Let's do it together, czyli zróbmy to razem. Małpujemy preamp Kondo KSL-M7 Line.

Zaczęty przez McGyver, Maj 05, 2017, 23:29

Poprzedni wątek - Następny wątek

tomekkk1

Cytat: Atomek w Czerwiec 06, 2019, 16:02
Mam do Was prośbę koledzy, czy mogę bez żadnych modyfikacji zastosować lampy PCC88 7DJ8 MATSUSHITA
PCB posiadam taką jak z pierwszych postów pod 12AU7 :)  z góry dziękuję za pomoc :)

Nie. Adam już o tym na Forum wspominał - musiałbyś zmniejszyć napięcie anodowe do przynajmniej 220V i wymienić kilka rezystorów, by ustawić inne punkty pracy. Poza tym ECC88/PCC88 potrzebują 6.3V hajcungu, a w tym wątku zasilacz żarzenia był robiony na 12V dla 12AY7 ;)

U siebie mam zamiennie PCB na 12AY7 i na ECC88/PCC88 (i używam Matsushita właśnie) - układy te grają różnym dźwiękiem, ale koniec końców układ bazujący na 12AY7 brzmi dla mnie lepiej. Lampy to GE :)



Rangefinder

Witajcie,

chciałbym się "ujawnić" :)

po dwukrotnej lekturze obu wątków obu wątków poświęconych Keisho postanowiłem spróbować. AudioAddicted wysoko postawił poprzeczkę, spróbuję się zmierzyć z jego konstrukcją...


tomekkk1

Cytat: Rangefinder w Czerwiec 22, 2019, 22:36
Witajcie,

chciałbym się "ujawnić" :)

Cześć! Nareszcie się ujawniłeś  :P


Cytat: Rangefinder w Czerwiec 22, 2019, 22:36
po dwukrotnej lekturze obu wątków obu wątków poświęconych Keisho postanowiłem spróbować. AudioAddicted wysoko postawił poprzeczkę, spróbuję się zmierzyć z jego konstrukcją...

No chyba żartujesz z tą "porzeczką" ;D
A tak bardziej serio - będę bardziej zadowolony jak wreszcie się pozbędę tego cholernego buczenia  :np:

Działaj, wiem że plan masz "gruby" i jesteś zmotywowany. Dasz radę!

Rangefinder

Cytat: jimmi w Marzec 23, 2019, 09:17
PCB sygnałowego LS10


   R1,R2                      - 470 Ohm 0.6-1W  (2szt)
   R3,R4,R5,R6            - 1M  0.6-1W    (4szt)
   R7,R8,R9,R10,R11,R12,R13,R14   - 240K 2W (8szt)
   R15,R16                  - 6,2k  0.6-1W (2szt)
   R17,R18                  - 5,1k  0.6-1W (2szt)
   C1,C2                     -  0,47uF   (2szt) !!! Jak najlepsze (np. Jupiter copper in wax, Duelundy Alexander, Toichi Tone Factory T-Cap)
   C3,C4                     - 33u 400v (2szt) mogą też być nieco większe, tego samego producenta i z tej samej serii co kondensator C4 w zasilaczu.
   C5                          - 470uF/50v/25v jak najwiejszej pojemnosci   (1szt) elktorolit
   Podstawki pod lampy  - Podstawka Noval 9pin druk typ5 2szt
   Dioda do podstawek lamp  - 1N4007  2szt
   Lampy  -  12AY7 lub 6072WA 2szt (General Electric USA)

PCB zasilania:
 
   R1            - 10 ohm/2W
   R2            - 20K 2W
   R3            - 2M
   R6            - 470
   R7            - 2k4
   R8            - pusty, nie montowac!
   R9            - 270R
   R10            - zworka
   C1,C2         - 220uF/500uF 400-450V elektrolit najwieksze jakie sie zmieszcz
   C3            - 2200uF/25 najwieksza pojemnosc elektrolit
   C4            - 47--- 220uF /400v elektrolit Dajemy 220uF, ma być tego samego producenta i serii co C3 i C4 na płytce sygnałowej.
   C5            - 33uF/400V elektrolit
   C6            -33nf-220nf foliowiec
   C7,C8         - 1000uf/25v najwiesze
   C9            - 2,2-4,7uf 400v foliowiec  (Jantzen Audio 2.2uF 400V Crosscap Capacitor)
   tranzystor    - IRF820     1 szt
   Z1,Z2            - diody zenera 1,3W na SUMAR. napięcie 250V (na przykład 120V + 130V) 2szt. (NEXPERIA BZV85-C12.113)
   stabilizator   - LM1086 ADJ (LM1086CT-ADJ) (1085 lub 1084)  Lm/LD - 1 szt  --->   Zamiast LM317
   Radiator       - Radiator żeberkowy TRU COMPONENTS TC-V7477WC-203, (DxSxW) 25.4 x 35 x 12.7 mm, 14 K/W 2szt
   tranzystor IRF820         1 szt
   zintegrowane diody SBYV27/400 lub inne małeh soft recovery 1A 400V  4szt. 
   Dioda Schottky 1N5818 do żarzenia 4szt.
   *Na wyjsciu zasilacza ma byc 12,36V

Czy to ostatnia/obowiązująca lista wartości dla PCB?

tomekkk1

Wygląda że tak. Napracowałeś się by ją znaleźć - szkoda, że autor wątku po prostu nie wkleił najbardziej aktualnej listy w pierwszym poście - dla potomnych...  :-\

Rangefinder

w chwili obecnej kompletuje części. Zrodziło się pewne pytanie. Którym kondensatorom z obu płytek nie można podnieść pojemności? Ewentualnie, w których kondensatorach jest górna granica pojemności?

Zasilanie:
C1 - 1380uF
C2 - 1380uF
C3 - 10000uF
C4 - można zwiększać?
C5 - można zwiększać?
C6 - można zwiększać?
C7 - 2200uF
C8 - 2200uF
C9 - 4,7uF

Wzmocnienie:
C1 - 2,2uF
C2 - 2,2uF
C3 - można zwiększyć?
C4 - można zwiększyć?
C5 - 680uF, lub 2200uF

Piterski

Cytat: Rangefinder w Czerwiec 25, 2019, 09:00w chwili obecnej kompletuje części.
Nie taniej by wyszło kupić pre Lampowego i na nim popracować?
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Rangefinder

Zastanawiałem się nad tym. Uważam, że wyjdzie drożej. Zapłacę za elementy, które są w środku oraz te, które chcę tam włożyć.  Do tego na koniec dnia zostaną mi trzy garście niepotrzebnych komponentów.


Piterski

Może niekoniecznie bo preamp ma już tylko wadliwą płytkę sterowania głośnością.
Myślę, że z Maćkiem warto negocjować.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

LampowY

TKD...
Zamówiłem za sporą dopłatą potencjometr TKD zamiast Alpsa bo miał być lepszy, dokładniejszy...
Uj tam...
Nie da się cicho słuchać  >:( Jak chce posłuchać w miarę cicho to gra mi tylko lewy kanał...  >:( W miarę cicho to znaczy nie bardzo cicho. Inaczej... Równo gra tylko jak jest głośno (przy Tannoyach jedyne 92dB...)

Adam, do dupy jest kolejna rzecz  >:(
Szkoda, że już cię to nie interesuje...

wiki

Pisałem... na przekaźnikach płytka....
To nie sluchaleś....
Te dzisiejsze potencjometry to jakieś lewe są, brak im dokładności w kanałach a buli się za nie ze hej...
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

LampowY


LampowY

Z drugiej zaś strony... miałem kilka pre od Waldka  (MPW) i Włodka (Phast) na niebieskich Alpsah i chodziły równo od samego zera.
To co jest do q nędzy?  :o Teraz się jakość pogorszyła czy aplikacja nietrafiona?

wiki

Moim zdaniem... Jak oryginalny Alps to i owszem...
Teraz jednak królują chińczyki, a czy oryginalne, tego nie wie nikt.
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

LampowY


Bedford

Cytat: wiki w Lipiec 06, 2019, 20:27
Moim zdaniem... Jak oryginalny Alps to i owszem...
Teraz jednak królują chińczyki, a czy oryginalne, tego nie wie nikt.
Przestali byście w końcu powielać te bzdury o chińskich podróbkach. Nie ma innych producentów Alpasa oprócz Chin , bo tam została zlecona ich produkcja , więc nie ma na rynku innych Alpsów jak chińskie. Chiny mają drugą najnowocześniejszą gospodarkę na świecie i ze względu na to , jak również na wciąż jeszcze niskie koszty produkcji to do nich spływają  zamówienia na podobne produkty z całego świata. Chińskie podróbki i ich jakość - to stereotyp sprzed 30lat , bezmyślnie powielany do dzisiaj. Pomijając fakt , że taki Alps to żadna tam rocket science , tylko niezwykle proste urządzenie , to jakość jego wykonania jest perfekcyjna. Wystarczy go rozebrać , żeby się o tym przekonać. Osobiście nigdy nie trafił mi się egzemplarz z jakąkolwiek wadą , czy nierównomiernością poziomu kanałów. Alpsy stosują w swoich referencyjnych  urządzeniach bardzo renomowane firmy takie jak Nagra , Octave , czy Leben i nie mają z tym problemów. I choć do wyboru maja wiele innych potków , to po profesjonalnych testach [Nagra testowała swój topowy preamp przez rok zanim wypuściła go na rynek] , ryzykując przecież swoją renomę wybierają Alpsa. I są to te same Alpsy wyprodukowane w Chinach.

LampowY

Pełna zgoda. Dlatego też bardzo żałuję, że dałem się namówić na TKD, jako rzekomo lepszy od ALPSA.
Jak pisałem wcześniej, nie miałem nigdy problemów z Alpsem.

LampowY

Chyba, że mój opisywany problem to nie jest problem TKD tylko czegoś...

wiki

Co ja tam mogę wiedzieć..... z ludu jestem.... nawet nie stałem nigdy koło Nagry....  A co dopiero jej słuchać....
A jak oni ją przez rok testowali.... to wg mnie niezły marketing mają....
Alps.... super potencjometry są....  u Nagry....
Ale na płytce sterowania u LampowY.... niestety niet....
Jak to się dzieje? Ot zagwozdka....
No jakbym czytał Bułhakowa.....
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

LampowY

Cytat: wiki w Lipiec 06, 2019, 23:15Ale na płytce sterowania u LampowY.... niestety niet....
Ale ja nie mam Alpsa. McG polecił jako lepsze rozwiązanie TKD, które daje właśnie ciała  >:(

wiki

Cytat: LampowY w Lipiec 06, 2019, 23:17
Cytat: wiki w Lipiec 06, 2019, 23:15Ale na płytce sterowania u LampowY.... niestety niet....
Ale ja nie mam Alpsa. McG polecił jako lepsze rozwiązanie TKD, które daje właśnie ciała  >:(
A i tak bywa, za się coś źle doczyta....  ;)
Miłego wieczoru/nocki... 😀
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

tomekkk1

W moim Adam wstawił pot Panasonica. Znam te potki od dawna i to ta sama liga co czarny Alps. Oba łoją niebieskiego bez znieczulenia. Nie umiem powiedzieć czy TKD jest lepszy, ale na pewno Panas, podobnie jak pot Audio Note jest równy od zera. I z flakami na płytce Panasy nie tworzą buczenia...

Adam jest aktywny na AS. Czyli chyba odpuścił sobie AM...

Żaden z trzech pre nie był sprawny, co wymusza wnioski dotyczące jego Protagonist'a. Nie czuję  się  na siłach by ferować wyroki, ale wystarczy pomyśleć choćby o powtarzalności wad u wszystkich z nas...
A to dopiero pre, w planach był  DAC, a nawet wzmacniacz... Razem do kupy mogłoby buczeć jak sto chooji - patrząc wstecz...

ahaja

  Potki mechaniczne ze ścieżką węglową są ułomne - raz, że się wyciera, dwa, że nie sposób precyzyjnie nanieść takiej warstwy by wartości były identyczne w obu kanałach.

  Drugi problem to bezsensowne wzmacnianie sygnału tam gdzie ono/aż takie jest niepotrzebne - pisałem kilka razy, warto było przeczytać i zrozumieć. Wtedy są problemy z regulacją głośności.

  Drabinka na rezystorach 1% jak również kiedyś pisałem i potwierdza to Wiki działa, będzie działać i za 20, 30 lat dokładnie tak samo. Podobnie jak działa w starych np Sphinx'ach ... a jak czytam,że jakiś Alps gra 'lepiej' to mnie śmiech ogarnia ...