin MT-35S + Canto Grand

gratefullde

Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

maciek1

Namierzyłem kilka miejsc w Łodzi. Niestety nie jest to produkt POCH, tylko zwykła butla plastikowa. Napisali, że 99,9% ale z pewnością to nie jest to:) Ciekawostka... U jednego z poważnych producentów dowiedziałem się, że 1litr (jeden litr) czda (czysty do analiz) alkoholu aktualnie kosztuje około 90zł! Ja dwa lata temu dawałem już cos koło 40zł. A w przyszłym roku cena wyniesie 260zł!!!!!!!!! Hmmm... To chyba lepszy biznes niż ten, który kręci słynny południowoamerykański kartel:))) Niestety nie ten popyt... Czas spróbować po świętach "plastikowego":)

bat73

Cytat: il cattivo w Grudzień 20, 2017, 12:52
Kolega wikolem robił, możesz być pewien. Oczywiście jako zamiennik dla tego alkoholu poliwinylowego, do którego nie miał dostępu :)
Ja miałem na myśli że nie powinno się tego robić wikolem. Oraz że Pan z zamieszczonego filmu używa najprawdopodobniej maseczki z alkoholu poliwinylowego.
10 lat temu kupiłem go bez problemu w hurtowni chemicznej w Krakowie. Choć muszę przyznać że wzbudziłem zdziwienie. Raczej nie przyznałem się do czego mi to, żeby nie pogarszać sytuacji :)

moon

Pioneer PL-50L II + Ortofon 2M Bronze + LAR LPS-1+ Cayin MT-35S + Canto Grand

Two-FacedGirl

Cytat: paul_67 w Czerwiec 11, 2016, 11:22Obecnie sam robię taki płyn  w proporcjach: 200 ml izopropanol,800 woda demirelizowana i 5 ml fotonal, choć słyszałem też o innych proporcjach czyli 300/700

Czy to jest właśnie przepis na tzw. "miksturę forumową"?
Pozdrawiam

maciek1

To przepis na płyn forumowy faktycznie, choć ja daję mniej troszeczkę alkoholu izopropylowego i fotonalu chyba też, żeby się aż tak nie pieniło (nie robię w takich ilościach od razu, więc może w sumie tego fotonalu to w sam raz:))) Ważne żeby z alkoholem nie przesadzić - jak to w życiu:)

Two-FacedGirl

Cytat: maciek1 w Styczeń 02, 2018, 22:57
To przepis na płyn forumowy faktycznie, choć ja daję mniej troszeczkę alkoholu izopropylowego i fotonalu chyba też, żeby się aż tak nie pieniło (nie robię w takich ilościach od razu, więc może w sumie tego fotonalu to w sam raz:))) Ważne żeby z alkoholem nie przesadzić - jak to w życiu:)
Dzięki za odpowiedź, też się zastanawiałam nad fotonalem czy aby nie za dużo...
Mam jeszcze pytanie lepszy fotonal czy Mirasol2000?
Zawsze używałam płynu do myjki Knosti, ale chcę spróbować czegoś innego.
Pozdrawiam

maciek1

Nigdy nie używałem Mirasolu, bo mam Fotonal jeszcze, ale chyba różnicy nie będzie. Zdania są podzielone:)

elem

Jeśli używacie Mirasolu/ Fotonalu w myjkach typu Knosti, to powinien być chyba wykorzystywany przy końcowym płukaniu a nie przy podstawowym myciu. Wydaje mi sie, że spłukiwanie wodą środka antystatycznego jest bez sensu.

https://www.chemia-fotograficzna.pl/files/101080_12_11.pdf
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

rudy-102

Cytat: Two-FacedGirl w Styczeń 02, 2018, 22:47
Cytat: paul_67 w Czerwiec 11, 2016, 11:22Obecnie sam robię taki płyn  w proporcjach: 200 ml izopropanol,800 woda demirelizowana i 5 ml fotonal, choć słyszałem też o innych proporcjach czyli 300/700

Czy to jest właśnie przepis na tzw. "miksturę forumową"?

Było chyba kilka wersji tego przepisu. Mój wyszedł chyba bardzo hardcore`owy:
1000 ml izopropanolu,
1000 ml etanolu,
1500 ml wody destylowanej,
pół łyżeczki od herbaty płynu do mycia naczyń.

Tak było do Knosti. Do myjki z odsysaniem daję 5000 ml wody.


rudy-102


Two-FacedGirl

Cytat: elem w Styczeń 03, 2018, 09:41
Jeśli używacie Mirasolu/ Fotonalu w myjkach typu Knosti, to powinien być chyba wykorzystywany przy końcowym płukaniu a nie przy podstawowym myciu. Wydaje mi sie, że spłukiwanie wodą środka antystatycznego jest bez sensu.

https://www.chemia-fotograficzna.pl/files/101080_12_11.pdf
Tu oczywiście masz rację, ale trzeba by w takim razie robić 2 wersje płynu a to nieco komplikuje sprawę. Postanowiłam dodać 1ml na 1L całej mikstury i zobaczymy.
Pozdrawiam

Two-FacedGirl

Cytat: rudy-102 w Styczeń 03, 2018, 11:38Było chyba kilka wersji tego przepisu. Mój wyszedł chyba bardzo hardcore`owy:
1000 ml izopropanolu,
1000 ml etanolu,
1500 ml wody destylowanej,
pół łyżeczki od herbaty płynu do mycia naczyń.

Tak było do Knosti. Do myjki z odsysaniem daję 5000 ml wody.
O to faktycznie wygląda hardcorowo :-)
Widzę że dodajesz etanol, ale sam izopropanol powinien załatwić sprawę prawda?
Pozdrawiam

maciek1

Etanol jest także obojętny wobec PCV? Jeśli tak, to chyba nie ma sprawy, poza tym, że chyba zbyt "na bogato":) Więcej nie zawsze znaczy lepiej. Przy okazji - ( z organicznej miałem komis, więc wybaczcie), z mieszanki alkoholi nic tam nowego się narodzi?:)))