Let's do it together, czyli zróbmy to razem. Małpujemy preamp Kondo KSL-M7 Line.

Zaczęty przez McGyver, Maj 05, 2017, 23:29

Poprzedni wątek - Następny wątek

LampowY

Jeeeezuuuu.... Strasznie kosztowny w eksploatacji ten Luxman na starcie.
Tyle lamp dopasować pod własne preferencje to majątek  :o
Ale wygląda mocarnie.

Piterski

No jest tam tego trochę i przy okazji wydziela z siebie nie male ilości powietrza.
Obecnie używam głównie lamp Matsushita i od phono są zmienione na jakieś tańsze.
Jak skończę z innymi wydatkami to mam zamiar poeksperymentować z lampami.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

justinet

ja mam w preampie konsekwentnie 12AU7 (w tej chwili clear topy RCA) i w zasadzie większość problemów zniknęła :) Myślę, że większość problemów u mnie wiązała się z za dużym wzmocnieniem 12AY7. Mam zamiar zrobić drugi zasilacz na lepiej dobranych częściach i z tym pozostać. W wolnym czasie wykonam wersję na płytce wzorowanej na CJ ale na razie nie śpieszy mi się, gra muzyka... :)

tomekkk1

Cytat: justinet w Luty 18, 2019, 12:31ja mam w preampie konsekwentnie 12AU7

Wymieniłeś rezystory, czy 12AU7 pracują na przypadkowych punktach pracy? Bo jeśli to drugie, to owszem - muzyka gra, tylko daleko może być do tego jak grać powinna ;)

justinet

słyszałem ten argument tu wielokrotnie, o ile pamiętam,  ktoś nawet oferował przedstawić obliczenia...
cóż każdy orze jak może  ::)
ps nie wymieniłem rezystorów :)

tomekkk1

Tyle że ja nic nie argumentuję, ja pytam. Pytam, ponieważ każda lampa ma swoje punkty pracy, w których będzie pracować optymalnie. Punkty pracy dla 12AY7 są inne niż dla 12AU7 - odpowiednie tabele są w sieci ;)

justinet

Cytat: AudioAddicted w Luty 18, 2019, 13:04Tyle że ja nic nie argumentuję, ja pytam. Pytam
no wiem, wiem... tylko tak... miałem na 12ay7 (fakt, że kiepskie) musiałem ogarniać szumy, przydźwięki teraz mam na 12au7 i problemów jakby mniej :). Dawałem linka do fachowca od Kondo i wiele wersji było na 12au7... więc jej się nie boję :) Oczywiście nie chcę tu podważać autorytetów - jestem przy nich tyci tyci - także w jakości posiadanego sprzętu audio :) Stwierdzam tylko, że to całkiem nieźle gra i z mniejszą ilością problemów...

tomekkk1

Nie neguję chęci stosowania innych lamp - możesz tam wsadzić 12AT7, czy 12AX7 i też będzie działać - kwestia innego wzmocnienia (Gain). Z tym, że jeśli zdecydowałeś się na lampę o innym Gain, to poszukać kogoś, kto obliczy jakie wartości rezystorów powinny towarzyszyć tej lampce ;)
Lampa pracująca na punktach pracy nie przeznaczonych dla niej, raz- nie gra w pełni możliwości, a dwa - jej żywotność może bardzo mocno się zmniejszyć :)

Coś czuję, że w opisie grania padłoby, że gra ciemniej niż 12AY7 ;)

Bedford

Cytat: AudioAddicted w Luty 18, 2019, 13:04
... każda lampa ma swoje punkty pracy, w których będzie pracować optymalnie.
Są raczej pewne zakresy prądów i napięć anodowych przy których lampa będzie pracować optymalnie. Najczęściej uznaje się za taki - zakres w którym lampa będzie pracować liniowo. A które konkretnie punkty pracy będą optymalne to zależy już od oceny dźwięku jaki ktoś uzna za optymalny dla danego urządzenia.

tomekkk1

Ale te parametry są od/do jakichś granic i nie są przypadkowe. Optymalne punkty pracy to stosunek prądu do napięcia, który dobieramy na podstawie informacji dotyczących konkretnej lampy . Zmienianie 12AY7 na 12AU7 i stwierdzenie: "działa" nie daje odpowiedzi czy lampa pracuje optymalnie ;)

justinet

Cytat: AudioAddicted w Luty 18, 2019, 13:26Coś czuję, że w opisie grania padłoby, że gra ciemniej niż 12AY7
wręcz przeciwnie :) przesunięcie raczej w górę, na początku mnie to trochę irytowało, głownie w wokalu ale teraz widzę plusy dodatnie - cytując klasyka, jest świetne pozycjonowanie instrumentów, głosu,nieco  węższa scena, co akurat mi nie przeszkadza. Żeby być do końca szczerym, to muszę zazanaczyć, że w tzw. międzyczasie wymieniłem regulatory napięcia w DACu na "muzgowe", co zapewne też wpłynęło na dźwięk. Ale z takim dźwiękiem mogę żyć :)

PS czekam na obliczenia od ogarniętych kolegów punktów pracy i wykazania jak bardzo błądzę ;)

Bedford

Cytat: AudioAddicted w Luty 18, 2019, 13:40
Optymalne punkty pracy to stosunek prądu do napięcia, który dobieramy na podstawie informacji dotyczących konkretnej lampy . Zmienianie 12AY7 na 12AU7 i stwierdzenie: "działa" nie daje odpowiedzi czy lampa pracuje optymalnie ;)
Dokładnie to chodzi o charakterystyki Ia=f[Ua]. Dla lamp 12AY7 i 12AU7 przy pewnych zakresach prądów  i napięć anod.[ np. 2-4mA i 70- 200V ]te zakresy optymalnej pracy będą się pokrywały. Kwestia , czy komuś pasuje dźwięk tych lamp w takich zakresach.

Piterski

Cytat: Piterski w Luty 18, 2019, 09:02Początkowo kiedy przywiozłem preamp Grzegorza i go podpiąłem to zaskoczył mnie bardzo wysoki poziom szumu, czy to na pustym czy zapiętym wejściu.
Nie słuchałem go początkowo więc sobie z tym nie robiłem kłopotu.

Wczoraj dałem większe wzmocnienie na końcówce Marantza i sprawdzałem po kolei wejścia w Keisho.
Nie stwierdziłem żadnego szumu, jedyne co mi się udało usłyszeć to 50Hz z sieci o różnej wysokości dźwięku w zależności od wejścia i tego czy było obciążone czy nie. Ten brum jest przez preamp wzmacniany, na CL-36 takiego zjawiska nie zaobserwowałem.
Słychać jeszcze, zaraz po jego uruchomieniu, chyba silniczek a potem generalnie cisza.

Może te moje spostrzeżenia coś Wam pomogą. Jedną z rzeczy jakie się zmieniły od czasu kiedy odpaliłem pierwszy raz Keisho kiedy tak mocno szumiał jest to, że postawiłem go na półce w innym miejscu i zapewne zmienił się przebieg kabli w jego pobliżu.

Jak coś jeszcze zaobserwuje to dam znać. Generalnie nie mam okazji porównać go z innymi preampami poza CL-36-ką ale gra bardzo porządnie.
 
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

LampowY

Grzegorz, nie masz ochoty pozbyć się swojego egzemplarza?   :)

malg


Cytat: LampowY w Luty 19, 2019, 09:07
Grzegorz, nie masz ochoty pozbyć się swojego egzemplarza?   :)

w obecnej chwili raczej nie
a ty na pewno chcialbyś jak najszybciej decyzję

LampowY

Nie, absolutnie nie ma pośpiechu.
Raz, że nie mam w swoim docelowych kondensatorów a dwa, że Adam kończy pracę nad nowym pre, które ma być pozbawione bolączek aktualnego. Zobaczymy jak wypadnie. Brzmieniowo nie mam temu nic do zarzucenia.

malg

jesli w ogóle będę chciał odsprzedać,
to na penwo bez lamp

LampowY

Zazwyczaj kupuję bez lamp bo i tak zawsze zmieniam pod siebie  ;)
Ale te zielone GE fajnie się rozegrały w Twoim pre. Myślę, że tez bym w takie celował.

Tyle, że już nie wyrywam sie przed orkiestrę. Nakupowałem ECC81 a tu zonk, zmiana koncepcji i sam nie wiem już jakie teraz maja być bo wątek paczam ewoluuje w różne strony. Zaraz się na czystabee skończy  ;D

malg

Cytat: LampowY w Luty 19, 2019, 10:51

Ale te zielone GE fajnie się rozegrały w Twoim pre. Myślę, że tez bym w takie celował.

nad nimi to juz tylko triple mica

marcin32

:Leży u mnie transformator z kina domowego, zastanawiałem  się czy mogę go użyć.

Jeśli ktoś mógłby spojrzeć czy mogę coś mostkować miedzy odczepami 1 2 3 aby dostać wyższe napięcie około 200v na wyjściu? Wolę spytać zanim coś spalę  ;) dziękuje



marcin32

Dziękuje, poczekam do pierwszego i kupie polecany, przez Ciebie transformator.

marcin32

Cytat: McGyver w Marzec 29, 2018, 21:46Trafol 200V/0,1A i 12,5V/1A będzie OK.

Nie chcę znowu coś zepsuć więc się dopytam.
Przyszedł mi transformator i chcę go podpiąć
Na wasze płytce  na wejściu jest 12v na mojej 7v,  na razie nie zmieniałem jeszcze lamp i są chińskie - więc 6,3 v???? a jak zmienię na  12AY7 to 12V
Coś takiego znalazłem w necie?
" 6072A (żarzenie 6,3 V tak jak dla 6N4) oraz 12AY7 (żarzenie 6,3 V lub 12,6 V - do wyboru)"

McGyver

Cytat: marcin32 w Luty 28, 2019, 13:31
Cytat: McGyver w Marzec 29, 2018, 21:46Trafol 200V/0,1A i 12,5V/1A będzie OK.

Nie chcę znowu coś zepsuć więc się dopytam.
Przyszedł mi transformator i chcę go podpiąć
Na wasze płytce  na wejściu jest 12v na mojej 7v,
Nie wiemy co to za płytka. Pokaż.
Cytatna razie nie zmieniałem jeszcze lamp i są chińskie - więc 6,3 v????
Nie wiemy co to za lampy. Pokaż.
Cytata jak zmienię na  12AY7 to 12V
Coś takiego znalazłem w necie?
" 6072A (żarzenie 6,3 V tak jak dla 6N4) oraz 12AY7 (żarzenie 6,3 V lub 12,6 V - do wyboru)"
To jest bzdura.
6072 i 12AY7 to takie same lampy, 6072 to oznaczenie amerykańskie a 12AY7 - europejskie. Mogą być żarzone zarówno z 6,3V jak i z 12,6V w zależności od tego pod które piny podepniesz.
Chińska lampa 6N4 to zamiennik 12AX7. Piny ma identycznie rozmieszczone jak 12AY7 czy 6072WA.