Walka ze smogiem

Zaczęty przez frywolny trucht, Styczeń 05, 2018, 12:27

Poprzedni wątek - Następny wątek

frywolny trucht

Tytułem wstepu.

Żyjemy w zeschizowanym dość kraju i pomimo ciągłego postępu, cywilizowania się- absurd goni absurd. To znaczy człowiek robi sobie sam na złość.

I tak- będąc w małej miejscowości, gdzie przestrzenie są spore, trawniki między blokami służą za psie sralnie, a dzieciom wpaja się: Brajanek nie wchodź na trawę! Problem nie istnieje na terenie nowych osiedli blisko centum dużego miasta, gdzie przestrzeń zielona jest na wagę złota i po pieskach się sprząta.

Zapomniałem się więc w tej małej miejscowości i postanowiłem skrócić drogę przez trawnik. Ależ szybko pożałowałem. Musiałem wyglądać jak ktoś z Ministerstwa Głupich Kroków ( Monty Python). A le ile było już rozmazanych, bo ktoś niewycyrklował.
No i co głupi Polaku? Ne chciało ci się sprzątnąć kupy po swoim psie, a na drugi dzień twoje dziecko przyniosło to gówno do domu pod butem. No chyba, że nauczyłeś, że nie wolno po trawie, bo trawa to psia sralnia. Brawo!

Kolejny absurd. Narodowy Samochód Elektryczny. Pienkna, ekologiczna ideja. Tylko nasz prunt pochodzi z węgla, a to przez wegiel z roku na rok coraz gorzej mi się oddycha w sezonie grzewczym.  W większości miejsc w Polsce nie samochód jest źródłem problemu, a stare piece na wszystko. A jeśli do tego dołożyć Januszy, którzy bez żenady palą śmieciami?

Wracając parę dni temu z urlopu zauważyłem takie zjawisko. Samozabijanie się Polaków najbardziej uskuteczniane jest w małych miejscowościach w rejonie kamienic i starych domów jednorodzinnych. Jeśli dzieje się to w niecce- efekty wizualne są spektakularne jak np. w Lipnie.
W Czernikowie ktoś tak dał czadu, że chyba jakiś zakład to musiał być. Dwie najfajniejsze miejscówki na trasie z Płońska do Bydgoszczy.

Problem dotyczy też większych miast. Każde ma takie starsze osiedla domów jednorodzinnych. Każde ma niepodłączone jeszcze do KPEC kamienice w śródmieściu. No i jak się mieszka obok, w zagłębieniu- jest się zabijanym. Sukcesywnie co roku.

Zdjęcie z internetów
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

#1
Czy problem jest przejaskrawiony i medialnie pompowany? Przecież w latach 70-tych było dużo gorzej.

Zapewne, ale węgiel był tylko polski, a wywóz śmieci symboliczny cenowo. Fakt, faktem- niezdrowy jednak okres. Nie wiedziano np o szkodliwym działaniu papierosów, azbestu. Myślę, że dobrze, że media pompują. Świadomość rośnie. Może jeden z drugim skojarzy, że sam się też zabija.

Wyliczono gdzieś, że warszawiak krócej żyje przez smog o 2 lata, a krakowiak 2,3 lata. Ciężko to w jakikolwiek sposób odnosić do siebie, bo w każdym mieście są miejsca zdrowsze i mniej zdrowe.
Ja wiem tylko po sobie i rodzinie, że problemy zaczęły narastać w nowej miejscówce. Wcześniej mieszkaliśmy na górnym tarasie, na sporym osiedlu, z dala od domków, teraz w niecce, blisko śródmieścia i starych willi, które kiedyś należały do zamożnych mieszkańców, ale w PRL porobiono z nich mieszkaniówkę socjalną. Problem smogu zaś nasilił się w 2013 roku, po reformie z segregacją śmieci.

Czym smog objawia się u nas? Cała czwórka rano wstaje i kaszle. Wyjedziemy gdzieś gdzie nie trują i cudowne uzdrowienie. Wracamy i po nocy, rankiem- znów to samo. Kaszel. U mnie powoli zaczynają narastać duszności.

Myślę, że czas na zdjęcie. Przedstawia ono nawiewnik okienny firmy Aereco. Proszę zwrócić uwagę na czarną plamę nad nawiewnikiem, na węgarku. To efekt tego sezonu grzewczego. Na wiosnę co roku wycieramy. Mamy 5 takich nawiewników i nad każdym ten sam widok  :o
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Jakub

#2
Niestety, ludzka mentalność jest jaka jest. Miną jeszcze dziesięciolecia zanim coś się zmieni.

Ja mam w domu piec na ekogroszek, automatyczny (Kosztował prawie 10000 PLN) Palę węglem za ok. 1000 PLN/tonę. Więc cenowo mi to wychodzi prawie tak jakbym gazem grzał.
Interes średni, ale przy planowaniu budowy zamiast myśleć to się zasugerowałem cudzymi opiniami i jakimiś bzdetnymi kalkulatorami energetycznymi, które obliczają koszt grzania węglem po cenie jakiegoś flotu, a nie porządnego węgla. Za parę lat, jak się skończy gwarancja na piec, założę gaz.

Niemniej, przy takim piecu i paląc takim węglem nie uświadczysz dymu z komina, a emisja pyłów jest naprawdę znikoma.

Tylko co z tego, skoro 3/4 wsi pali w piecach śmieciami, ramami okiennymi itd., a i zdarzają się magicy, którzy oponami palą. Na szczęście mieszkam na szczycie wzniesienia, więc cały ten syf zostaje na dole. Do tego dochodzi palenie folii i liści w jesieni.
Nieważne, że i liście i folię kilka razy w roku odbiera firma odpowiedzialna za odbiór reszty śmieci. Janusz woli zrobić ognisko.
Do tego, każdy jeździ golfem lub audi a3 z wyciętym filtrem DPF. I żaden z magików nie skojarzy, że astma jego dzieciaka i częste choroby są bezpośrednim następstwem tego, że bezmyślnie wrzuca do pieca wszystko co popadnie, że spuszcza swoje szambo do rowu przed domem, a potem pije wodę z przydomowej studni, itd.

A o tym, żeby policja, czy strażnik gminny jakoś nad tym wszystkim zapanowali to nie ma co marzyć. Strażnik raz w roku wystawi mandat za brak kwitka za wywóz szamba i na tym sprawa się kończy. Mandat 100zł, wywóz 100zł za 10m3. Więc jak Janusz ma większe szambo, to się mu nie opłaca wywozić. Zwłaszcza, że by to musiał robić co miesiąc.
Strażnik w nocy nie pracuje, więc po nocach we wsi snuje się różnokolorowy dym, śmierdzi ściekami z rowów, itd. Oczywiście winnych brak.

I tak jest w całym kraju.

Cytat: frywolny trucht w Styczeń 05, 2018, 13:05
węgiel był tylko polski,

Żeby było śmiesznie. W Polsce już praktycznie nie ma węgla, który się nadaje do pieców z podajnikiem. Chyba w jednej kopalni taki wydobywają z ostatniego pokładu.
Węgiel do pieców automatycznych, powinien spełniać wyśrubowane normy zawartości popiołu, siarki, i mieć odpowiedni współczynnik spiekalności.
To co jest u nas, to głównie węgiel koksujący, dobry dla dużej energetyki, ale nie nadający się do domowego pieca z podajnikiem.

Tak więc, cała ta historia z walką ze smogiem i super piecami piątej klasy to jest ściema, bo Janusz kupi super piec z dopłatą od Unii lub gminy, a potem sypie w niego najtańszy ekogroszek z węgla brunatnego, który kupi w markecie za 600zł za tonę. I wyśrubowane normy spalania idą się j.... No ale to i tak lepsze niż piec opalany śmieciami.

Węgiel, który pozwoli spełnić te normy spalania jest tylko z importu, i dużo droższy. (Ja mam importowany z Kolumbii).

A z kuriozalnych historii, to wspomnę jeszcze o sytuacji w Przemyślu, gdzie mieszkają moi rodzice. Są tam zakłady produkujące płyty pilśniowe. Zgadnijcie co się dzieje z całą hałdą odpadów i ścinków poprodukcyjnych? Wszystko idzie z dymem, bo przed sezonem grzewczym rozdają to pracownikom. Na własne oczy widziałem ciężarówki, które rozwożą ten syf ludziom do domów i kamienic. Ludzie mkają całe piwnice tego "drzewa" i palą tym w piecach. Ale tym się żaden prokurator nie zainteresuje.





frywolny trucht

Przerywnik filmowy:

https://www.youtube.com/watch?v=81Gh8XjVfZ0

Niniejsze forum skupia raczej gadżeciarzy, ale na wszelki wypadek wyjaśnię co to nawiewnik ( nawietrzak) okienny.
W PRL panowały w mieszkaniówce okna drewniane. Po pierwsze nie były zbyt dokładnie pasowane, po drugie z czasem się wypaczały. Dzięki temu w pomieszczeniach była cyrkulacja powietrza. Nawiane do pomieszczenia- zimą- powietrze odpływało kanałami wentylacyjnymi. Aż tu nagle wymyślono okna z plastiku. Szczelne, sztywne. Przyszło też niestety drugie nowe- liczniki zużycia ciepła na kaloryferach. Do tego z roku na rok koszty ogrzewania były coraz wyższe. To Polacy zaczęli się zamykać szczelnie i przykręcać grzejniki. Następowało kiszenie się :) Proceder miał szczególnie sympatyczne efekty w nowych budynkach. Grzyb na ścianach i reklamacje. Jak to? Nowy budynek i już grzyb? No i ktoś mądry wpadł na pomysł nawiewnika okiennego, przez który wpuszczane jest powietrze. Mój model ( Aereco EMM)potrafi to:

Higrosterowany: zmiana przepływu uzależniona jest od wilgotności względnej wewnątrz pomieszczeń.
Nawiewniki EMM standardowo wyposażone są w ręczną blokadę przepływu powietrza. Nawiewniki przymknięte umożliwiają doprowadzenie minimalnej ilości powietrza. Z opcji tej zaleca się korzystać wyłącznie przy niesprzyjających warunkach klimatycznych



Ale do nawiewników jeszcze wrócimy. Być może teraz nastała ich złota era.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Jakub

Cytat: frywolny trucht w Styczeń 05, 2018, 13:36Proceder miał szczególnie sympatyczne efekty w nowych budynkach. Grzyb na ścianach i reklamacje. Jak to? Nowy budynek i już grzyb?

Ten grzyb to bardziej wina tego, że deweloperzy stawiają na szybkość a nie na jakość. Jeszcze ściana nie zacznie schnąć, a już na nią walą tynki i ocieplenie, montują okna i drzwi. A potem zdziwko, że w środku jest wilgoć. Nie da się postawić domu czy bloku w kilka miesięcy technologią tradycyjną.


frywolny trucht

#5
Do rzeczy. Walka. Można ją prowadzić w sposób czynny i bierny. Czynny- czyli zwyczajnie podpierdzielić delikwenta na Straż Miejską. Mnie się to jeszcze nie zdarzyło, ciągle mi siedzi w głowie, że to donosicielstwo, ale skrupuły mam coraz mniejsze i kto wie? Może niedługo hamulce puszczą... jak zacznę dzwonić, jak zacznę... Tak w ogóle to żona doniosła na taki zakładzik, manufakturkę, która zasyfiała całą okolicę śmierdzącym, brązowym dymem. I wiecie, że pomogło? Na drugi dzień zupełnie inny krajobraz.

Walka bierna.
Po pierwsze trzeba zminimalizować dopływ smogu do pomieszczeń, po drugie oczyszczać pomieszczenie na bieżąco. Tak sobie wykoncypowałem. Iść dwutorowo.

I w tym momencie nawiewnik okienny staje się gwiazdą wieczoru. Do tej pory on sobie był bo był. Okno przecież zawsze można rozszczelnić. Ale w momencie gdy się pojawiły wersje z filtrami sytuacja diametralnie się zmienia. Teraz nawiewnik staje na straży czystego powietrza. To nie tylko ochrona przed szkodliwym smogiem w zimie, to także ochrona przed pyłkami wiosną i wiatrami, które dotąd nawiewały do naszych mieszkań coś co nazywamy kurzem. To co mamy na meblach, na naszych ukochanych sprzętach i nas wcurwia :)

Ceny nawiewników są różne, z reguły można je montować na wstawionych już oknach:

https://www.ecofanet.com.pl/nawiewnik-okienny-400-mm-po-400-p-1850.html?gclid=EAIaIQobChMIwprE1NDA2AIVW-AZCh3wKgS5EAYYASABEgJrw_D_BwE

https://oknoplast.com.pl/nawiewniki-antysmogowe/

http://www.wentylacyjny.pl/1850-49-234-nawiewnik-z-filtrem-antysmogowym-ventair-integro.html

Ja natomiast trafiłem na możliwość dołożenia filtra do moich. Dobrze jest mieć produkt popularny :)
http://allegro.pl/filtr-pylow-i-sadzy-do-nawiewnika-okiennego-i6691420337.html?snapshot=MjAxOC0wMS0wNFQxMToxMjo1MS4wMDVaO2J1eWVyO2IxMDcyMDVlNDgwZGUzMDBkMThlZTdiMzVhNTgzNTZhMmJhM2M1NDFiMDE4YTBjZjRjMjFiYWJlNDIyZGRiZWI%3D

Drugi element walki biernej to oczyszczacz powietrza. Po przyjrzeniu się tematowi, szkodując kasy- wybrałem XIAOMI AIR PURIFIER 2 Recenzje tutaj:
https://gizchina.com.pl/2017/08/06/recenzja-xiaomi-mi-air-purifier-2/
http://mobileos.pl/2017/07/23/oczyszczacz-powietrza-xiaomi-air-purifier-2-polska-recenzja/

W końcu będę miał coś Xiaomi, w dodatku Chińczycy mają spore doświadczenie ze smogiem ;)
Oba te elementy zamówiłem i spodziewam się ich na początku przyszłego tygodnia. Będę się dzielił wrażeniami na bieżąco.
A wy? Prowadzicie już walkę? W jaki sposób?







ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

rudy-102

Cytat: frywolny trucht w Styczeń 05, 2018, 12:27będąc w małej miejscowości, gdzie przestrzenie są spore, trawniki między blokami służą za psie sralnie,

Przepraszam, ale musiałem sobie pozwolić.


Melepeta

Ja przed kilkoma dniami zacząłem walkę Sharpem FU-P60S-E.
Sprzęt jest dla muzyki, nie odwrotnie.

frywolny trucht

Wiesz co jest ciekawe? Jak wspomniałem paru znajomym o oczyszczaczu, patrzyli na mnie, jak na dziwaka. Ja sobie pluję w brodę, że tak późno na to wpadłem, a inni każą mi się pukać w głowę  :o :o Ale do sedna. Czyż wyczuwasz jakąkolwiek różnicę? Testy ABX?
;D
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

tomasz_pianista

Ja mam Xiaomi Air Purifier 2. Ogólnie bardzo OK, dobre wykonanie, chodzi cicho i robi robotę. Problemem jest aplikacja, chyba, że ktoś ogarnia chiński:)

Szkoda tylko, że eksploatacja jest dość droga, filtr to 150-300zł w zależności od wersji. Trzeba wymieniać przed każdym sezonem grzewczym.

W tym roku w Katowicach nie jest najgorzej, inna sprawa, że mieszkam na 10 piętrze na końcu miasta właściwie w parku. W centrum przy kamienicach z kopciuchami można się udusić.

Znacznie gorzej jest w Krakowie i okolicach.
Grupa ratowania poziomu.

frywolny trucht

W obu testach Xiaomi twierdzą, że jest full English. Kłamio?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93


gratefullde

Troszku nerwowo reagujecie. Oscylacje smogu, w różnych okresach, bywały bardziej niekorzystne niż dziś. Dziś mamy normy. Dość regorystyczne. Ja wiem, kaszlemy itp. ale to nie jest efekt,  o mój Boże, spalania jednostkowego. Sprawa jest globalna. Niemniej czym więcej o tym cztyamy tym wiecej chorujemy :)
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

tomasz_pianista

Heh, no, będziesz miał ciekawie:) W opcjach ustaw serwer chiński, wtedy będziesz miał dostęp do sterowania z telefonu i pomiaru pyłów w pomieszczeniu. Na amerykańskim serwerze to raczej nie działa. Na początku miałem trochę problemów, ale teraz apka działa OK.

Jeśli chodzi o jakieś różnice w jakości powietrza...Tak na węch to raczej nie wyczujesz. Kurzu to też nie zbiera, odkurzać dalej trzeba:) Natomiast przy dużym zanieczyszczeniu na zewnątrz (np. normy przekroczone o 500%) jak otworzysz okno to Xiaomi po 5 minutach włącza pełne obroty. U mnie jest w pokoju około 28m i radzi sobie OK, jak jest bardzo złe powietrze to na noc przenoszę do sypialni.

W tym sezonie jeszcze ani razu nie chorowałem, moja dziewczyna też nie, wydaje mi się, że może być w tym jakaś zasługa oczyszczacza.

Jak dla mnie bardzo dobry zakup.

No i najważniejsze - w trybie nocnym jest tak cichy, że absolutnie nie przeszkadza w słuchaniu muzyki:D
Grupa ratowania poziomu.

Melepeta

W moim filtr kosztuje prawie pińset, ale ma starczyć nawet na pięć lat. A węgla aktywnego jest tam mnogo, mnogo. Nie tak jak w innych, napylona niby warstewka. Na zdjęciu wkład z węglem.
Sprzęt jest dla muzyki, nie odwrotnie.

Jakub

To nie ma odpierać ataku gazami VX tylko filtrować pyły. Węgiel aktywowany do tego nie jest potrzebny. Natomiast filtr HEPA tak. :)

tomasz_pianista

Cytat: McGyver w Styczeń 05, 2018, 22:46
Cytat: tomasz_pianista w Styczeń 05, 2018, 22:41w Katowicach
tam mieszkasz? Na kawiszcze zapraszam wobec tego.


Ano, w brudnych, szarych Katowicach. Taki widok mam z okna, typowe industrialne miasto:P

Chętnie kiedyś wpadnę, może chciałbyś pogrzebać w Yamasze CDX 993?;)
Grupa ratowania poziomu.

frywolny trucht

Cytat: tomasz_pianista w Styczeń 05, 2018, 22:49No i najważniejsze - w trybie nocnym jest tak cichy, że absolutnie nie przeszkadza w słuchaniu muzyki:D

Tak jest. Już się cieszę :) Z jednej strony widzę po nas ( mojej rodzince), że jest coraz gorzej. Z drugiej- to taki pierwszy krok, czy urządzenie tego typu w ogóle coś daje.

Cytat: Jakub w Styczeń 05, 2018, 22:56Węgiel aktywowany do tego nie jest potrzebny

Najnowsza, fioletowa wersja filtra Xiaomi ma likwidować także bakterie  :o Czyli filtr jest antysmogowy, przeciwpyłkowy, ale też przeciwbakteryjny. Wg producenta.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Jakub

Cytat: frywolny trucht

Najnowsza, fioletowa wersja filtra Xiaomi ma likwidować bakterie  :o


Pewnie ma jony srebra.

Węgiel aktywowany neutralizuje zapachy.

McGyver

Cytat: tomasz_pianista w Styczeń 05, 2018, 22:57
Cytat: McGyver w Styczeń 05, 2018, 22:46
Cytat: tomasz_pianista w Styczeń 05, 2018, 22:41w Katowicach
tam mieszkasz? Na kawiszcze zapraszam wobec tego.


Ano, w brudnych, szarych Katowicach. Taki widok mam z okna, typowe industrialne miasto:P

Chętnie kiedyś wpadnę, może chciałbyś pogrzebać w Yamasze CDX 993?;)
Przed ostatnią przeprowadzką miałem podobne widoki z okna. Okna na dziewiątym piętrze. Teraz mieszkam w domku na przedmieściach, na szczęście na górce. Ale i tak dość często śmierdzi smogiem. Niemniej wydaje mi się że z roku na rok śmierdzi coraz mniej.

tomasz_pianista

W Chinach i Indiach te urządzenia są bardzo popularne, problem tam jest całoroczny. U nas tylko zimą, ale kilka miast z Polski lubi sobie wejść do top 10 najbardziej zanieczyszconych miast na świecie.

Moim zdaniem nie ma co się zastanawiać nad oczyszczaczem, ewentualnie tylko nad tym jaki model wybrać. Mój brat używa Sharpa z zestawem z nawilżaczem i jonizatorem powietrza, ogólnie jest to lepszy produkt, ale cena całości to chyba 3,5k. Dla mnie Xiaomi jest OK.
Grupa ratowania poziomu.

Melepeta

Z oczyszczaczem, jak ze sprzętem audio. Wolałem kupić lepszy używany, niż nowy byle jaki.
Sprzęt jest dla muzyki, nie odwrotnie.

Jakub

U mnie jak przewieje, to jest taki widok :)

frywolny trucht

Pamiętajcie Panocki, że jest jeszcze problem pyłków, nawiewania kurzu i sierść zwierzaków. Xiaomi nie nawilża, a może warto?  ;D
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

McGyver

Cytat: frywolny trucht w Styczeń 05, 2018, 23:16problem pyłków,
Dla mnie żaden problem.
Cytat: frywolny trucht w Styczeń 05, 2018, 23:16nawiewania kurzu
A to faktycznie jest wkurzające  ;)   
Cytat: frywolny trucht w Styczeń 05, 2018, 23:16i sierść zwierzaków.
A co mi przeszkadza sierść kochanych bestyjek?